هیاهو در بازار رمزارزها؛ به روز رسانی تپروت بازار را دگرگون می کند؟

133
ارزروز: به روز رسانی تپروت
هیاهو در بازار رمزارزها؛ به روز رسانی تپروت بازار را دگرگون می کند؟

به روز رسانی تپروت Taproot چیست؟

ارزروز:  تپروت به‌روزرسانی‌ای است که نوآوری‌های گوناگون تاریخ بیت کوین در آن با یکدیگر ترکیب می‌شوند. پایه و اساس این ارتقا امضاهای اشنور (Schnorr) است. شبکه بیت کوین در حال حاضر از طرح رمزنگاری «ECDSA» برای امضاهای دیجیتال خود استفاده می‌کند که در آن کاربر از طریق کلید خصوصی خود تراکنش را تأیید می‌کند تا بتواند آن را به آدرس دیگری بفرستد. با اجرای به‌روزرسانی تپروت، شبکه بیت کوین از طرح متفاوتی به نام اشنور استفاده خواهد کرد. تراکنش‌های جدیدی که از تپروت استفاده می‌کنند از طریق این طرح امضای دیجیتالِ جدید انجام خواهند شد؛ طرحی که با هدف اضافه کردن قابلیت‌های جدید از جمله بهبود شرایط حریم خصوصی، امنیت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌های بیت کوین جایگزین مدل قبلی خواهد شد.

طرح امضای دیجیتال اشنور علاوه بر اینکه کوچک‌تر و سریع‌تر از ECDSA است، دارای مزیت «خطی‌بودن» است؛ ترکیبی که امنیت تراکنش‌های بیت کوین را بیشتر می‌کند و اجازه می‌دهد تا قراردادهای هوشمندِ پیچیده‌تر و سبک‌تر در شبکه اجرا شوند.تپروت پیامدهای مثبت زیادی برای دیگر پروژه‌های فعال در این اکوسیستم خواهد داشت. برای مثال، انجام تراکنش‌های چندامضایی که برای نهایی‌شدن به تأیید بیش از یک عضو از یک گروهِ امضا‌کننده نیاز دارند، در ارتقای جدید ارزان‌تر خواهند بود و از حجم داده کمتری هم استفاده خواهند کرد.

به روز رسانی تپروت

بیت کوین 100 هزار دلاری با به روز رسانی تپروت خبر داغ محافل است. آیا بیت کوین با این به روز رسانی می تواند مرز تاریخی دیگری را ثبت نماید. احتما تکرار فتح قله های تاریخی با به روز رسانی تپروت واقعیت است یا خیال؟ بیت‌کوین با وجود افت قابل توجه در روزهای اخیر، همچنان در مسیر دستیابی به کانال ۹۰هزار دلاری در روزهای آتی قرار گرفته است. ارتقای تپروت (Taproot) بیت کوین که جامعه ارز دیجیتال مدت‌ها منتظر آن بود، قرار است فردا، یکشنبه ۲۳ آبان، ساعت ۱۳:۱۰ به وقت تهران و در بلاک شماره ۷۰۹,۶۳۲ اجرا شود. این به‌روزرسانی دری را به روی توسعه‌دهندگان باز می‌کند تا بتوانند ویژگی‌های جدیدی را با هدف بهبود حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و امنیت، به شبکه بیت کوین اضافه کنند.

در ماه ژوئن (خرداد) ۹۰ درصد از ماینرهای بیت کوین موافقت خود را با این به‌روزرسانی اعلام کردند و تصمیم‌گیری درباره اجرای آن نهایی شد. دوره زمانی برنامه‌ریزی‌شده بین رأی‌گیری از ماینرها و اجرای به‌روزرسانی، به اوپراتورها و ماینرهای شبکه این فرصت را داده است تا به‌روزرسانی به نسخه ۲۱.۱ بیت کوین کور (Bitcoin Core) که حاوی یک کد ادغام‌شده برای تپروت است، را کامل کنند. ماینرها تنها در صورتی می‌توانند قوانین جدید را اجرا و از اشکال جدید تراکنش‌ها استفاده کنند که به‌روزرسانی به نسخه ۲۱.۱ بیت کوین کور را انجام داده باشند.

نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که تپروت بستر را برای توسعه‌ و ارائه راهکارهای جدید در شبکه فراهم می‌کند. تپروت مجموعه گسترده‌تری از ابزارها را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا با استفاده از آنها بتوانند به ایده‌پردازی، ممارست و ساختن چیزهای جدید ادامه دهند. برخی از این پروژه‌های از قبل کار خود را آغاز کرده‌اند و برخی دیگر هم فعلاً فقط در حد یک ایده هستند.

عدم پشتیبانی همه جانبه از این بروزرسانی

در حال حاضر کمی بیشتر از نصف نودهای شناخته‌شده بیت کوین از این به‌روزرسانی پشتیبانی می‌کنند. باقی نودها همچنان با نرم‌افزار قدیمی کار می‌کنند و این یعنی با فعال‌شدن تپروت نمی‌توانند قوانین جدید را به اجرا در آورند؛ حداقل تا زمانی که به‌روزرسانی به نسخه ۲۱.۱ بیت کوین کور را تکمیل کنند. با این وجود مشکلی برای فعالیت شبکه پس از ارتقای تپروت وجود نخواهد داشت. هر ماینری که به‌روزرسانی به نرم‌افزار جدید را تکمیل نکرده باشد، نمی‌تواند مانند گذشته بیت کوین استخراج کند و قادر به دریافت پاداش بلاک‌های جدید نخواهد بود. توسعه‌دهندگان کارهای زیادی انجام داده‌اند تا مطمئن شوند که ماینرها زمان لازم برای انجام این کار را دارند. در واقع ۹۰ درصد از ماینرها به نحوی اعلام کرده‌اند که می‌خواهند به‌روزرسانی به نرم‌افزار جدید را انجام دهند. اجرای تپروت در ماه ژوئن (خرداد) نهایی و ۵ ماه زمان تا انجام این به‌روزرسانی در نظر گرفته شد.

با این حال، اجرای به‌روزرسانی به معنی تکمیل تمام کارها نخواهد بود. تا زمانی که کیف پول‌های ارز دیجیتال پشتیبانی از تپروت را آغاز نکنند، کاربران‌ قادر به ارسال یا دریافت شکل جدید تراکنش‌ها نخواهند بود و گفتنی است که بیشتر کیف پول‌ها هنوز پشتیبانی از تپروت را آغاز نکرده‌اند. توسعه‌دهندگان کیف پول‌ها باید کدهای جدیدی بنویسند تا انجام این تراکنش‌هایی را ممکن کند. اگر قرار باشد همه‌چیز مانند گذشته پیش برود، ماه‌ها یا حتی سال‌ها زمان خواهد برد تا کیف پول‌ها خود را با این به‌روزرسانی انطباق دهند. برای مثال تقریباً ۲ سال زمان برد تا نرخ پذیرش به‌روزرسانی سگویت (SegWit) بیت کوین به ۵۰ درصد برسد. تپروت کاربردهای پیچیده جدیدی را، مانند انجام تراکنش خصوصی در شبکه لایتنینگ که هیچ تفاوت ظاهری‌ای با تراکنش‌های عادی ندارد، به شبکه بیت کوین اضافه می‌کند، توسعه‌دهندگان باید ابزارهای مورد نیاز خود را شخصاً طراحی و به صورت جداگانه پیاده‌سازی کنند.

دیسنت‌تریدر (Decentrader) 

پلتفرم معاملاتی دیسنت‌تریدر (Decentrader) در آخرین گزارش خود در تاریخ ۱۲نوامبر، بر روند متداول در مورد عملکرد قیمت بیت‌کوین تاکید کرد. بر اساس این گزارش چارچوب زمانی بلندمدت همچنان صعودی است. و در این راستا بسیاری از تحلیلگران استدلال می‌کنند که به رغم ضرر ۴هزار دلاری یک روزه در تاریخ ۱۰نوامبر و روند افقی از آن زمان، بیت‌کوین همچنان روی مدار نزولی باقی نخواهد ماند. با وجود فشار کوتاه‌مدت بر روی سرمایه‌گذاران، شاخص نرخ بودجه یا همان فاندینگ ریت (میزان خریداران و فروشندگان در یک بازار معاملاتی)، همچنان بالا است؛ اما با این حال، معامله‌گران ممکن است پیش از شروع روند بهبودی، متحمل ضرر شوند. برخی از کارشناسان معتقدند که به‌روزرسانی تپروت (Taproot) شبکه بیت کوین می‌تواند در آینده باعث افزایش قیمت این ارز دیجیتال شود. از طرفی دیگر، شاخص‌های تکنیکال نشان می‌دهد که احتمال عقب‌نشینی اتریوم تا ۴,۲۰۰ دلار وجود دارد.

قله های جدید پادشاه ارزهای دیجیتال بیت کوین

رکوردشکنی‌های اخیر بیت کوین،.نوسانات قیمت همچنان پایین بماند. کیو‌سی‌پی کپیتال (QCP Capital)،.یک شرکت تجاری فعال در حوزه ارز دیجیتال که در سنگاپور مستقر است،.گفته است که در بازار بیت کوین یک موقعیت معاملاتی خنثی (۵۰ درصد لانگ، ۵۰ درصد شورت) و یک موقعیت اختیار معامله شورت وِگا (Vega) هم در بازار اتریوم دارد. منظور از موقعیت معاملاتی شورت وگا شرایطی است.که معامله‌گر با کاهش نوسانات ضمنی قیمت، کسب سود می‌کند. نوسان ضمنی هم نشان‌دهنده انتظار بازار از نوسانات قیمت در آینده است. به‌طور کلی می‌توان گفت که نوسانات ضمنی در بازارهای نزولی رشد می‌کند.و در بازارهای صعودی کاهش می‌یابد. بیت‌کوین در جریان معاملات امروز سقف تاریخی جدیدی ثبت کرد.و حالا در محدوده ۶۷ هزار دلار معامله می‌شود. قیمت بیت‌کوین در معاملات صبح ۹ نوامبر سقف تاریخی جدیدی ثبت کرد و حالا در محدوده ۶۸ هزار دلار معامله می‌شود.

با توجه به داده‌های کوین‌مارکت‌کپ بیت‌کوین نسبت به هفته گذشته حدود ۱۲ درصد رشد کرده و در یک ماه گذشته ۲۴ درصد بازدهی مثبت داشته است. بیت‌کوین در ۲۱ جولای تا ۲۷ هزار دلار ریزش کرد و حالا از آن زمان ۱۳۶ درصد رشد کرده و این در حالی است که طلا نسبت به آن زمان حدود ۳/۷ درصد ریزش کرده است. ارزش بازار بیت‌کوین در حال حاضر هزار و ۲۹۰ میلیارد دلار شده و ارزش بازار بیت‌کوین از شرکت تسلا هم پیشی گرفته است. می‌توان گفت حالا بیت‌کوین هشتمین دارایی بزرگ دنیا شده است.ارزش بازار رمزارزها به ۳ هزار میلیارد تومان رسیده است و ابتدای سال حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. البته بسیاری از آلت‌کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ تا حد زیادی از بیت‌کوین بهتر عمل کردند. حالا هم بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند با وجود ثبت سقف تاریخی جدید پول ازسمت بیت‌کوین به سمت آلت‌کوین‌ها در حرکت است.

برترین مزایای بکار گیری تپروت برای کاربران

تپروت بخشی از تلاش گسترده توسعه‌دهندگان سراسر جهان برای بالا‌بردن سطح امنیت شبکه بیت کوین است، چراکه عموم کاربران به تاریخچه تراکنش‌های آن دسترسی دارند. یک کاربر کنجکاو می‌تواند از طریق مرورگرهای بلاک مانند «mempool.space» تمامی تراکنش‌های انجام‌شده در شبکه بیت کوین را رسد کند. این مورد در تپروت هم وجود دارد، اما با اجرای به‌روزرسانی بخشی از جزئیات مربوط به تراکنش‌های پیچیده‌تر، مانند قراردادهای هوشمند را می‌توان از دید عموم کاربران مخفی نگه داشت. برای مثال، در حال حاضر تراکنش‌های شبکه لایتنینگ خارج از بلاک چین انجام می‌شود، اما تپروت این امکان را فراهم می‌کند تا این تراکنش‌ها ظاهری مانند دیگر تراکنش‌های عادی درون‌زنجیره‌ای داشته باشند و امنیت خود را افزایش دهند.

مشکل دیگری که به‌روزرسانی تپروت می‌تواند آن را برطرف کند، فضای کم پردازش تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین است که مقیاس‌پذیری را به یکی از معضلات این ارز دیجیتال تبدیل کرده است. توسعه‌دهندگان نمی‌توانند به سادگی و بدون لطمه‌زدن به ساختار غیرمتمرکز شبکه بیت کوین این محدودیت را از بین ببرند، بنابراین همیشه به‌دنبال راهی بودند تا از فضای بلاک موجود بهینه‌تر استفاده کنند. از آنجایی که می‌توان از امضای اشنور برای ادغام چند امضا در یک امضا استفاده کرد، حجم داده‌های ذخیره‌شده در بلاک چین هم کاهش می‌یابد. برای مثال، این کاهش حجم داده می‌تواند مقیاس‌پذیری «MuSig2» را بیشتر کند. MuSig2 یک طرح چندامضایی ارائه‌شده توسط محققان بلاک استریم (Blockstream) است که در آن برای تأیید یک تراکنش به بیش از یک امضا نیاز است.

افزایش فعالیت های معاملاتی

تحلیل‌گران انتظار دارند که با انجام به‌روزرسانی تپروت،.فعالیت‌های معاملاتی هم در هفته جاری بیشتر شود؛.به‌روزرسانی‌ای که قرار است ساعت ۱۳:۱۰ (به وقت تهران) فردا،.یکشنبه ۲۳ آبان، انجام شود.و هدف آن بهبود معیارهای مربوط به حریم خصوصی و کارایی شبکه بیت کوین است. لوکاس انزرزدورفر (Lukas Enzersdorfer)، مدیرمحصول بیت پاندا (Bitpanda) گفته است.احتمالاً با انجام به‌روزرسانی تپروت،.قدرت خریداران برای افزایش قیمت بیشتر می‌شود.قرار است این به‌روزرسانی تا یک روز دیگر انجام شود.و با این حال برخی از کارشناسان معتقدند که تپروت تأثیر چندانی بر قیمت بیت کوین نمی‌گذارد. با توجه به رشد ۳۰ درصدی قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته،.این احتمال وجود دارد که برخی از سرمایه‌گذاران پیش از به‌روزرسانی تپروت وارد موقعیت‌های معاملاتی لانگ (خرید) شوند. معامله‌گران در میان‌مدت به‌دنبال کسب سودهای بیشتر از بیت کوین خواهند بود؛. البته پس از اصلاح احتمالی قیمت این ارز دیجیتال.

الکس کوپتسکویچ (Alex Kuptsikevich)،.تحلیل‌گر اف‌ایکس پرو (FxPro)، در این باره گفته است:.نمودار بیت کوین ظاهراً آن‌قدر پرنوسان شده است.که دیگر نمی‌تواند شاخص قابل‌اعتمادی برای بازار ارز دیجیتال باشد و این نقش احتمالاً به اتریوم واگذار می‌شود. بنابراین، شکسته‌شدن این روند صعودی قدرتمند می‌تواند.اولین نشانه برای اصلاح بازار باشد.و معامله‌گران را به خرید در کف‌های قیمتی تشویق کند. داده‌های وب‌سایت اسکیو (Skew) نشان می‌دهد.که نوسانات تحقق‌یافته بیت کوین در حال بازگشت به پایین‌ترین سطح خود در یک سال گذشته است. نمودار زیر نشان می‌دهد که نوسانات بیت کوین از ماه مه (اردیبهشت)،.زمانی که روند نزولی در بازار آغاز شد، پیوسته در حال کاهش بوده است.

پیش‌بینی از آینده بیت‌کوین

وقتی بیت‌کوین سقف جدید ثبت می‌کند.پول از این ارز خارج می‌شود. طبق داده‌های زنجیره‌ای بسیاری از معامله‌گران اینجا سود خود را تخلیه می‌کنند. در ۲۴ ساعت گذشته ارزهای دیگری مانند اتریوم،.شیبا اینو و کاردانو هم رشد کردند.اما هنوز با سقف قیمتی خود فاصله زیادی دارند. بیت‌کوین دیروز سقف تاریخی جدیدی ثبت کرد و حالا در محدوده ۶۶ هزار و ۵۰۰ دلار معامله می‌شود. پیش‌بینی کارشناسان از بازار رمزارزها چیست؟.بیت‌کوین در ماه می تا محدوده ۲۷ هزار دلار ریزش کرد و از آن زمان تا به امروز بیش از ۱۰۰ درصد بازدهی مثبت داشته است. بیت‌کوین در ادامه به کدام سو می‌رود؟.روند بازار صعودی است.و بیت‌کوین بعد از اینکه سقف تاریخی خود را شکست می‌تواند تا محدوده ۷۳ هزار دلار رشد کند. به نظرم بیت‌کوین ۱۰۰ هزار دلاری تا یک سال دیگر محتمل باشد.

بیت‌کوین نهایتا تا ۶۵ هزار دلار اصلاح می‌کند.و بعد به سمت هدف بعدی خود در محدوده ۷۳ هزار دلار حرکت می‌کند. دامیننس بیت‌کوین از همین محدوده افزایش پیدا می‌کند.و به نظرم تا ۴۷ یا حتی ۵۰ درصد هم رشد می‌کند.و بیت‌کوین می‌تواند تا پایان سال به ۹۵ تا ۱۰۰ هزار دلار رشد کند. حسین مرید سادات،.کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت:.اتفاق مورد توجه در بازار این است که اصلاح بیت‌کوین بسیار سریع انجام می‌شود.و خریداران به شدت قدرتمند عمل می‌کنند. بیت‌کوین در نمودار یک ساعته یک محدوده مقاومتی در ناحیه ۶۸ هزار و ۶۰۰ دلار و یک ناحیه حمایتی در محدوده ۶۶ هزار و ۳۰۰ دلار دارد. به نظرم اگر محدوده مقاومتی بیت‌کوین شکسته شود.هدف بعدی این ارز محدوده ۸۰ هزار دلار است.و عقیده دارم بیت‌کوین تا پایان سال ۱۰۰ هزار دلاری می‌شود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیتحلیل تکنیکال : نمودار قیمت بهترین های بازار ارز دیجیتال – 22 آبان
مقاله بعدیمحبوبیت بیش از پیش رمز ارزها و از طرف دیگر قوانین سخت گیرانه آمریکا

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید