تحلیل تکنیکال : نمودار قیمت 5 ارز برتر که این هفته باید زیر نظر داشت

55
تحلیل 5 ارز دیجیتال برتر هفته

ارزروز: بیت کوین (BTC) در 21 ژانویه تا نزدیکی 34000 دلار سقوط کرد. این امر نشان دهنده کاهش 50 درصدی از 69000 دلار بالاترین قیمت تاریخ در 10 نوامبر 2021 است. طبق تحلیل ها ارزش کل بازار کریپتو به 1.6 تریلیون دلار رسید که 46 درصد کاهش نسبت به بالاترین رقم تاریخی خود در نوامبر 2021 نزدیک به 3 تریلیون دلار است.

به گفته تحلیل گران این تنها بازارهای کریپتو نیستند که با فشار فروش توسط سرمایه گذاران مواجه هستند. تحلیل ها نشان می‌دهد S&P 500 نیز نسبت به سال گذشته 8 درصد سقوط کرده است. با این حال، طلا در این دوره عملکرد بهتری داشته و حدود 1.76 درصد افزایش یافته و  آن را به عنوان یک دارایی امن تقویت کرده است.

نقشه بازار ارز دیجیتال
عملکرد روزانه بازار ارز دیجیتال. منبع: Coin360

چندین معامله‌گر خرده‌فروشی که بیت‌کوین را نزدیک به بالاترین حد خود خریداری کرده‌اند، نگرانی‌های خود را در رسانه‌های اجتماعی بیان می‌کنند. با این حال، نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور، به نظر نمی رسد که نگران سقوط اخیر باشد. وی اخیراً اعلام کرده است که 410 بیت کوین را با قیمت متوسط ​​تقریباً 36585 دلار برای هر سکه خریداری کرده است.

آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها می‌توانند پس از ریزش اخیر شاهد جهش باشند؟ بیایید نمودارهای پنج ارز دیجیتال برتر را که ممکن است در صورت شروع روند صعودی بهتر عمل کنند، تحلیل کنیم.

تحلیل جفت ارز BTC/USDT

بیت کوین به زیر 39600 دلار سقوط کرد و به 37332 دلار رسید. منطقه پشتیبانی در 21 ژانویه، نشان دهنده فروش وحشتناک است. فروش در 22 ژانویه ادامه یافت و قیمت به 34008 دلار کاهش یافت.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت BTC/USDT، تایم فریم روزانه. منبع: TradingView

سقوط شدید چند روز گذشته، شاخص قدرت نسبی (RSI) را به سطح 20 نزدیک کرده است. این موضوع نشان می‌دهد ممکن است فروش در کوتاه مدت باشد. معمولاً، چنین سطوحی از اشباع فروش با تثبیت دنبال می‌شود.

تلاش‌های بازگشت احتمالاً با مقاومت شدید در ناحیه بالای سر مواجه می‌شوند. اگر منطقه 37,332 تا 39,600 دلاری به مقاومت تبدیل کند، این نشان می‌دهد که این احساسات منفی باقی می‌ماند و معامله‌گران در روند صعودی می‌فروشند.

سپس خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا روند نزولی را از سر بگیرند و بیت کوین را تا حمایت اصلی 30000 دلار کاهش دهند. بسته شدن کندل بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه (EMA) (41427 دلار) اولین نشانه‌ای است که خرس‌ها ممکن است برتری خود را از دست بدهند.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت BTC/USDT، تایم فریم 4 ساعته. منبع: TradingView

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که بیت کوین در داخل یک الگوی کانال نزولی معامله می‌شود. خرس‌ها قیمت را به زیر کانال کشاندند اما نتوانستند سطوح پایین‌تر را حفظ کنند. این نشان دهنده خرید قوی توسط گاوهایی است که قیمت را به کانال بازگردانده اند.

بیت کوین ممکن است به 20-EMA برسد، جایی که خرس‌ها ممکن است دوباره چالش سختی را ایجاد کنند. اگر قیمت از این مقاومت پایین‌تر بیاید و به زیر 34008 دلار سقوط کند، فروش می‌تواند تشدید شود. برعکس، عبور از 20-EMA می‌تواند درها را برای افزایش احتمالی خط مقاومت کانال باز کند.

تحلیل جفت ارز LUNA/USDT

LUNA توکن Terra در چند روز گذشته در یک کانال نزولی معامله می‌شود. قیمت در 22 ژانویه به خط حمایت کانال کاهش یافت، اما همانطور که از دم بلند در کندل روز مشاهده می‌شود، گاوها با کاهش قیمت به شدت خریداری کردند،

تحلیل نمودار LUNA
نمودار قیمت LUNA/USDT، تایم فریم روزانه. منبع: TradingView

LUNA می‌تواند یک عقب نشینی به میانگین‌های متحرک و سپس به خط روند نزولی کانال انجام دهد. اگر گاوها قیمت را به بالای کانال هدایت کنند، LUNA می‌تواند تا 87.90 دلار و بعداً به 93.81 دلار افزایش یابد.

برخلاف این فرض، اگر قیمت از سطح فعلی یا میانگین‌های متحرک کاهش یابد، نشان می‌دهد که خرس‌ها در هر حرکت صعودی فروشنده هستند. سپس LUNA می‌تواند خط حمایت کانال را دوباره آزمایش کند. قرار گرفتن زیر این حمایت می‌تواند فروش را تسریع کند.

تحلیل نمودار LUNA
نمودار قیمت LUNA/USDT، تایم فریم 4 ساعته. منبع: TradingView

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که روند صعودی به 20-EMA رسیده است که سطح مهمی است و باید مراقب آن بود. شیب اندک 20-EMA و RSI درست زیر نقطه میانی نشان دهنده یک برتری جزئی برای خرس‌ها است.

اگر گاوها قیمت را به بالای 20-EMA برسانند، LUNA می‌تواند به سمت خط روند نزولی کانال حرکت کند. از طرف دیگر، اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد، خرس‌ها شانس خود را در نظر می‌گیرند و تلاش می‌کنند LUNA را به خط حمایت کانال بکشانند.

تحلیل جفت ارز ATOM/USDT

Cosmos (ATOM) از مقاومت سربار در 40 دلار در 17 ژانویه رد شد و به میانگین متحرک ساده 200 روزه (SMA) (27.57 دلار) در 22 ژانویه سقوط کرد.

تحلیل نمودار ATOM
نمودار قیمت ATOM/USDT، تایم فریم روزانه. منبع: TradingView

ATOM به شدت از SMA 200 روزه عقب نشینی کرده است که نشان می‌دهد گاوها به شدت از این سطح دفاع می‌کنند. خریداران اکنون سعی می‌کنند قیمت را به میانگین متحرک نمایی 20 روزه (35.91 دلار) برسانند.

بسته شدن کندل بالاتر از این سطح می‌تواند نشان دهنده پایان یافتن اصلاح باشد. ATOM پس از آن می‌تواند به مقاومت  44.80 دلار برسد.

اگر قیمت از سطح فعلی یا متحرک نمایی 20 روزه پایین بیاید و به زیر SMA 200 روزه برود، این دیدگاه مثبت باطل می‌شود. چنین حرکتی می‌تواند راه را برای کاهش احتمالی تا 20 دلار باز کند.

تحلیل نمودار ATOM
نمودار قیمت ATOM/USDT، تایم فریم 4 ساعته. منبع: TradingView

نمودار 4 ساعته تشکیل دو قله را نشان می‌دهد که با بسته شدن کندلزیر 34 دلار تکمیل می‌شود. هدف این الگوی تکمیلی 23.20 دلار است و ATOM به پایین ترین سطح روزانه تا 27.31 دلار سقوط کرد.

تحلیل جفت ارز FTM/USDT

فانتوم(FTM) در 16 ژانویه از مقاومت بالای 3.17 دلار عبور کرد اما نتوانست از مقاومت بعدی در 3.48 دلار عبور کند. این ممکن است باعث سیوسود توسط معامله گران شده باشد و منجر به عقب نشینی شدید شود.

نمودار قیمت FTM
نمودار قیمت FTM/USDT، تایم فریم روزانه. منبع: TradingView

خرس‌ها در 22 ژانویه قیمت را به زیر SMA 50 روزه (2.14 دلار) رساندند اما نتوانستند فانتوم را به SMA 200 روزه (1.57 دلار) کاهش دهند. خرید قوی توسط گاوها فانتوم را به بالاتر از SMA 50 روزه رسانده است.

گاوها اکنون تلاش خواهند کرد تا قیمت را بالاتر از میانگین متحرک نمایی 20 روزه نگه دارند. اگر آنها موفق به انجام این کار شوند، فانتوم می‌توانند منطقه بالای سر را دوباره آزمایش کنند.

برعکس، اگر قیمت از سطح فعلی یا میانگین متحرک نمایی 20 روزه کاهش یابد، نشان می‌دهد که معامله گران در حال فروش در حرکت صعودی هستند. سپس خرس‌ها سعی می‌کنند فانتوم را به زیر SMA 200 روزه بکشانند.

نمودار قیمت FTM
نمودار قیمت FTM/USDT، تایم فریم 4 ساعته. منبع: TradingView

نمودار 4 ساعته شکل گیری یک الگوی سر و شانه را نشان می‌دهد که هدف آن 1.70 دلار بود. فانتوم از 1.77 دلار جهش کرد و به 20-EMA رسید که به عنوان یک مقاومت سخت عمل می‌کند.

اگر قیمت از سطح فعلی کاهش یابد، خرس‌ها تلاش خواهند کرد تا روند نزولی را از سر بگیرند و فانتوم را به 1.30 دلار کاهش دهند. برعکس، اگر قیمت افزایش یابد و بالاتر از 20-EMA حفظ شود، فانتوم می‌تواند به خط گردن صعود کند و سپس تا 3.00 دلار افزایش یابد.

تحلیل جفت ارز LEO/USD

UNUS SED (LEO) در 21 ژانویه به زیر الگوی کانال صعودی سقوط کرد و بسته شد، اما یک نکته مثبت جزئی این است که گاوهای در سطوح پایین‌تر خرید کردند و تلاش می‌کنند قیمت را به بالاتر از میانگین‌های متحرک برگردانند.

تحلیل نمودار LEO
نمودار قیمت LEO/USDT، تایم فریم روزانه. منبع: TradingView

اگر آنها موفق شوند، LEO می‌تواند مقاومت 3.92 دلار دوباره آزمایش کند. بسته شدن کندل بالاتر از این سطح می‌تواند نشان دهنده از سرگیری روند صعودی باشد. سپس LEO می‌تواند تا خط مقاومت کانال افزایش یابد.

اگر گاوها قیمت را به بالای کانال برسانند، LEO می‌تواند شتاب بیشتری بگیرد. اگر قیمت از سطح فعلی پایین بیاید و به زیر 3.37 دلار برسد، این دیدگاه مثبت باطل می‌شود. سپس LEO می‌تواند به حمایت قوی SMA 200 روزه (3.19 دلار) برسد.

نمودار قیمت LEO
نمودار قیمت LEO/USDT، تایم فریم 4 ساعته. منبع: TradingView

نمودار 4 ساعته نشان می‌دهد که گاوها بارها و بارها تلاش کردند تا قیمت را بالاتر از مقاومت 3.85 دلار برده و حفظ کنند اما شکست خوردند. دلیل آن ممکن است سیو سود بوده و منجر به کاهش تا 3.40دلار شود.

بازگشت شدید به 3.40 دلار نشان دهنده خرید تهاجمی است. گاوها اکنون سعی خواهند کرد قیمت را به 3.85 دلار برسانند. اگر گاوها از منطقه بین 3.85 تا 3.92 دلار عبور کنند، روند صعودی می‌تواند از سر گرفته شود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبازی های کریپتویی یا بلاکچینی؛ اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) چیست؟
مقاله بعدیچگونه باید آلت کوین ها را انتخاب یا تجزیه و تحلیل کنیم؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید