طرح ساماندهی بازار رمزارزها؛ تکلیف دستگاه‌های مختلف در خصوص ارزهای دیجیتال

161

قانون‌گذار با تأخیر چند ساله دست به کار شد

ارزروز: محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تصویت قوانین در خصوص بازار رمزارز‌ها خبر داد. پورابراهیمی به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، اعلام کرد که بازار رمزارز‌ها یک واقعیت انکار ناپذیر در اقتصاد جهان و کشور ماست. متأسفانه به دلیل تأخیر در ورود دولت دوازدهم و مجموعه عوامل اجرایی کشور،.با تأخیر چند ساله به موضوع رمزارز‌ها ورود پیدا کردیم.

وی با اشاره به ورود جدی مجلس یازدهم به موضوع بازار رمزارز‌ها افزود:.حجم عظیمی از منابع مالی کشور در این حوزه در حال سرمایه گذاری است. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس متأسفانه تاکنون در دولت‌های گذشته.وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای مدیریت گردش مالی این رمزارز‌ها برنامه مشخصی نداشتند،.گفت: برای این که امکان نظارت بر این حوزه فراهم شود.باید در این زمینه ساماندهی جدی صورت گیرد.و تکالیف هر کدام از دستگاه‌ها مشخص شود.

نظارت بانک مرکز بر تراکنش‌ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:.بانک مرکزی به واسطه صدور مجوز‌های سامانه پرداخت یا پی اس پی امکان نظارت بر فرآیند تراکنش‌های مالی را دارد.و می‌تواند این موضوع را عملیاتی کند،.همچنین وزارت اقتصاد به دلیل مأموریت‌های ذاتی خود می‌تواند به این حوزه ورود کند.
وی گفت: رمزارز‌ها به جای این که همواره به عنوان فرصت.در کنار مدیریت برای نظام اقتصادی عملکرد.مثبتی داشته باشد،.به دلیل عدم مدیریت در دولت دوازدهم و عدم برنامه ریزی برای ساماندهی آن‌ها.به تهدید برای نظام اقتصادی کشور تبدیل شده است.

روزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان گردش رمزارز‌های مبادلاتی کشور است. آقای پورابراهیمی گفت: پس از ارائه گزارش کمیسیون اقتصادی در خصوص رمزارز‌ها که هفته گذشته در صحن علنی صورت گرفت، این کمیسیون با هدف شفاف سازی، اطلاعات رمزارزها، طرح اولویت دار ساماندهی رمزارز‌ها در اقتصاد ملی را در دستور کار خود قرار داده است که پس از بررسی و تصویب آن در کمیسیون در صحن علنی به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد.

ساماندهی بازار ارزهای دیجیتال

وی اعلام کرد: به زودی قانون ساماندهی بازار رمزارز‌ها در کشور با هدف شفاف سازی اطلاعات، درآمدزایی مدیریت و نظارت بر گردش منابع مالی کشور و نیز کمک به ساماندهی صنعت استخراج رمزارز‌ها در داخل کشور با رویکرد استفاده از انرژی‌های پاک در مجلس به تصویب و اجرایی خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در این طرح ما تکالیفی را برای دستگاه‌های مختلف برای انجام بهینه در نظر گرفته ایم که در آن به وزارت صنعت در خصوص مجوز‌های مزارع استخراجی رمزارز‌ها به وزارت نیرو در خصوص نحوه تأمین برق با اولویت انرژی‌های پاک تکالیفی در نظر گرفته شده است.

نظارت بر پولشویی و تعریف مالیات بر عملیات

آقای پورابراهیمی افزود: همچنین وزارت ارتباطات ملزم به ارائه بستر مناسب فضای مجازی در زمینه استفاده از بازار رمزارز‌ها خواهد شد و وزارت اقتصاد نیز تکالیفی در خصوص رویکرد نظارت بر موضوع پولشویی و تعریف مالیاتی مرتبط با عملیات آن‌ها خواهد داشت. وی گفت: در طرح مجلس در خصوص بازار رمزارز‌ها تکالیفی در خصوص حکمرانی و مدیریت جامع بازار رمزارز‌ها با هدف استفاده از منابع خارجی استخراج رمزارز‌ها و همچنین تعریف صرافی‌های دیجیتالی از رمزارز‌ها و نظارت بر گردش و تراکنش عملیاتی آن‌ها به بانک مرکزی در نظر گرفته شده است.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیالسالوادور در نصب خودپرداز بیت کوین در رتبه سوم قرار دارد
مقاله بعدیاردوغان رئیس جمهور ترکیه می گوید ما در حال جنگ با کریپتو هستیم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید