white paper

ارزروز: هر عرضه اولیه‌ای (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به یک white paper نیاز دارد.

white paper سندی است که شامل طرح کلی مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است. راه حلی برای آن مشکل و همچنین شرح مفصلی از محصول آنها، معماری آن و تعامل آن با کاربران ارائه می‌دهد. محتویات هر white paper باید شامل موارد زیر باشد (بدون ترتیب خاصی)، اما نباید به آنها محدود شود:

 • معرفی
 • سلب مسئولیت
 • فهرست مطالب
 • شرح بازار و مشکل
 • توضیحات محصول و چگونگی حل مشکل
 • توکن‌ها: چقدر، چرا، چگونه، چه وقت و غیره
 • نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
 • تیم
 • نقشه راه

چگونه یک white paper بنویسیم

ابتدای یک white paper بخش خوبی برای قرار دادن بیانیه حقوقی یا سلب مسئولیت است که باید شامل هرگونه محدودیت یا اعلان مهم باشد. این موارد ممکن است مربوط به معافیت ساکنان برخی کشورها از خرید توکن پروژه به دلیل قوانین محلی باشد. یا اینکه به سرمایه گذاران آینده اطلاع دهید که سرمایه گذاری خود سود را تضمین نمی کنید.

شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن تقریباً هر سندی، نوشتن مقدمه‌ای قانع کننده باشد. یک حرکت خوب ارائه مقدمه در قالب نامه‌ای از مدیرعامل است که به دارندگان توکن آینده می‌پردازد.

این بخش جایی است که شما باید مشکلی را که پروژه شما قصد حل آن را دارد را تشریح کنید. توضیح دهید که چرا این مشکل مهم است و شاید حتی پیامدهای عدم حل آن را لمس کنید.

اینجاست که باید توجه خواننده را جلب کنید. مزایای خواندن سند را توضیح دهید و مروری از آنچه در سند ارائه شده است است، بیان کنید. برای انجام این کار از ابزارهای موجود استفاده کنید: نمودارها، گرافیک و غیره.

نوشتن white paper

یک white paper بیشتر یک سند فنی است و به طور متوسط ​​می تواند حدود 25 صفحه باشد. بنابراین بسیار مهم است که white paper خود در دسترس و مناسب برای جهت دهی طراحی کنید. با یک فهرست آموزنده و با ساختار خوب قطعاً راه زیادی را طی خواهید کرد.

اگر white paper شما دارای عباراتی است که احساس می‌کنید نیاز به تعریف دارند، می‌توانید در همان قسمت واژه نامه بسازید.

در مورد پروژه صحبت کنید

به اندازه ای که نیاز دارید برای صحبت درباره پروژه خود و توضیح دقیق سرمایه گذاری در محل فعلی در بازار فعلی، وقت بگذارید. مهمتر از همه، معین کنید که پروژه چیست و از چه بخشهایی تشکیل شده است.

هیچ کس واقعاً به هیچ یک از اعدادی که شما می‌خواهید در white paper وارد کنید احتیاج ندارد. مگر اینکه با تحقیقات، حقایق و یا تجزیه و تحلیل ارائه شوند.

وضعیت پروژه

این بخش همچنین باید شامل شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه باشد: نمونه اولیه داده‌ها، اولین کاربران، در صورت وجود، استراتژی توسعه و اهداف کلی.

اکثر سرمایه گذاران جدی فقط از پروژه‌هایی که قبلاً چیزی برای نشان دادن دارند حمایت می‌کنند. زیرا داشتن یک اکوسیستم و یک پایگاه کاربری، شانس بقای توکن پروژه را در بازار افزایش می‌دهد. اگر هریک از این عناصر را دارید، مطمئن شوید که خوانندگان نیز در جریان آن قرار بگیرند.

امور مالی

اطمینان حاصل کنید که بخش بزرگی از white paper خود را به امور مالی پروژه اختصاص دهید. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن‌های خاص خود نیاز دارد. نحوه و زمان توزیع دقیق آنها چگونه است. آیا تعداد توکن‌ها برای ICO محدود می‌شوند. چه زمانی فروش در بازار شروع می‌شود و غیره.

برنامه استفاده از وجوه

سرمایه گذاران باید دقیقاً بدانند پولشان به کجا می‌رود و پروژه برای انجام برخی کارهای مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

مهمتر از همه، مواردی مانند “رویداد شبکه”، “توسعه صنعت”، “متفرقه” و غیره نباید در white paper ذکر شود. white paper شما باید به وضوح بیان کند که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه می‌شود و نه هیچ چیز دیگر.

نقشه راه

white paper باید نه تنها شامل توضیحات فنی دقیق پروژه، بلکه یک نقشه راه توسعه نیز باشد. در حالت ایده آل، یک برنامه کاری عمیق برای 12-24 ماه آینده باید ارائه شود و حداقل شامل راه اندازی بتا باشد.

نقشه راه اتریوم

اگر برخی از وظایف مندرج در نقشه راه قبلاً به پایان رسیده است، مطمئن شوید که آن را به صورت واضح در white paper بیان کنید، زیرا از نظر سرمایه گذاران یک مزیت بزرگ محسوب می‌شود.

 

در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخشی جدایی ناپذیر و مهم پروژه است و باید به همین شکل معرفی شوند. به جز موارد نادر، ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفقیت آمیز نخواهد بود. در حالی که بقیه white paper باید توصیف فنی باشد، این بخش خاص جایی است که لمس انسان ضروری است. عکس‌ها و بیوگرافی‌های کوتاه تیم توسعه در نظر سرمایه گذاران یک مزیت بزرگ خواهد بود.

اطمینان حاصل کنید که نه تنها افرادی که پشت پروژه شما هستند را معرفی می‌کنید، بلکه توضیح دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص بسیار مهم هستند و چرا این افراد آن را انجام می‌دهند.

معرفی تیم در white paper

مطمئن شوید که تجربه قبلی آنها به چه نحوی برای این پروژه مفید خواهد بود. اگر هریک از اعضای تیم تجربه ای در زمینه پروژه‌های مرتبط با بلاک چین یا ارزهای دیجیتال داشته اند، حتماً آن را به وضوح بیان کنید.

همچنین، می‌توانید چند کلمه در مورد مشاوران پروژه بگویید. با این حال، سعی کنید که از آوردن بیهوده نام افراد اجتناب کنید. زیرا مشاوران ذکر شده باید کم و بیش متخصص در پروژه‌هایی باشند که برای دستیابی به آنها برنامه ریزی شده است.

سبک، زبان و چیدمان

هنگام تهیه یک white paper، مطمئن شوید که از نوشته‌های رسمی و تقریباً به سبک آکادمیک استفاده می‌کنید. سند باید از نظر لحن بسیار توصیفی و حرفه ای باشد. بهتر است یک موضوع را انتخاب کرده و روی آن تمرکز کنید. اغلب، نویسندگان white paper تمایل دارند در مورد موارد استفاده احتمالی و پیاده سازی‌های احتمالی آینده فناوری خود، به جای تمرکز بر وظیفه ای که در دست دارند، بحث کنند.

 white paper همیشه باید واقعی باشد. از استفاده از مفروضات، حدس‌ها و ادعاهای تأیید نشده خودداری کنید.

ناگفته نماند، مطمئن شوید که white paper خود را از نظر عدم وجود اشتباهات دستوری و املایی بررسی کرده اید. متن کل سند باید به درستی قالب بندی شود تا غیرحرفه ای به نظر نرسد.

علاوه بر این، اگر می‌خواهید white paper خود را به چندین زبان ارائه دهید، بهتر است از یک مترجم حرفه ای کمک بگیرید، که برای یک سند 25 صفحه ای فقط حدود 150-200 دلار هزینه دارد.

white paper را کجا ارسال کنیم

چند سال پیش، مواردی از کمپین‌های موفقیت آمیز ICO که در انجمن‌های مرتبط با بیت کوین white paper خود را منتشر کرده‌اند داشتیم. اما این روزها، به نظر می‌رسد که شوق ICO در همه جا وجود دارد. اکثر پروژه‌ها نیز تصمیم می‌گیرند white paper خود را در وب سایت خود منتشر کنند.

گزینه‌های دیگر، مانند GitHub، انجمن‌ها و غیره، هنوز گزینه‌های خوبی هستند. اما باید مطمئن شوید که یک نقطه مرکزی برای دسترسی به white paper شما وجود دارد. از کپی و پیست آن در پلتفرم‌های مختلف اجتناب کنید.بهتر است هنگام تبلیغ پروژه خود در انجمن‌ها و وب سایت‌های مختلف، لینک white paper خود را قرار دهید.

قالب‌های white paper

مانند سایر اسناد و مدارک نیمه پیچیده مرتبط با تجارت، الگوهای متعددی از white paper به صورت آنلاین موجود است. به طور کلی، استفاده از چنین الگوهایی توسط جامعه ارزهای رمزنگاری شده و سرمایه گذاران مورد انتقاد قرار می‌گیرد. اگر محصول با کیفیتی را تهیه می‌کنید که منحصر به فرد است، باید برای یک white paper منحصر به فرد وقت صرف کنید.

با توجه به محبوبیت بیشتر ICO‌ها، تعداد فریلنسرهایی که برای نگارش white paper برای استارتاپ‌های آینده آماده می‌شوند به طور تصاعدی افزایش یافته است و ظاهرا هزینه آن تا 100 دلار نیز می‌رسد. با این حال، این نباید حتی توسط یک پروژه کم و بیش جدی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

در آخر white paper نقطه اصلی فروش شما خواهد بود. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما در مورد محصول است و باید به آن با دقت پرداخت. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار برای شما فقط می‌تواند منجر به یک نتیجه فرعی شود و در نتیجه عدم تأمین بودجه مورد نیاز شما.

نمونه‌هایی از white paperهای موفق

برخی از نمونه‌های white paper خوب و ICO‌های موفق عبارتند از:

 • اتریوم – 15.5 میلیون دلار جمع آوری شده است
 • 105 میلیون دلار برای Quoine
 • 5.5 میلیون دلار برای DigixDAO

ARZROUZ.COM

مقاله قبلینگاه ویژه خزانه داری آمریکا به استیبل کوین ها و شاید وضع قوانین جدید
مقاله بعدیحمایت 39 هزار دلاری بیت کوین

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید