قانون گذاران به دنبال شفافیت در بازارهای مالی و به خصوص صنعت ارزهای دیجیتال

83
ارزروز: گروه ویژه اقدام مالی FATF
قانون گذاران به دنبال شفافیت در بازارهای مالی و به خصوص صنعت ارزهای دیجیتال

جایی برای غیرمتمرکزها نیست؟

ارزروز: کارگروه ویژه اقدام مالیFATF نهاد بین‌الملی مسئول در زمینه مبارزه با جرایم مالی، دو هفته پیش و پس از حدود دو سال نسخه به‌روزرسانی‌شده شیوه‌نامه ارزهای دیجیتال خود را منتشر نمود. این شیوه‌نامه حاوی دستورالعمل‌هایی جامع برای تنظیم چهارچوب‌های قانونی مرتبط با کسب‌وکارها و پلتفرم‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال است. با انتشار نسخه جدید این شیوه‌نامه، احتمالاً شرکت‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال در سال‌های آینده مجبور می‌شوند فعالیت‌های خود را برای مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم در سراسر جهان، شفاف‌تر کنند. در این شیوه‌نامه موضوعاتی مانند شیوه فعالیت حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای (DeFi)، کیف پول‌های غیرامانی (non-custodial)، استیبل کوین‌ها و انطباق با قانون انتقال اطلاعات یا همان تراول رول (Travel Rule).

این شیوه‌نامه راه‌حل واحدی برای برخورد با مسائل موجود در این حوزه ارائه نکرده است. اما وجود تهدیدهایی که باید کشورها به آن رسیدگی کنند در متن شیوه‌نامه مشخص شده است. FATF در این دستورالعمل تلاش شده رویکردهای متنوعی ارائه گردد تا در کنار نظارت سفت‌وسخت دستگاه‌های قانون‌گذار، خللی در روند توسعه صنعت ارزهای دیجیتال ایجاد نشود. پیش‌تر با انتشار گزارشی شیوه‌نامه جدید FATF را با تمرکز بر نگرانی‌های کاربران ایرانی، به‌طور کامل بررسی کرده بودیم. اما در این مطلب که بر اساس یادداشتی از وب‌سایت کوین دسک نوشته شده است، قصد داریم نقاط تاریک و مبهم دستورالعمل جدید FATF را زیر ذره‌بین ببریم و به این سؤال پاسخ دهیم که آیا این شیوه‌نامه می‌تواند در ادامه چشم‌انداز صنعت ارز دیجیتال را در سراسر جهان دست‌خوش تغییر کند یا خیر.

مهمترین دلیل سقوط بیت کوین در این هفته چه بود؟

کمیسیون بورس آمریکا درخواست عرضه صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) نقدی بیت کوین شرکت ون اِک (VanEck) را رد کرد.  که این موضوع می‌تواند یکی از دلایل سقوط روز گذشته قیمت و رسیدن آن به ۶۲,۰۰۰ دلار باشد، با این حال آن‌طور که پیداست بیشتر معامله‌گران این اصلاح را یک فرصت خرید در نظر گرفته‌اند.  کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا درخواست شرکت ون اِک را برای راه‌اندازی اولین ETF نقدی بیت کوین رد کرده است. بعد از انتشار این خبر فروشندگان با ایجاد موج‌های نزولی در بازار، روند صعودی‌ای را که در طول هفته گذشته ایجاد شده بود، از بین بردند.

با اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران امیدوار بودند تأیید مجوز ETFهای نقدی بیت کوین باعث شود قیمت این ارز دیجیتال به ۱۰۰,۰۰۰ دلار برسد، عده‌ای معتقد بودند که کمیسیون بورس آمریکا ETFهای نقدی را تأیید نخواهد کرد. یکی از این افراد اریک بالچوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ارشد صندوق‌های معاملاتی در بلومبرگ است. او گفته بود احتمال اینکه کمیسیون بورس طرح صندوق ون اِک را تأیید کند، کمتر از یک درصد است.

با اینکه خریداران در ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) قیمت را در ۶۵,۰۰۰ دلار حمایت کردند، در ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) این حمایت شکسته شده و قیمت بیت کوین با کاهشی ۴ درصدی به ۶۲,۲۸۰ دلار سقوط کرده است.با وجود اینکه واکنش بازار نسبت به ردشدن مجوز ETF نقدی ون اِک منفی بود، معامله‌گران باتجربه، از جمله مایکل ون دپوپ (Michael van de Poppe)، با خونسردی با این موضوع برخورد کردند.ونچر فاندر (Venturefounder)در توییتر فعالیت می‌کند، نظر مشابهی دارد و با انتشار نمودار زیر گفته است که بیت کوین در حال حاضر دومین سقف و سومین کف صعودی خود را ایجاد کرده است. منظور از کف‌ یا سقف‌ صعودی شرایطی است که کف‌ جدید بالاتر از کف ماقبل خود و سقف‌ جدید بالاتر از سقف ماقبل خود تشکیل شود.

انگلستان در پی ارایه ارز دیجیتال است

بانک مرکزی انگلستان در امتداد مسیر کشورهایی مانند چین، روسیه، آمریکا، ایران و … به دنبال رونمایی از مراحل بعدی ارائه ارز دیجیتال است. بانک مرکزی همراه با وزارت خزانه‌داری بریتانیا، شورایی را در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی خواهد کرد که به ارزیابی CBDC انگلستان و تشریح اینکه چه فناوریهایی باید وجود داشته باشند، خواهد پرداخت.

این شورا در صورت پذیرش ارز دیجیتال در بریتانیا، مزایا و پیامدهای آن برای افراد و مشاغل را مورد بررسی و ارزیابی قرار داده و تصمیم‌گیریهای سیاسی را در سال‌های آینده اطلاع‌رسانی می‌کند. هنوز هیچ تصمیمی در مورد ادامه مسیر CBDC در بریتانیا گرفته نشده، مبنی بر اینکه در کنار پول نقد و سپرده‌های بانکی یا جایگزین آنها خواهد بود یا خیر.

کارگروه CBDC و انجمنهای تعامل و فناوری در انگلستان راه اندازی شد

در ماه آوریل، این بانک و وزارت خزانه‌داری بریتانیا کارگروه CBDC و انجمنهای تعامل و فناوری را راه‌اندازی کردند که در آنها افراد از صنعت، جامعه مدنی و دانشگاه ارائه تخصصی داشتند. شورای مزبور در سال آینده به تصمیم‌گیری در مورد انتقال به مرحله توسعه که چندین سال زمان میبرد، کمک میکند و جزئیات بیشتری در مورد آنچه از نظر فنی مورد نیاز است ترسیم خواهد کرد.

در پایان مرحله توسعه می‌توان برای چنین پروژه زیرساخت ملی بزرگی وارد عمل شد، این بانک امیدوار است که CBDC بتواند در نیمه دوم این دهه در بریتانیا راه‌اندازی شود. جان گلن، وزیر اقتصاد خزانه‌داری گفت: من همه را تشویق می‌کنم که در این بحث مشارکت کنند تا بتوانیم فرصت‌ها و همچنین خطراتی که ممکن است ایجاد کند، بررسی کنیم. جان کانلیف،.معاون بخش ثبات مالی افزود:.طرح تاسیس شورا در سال آینده در موردCBDC،.گامی حیاتی در توسعه سیاست‌های ما است.

اخیرا بسیاری از کشورهاCBDC‌ها را راه‌اندازی کرده یا در حال بررسی استفاده از آنها هستند. بانک مرکزی نیجریه اخیرا «ای نایرا» را رونمایی کرد و بوتان با شراکت ریپلCBDC خود را آزمایش کرد.

قانون‌گذاری و نظارت بر پلت‌فرم‌های دیفای

این دستورالعمل برای قانون‌گذاری و نظارت بر پلت‌فرم‌های دیفای مجموعه‌ای از راهکارهای مختلف را ارائه کرده که در یکی از آنها گفته شده است.اگر یک پلت‌فرم غیرمتمرکز واقعا از سوی هیچ سازمانی کنترل نمی‌شود، مقامات می‌توانند یک شرکت دیگر را که در حوزه ارز دیجیتال فعالیت دارد، به عنوان نهاد مسوول کنترل آن معرفی کنند.  تعداد پلت‌فرم‌های غیرمتمرکز جدید، احتمالا در سال آینده میلادی کاهش می‌یابد و درگیری‌های حقوقی متناقضی هم بین قانون‌گذاران و کارآفرینان فعال در صنعت بلاک‌چین، به وجود خواهد آمد؛ درگیری بر سر این موضوع که چه کسی پروتکل‌های دیفای را کنترل می‌کند یا بر آنها تاثیر می‌گذارد.

همچنین به‌ نظر می‌رسد بسیاری از سازمان‌دهندگان پلت‌فرم‌های دیفای در ادامه تلاش خواهند کرد.تا به معنای واقعی کلمه «غیرمتمرکز» شوند. یکی از این تلاش‌ها می‌تواند از بین‌بردن ارتباطات درون‌زنجیره‌ای و برون‌زنجیره‌ای باشد که در نهایت به اشخاص حقیقی یا حقوقی وصل می‌شوند.

قرار نیست دیفای به‌طور کامل از بین برود

بر این اساس قرار نیست دیفای به‌طور کامل از بین برود، اما ممکن است محدودتر شود؛.درست مانند رونق چند سال پیش بازار عرضه اولیه ارزهای دیجیتال (ICO) که پس از مدتی فروکش کرد. همان‌طور که FATF گفته است،. تنها یک معیار کلیدی برای سنجش خطرات ناشی از استیبل کوین‌ها وجود دارد و آن «احتمال پذیرش گسترده در بازار».است. FATF تاکید کرده است.که مقامات کشورهای مختلف باید قبل از اینکه یک پروژه استیبل کوین راه‌اندازی شود،.بر آن نظارت کنند و مطمئن شوند که این پروژه‌ها،.اقدامات لازم برای مبارزه با پول‌شویی و جرایم مالی را در مرحله برنامه‌ریزی ابتدایی خود پیش‌بینی کرده‌اند.

راه‌اندازی و عرضه یک استیبل‌کوین که به معنای واقعی کلمه «بین‌المللی» است،.احتمالا در سال‌های آینده سخت‌تر می‌شود. دولت ایالات‌متحده مطمئنا در برخورد با مساله استیبل‌کوین‌ها،.مطابق با دستورالعمل‌های FATF عمل خواهد کرد. شاید این‌طور به نظر برسد که متوقف‌کردن کیف پول‌های غیرامانی،.کاری غیرممکن است.

پول‌های غیرامانی

پول‌های غیرامانی،.می‌تواند موهبتی برای شرکت‌های تحلیل بلاک‌چین،.مانند سایفرتریس‌ و نوتابن‌ باشد. همچنین ممکن است طرفداران حریم خصوصی در شبکه‌های بلاک‌چینی را تشویق کند تا پشتیبانی از نرم‌افزار‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی را دوچندان کنند. فضای قانون‌گذاری‌شده ارز دیجیتال احتمالا در آینده رشد می‌کند،.اما اکوسیستم پلت‌فرم‌های غیرامانی هم جایگاه ویژه خود را با توسعه و نوآوری‌های گسترده حفظ خواهد کرد.

FATF  مشخصا گفته است.که پلت‌فرم‌های ارز دیجیتال باید فعالیت‌های خود را با قانون انتقال اطلاعات مطابقت دهند،.چراکه در این حوزه هدف وسیله را توجیه نمی‌کند. حتی اگر صنعت ارز دیجیتال بر سر انتخاب یک راهکار واحد برای انطباق با قانون انتقال اطلاعات به توافق نرسد،.شرکت‌های فعال در این حوزه باید هر کاری می‌توانند انجام دهند.تا داده‌های مربوط به فرستنده و گیرنده تراکنش را که در قانون انتقال اطلاعات بر آن تاکید شده است،.ضبط کرده و به موسسه دیگر انتقال دهند.

مطابقت با قانون به وسیله فناوریهای نوین

فناوری‌های زیادی وجود دارد که به شرکت‌های ارز دیجیتال کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را با قانون انتقال اطلاعات مطابقت دهند.و FATF هم انتخاب آنها را بر عهده خود شرکت‌ها گذاشته است.  FATF  همچنین تاکید کرده که مدیریت این داده‌ها و حفظ حریم خصوصی اهمیت ویژه‌ای دارد و این موضوع را روشن کرده است.که شرکت‌های فعال در این حوزه باید پیش از انتقال اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها،.وضعیت طرف مقابل را هم بررسی کنند.

این اتفاق می‌تواند پلت‌فرم‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال را ترغیب کند که سریع‌تر به‌‌سراغ آزمایش‌کردن راهکار انطباق با قانون انتقال اطلاعات بروند. حداقل می‌توان گفت که برخی از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ارز دیجیتال منتظر راهکارهای پذیرفته‌شده از سوی کل صنعت ارز دیجیتال نخواهند ماند و کانال‌ها و سازوکارهای خود را برای انطباق با این قانون ایجاد خواهند کرد؛ هرچند ممکن است این حرکت روش ناکارآمدی باشد.

دو نکته در نسخه جدید شیوه‌نامه FATF از قلم افتاده است که می‌تواند مهم باشد. مورد اول اینکه در این شیوه‌نامه اشاره‌ای به ارزهای دیجیتال ملی (CBDC) نشده و مورد بعدی،.بررسی ریسک ناشی از به‌کارگیری ارزهای دیجیتال برای پرداخت هزینه کالا و خدمات در روابط تجاری است.

کمیسیون بورس آمریکا با ایجاد صندوق معاملات نقدی بیت‌کوین موافقت نکرد

کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) با درخواست شرکت سرمایه‌گذاری VanEck برای راه‌اندازی صندوق معاملات اسپات یا معاملات نقدی بیت‌کوین موافقت نکرد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،.کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) از ماه مارس درخواست مدیر دارایی VanEck Investments برای ارائه صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) در این کشور را بررسی کرده و در نهایت با این طرح موافقت نکرده است.

SEC خاطرنشان کرد که عدم تایید به این دلیل است که بورس گزینه های هیئت مدیره شیکاگو (CBOE)،.محل معامله پیشنهادی برای محصول، فرآیندها و راهکارهایی برای “جلوگیری از اعمال و شیوه های تقلبی و دستکاری” و “حفاظت از سرمایه گذاران و منافع عمومی”.ندارد.

 SEC ادعا کرد که وجود چنین توافقی از دستکاری بازار جلوگیری می کند.و طرف های درگیر را مسئول‌تر می‌کند،.یا به عبارت ساده‌تر،.SEC از CBOE می‌خواهد که نوعی توافق با صرافی‌های نقدی امضا کند که حجم قابل‌توجهی از حجم معاملات جهانی بیت‌کوین را تسهیل می‌کند. بحث این است که نهادهایی که سعی در دستکاری قیمت بیت کوین دارند به این مکان‌ها می‌روند و CBOE باید نشان دهد.که اختیارات کافی در این بازارها دارد تا دستکاری‌کنندگان به راحتی دستگیر شوند.

برنامه‌های ETF بیت‌کوین در انتظار حکم SEC

در حالی که هنوز تعدادی از برنامه‌های ETF بیت‌کوین در انتظار حکم SEC هستند،.حکم VanEck به این معنی است.که اکنون احتمال کمتری برای دریافت چراغ سبز توسط تنظیم‌کننده وجود دارد. در اوایل این ماه،.SEC راه اندازی ETF های آتی بیت‌کوین را تایید کرد، پیشنهادهای سرمایه گذاری که قیمت بازار آتی بیت کوین (نه نقطه ای) را دنبال می‌کند.

شرکت‌کنندگان صنعت استدلال می‌کنند که ETF بیت‌کوین نقطه‌ای برای صنعت ارزشمندتر است،.زیرا مستقیماً به منابع مالی برای نگهداری بیت‌کوین‌های واقعی نیاز دارد و همچنین کارمزدهای بسیار پایین‌تری نسبت به ETF‌های مبتنی بر معاملات آتی دارد. با این حال،.SEC همچنان بی علاقه است.و انتظار برای بیت کوین ETF نقطه ای ادامه دارد.

لازم به ذکر است صندوق‌های قبلی تایید شده صندوق‌های معاملاتی آتی بودند. باید دید با این تصمیم SEC آیا شوک جدید به بازار رمزارزها وارد خواهد شد یا خیر. این تصمیم در شرایطی گرفته شد که انتظار می‌رود تپ‌روت بیت‌کوین امروز انجام می‌شود.که می‌تواند تاثیر مثبتی بر بازار محبوب‌ترین رمزارز داشته باشد.از طرف دیگر پس از ردشدن مجوز اولین ETF نقدی بیت کوین،.معامله‌گران در حال خرید در کف‌های قیمتی هستند. در این راستا کمیسیون بورس آمریکا درخواست عرضه صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) نقدی بیت کوین شرکت ون اِک (VanEck) را رد کرد.

در ژانویه 2018،.گرگوری مکسول،.توسعه دهنده هسته بیت کوین (Bitcoin Core)،.از پیشنهادی مبنی بر ارتقاء شبکه بیت کوین با اسکریپت قابل تغییر با حفظ حریم خصوصی رونمایی کرد. ماکسول طرحی را مطرح کرد.که شامل تعدادی ابزار رمزنگاری برای افزایش قابل توجه حریم خصوصی کاربران بیت کوین می‌گشت. این پیشنهاد تحت عنوان تپ‌ روت (Taproot) به معنی حفظ حریم خصوصی با قابلیت تغییر اسکریپت نامگذاری شد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیدیسترالند Decentraland چیست؟ معرفی دیسترالند و توکن های آن
مقاله بعدیصرافی های ارز دیجیتال ؛ معرفی برترین صرافی های معتبر و رایج ایرانی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید