صرافی های غیر متمرکز یا dYdX چیست و چه ویژگیهایی دارد

91
ارزروز: صرافی ارزهای دیجیتال
صرافی های غیر متمرکز یا dYdX چیست و چه ویژگیهایی دارد

صرافی های ارز دیجیتال

ارزروز: بدون شک صرافی ارز دیجیتال یکی از مهمترین بخش های بازار ارز دیجیتال است که بدون آن امکان ورود به این بازار وجود ندارد. به عبارت دیگر ورود به این اکوسیستم تنها با صرافی ارز دیجیتال ممکن است. صرافی‌های متمرکز تحت مدیریت یک شخص یا یک تیم مدیریتی قرار دارند که بر فعالیت‌های آنها نظارت و در صورت لزوم، آنها را محدود می‌کند. اصلی‌ترین مشکلات آنها، همین متمرکزبودن است که از اساس با ماهیت غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال در تضاد است.

برای حل چنین مشکلاتی، صرافی‌های غیرمتمرکز روی کار آمدند. صرافی‌های غیرمتمرکز خدماتی مشابه انواع متمرکز را ارائه می‌کنند؛ اما با این تفاوت که به‌صورت متمرکز و توسط یک شخص یا یک گروه اداره نمی‌شوند و برای استفاده از آنها نیازی به هیچ‌گونه احراز هویتی نیست. برای استفاده از این صرافی‌ها، تنها کاری که باید انجام دهید این است که کیف پول ارز دیجیتال خود را به آنها متصل کنید.

این صرافی‌ها با توجه به ترافیک شبکه اتریوم با مشکل کارمزدهای بالا مواجه هستند. شما برای انجام یک معامله با ارزش ۱۰ دلار در این صرافی‌ها، گاه مجبور می‌شوید تا ۱۰۰ دلار کارمزد پرداخت کنید که اصلاً منطقی نیست. صرافی dYdX که یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز معروف است، برای حل همین مشکل راه‌اندازی شده است.

dYdX چیست؟

dYdX  یک پلتفرم معاملاتی لایه دوم بر روی اتریوم است که از انواع مختلف معاملات از جمله اسپات (Spot) یا همان آنی، پرپچوال (Perpetual)  و مارجین (Margin) پشتیبانی می‌کند. صرافی dYdX در حقیقت دفتر سفارشات برون‌زنجیره‌ای خود را با یک لایه تسویه حساب درون‌زنجیره‌ای ترکیب می‌کند تا امکان انجام معاملات با کارمزد کم را فراهم کند.

صرافی dYdX چیست؟

dYdX یک صرافی غیرمتمرکز است که امکان انجام انواع معاملات، از معاملات آنی گرفته تا معاملات مارجین و دارای اهرم را فراهم می‌کند. dYdX امنیت و شفافیت صرافی‌های غیرمتمرکز را با سرعت و کارایی انواع متمرکز ترکیب می‌کند و از این طریق قصد دارد به یک صرافی پیشرفته و حرفه‌ای برای معامله ارزهای دیجیتال تبدیل شود.

نقطه تمایز dYdX از سایر صرافی‌های غیرمتمرکز،.بهره‌گیری آن از یک راهکار لایه دوم به نام استارک‌ور (StarkWare) است که باعث می‌شود.همه تراکنش‌ها بر روی شبکه اصلی بلاک چین ثبت نشوند. به این ترتیب، کاربران مجبور نیستند برای هر تراکنش جداگانه، هزینه گس اتریوم (که مبلغ زیادی است) را پرداخت کنند و مبلغ کارمزد آنها به‌طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

رشد dYdX در پی جست‌وجوی کاربران برای پلتفرم‌های معاملاتی غیرحضانتی که امکان انجام تراکنش‌های سریع و ارزان را برایشان فراهم کنند،.به نقطه‌ای اساسی و محوری رسیده است. dYdX در زمان نگارش این مقاله شاهد افزایش چشمگیر حجم تراکنش‌ها بوده.و به‌‌لطف ممنوعیت تبادل ارزهای دیجیتال از جانب دولت چین و همچنین زمان‌بندی هوشمندانه این صرافی.برای توزیع مشوق‌های معاملاتی در بین معامله‌گران، حجم تراکنش‌های آن از مرز ۶۹ میلیارد دلار عبور کرده است. در تصویر زیر،.نمودار رشد dYdX را از ماه اوت ۲۰۲۱ (مرداد ۱۴۰۰) تاکنون مشاهده می‌کنید.

ویژگی‌های صرافی dYdX

تسویه آنی معاملات:.معاملات در صرافی dYdX، به‌‌لطف موتور تطبیق معامله‌های این صرافی که به‌صورت برون‌زنجیره‌ای کار می‌کند،.با سرعت بسیار بالا و به‌طور آنی تسویه می‌شوند.

حریم خصوصی:.صرافی dYdX از یک نوآوری به نام زی‌کی رول‌آپ (ZK-Rollup) استفاده می‌کند.که به‌جای منتشرکردن همه تراکنش‌ها،.مجموع ترازهای آنها را در نظر می‌گیرد و به این ترتیب،.حریم خصوصی بیشتری برای تریدرها قائل می‌شود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیانباشت بیت کوین پادشاه رمز ارزها توسط ماینرها، رکورد ماینینگ زده شد
مقاله بعدیپیشینه صرافی های غیر متمرکز یا dYdX تاریخچه و ثروت

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید