پانزی و روش های کلاهبرداری از سرمایه گذاران در دنیای ارزهای دیجیتال

98
ارزروز: کلاهبرداری طرح پانزی
پانزی و روش های کلاهبرداری از سرمایه گذاران در دنیای ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری به روش پانزی

ارزروز: یک طرح پانزی (Ponzi Scheme) معمولاً یک کلاهبرداری در سرمایه‌گذاری است که سرمایه‌گذاران را با وعده رسیدن به سودهای کلان و نجومی در مدت زمان بسیار کوتاه وسوسه می‌کند. در اغلب موارد طرح‌های پانزی روی دریافت پول از سرمایه‌گذاران جدید و توزیع آن در بین حامیان قبلی متمرکز است. کلاهبرداران، شرکت‌های رمزنگاری خیالی راه‌اندازی کرده و سرمایه‌گذاران را با داستان‌های مختلف و آمارهای غیرواقعی مجذوب خود می‌کنند. صنعت رمزنگاری مملو از فرصت‌های سرمایه‌گذاری است.

زیرا طبیعت جدید و نوآورانه فناوری رمزنگاری و بلاکچین می‌تواند سودهای زیادی را نصیب سرمایه‌گذاران بکند. اما در سال‌های اخیر با افزایش علاقه مردم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه، متاسفانه برخی از افراد سودجو دست به اقدامات مجرمانه زده‌اند و تامین امنیت سرمایه کاربران با چالش بسیاری مواجه شده است. سابقه طرح‌های پانزی به قرن نوزدهم برمی‌گردد، اما این عملیات غیرقانونی چارلز پانزی، کلاهبردار ایتالیایی در اوایل دهه 1920 بود که مورد توجه قرار داد.

طرح پانزی یا پروژه‌های پانزی چیست؟

تنها شیوه کلاهبرداری در بازار ارزهای دیجیتال نیستند. سرمایه‌گذاران برای حفظ دارایی خود باید بسیار هوشیار باشند. یکی از اولین گام‌ها، آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات مهم دنیای ارزهای دیجیتال است. یکی از گام‌های موثر برای حفظ امنیت و پیشگیری از گرفتار شدن در دام کلاهبرداران دنیای رمزارزها، آشنایی سرمایه‌گذاران با ترفند‌های کلاهبرداری است. یکی از انواع کلاهبرداری که در کمین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال است، پروژه‌های پانزی است. در ادامه به معرفی مهم‌ترین طرح‌های پانزی ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت.

اگرچه طرح‌های پانزی همراه با پیشرفت‌های تکنولوژیکی تکامل یافته‌اند، اما در اغلب موارد خصوصیات مشترکی دارند که می‌توانند برای کاربران مانند یک هشدار عمل کنند. اما نباید فراموش کرد که متأسفانه، اپراتورهای طرح پانزی به خوبی می‌دانند چگونه این پرچم‌های قرمز را بپوشانند و با احساسات سرمایه‌گذاران بازی کنند. به همین دلیل است که طرح‌های پانزی همچنان در حال پیشرفت هستند.

سه مورد از بزرگترین طرح‌های رمزنگاری پانزی

پروژه پانزی وان کوینOnecoinرا می‌توان بزرگترین کلاهبرداری ارز رمزنگاری شده تاکنون معرفی کرد. این پروژه توسط کلاهبردار بلغاری روجا ایگناتوواRuja Ignatovمعروف به ملکه کریپتو تأسیس شد. وان کوین بین سال‌های2014تا2019موفق شد توجه سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کند. طبق ادعای روجا ایگناتووا، این پروژه پانزی قرار بود قاتل بیت کوین باشد. و از آن به‌ عنوان دارایی دیجیتال «غالب» دنیا یاد شده بود. وان کوین یک طرح بازاریابی چند سطحی بود، مشکل استراتژی بازاریابی نبود بلکه این واقعیت بود که وان کوین هیچ بلاکچینی برای خود نداشت.

پروژه بیت کانکتBitconnectنیز در سال2016به عنوان یک پلتفرم وام دهی و تبادل وعده سود ماهیانه 40 درصد راه‌اندازی شد. بیت کانکت بازگشت پول بدون ریسک را به عنوان سود این سرمایه‌گذاری معرفی کرده بود. ویتالیک بوترین VitalikButerin، بنیانگذار اتریوم و پس از آن مایک نووگراتزMikeNovogratzو چارلی‌لیCharlieLeeاز اولین چهره‌های برجسته دنیای رمزارزها بودند که از این پروژه انتقاد کردند. این طرح توجه دولت انگلیس و مقامات ایالات متحده را جلب و در نهایت پروژه بیت کانکت را یک طرح پانزی اعلام کردند. در نتیجه، قیمت بیت کانکت 90 درصد سقوط کرد و باعث شد سرمایه‌گذاران در مجموع بیش از 3.5 میلیارد دلار ضرر کنند.

پلاس‌توکنPlusTokenیکی از جدیدترین و بزرگترین طرح‌های پانزی است که تا به حال در دنیای رمزنگاری ثبت شده است. این پروژه کمپین بازاریابی خود را از طریق وی‌ چت، پیام رسان چینی انجام داد. پلاس‌توکن خود را یک کیف پول ارزهای دیجیتال معرفی کرده بود و به سرمایه‌گذاران خود وعده سود ماهانه ۱۰ الی ۳۰ درصدی را می‌داد. در اواخر ماه ژوئن ۲۰۱۹، کاربران هنگام برداشت سودشان از پلتفرم پلاس‌توکن با مشکل روبه‌رو شدند. اعضای تیم پلاس‌توکن ابتدا سعی کردند با بیانیه‌های مختلف ماهیت اسکم‌ بودن پروژه را پنهان کنند. اما در نهایت با مقادیر زیادی از بیت‌کوین و اتریوم و ایاس فرار و چندی بعد دستگیر شدند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیتبعات پذیرش ETF بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال پس از رونمایی آن
مقاله بعدیبرخی از راه کارهای کلاه برداری در بازار دیجیتال از طریق شبکه های اجتماعی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید