Multichain ، رویکردی جدید و آینده‌ی صنعت بلاک‌چین

283
رویکرد Multichain در صنعت بلاک‌چین

ارزروز: برآورد می‌شود که ابعاد مارکت بلاک‌چین تا سال 2025 به بیش از 21 میلیارد دلار برسد. سرمایه‌ی کل بازار ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر به بیش از 1.9 تریلیون دلار می‌رسد. اکوسیستمی که زمانی، تنها توسط جامعه‌ی منحصر به فرد خود تعریف می‌شد، اکنون به دولت‌ها، مشاغل، سرمایه‌گذاران و افرادی می‌رسد که همگی نسبت به فضای در حال تحول دید مثبتی پیدا کرده‌اند.

با این محبوبیت جدید، چالش‌ های جدیدی نیز پدیدار می‌شود. ما به مرحله‌ای رسیده‌ایم که در آن میزان استفاده کاربران از فناوری غیر‌متمرکز از قابلیت خود فناوری فراتر رفته است. این امر منجر به شلوغی دائمی شبکه‌ها و تقاضای راه حل شده است.

بسیاری از موانع موجود در راه که با آن مواجه‌ایم را می‌توان به راحتی حل نمود. راه‌حل‌های مقیاس‌بندی مانند پل‌ها، parachains و سایر ویژگی‌هایی که باعث ایجاد تغییراتی بی‌عیب و نقص برای کاربران می‌شوند. البته صرفاً به دید مشترک از رویکرد Multichain در موج بعدی پذیرش بلاک‌چین بستگی دارد.

مقیاس‌پذیری: چالش اتریوم

امروزه تقریباً تمام پروژه‌های DeFi بر روی بلاک‌چین اتریوم ساخته می‌شوند. این امر آن را تبدیل به یک بلاک‌چین پیش فرض استاندارد برای بسیاری از برنامه‌های غیر متمرکز (DApps) و پروتکل‌ها می‌کند. با این حال، مقیاس‌پذیری در اتریوم چالش‌های زیادی را به همراه داشته است. دردسرهایی که استفاده از آن را به تأخیر انداخته است. مواردی شامل gas fee، فرآیند پیچیده‌ی پیاده‌سازی و موانع پیش‌رو توسعه‌دهندگان جهت ایجاد DApps جدید است.

در نتیجه، اخیراً بلاک‌چین‌هایی مانند Binance Smart Chain ،Solana ،Cosmos ظهور و راه‌حل‌های لایه دو مانند Polygon به وجود آمده است. برخلاف لفاظی‌های رایج، این موارد برای “نابودی اتریوم” ارائه نمی‌شوند. بلکه به منظور ارائه یک رویکرد Multichain برای ایجاد وب 3.0 ارائه می‌شوند. تعداد پروژه‌های بلاک‌چین که هر روز ساخته می‌شوند رو به افزایش است. توسعه‌دهندگان سعی می‌کنند از قابلیت‌های فناوری استفاده کنند. اگرچه هیچ راه حل کاملی نمی‌تواند به طور همزمان همه نیازهای بلاک‌چین را برطرف کند.

در دنیای Multichain، به جای رقابت، ما توانایی تسهیل و اتصال زنجیره‌های جدید را به منظور افزایش تجربه کلی کاربر داریم. چشم انداز یک اکوسیستم Multichain به هر کسی اجازه می‌دهد تا بلاک‌چین خود را بسازد. این امر به راه‌حل‌های متقابل وابسته است، که برخی از آنها در حال حاضر در حال تولید هستند. در این فضا ماشین مجازی اتریوم نیز به ارکان اساسی اکوسیستم تبدیل می‌شوند. این راه‌حل‌ها به بلاک‌چین‌های مختلف اجازه می‌دهد بدون کمک واسطه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و از شیوه‌ای که امروزه اینترنت کار می‌کند تقلید کنند.

درس گرفتن از تکامل اینترنت

 فناوری بلاک‌چین باید از وضعیت فعلی خود-زنجیره‌هایی که به صورت جداگانه کار می‌کنند- به یک اکوسیستم متصل تغییر کند. این امر به کاربران جدید و بی‌تجربه امکان می‌دهد از مزایای کامل تکنولوژی ledger بهره‌مند شوند.

امروزه DAppها پیچیده و گران هستند‌. همانطور که شبکه جهانی وب قبلاً “کند” و “خام” توصیف می‌شد. امروزه  هنگام استفاده از وب‌سایت‌ها و برنامه‌های مدرن مانند YouTube یا Instagram تجربه‌ی بهتری خواهید داشت. تجربه بلاک‌چین توسط قسمت‌های مختلف تعریف و تجربه می‌شود. این امر نتیجه تقسیم شدن اقداماتی است که  باید یکپارچه باشند. فناوری‌های Multichain این تجربه را از حرکات پیچیده زنجیره‌ای به زنجیره‌ای با فعالیت‌های بی‌وقفه که در آن کاربر نهایی نمی‌داند روی کدام زنجیره کار می‌کند، تغییر می‌دهد.

در حال حاضر، ما فقط می‌توانیم تصور کنیم که این سیستم چگونه می‌تواند باشد. اما می‌دانیم که می‌تواند انقلابی در نحوه استفاده از فناوری بلاک‌چین ایجاد کند. به عنوان مثال، پیاده سازی بلاک‌چین در بخش مالی سنتی را در نظر بگیرید. عدم همکاری با یکدیگر باعث می‌شود تعاملات بین بانک‌هایی که از بلاک‌چین‌های مختلف استفاده می‌کنند بسیار پیچیده باشد و هرگونه ارتباط بین مشتریانی که با بلاک‌چین‌های مختلف بانکداری می‌کنند قطع شود. اگر این بلاک‌چین‌ها قابلیت همکاری داشته باشند، انتقال داده‌ها از یکی به دیگری نه تنها امکان پذیر نیست بلکه ایمن و سریعتر نیز خواهد بود.

آینده با Multichain

پذیرفتن پیچیدگی‌های موجود بلاک‌چین برای انتقال بلاک‌چین به یک صنعت با رشد بالا بسیار مهم است.

بلاک‌چین‌های اصلی لایه یک مانند اتریوم را به عنوان یک شهر تصور کنید. آنها شلوغ و گرانتر هستند، اما شما مزایای خاصی را دریافت می‌کنید. از سوی دیگر، بلاک‌چین‌های لایه دو و side-chainها بیشتر شبیه حومه شهرها هستند. آنها کمتر شلوغ هستند و ممکن است امنیت کمتری را ارائه دهند. اگر وسیله مناسبی برای حمل و نقل سریع بین این جوامع وجود داشت، کاربران می‌توانستند از بهترین جهان لذت ببرند.

برای آمادگی جهت پذیرش انبوه وب 3.0، که شاهد هجوم بیش از یک میلیارد کاربر است، باید آماده اتخاذ رویکرد Multichain باشیم که معاملات پیچیده را حذف کرده و تجربه‌ای بدون چالش برای کاربران نهایی تضمین می‌کند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبزرگترین لایحه بهینه‌سازی زیرساخت ارزهای دیجیتال در آمریکا استارت خورد
مقاله بعدیناامیدی جکسون پالمر خالق دوج‌کوین از آینده بازار ارزهای دیجیتال

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید