محیط زیست به دنبال رفتار ماینرها؛ 57 میلیون تن دی‌اکسید کربن با بیت کوین

89
ارزروز: محیط زیست
محیط زیست به دنبال رفتار ماینرها؛ 57 میلیون تن دی‌اکسید کربن با بیت کوین

کدام ارز دیجیتال بیشترین آلودگی را ایجاد می کند.

ارزروز: بیت کوین در سال جاری ۵۷ میلیون تُن دی‌اکسیدکربن تولید کرده است. که برای خنثی‌کردن این میزان آلودگی به ۲۸۴ میلیون درخت جدید نیاز است. توسعه صنعت بلاک چین یا به عبارت ساده تر استخراج ارزهای دیجیتال و حفظ محیط زیست کنار هم قرار نمی‌گیرند.

فارکس ساجست (Forexsuggest) در تحقیقات جدید خود با استفاده از داده‌های پلتفرم‌های استاتیسا (Statista)، بیزینس اینسایدر ایندیا (Business Insider India) و لپ‌تاپ مگ (Laptop Mag) میزان آلایندگی ارزهای دیجیتال، مقدار تقریبی انتشار کربن و منابع موردنیاز برای مقابله با اثرات آلودگی تولیدشده را اندازه‌گیری کرده است. در این گزارش عنوان شده است که بیت کوین، اتریوم و بیت کوین کش بیشترین آلودگی را تولید می‌کنند همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بیت کوین و اتریوم آلاینده‌ترین شبکه‌های ارز دیجیتال هستند. این دو شبکه بیشترین قدرت پردازشی را هم در مقایسه با سایر بلاک چین‌ها در اختیار دارند.

شبکه اتریوم نیز در آلوده نمودن محیط زیست دست کمی از بیت کوین ندارد. به عبارتی دیگر بیت کوین ۲.۵ برابر اتریوم در آلوده سازی محیط زیست مسوول است اما اتریوم نیز سهم بزرگی در این مهم دارد. داده ها نشان از آن دارد که تأثیرات زیست‌محیطی بیت کوین به‌حدی زیاد است که اگر بخواهیم تمام گازهای آلاینده منتشرشده توسط استخراج‌کنندگان بیت کوین را خنثی کنیم، به ۲۸۴.۱ میلیون درخت نیاز خواهیم داشت. همانطور که گفته شد اتریوم آلودگی کمتری تولید می‌کند اما عملکرد آن هم چندان سالم نیست. در سال جاری، استخراج‌کنندگان اتریوم ۲۲ میلیون تن دی‌اکسیدکربن تولید کرده‌اند. اگر بخواهیم با اثرات این مقدار دی‌اکسیدکربن مقابله کنیم، تقریباً به ۱۱۰ میلیون درخت جدید نیاز داریم.

بیت کوین کش یکی از فورک‌های بیت کوین

بیت کوین کش یکی از فورک‌های بیت کوین است که در سال ۲۰۱۷ و با هدف استخراج بلاک‌های بزرگ‌تر ایجاد شد؛ بلاک‌های بزرگ‌تری که البته آلودگی بیشتری هم تولید می‌کنند. این ارز دیجیتال با تولید ۱.۵ میلیون تن دی‌اکسیدکربن در رتبه سوم قرار گرفته است. با این حال، بیشترین نرخ رشد سالانه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، با ۷۴۸ درصد افزایش، متعلق به بیت کوین کش است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد در سال جاری احتمالاً به‌خاطر اینکه ماینرهای بیت کوین از چین و انرژی ترموالکتریکی نیروگاه‌های آن دور شده‌اند و به کشورهایی مانند آمریکا نقل‌مکان کرده‌اند که از منابع انرژی پاک‌تری استفاده می‌کنند، سطح آلایندگی شبکه این ارز دیجیتال هم ۵ درصد کاهش یافته است.با وجود آلایندگی برخی از شبکه‌ها، صنعت ارزهای دیجیتال جایگزین‌های سبزتری هم دارد؛ هرچند که متأسفانه این توکن‌های سازگار با محیط زیست در مقایسه با ارزهای دیجیتال پرمصرف محبوبیت کمتری دارند.

در این فهرست معتبر که سبزترین ارزهای دیجیتال را معرفی کرده است، نانو (Nano) در رتبه سوم قرار دارد. این ارز دیجیتال از فرایند استخراج استفاده نمی‌کند و به‌جای بلاک چین، با استفاده از فناوری بلاک لتیس (Block Lattice) ایجاد شده است. نانو می‌تواند ۱۲۵ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند و در هر تراکنش تنها به ۰.۰۰۰۱۱۲ کیلووات ساعت انرژی نیاز دارد. در نتیجه میزان انتشار دی‌اکسیدکربن شبکه این ارز دیجیتال بسیار اندک خواهد بود. دومین ارز کم‌مصرف بازار،.آیوتا (IOTA) است. شبکه این ارز دیجیتال هم به‌جای استفاده از بلاک چین، از فناوری گراف‌های جهت‌دار غیرمدور (Directed Acyclic Graph) و سازوکار اجماع احتمالی (Probabilistic) استفاده می‌کند. این فناوری برای انجام هر تراکنش به حدود ۰.۰۰۰۱۱ کیلووات ساعت انرژی نیاز دارد.

استلار سازگارترین ارز دیجیتال با محیط زیست

نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد استلار سازگارترین ارز دیجیتال با محیط زیست است. این ارز به‌عنوان رقیب ریپل شناخته می‌شود و برای هر تراکنش فقط به ۰.۰۰۰۰۳ کیلووات ساعت انرژی نیاز دارد. این عدد تقریباً یک‌سوم انرژی موردنیاز برای تراکنش‌های آیوتا است. استلار در هر تراکنش به ۰.۰۲۰۴ گرم دی‌اکسیدکربن نیاز دارد که در مقایسه با ۴۸۱,۰۳۴.۷ گرم دی‌اکسیدکربنی که برای هر تراکنش بیت کوین تولید می‌شود،.تقریباً هیچ است. اما حالا چرا این موضوع بر سر زبانها افتاد:.فقط یک توییت از ایلان ماسک،.مدیرعامل تسلا،.کافی بود تا جامعه ارز دیجیتال در این فکر فرو برود که ماینرهای بیت کوین و دیگر شبکه‌های مبتنی بر اثبات کار دارند چه بلایی سر این سیاره می‌آورند.

ARZDROUZ.COM

مقاله قبلیدو ماه دیگر تا رونمایی از طرح قانون ساماندهی ارزهای دیجیتال در ایران
مقاله بعدیطرح مالیات بر تراکنش های ارزهای دیجیتال توسط بایدن رییس جمهور آمریکا امضاء شد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید