چرا آینده اقتصاد متعلق به ارزهای دیجیتال است؛ مزایا و معایب رمزارزها

127
ارزروز: صنعت ارزهای دیجیتال
چرا آینده اقتصاد متعلق به رمزارزها و صنعت ارزهای دیجیتال است؛ مزایا و معایب رمزارزها

مفهومی به نام رمزارز

ارزروز:   همین سال 2009 بود که بیت کوین و به طور کلی مفهوم رمزارزها به عنوان یک مجهول در ذهن مردم قرار داشت، در آن زمان حتی خوش بین ترین فعالان حوزه پول و ارز فکر نمی کردند که این پول نو ظهور بتواند اینگونه جهان اقتصاد را در تسخیر خود درآورد. امروز کمتر کسی است که واژه رمزارزها را نشنیده باشد و یا شاید بهتر باشد این گونه عنوان شود که کمتر کسی است که به فکر سرمایه گذاری در این بخش نیافتاده است.

می توان به قدرت گفت که استفاده از ارزهای دیجیتال در دنیای امروز درحال گسترش است. اما دلایل استفاده از تراکش‌های رمز ارزی چیست؟ دنیای بازارهای مالی در طول قرن ۲۱ به‌میزان درخورتوجهی تکامل یافته است. در بسیاری از کشورها می‌توان پول را بدون داشتن حساب در بانک‌های سنتی، مدیریت کرد. همچنین می‌توان هنگام مسافرت به خارج از کشور، در هزینه‌های قابل توجهِ کارت‌های معاملات خارجی، صرفه‌جویی کرد.

ارز دیجیتال مابه ازای خدمت یا کالا

می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین اختلالات مالی در سال‌های اخیر، به‌خصوص هنگامی که صحبت از معاملات دیجیتالی به‌میان آید، مربوط به دنیای رمز ارزها است. امروزه می‌توان در ازای خرید کالا و خدمات، ارز دیجیتال پرداخت کرد. علاوه‌بر این هرکس می‌تواند نسبت به خرید رمز ارزها اقدام کند. ارز دیجیتال را می‌توان نوعی تأمین مالی غیرمتمرکز دانست که به هیچ بانک مرکزی یا دولتی وابسته نیست. بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین و … از جمله رمز ارزهایی محسوب می‌شوند که در این دسته‌بندی قرار دارند.

ارزهای دیجیتال برخلاف ارزهای فیات، توسط هیچ نهاد مرکزی، کنترل نمی‌شود این نوع راه‌کارها، در سال ۲۰۰۹ و با معرفی بیت کوین به‌وجود آمد. تأمین مالی غیرمتمرکز از مقررات خارج بوده و هیچ رمز ارزی به یک بازار خاص وابسته نیست. ارزهای دیجیتال با سایر ارزهای رایج از جمله دلار، یورو و پوند تفاوت دارند. ارزهای رایجی مثل دلار توسط یک نهاد متمرکز، مدیریت می‌شوند.

مزایا و معایب مبادلات بر پایه ارزهای دیجیتال

مزایا:

1- امنیت: در بیشتر مواقع، هنگام ایجاد یک تراکنش رمز ارزی، نگرانی خاصی نخواهید داشت، زیرا برای انجام اینکار نیازی به اشتراک‌گذاری اطلاعات حساس مثل جزئیات حساب بانکی یا آدرس ندارید.

2- تراکنش‌های سریع و بدون مرز: حتی فضای ارزهای سنتی نیز به‌سمت سرعت و راحتی استفاده، درحال حرکت است. امور مالی غیرمتمرکز نیز به‌سمت سریع‌تر شدن پیش می‌رود.

3- شفافیت: تراکنش‌های ارزهای دیجیتال عمدتاً بر اساس اعتماد انجام می‌شوند. کاربران می‌توانند علاوه‌بر قرارداد هوشمند، در ایجاد زیرساخت‌های مالی غیرمتمرکز مشارکت کنند.

معایب: 

1- نوسان: یکی از مهم‌ترین معایت شناخته شده‌ی ارزهای دیجیتال، نوسان بسیار زیاد این نوع ارزها است. دلایل زیادی برای نوسانی بودن ارزهای دیجیتال وجود دارد.

۲- کلاه‌برداری‌: درحالی‌که ارزهای دیجیتال به‌خودی خود کلاهبرداری محسوب نمی‌شوند، اما فعالیت‌های نامطلوب در این پلتفرم‌ها رخ می‌دهد.

۳- به‌اندازه‌ی امور مالی متمرکز مورد استفاده قرار نمی‌گیرد: اگرچه امور مالی غیرمتمرکز و ارزهای دیجیتال در اواخر دهه‌ی ۲۰۱۰ و اوایل دهه‌ی ۲۰۲۰ رشد بسیار زیادی را تجربه کرده است، اما افراد هنوز به‌اندازه‌ی راه‌کارهای مالی سنتی، از آن بهره نمی‌برند. به‌عنوان مثال، درحالی‌که برخی فروشگاه‌های آنلاین، ارزهای دیجیتال را به‌عنوان روش پرداخت پذیرفته‌اند، اما بیشتر این فروشگاه‌ها همچنان فقط از پول‌های استاندارد پشتیبانی می‌کنند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیتحلیل تکنیکال : نمودار قیمت بهترین های بازار ارز دیجیتال – 8 آبان
مقاله بعدیسوال اصلی ایرانی ها جایگزین صرافی بایننس کدام صرافی ارز دیجیتال خواهد بود

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید