واژه های پرکاربرد در بازار رمز ارزها یا همان صنعت ارزهای دیجیتال قسمت ششم

222
ارزروز: صرافی ارزهای دیجیتال
آیا باید برای تبدیل ارز از صرافی استفاده کنیم؛ بهترین صرافی ارزهای دیجیتال برای ایرانی ها

ارزروز: در بازار ارزهای دیجیتال واژگان و تعاریفی وجود دارد که در زندگی روزمره خود با آنها آشنا نشده بودیم. کلماتی نظیر بلوک، بلاک چین، بیت لایسنس، جستجوگر بلوک، ارتفاع، جایزه یا اندازه بلوک. به عبارت دیگر معانی این کلمات در صنعت ارزهای دیجیتال با چیزهایی که ما از قبل می دانستیم کاملا متفاوت است. در روزهای پیشین از واژگانی نظیر هودل کردن گفتیم حال امروز به دنبال این موضوع هستیم که در این بخش با تعدادی از این واژگان به اختصار و سریع آشنا شوید.

بلاک پیدایش (Genesis Block)

اولین بلوک هر بلاک چین.

هاوینگ (Halving)

هر چهارسال یکبار تعداد بیت کوین هایی که تازه ایجاد می شوند نصف می شود. این به این علت هست که بتدریج بیت کوین کمیاب تر بشه و ارزش خودش رو حفظ کنه. آخرین هاوینگ در می 2020 انجام شد.

هارد فورک (Hard Fork)

تغییر در قوانین یک رمزارز که منجر به تشکیل دو نسخه متفاوت بلاک چین می شود. هارد فورک ها تغییراتی هستند که با قوانین قبلی سازگار نیستن (مثال بیت کوین کش که نسخه متفاوتی از بلاک چین بیت کوین هست).

والت سخت افزاری (Hardware Wallet)

یک وسیله ذخیره سازی فیزیکی که از تکنولوژی های خاصی برای حفظ دارایی استفاده می نماید. از نمونه هاش می شود از متامسک، نانو لجر و ترزور نام برد.

تابع هش (Hash Function)

یک تابع رمزنگاری کامپیوتری که مثل یک خیابون یک طرفه میمونه. یعنی فقط میتونی داده ورودی بدی و یک خروجی بگیری. از یک خروجی نمیتونی بفهمی با چه ورودی این خروجی حاصل شده. مثلا همه میدونیم 250+250=500 می شود اما اگر عدد 500 رو فقط داشته باشیم نمیتونیم بفهمیم ?+?=500.

نرخ هش (Hash Rate)

تعداد محاسبات هشی که می تواند توسط یک ماینر رمزارز یا به عنوان مثال بیت کوین ( با استفاده از سخت افزار کامپیوتریش) انجام شود. این نرخ میزان بازده و سود ماینینگ رو تعیین می نماید.

هودل (HODL)

اصطلاح کوچه بازاری که یعنی یه نفر یک ارز (بیت کوین) را برای مدت زمان زیادی (فارغ از تغییرات قیمت) نگه می دارد. این اصطلاح در اثر اشتباه تایپی به جای HOLD یکی از کاربران فروم های اینترنتی ایجاد شد.

ذخیره سازی گرم (Hot Storage)

ذخیره سازی آنلاین کلیدهای خصوصی که معمولا توسط صرافی ها و یا سرویس های والت آنلاین ارائه می شود.

عرضه اولیه کوین (ICO)

عمومی توکن های یک رمزارز که برای جذب سرمایه برای یک پروژه انجام می شود. معمولا در رمزارزها این توکن ها در ازای بیت کوین و اتریوم عرضه می شوند.

واسطه (Intermediary)

تو رمزارزها، به هر واسطه سنتی مثل بانک ها گفته می شود. در کل واسطه شخص سومی هست که در سیستم غیرمتمرکز بلاک چین دیگه نیازی بهش نیس.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیواژه های پرکاربرد در بازار رمز ارز یا همان صنعت ارزهای دیجیتال قسمت پنجم
مقاله بعدیادوارد اسنودن : بیت کوین با وجود سرکوب دولت ها قوی تر شد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید