واژه های پرکاربرد در بازار رمز ارزها یا همان صنعت ارزهای دیجیتال قسمت نهم

171
ارزروز:
کازماس Cosmos مانند اولنچ رشد خیره کننده ای در بازار رمزارزها خواهد داشت؟

ارزروز: در بازار ارزهای دیجیتال واژگان و تعاریفی وجود دارد که در زندگی روزمره خود با آنها آشنا نشده بودیم. کلماتی نظیر ماینر، ماینینگ، بلوک، بلاک چین، بیت لایسنس، کلید عمومی، کلید خصوصی، جستجوگر بلوک، ارتفاع، جایزه یا اندازه بلوک. به عبارت دیگر معانی این کلمات در صنعت ارزهای دیجیتال با چیزهایی که ما از قبل می‌دانستیم کاملا متفاوت است. در روزهای پیشین از واژگانی نظیر هودل کردن گفتیم حال امروز به دنبال این موضوع هستیم که در این بخش با تعدادی از این واژگان به اختصار و سریع آشنا شوید.

اوراکل (Oracle)

برای بلاک چین، یک اوراکل یک سیستم خودکاره که بر پایه یک سری قوانین مشخص و اتفاقا دنیای واقعی تصمیم می‌گیرد. اوراکل یه بخش حیاتی است که در قراردادهای هوشمند به داوری آنها (در اجرای صحیح) کمک می‌نماید.

والت کاغذی (Paper Wallet)

یک نوع ذخیره سازی سرد که در آن کلیدهای خصوصی و عمومی‌(و اغلب یک QR کد) بر روی یک کاغذ پرینت می‌شود تا از هک و دزدی جلوگیری نماید. البته این نوع ذخیره سازی ناایمن ترین نوع ذخیره سازی هست.

لجر مجاز (Permissioned Ledger)

مشابه همون لجر است اما فقط با این تفاوت که شامل محدودیت هایی هست که فقط به افراد گروه خاص یا سازمان اجازه دسترسی می دهد.

کلید خصوصی (Private Key)

یک زنجیره از حروف و اعداد که به منظور ارسال رمزارز استفاده می‌شود. کلید خصوصی باید مخفی نگهداشته شود چون داشتن اون یعنی داشتن رمزارز.

کلید عمومی‌(Public Key)

یک زنجیره از حروف و اعداد که برای دریافت رمزارز استفاده می‌شود. برخلاف کلید خصوصی شما می توانید این کلید رو که مثل شماره حساب بانکی عمل می‌نماید با بقیه به اشتراک بزارین تا بتوانند براتون رمزارز ارسال کنند.

رمزنگاری کلید عمومی‌(Public Key Cryptography)

یک سیستم رمزنگاری که از کلید خصوصی و عمومی‌برای محافظت از تراکنش استفاده می‌نماید. این لایه اصلی محافظتی پشت رمزارزهایی مثل بیت کوین است.

پامپ و دامپ (Pump and Dump)

یک نوع عمله که در اون یک سهم یا دارایی مشخص تبلیغ می‌شود با امید اینکه مردم زیادی اونو بخرن و قیمتش بره بالا. بعد از اون سهام توسط سازنده به منظور کسب سود فروخته می‌شود (و قیمت کاهش پیدا می‌نماید و مردم زیادی سرمایشون رو از دست می‌دهند).

کد QR

یک لیبل هست که اطلاعاتی رو به صورت یک الگوی گرافیکی سیاه و سفید کدگزاری کرده که توسط ماشین قابل خوندنه. برای رمزارزها، اغلب برای به اشتراک گذاشتن آدرس والت ها استفاده می‌شود.

شبکه رایدن (Raiden Network)

یک تغییر پروتکل آتی بر روی بلاک چین اتریوم است که هدف آن تراکنش های سریع و مقایسه پذیری بهتر است که مشابه شبکه لایتنینگ در بیت کوین هست.

سود سرمایه گذاری (Return on Investment-ROI)

درصد سودی که با سرمایه گذاری یا یک دارایی بدست می آید. برای مثال، یک ROI صددرصد یعنی اینکه قیمت یا ارزش یک سهم یا سرمایه گذاری دو برابر شده.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبازی سرزمین بیگانگان یا Alien world پلتفرمی نوآور در دنیای رمزارزها
مقاله بعدیواژه های پرکاربرد در بازار رمز ارز ها یا همان صنعت ارزهای دیجیتال قسمت دهم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید