Flash Loan یا وام آنی چیست؟ آیا پایان وام های سنتی فرا رسیده است

175
ارزروز: Flash Loan
Flash Loan یا وام آنی چیست؟ آیا پایان وام های سنتی فرا رسیده است

وام در کمتر از یک دقیقه

ارزروز: وام‌ آنی یا وام فوری بدون درخواست وثیقه حتی ثانیه‌ای از زمان کاربر را تلف نمی‌کند. وام‌های آنی (فوری) یا همان فلش لون،.به کاربران ارزهای دیجیتال اجازه می‌دهد.تا میلیون‌ها دلار دارایی دیجیتال در عرض چند ثانیه و بدون نیاز به قفل‌کردن وثیقه دریافت کنند. این فرایند کاملاً غیرمتمرکز انجام می‌شود.و به مدارک و اسناد خاصی هم احتیاج ندارد. طرف‌داران این نوع وام ادعا می‌کنند که وام‌های فلش ابزار جدید و سودمندی برای دنیای مالی فراهم می‌کنند.و معاملات آربیتراژ بسیار سریعی را امکان‌پذیر می‌سازند.که قبل از ظهور بلاک چین امکان‌پذیر نبودند.

بهره‌های سرسام‌آور، شرایط عجیب و غیرمنطقی برای دریافت وام،.کاغذبازی اداری و وابستگی به یک نهاد مرکزی مالی و از همه بدتر مدت‌زمان طولانی برای دریافت پول؛.این موارد فقط بخشی از مشکلات ثبت‌نام و دریافت وام از بانک‌ها و موسسات مالی سنتی است. اما وام‌گرفتن از یک سیستم مالی غیرمتمرکز با بهره معقول بدون نیاز به حتی یک ریال وثیقه و از همه مهم‌تر دریافت آنی پول رویا نیست!.

مفهوم وام آنی در سال ۲۰۱۸ و توسط پروتکل دیفای ماربِل(Marble)معرفی شد،.اما شهرت اصلی آن مربوط به سال ۲۰۲۰ و ارائه این گزینه وام‌دهی.توسط دو پلتفرم آوی (Aave) و صرافی غیرمتمرکز dYdX است. آوی در روزهای پایانی سال ۲۰۲۰ روزی ۱۰۰ میلیون دلار وام آنی اعطا می‌کرد و میزان کل وام عرضه‌شده توسط این پلتفرم تا اواخر سال ۲۰۲۱، به بیش از ۵ میلیارد دلار رسید.

فناوری دفتر کل توزیع‌شده به کاربران اجازه می‌دهد محصولات و خدماتی همچون وام‌های دیجیتال را به‌شکلی غیرمتمرکز و همتابه‌همتا دریافت کنند. در وام‌دهی دیفای به‌جای نهادهای مالی متمرکز با قراردادهای هوشمندی سروکار داریم که بر اساس الگوریتم‌ها کار می‌کنند و اغلب بدون نیاز به انجام فرایند پیچیده شناخت و احراز هویت مشتری، خدمات مالی یکسان با نرخ بهره مشخص در اختیار تمام کاربران قرار می‌دهند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلییک اکوسیستم خلاق، نقاط قوت مالکیت محتوا را با NFT ترکیب می کند
مقاله بعدیاحساسات متفاوت معامله‌گران اتریوم و بازار فیوچرز

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید