ارز رمزنگاری شده

ارزروز: ارز رمزنگاری شده یا کریپتوکارنسی یک ارز دیجیتال است که به عنوان یک ابزار مبادله طراحی شده است. این تکنولوژی از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کند. اساساً، ارز دیجیتال ورودهای محدودی در پایگاه داده هستند که هیچ کس نمی تواند آنها را تغییر دهد مگر اینکه شرایط خاصی رخ دهد.

تاریخچه

به عنوان یک شخص تازه وارد ممکن است فکر کنید که Cryptocurrency یک شبه به وجود آمد. درحالی که پیشینه قابل توجهی وجود دارد. به دنبال توسعه اینترنت، انتقال اطلاعات و داده‌ها سریعتر از قبل انجام می‌شود. ایمیل نامه فیزیکی را دیجیتالی کرد و راه را برای تعاملات بین طرفین در عرض چند ثانیه هموار کرد. ارز رمزنگاری شده یک مفهوم مشابه است، با این تفاوت که در رابطه با ارزش و پول است.

بانکداری آنلاین، درگاه‌های پرداخت اینترنتی و کارت‌های اعتباری با سرعت قابل توجهی در دنیای دیجیتال عمل می‌کنند. با این حال، چنین گزینه‌هایی، غالباً شامل واسطه می‌شوند، قابل سانسور هستند و گاهی اوقات بسته به بانک‌های درگیر و غیره، باید در روزهای کاری اقدام کنید.

تلاش‌ها برای دستیابی به راه حل‌های پولی آنلاین، از جمله DigiCash، قبل از سال 2000 عملی شد. اما اولین ارز‌دیجیتال در دنیای مدرن که مورد استقبال و ماندگاری قابل توجهی قرار گرفت، تا سال 2008 ظاهر نشد. خالق بیت کوین  با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو مفهوم جدیدی از دارایی در سال 2008 ارائه کرد.

بیت کوین که با استفاده از فناوری بلاک چین ساخته شده است، توسط رایانه‌های متعددی در سراسر جهان اداره می‌شود. به طور کلی این رایانه ها تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند و از شبکه در برابر هک محافظت می‌کنند.

تولد Cryptocurrency

بیت کوین در سال 2009 در شبکه بلاک چین خود راه‌اندازی شد. از آن زمان، افراد و شرکت‌های دیگر دارایی‌های رمزنگاری زیادی ایجاد کرده‌اند. برخی از آنها خود را به عنوان دارایی‌های سریعتر یا خصوصی‌تر معرفی می‌کنند. بلاکچین‌های دیگر مانند اتریوم نیز ایجاد شد و به توسعه دهندگان بستری داد که بر اساس آن دارایی‌ها و راه حل‌های مختلف دیگری بسازند.
در طول سالها، Cryptocurrency از بیت کوین، پیشگام این حوزه، به صنعتی تبدیل شده است که پر از بلاکچین‌ها، راه حل‌ها و دارایی‌های متعدد است. زیر شاخه‌هایی در صنعت نیز شکل گرفته است، مانند جایگاه دارایی غیر متمرکز(Defi). دیفای تلاش می‌کند نسخه‌هایی از خدمات مالی سنتی مثل وام و قرض در اختیار افراد قرار دهد. این خدمات بدون واسطه و با مزایای جدیدتر ارائه می‌شوند.

با ارزهای رمزنگاری شده چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

Cryptocurrency طیف گسترده‌ای از خدمات مالی را پوشش میدهد و این نیاز شماست که تعیین کننده است. در ابتدایی ترین سطح، می‌توان از آن برای ارسال پول از شخصی به شخص دیگر یا پرداخت هزینه‌ی کالا و خدمات استفاده کرد.

هر دارایی دیجیتال دارای یک ارزش است که اغلب به دلار سنجیده می‌شود. این ارزش کاربرد دیگری را در اختیار ما قرار می‌دهد:معامله و سرمایه گذاری.بجز استیبل کوین ها که با ایجاد ارتباط بین یک دارایی و دلار  به دنبال تثبیت نوسان ارزهای رمزنگاری شده هستند، قیمت اکثر ارزهای دیجیتال دائماً در نوسان است. بسته به جفت ارزهای موجود(مثلا BTCUSDT، بیت کوین به دلار) در پلتفرم دلخواه، می‌توانید بین صرافی‌ها و ارزهای ملی (ارزهای فیات) معامله انجام دهید.
اگر تاجر هستید، می‌توانید از دارایی‌های دیجیتالی جهت پرداخت، به طور مستقیم استفاده کنید. برخی از سرویس‌ها این امکان را دارند که ارزهای رمزپایه را به صورت خودکار نقد کنند. برخی از شرکتها نیز کارتهای اعتباری ارز دیجیتال ارائه می‌دهند که با سایر کارت‌های اعتباری تفاوت چندانی ندارد.

علاوه بر این، می‌توانید ارزهای رمزنگاری شده را استخراج کنید. ماینینگ از سخت افزار شما برای تائید تراکنش های شبکه استفاده می‌کند و هزینه‌ این مشارکت را به شما پرداخت می‌کند.

شما همچنین می‌توانید در پلتفرم‌های مختلف Cryptocurrency وام بگیرید و یا ارز دیجتال خود را وام دهید و کسب سود کنید. این بخش از فضای ارزهای رمزنگاری شده به عنوان امور مالی غیر متمرکز یا DeFi شناخته می‌شود. تکنولوژی DeFi همچنین شامل جنبه‌های دیگری مانند مبادلات غیر متمرکز یا DEX شود.

مدل شبکه

ارزهای رمزنگاری شده چگونه کار می‌کنند؟

اکثر ارزهای رمزنگاری شده (به استثنای چند مورد) در بستر یک بلاک چین کار می‌کنند. در اصل، بلاک چین شبکه‌ای از رایانه‌های مختلف در سراسر جهان است که قدرت محاسباتی را برای اعتبارسنجی تراکنش‌های شبکه افزایش می‌دهد.

به عنوان بخشی از فرایند استخراج، اولین کسی که یک معما را حل می‌کند برای کمک به عملکرد شبکه پاداش دریافت می‌کند. به این فرایند استخراج می‌گویند. استخراج برای وارد کردن بیشتر ارز به چرخه ضروری است. بلاک چین به تمرکززدایی از دارایی‌ها کمک می‌کند و مزایای امنیتی قابل توجهی را نسبت به سیستم‌های متمرکز دارد.

بلاک چین‌ها معمولاً از طریق الگوریتم اجماع اثبات کار(proof-of-work) و یا اثبات سهام (proof-of-stack) عمل می‌کنند.

چند نوع ارز رمزنگاری شده وجود دارد؟

اگرچه فضای ارزهای رمزنگاری شده تنها با بیت کوین آغاز شد، اما از آن زمان این صنعت به دارایی‌ها، پروژه‌ها، شرکت‌ها و مفاهیم بیشماری دیگر رونق یافته است. با گذشت سالها دسته‌های جدیدی ظاهر شدند.

بیت کوین بیشتر به عنوان یک ارز، در اوراق سفید(White Paper) خود معرفی شده است. با این حال، این دارایی  بیشتر از نظر عموم مردم همچون طلا نقش سرمایه‌گذاری را ایفا کرده است.

سایر دارایی‌های رمزنگاری بیشتر خود را در دسته دارایی‌های معامله‌ای قرار می‌دهند که قادر به پرداخت سریع و انتقال بر اساس فناوری بلاک چین هستند. توکن‌های سودمند به عنوان جناح دیگری در فضای رمزنگاری وجود دارد. توکن‌های کاربردی هر کدام در یک پروژه بزرگتر نقش ایفا می‌کنند و عملکردی را در درون یک اکوسیستم با هدف یک راه حل خاص ارائه می‌دهند.

استیبل کوین‌ها ارزش خود را به ارزها یا دارایی‌های مختلف ملی مانند طلا متصل می‌کنند. بیشتر اوقات یک به یک با دلار در ارتباط هستند. استیبل کوین به کاربران این امکان را می‌دهد تا دارایی‌هایی معادل با ارزش یک ارز ملی را به صورت رمزنگاری شده در اکوسیستم معامله و ذخیره کرد.

توکن‌های غیرقابل معاوضه(NFT)، نوع دیگری از ارزهای رمزنگاری شده هستند. NFT‌ها معمولاً از نظر ارزش و شباهت منحصر به فرد هستند. در حالی که سایر دارایی‌های رمزنگاری شده معمولاً می‌توانند یکی با دیگری از همان نوع جایگزین شوند. مثلا یک BTC با یک BTC  قابل تعویض است، اگرچه انجام این کار در بسیاری از موارد منطقی نیست. آثار هنری دیجیتال از نمونه‌های توکن غیر قابل معاوضه است.

نحوه خرید ارز رمزنگاری شده

با توجه به سرعت پذیرش رمزنگاری، روشهای مختلفی برای خرید ارز رمزنگاری شده وجود دارد. صرافی‌های حوزه‌ی Cryptocurrency مجموعه‌ای از دارایی‌های دیجیتالی مختلف را برای خرید و فروش ارائه می‌دهد. در جهان رایج، PayPal به عنوان یک پلت فرم نمونه عمل می‌کند که شرکت کنندگان می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی خاصی را خرید و فروش کنند. خودپردازهای رمزنگاری نیز در نقاط مختلف جهان وجود دارند.

در برخی کشورها امکان خرید ارز دیجیتال از طریق درگاه‌های بانکی ارائه می‌شود. خرید ارز دیچیتال با پول نقد به صورت فرد به فرد نیز امکان پذیر است.

Cryptocurrency از نظر قانونی در کجا قرار دارد؟

با رشد روز افزون این صنعت تنظیم کننده‌گان مقررات نیز دست به کار شده‌اند. در طول این سالها، ایالات متحده به طور فزاینده‌ای نظارت خود را در این فضا افزایش داده است. کمیسیون بورس و اوراق بهادار پس از جنون سالهای 2017 و 2018، عرضه اولیه کوین یا ICO را سرکوب کرد.

علاوه بر این، مقررات رمزنگاری خارج از ایالات متحده بر اساس دستورالعمل‌های در حال تکامل در طول زمان تغییر کرده است. به عنوان مثال، پنجمین دستورالعمل مبارزه با پولشویی از سوی اتحادیه اروپا مستلزم آن است که خرید و فروش رمزنگاری و سایر عملیات باید در برخی مناطق با دستورالعمل‌های خاصی مطابقت داشته باشد.

از آنجاکه رمزنگاری در مقایسه با سایر صنایع نسبتاً جدید است، هنوز شفافیت قانونی برای همه حوزه‌ها وجود ندارد. بخشی از این شفافیت شامل طبقه بندی دارایی‌ها است. بیت کوین و اتر به عنوان کالا در نظر گرفته می‌شوند و طبقه بندی دارایی‌های متعدد دیگر هنوز نامشخص است.

چه کسی از لحاظ تاریخی بر ارزهای رمزنگاری شده تأثیر گذاشته است؟

تعدادی از شخصیت‌های معروف در طول زمان تأثیر قابل توجهی بر صنعت ارزهای رمزنگاری شده گذاشته‌اند. ناکاموتو با ایجاد بیت کوین آغازگر این قصه بود. ویتالیک بوترین که به خاطر ایجاد اتریوم معروف است، بر جنبش ارزهای رمزنگاری شده نیز تأثیر بسزایی گذاشته است. با اتریوم، جهان کاملی از توکن‌ها بر روی این شبکه ارائه شد. بسیاری از عرضه اولیه کوین‌ها(ICO) در جریان پر رونق سال 2017 در شبکه اتریوم انجام گرفت.

Jed McCaleb در آغاز راه‌اندازی Mt.Gox، کمک کرد تا شهرت بیت کوین در روزهای اولیه صنعت گسترش یابد. مکانی که اغلب میزبان معاملات بیت کوین بود (Mt.Gox در اصل مرکزی برای طرفداران بازی Magic: The Gathering بود).

چانپنگ ژائو از بنیانگذاران Binance، یکی از بزرگترین صرافی‌های رمزنگاری، دسترسی به دارایی‌های دیجیتال را افزایش داد. سم بنکمن، خالق پلت فرم FTX، به عنوان یکی دیگر از افراد مهم در صنعت عمل می‌کند و بر تجارت، DeFi و سایر جنبه‌ها تأثیر می‌گذارد.

افراد تاثیر گذار

به سوی آینده

Cryptocurrency در طول یک دهه گذشته پیشرفت زیادی داشته است و با سرعت چشمگیری پیشرفت می‌کند. مفهوم ارزش را می‌توان به طرق مختلف از طریق دارایی‌های دیجیتال و راه حل‌های مختلف ذخیره، انتقال و هزینه کرد. فناوری DeFi نیز پیشگام راهکارهای جدید خدمات مالی است.

آینده ارزهای رمزنگاری شده و فناوری مرتبط با آن درخشان به نظر می‌رسد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیکمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط با ارزهای دیجیتال گزارشی به مجلس ارائه داد
مقاله بعدیاستفاده از بازی برای آموزش جوانان در مورد رمزنگاری و معاملات سهام

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید