ارز دیجیتال از رویا تا واقعیت؛ آیا ایران با صنعت ارزهای دیجیتال از یا بر آن؟

124
ارزروز: ارز دیجیتال ملی
ارز دیجیتال ملی از رویا تا واقعیت؛ آیا ایران با صنعت ارزهای دیجیتال از یا بر آن؟

ارزدیجیتال ملی سر سفره ایرانیان

ارزروز: مدیر روابط عمومی بانک مرکزی هفته گذشته خبری را منتشر نمود مبنی بر اینکه در آینده نزدیک ارز دیجیتال ملی رونمایی خواهد شد. البته این خبر بارها در ماه های گذشته منتشر شده است ولی هنوز هیچ نشانه ای از ارایه این ارز ملی دیجیتال رصد نشده است. وی معتقد است «رمزریال» یک ابزار نوین در کنار سایر فناوری‌های پرداختی است. قمری وفا روز گذشته با انتشار مطلبی در توییتر خود اعلام کرد که به‌زودی از ارز دیجیتال ملی ایران یا همان رمزریال رونمایی شده و این ابزار در دسترس مردم قرار خواهد گرفت. رمزریال ابزاری نوین در کنار مابقی ابزارهای پرداخت روزمره مانند کارت بانکی، اینترنت بانک، همراه بانک و غیره است که به‌زودی از آن هم رونمایی می‌شود. رمزریال، شکل دیگری از اسکناس است؛ منتها کاملاً دیجیتال بوده و با سرعت بالاتر در انجام پرداخت در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

مدتی است که مقامات کشورهای سراسر جهان، از جمله ایران، مسئله راه‌اندازی ارزدیجیتال ملی خود را جدی‌تر از قبل دنبال می‌کنند و برخی از بانک‌های مرکزی دستاوردهایی هم در این حوزه داشته‌اند؛ اما هریک از کشورها پروژه ارز دیجیتال ملی خود را تا چه مرحله‌ای پیش برده‌اند و وضعیت قانون‌گذاری فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز در سراسر جهان چگونه است؟ در رمزریال اصل و ذات پول به‌صورت الکترونیکی منتقل می‌شود و نیاز به تسویه بین‌بانکی نیست. در تراکنشی هم که به‌واسطه رمزریال انجام می‌شود، کسبه بلافاصله می‌توانند وجوهات را دریافت کنند و پرداخت نیز برای مردم به‌صورت آنی انجام می‌شود.

علی صالح‌آبادی، رئیس‌کل بانک مرکزی ایران

هفته گذشته و برای دومین بار اعلام کرد که پروژه ارز دیجیتال ملی ایران.در آینده‌ای نزدیک و به‌صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد. تقریباً از سه سال پیش و قبل از آغاز دوره ریاست صالح‌آبادی،.سایر مدیران بانک مرکزی و مقامات کشور نیز هر از چند گاهی اشاره‌ای به ارز دیجیتال ملی ایران می‌کردند. در یکی از جدیدترین اشاره‌ها، سعید محمد، مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، حدود سه هفته پیش اعلام کرد که قرار است پروژه ارزدیجیتال ملی ایران با محوریت جزیره کیش راه‌اندازی شود.

ارز دیجیتال ملی در تعریف جهانی

ارزدیجیتال ملی،.ارز دیجیتال بانک مرکزی، «Central Bank Digital Currency».یا به اختصار «CBDC»،.در واقع نسخه‌ای دیجیتال از ارز یا همان پول رسمی یک کشور است.که بر بستر یک شبکه کنترل‌شده پیاده‌سازی می‌شود. این ارزها بر خلاف ارزهای دیجیتال رایج،.مانند بیت کوین و اتریوم،.ساختاری «کاملاً متمرکز» دارند و بیش از آنکه به ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز شبیه باشند،.مانند استیبل کوین‌های متمرکز عمل می‌کنند. گفتنی است که ارزهای دیجیتال ملی ممکن است.از فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع‌شده استفاده کنند؛.اما نه لزوماً.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیاستفاده OVR از Polygon برای مقیاس پذیری
مقاله بعدیکنترل و مسئولیت بانک مرکزی بر رمزارز ملی یک مغایرت اساسی با ساختار ارز دیجیتال

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید