نقش اساسی LUNA توکن بومی پروتکل Terra در پایداری شبکه

101
نقش luna در پایداری شبکه terra

ارزروز: در مصاحبه‌ای، Do Kwon، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل Terraform Labs، گفت که اکوسیستم Terra با چندین کاربرد مانند پس‌انداز، پرداخت، سرمایه‌گذاری و موارد دیگر ساخته شده است. خبرنامه قبلی Market Insights به رشد اکوسیستم Terra در سال 2021 و چگونگی رسیدن آن به صدها برنامه غیرمتمرکز در ابتدای سال گذشته پرداخت.

همه اینها مبتنی بر استیبل کوین‌های Terra و توانایی پروتکل برای حفظ پایداری پیوند آنها است. با این حال، عنصر کلیدی برای چنین ثباتی، استیک LUNA، دارایی اصلی شبکه است. در ظاهر، سرمایه گذاران LUNA را به دلیل افزایش سریع قیمت آن در سال 2021 شناختند. اما طبق Whitepaper پروژه، مالکیت و نگهداری LUNA به معنای چیزی اساسی برای ثبات کل شبکه است.

LUNA به عنوان قدرت ماینینگ

Terra یک بلاک چین مبتنی بر Tendermint است که توسط اعتبارسنج‌هایی که الگوریتم اثبات سهام Tendermint را دنبال می‌کنند و در مورد بلوک‌های جدید رأی می‌دهند، نگهداری می‌شود. اعتبارسنج‌ها برنامه‌هایی به نام full node را اجرا می‌کنند. آنها می‌بایست مقدار مشخصی توکن‌ LUNA را نگهداری کنند تا در لیست اعتبارسنج‌های فعال قرار گیرند. در حال حاضر این لیست از 130 اعتبارسنج تشکیل شده است. اعتبارسنج‌های فعال از طریق کارمزد تراکنش‌های مرتبط با هر بلوک درآمد کسب می‌کنند.

کسانی که می‌خواهند full node را راه‌اندازی نکنند، اما  سهمی از درآمد اعتبارسنجی دریافت کنند را Delegator می‌نامند. Delegatorها اساساً سهامدارانی هستند که توکن‌های LUNA خود را به اعتبارسنج‌ها واگذار می‌کنند تا وزن LUNA آنها را افزایش دهند. اساسا، LUNA نشان دهنده قدرت استخراج در شبکه Terra است. هرچه اقتصاد آن بیشتر رشد کند، سهامداران LUNA پاداش بیشتری از کارمزد دریافت می‌کنند.

LUNA به عنوان جاذب نوسانات

یکی دیگر از نقش‌های حیاتی LUNA حفظ استیبل کوین است. همانطور که گفته شد، استیبل کوین‌های Terra از یک ماژول بازار الگوریتمی پیروی می‌کنند. به این معنی که پروتکل عرضه خود را به طور خودکار بر اساس شرایط بازار تنظیم می‌کند. این پروتکل می‌تواند از طریق مشوق‌های آربیتراژ بازار آزاد به این مهم دست یابد.

تصور کنید یک TerraUSD(UST) بیشتر از یک دلار معامله می‌شود. در این صورت دارندگان LUNA می توانند یک دلار از دارایی خود با یک UST مبادله کنند(با استفاده از ویژگی مبادله بازار Terra Station). سپس کاربران می‌توانند UST خود را بفروشند و از این تفاوت سود ببرند. در این راستا، این پروتکل به طور موثر عرضه LUNA را کاهش و عرضه UST را افزایش می‌دهد. با عرضه حجم کافی، در نهایت می‌تواند UST را به 1 دلار کاهش دهد.

از طرف دیگر، زمانی که قیمت UST به زیر 1 دلار می‌رود، پروتکل کاربران را تشویق می‌کند تا UST را در ازای LUNA بسوزانند. این باعث گسترش عرضه LUNA و کاهش UST می‌شود و ارزش آن را به 1 دلار باز می‌گرداند. بنابراین، نوسانات قیمت UST از طریق ضرب و سوزاندن توکن‌های LUNA جذب می‌شود. تاکنون، بازار توانسته است حتی در مواقعی که از 1 دلار تا 30 درصد بالا رفته است، به این روش قیمت را کنترل کند. در یک سال، UST به طور متوسط ​​حدود 4٪ از هدف خود منحرف شد.

تقاضای استخراج پایدار

با این ملاحظات، قابل درک است که نقش LUNA در اکوسیستم Terra چقدر مهم است و ثابت نگه داشتن تقاضای استخراج چقدر اهمیت دارد. با این حال، Terra به گونه ای طراحی شده است که هزینه‌های تولید شده از بلوک‌ها همراه با گسترش اکوسیستم آن افزایش می‌یابد و بالعکس.

علاوه بر این، عرضه لونا نیز با رشد شبکه Terra کاهش می‌یابد. زیرا عرضه آن از استخراج UST کاهش می‌یابد. به همین دلیل، پاداش‌های ماینینگ آنقدر قابل پیش‌بینی نیستند، که می‌تواند کاربران را از مشارکت در LUNA منصرف کند، زیرا تعیین سودآوری را دشوار می‌کند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیسهام اپل پس از افشای سرمایه گذاری در Metaverse، جهش کرد
مقاله بعدیکاردانو SundaeSwap را راه‌اندازی کرد، اما همه آن را موفقیت آمیز نمی‌دانند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید