ارزروز: پس از تصویب قانون بزرگ رمزنگاری در اوایل ماه سپتامبر توسط پارلمان اوکراین، بانک مرکزی اوکراین(NBU) در جهت حمایت از توسعه صنعت ارزهای رمزپایه حرکت کرده است.

بانک مرکزی تاکید کرد که اهمیت نوآوری‌های تکنولوژیکی مرتبط با دارایی‌های مجازی را به رسمیت می‌شناسد. این بانک “فرصت‌های امیدوار کننده زیادی” مانند بهبود دسترسی به خدمات مالی و افزایش رقابت در بازار پرداخت‌ها را می‌بیند.

به گفته NBU، ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین به دلیل سطح پذیرش نسبتاً محدود فعلی و نوسان قیمت زیاد، تاثیری قابل توجه بر سیاست پولی و ثبات مالی اوکراین ندارند.

با این حال، بانک اطمینان دارد که رشد بیشتر پذیرش در نهایت بی ثباتی ارزهای رمزنگاری شده را ایجاد می‌کند. ازین‌رو بانک مرکزی اوکراین اقدامات خاصی را برای اطمینان از ثبات مالی انجام خواهد داد. به این ترتیب، NBU برای نظارت بر خطرات استفاده سریع از رمزنگاری، به ویژه تمرکز بر استیبل کوین‌های خصوصی، نوعی ارز رمزنگاری شده که به دارایی زیربنایی مانند ارز فیات یا فلز گرانبها وابسته است، “توجه مناسبی” خواهد کرد.

به گفته این بانک، ارزهای دیجیتال در نهایت خطر احتمالی جایگزینی پول ملی و “ظهور گردش پول موازی” خارج از کنترل بانک مرکزی اوکراین را ایجاد می‌کنند. خطرات دیگر شامل خروج سرمایه خارجی، نگرانی از پولشویی و همچنین “جابجایی بانکداری سنتی” است.

به منظور به حداقل رساندن این خطرات، NBU تلاش می‌کند که hryvnia اوکراین تنها پول قانونی در اوکراین بماند.

بانک ملی تلاش خواهد کرد تا سیستمی را ایجاد کند که مقررات دولتی شفاف و قابل درک را ایجاد کند. همچنین توسعه گردش عادلانه و کارآمد دارایی‌های مجازی را ارتقا دهد.

NBU همچنین خاطرنشان کرد که به مطالعه‌ی تجربیات بین‌المللی در زمینه توسعه بانک مرکزی ارز دیجیتال(CBDC) ادامه خواهد داد. ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، قانونی را امضا کرد که NBU قادر به صدور مجوز CBDC خواهد بود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبیت کوین 200 هزار دلاری!؟ بیت کوین 100، یا بیت کوین 60 هزار دلاری
مقاله بعدیماینر های بیت کوین از فوریه 600 میلیون دلار BTC استخراج کرده اند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید