ارزروز: متامسک Metamask با قرارگیری بر روی مرورگرها و به شکل افزونه کار می کند. این کیف پول الکترونیکی یکی از کیف پول های معتبر اتریوم است. با این نرم‌افزار می‌توانید به راحتی به ذخیره‌سازی اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم (ERC-20) بپردازید. به جرأت می توان گفت که متامسک قویترین کیف پول الکترونیکی بر روی شبکه اتریوم است. متامسک حتی بیش از یک کیف پول است چراکه علاوه بر تمام امکاناتی که کیف‌پول‌ها ارائه می‌دهند. این افزونه امکان قابلیت تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (D-apps) و قراردادهای هوشمند را نیز می‌دهد. بر این اساس توسعه‌دهندگان اتریوم برای توسعه پروژه‌های خود از این افزونه تا حد زیادی بهره می‌برند. برای استفاده از قابلیت‌های متامسک نیاز به دانلود بلاک چین و یا نصب نرم‌افزار نیست. تنها افزونه‌ی متامسک را در مرورگر خود نصب کنید.

چطور می توان کیف پول متامسک را ساخت؟

مرحله اول: اضافه نمودن افزونه‌ی متامسک

این افزونه‌ی برای مرورگرهای گوگل کروم، فایرفاکس، بریو و اپرا قابل دانلود و اضافه نمودن است. خوب نیاز است که برای ایجاد کیف‌پول متامسک افزونه‌ی آن را نصب یا اضافه نمایید. برای این کار به وب‌سایت metamask.io  مراجعه نمایید. روال نصب یا افزودن این قابلیت در مرورگرها کاملا شبیه به هم است. در آدرس فوق می توانید بر روی مرورگر مورد نظر خود کلیک نمایید. از این رو در صفحه افزونه بر روی گزینه‌ی Add to Chrome کلیک کنید. سپس بر روی گزینه‌ی Add extension کلیک کنید تا این افزونه به مرورگر شما اضافه شود. حال شما با موفقیت افزونه‌ی متامسک را نصب کردید!

مرحله دوم: ایجاد حساب کاربری و کیف پول

حال یک آیکون با شمایل روباه به نوار ابزار مرورگر شما اضافه می‌گردد. صفحه‌ی خوش‌آمدگویی متامسک نیز برای شما باز خواهد شد. بر روی گزینه‌ی Get Started کلیک نمایید. حال این امکان وجود دارد که شما کیف پول جدید ایجاد نمایید یا کیف پول قبلی خود را بازیابی نمایید. در صورت نداشتن باید گزینه Create a wallet را انتخاب نماییم. در صفحه‌ی بعد به شما گفته می‌شود که متامسک از اطلاعات کاربران مانند کلیک‌ها، بازدید از صفحات را به صورت ناشناس برای بهبود تجربه‌ی کاربری و افزایش کارایی این محصول و اکوسیستم اتریوم استفاده می‌کند، اما به هیچ عنوان کلیدها، آدرس‌ها، تراکنش‌ها، موجودی‌ها، هش و یا اطلاعات شخصی کاربران جمع‌آوری نشده و یا برای کسب سود فروخته نمی‌شود. برای تایید موافقت با شرایط حریم خصوصی متامسک، بر روی گزینه‌ی I agree کلیک کنید.

مرحله سوم: ساخت کلمه عبور امن

در این مرحله نیاز به کلمه عبور امن است. یک کلمه عبور امن باید حداقل ۸ کاراکتر شامل حروف کوچک، بزرگ، علائم و اعداد باشد. محافظت از کلمه عبور شرط اول و عقل است، کلمه عبور را پرینت و در جای امنی ذخیره کنید. بهتر است عبارات امنیتی خود را روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید و آن را در جای امنی نگهداری نمایید. اگر می‌خواهید خیالتان از بابت گم‌شدن کاغذ راحت باشد، به جای یک کاغذ آن را بر روی چندین کاغذ بنویسید. همچینین می‌بایست در جاهای مختلف از آنها نگهداری کنید. اگر می‌توانید این عبارات را حفظ کنید. تیک مربوط به پذیرش شرایط استفاده را بزنید، سپس بر روی گزینه‌ Create کلیک کنید.

مرحله چهارم: تهیه نسخه پشتیبان

در این مرحله‌ یک نسخه‌ی پشتیبان از عبارات امنیتی خود تهیه کنید. عبارات امنیتی (Secret Phrase) برای بازیابی کیف پول شما قطعا مورد نیاز خواهند بود. اگر مشکلی برای مرورگر یا کامپیوتر پیش بیاید و یا رمز عبور خود را فراموش کنید، با ۱۲ کلمه‌ای که متامسک به شما داده است، می‌توانید کیف پول و دارایی‌های خود را به راحتی در یک مرورگر یا کامپیوتر دیگر بالا بیاورید. دقت کنید که هرگز نباید این عبارات امنیتی را نزد کسی فاش کنید. چراکه هر فردی که این عبارات را داشته باشد قادر خواهد بود به حسابتان دسترسی پیدا کند. بر روی کادر خاکستری رنگ (Click Here to Reveal Secret Words) کلیک کنید تا عبارات امنیتی به شما نشان داده شود.

مرحله پنجم

در این مرحله به ترتیب و با انتخاب عبارات امنیتی آن‌ها را در داخل کادر مشخص شده وارد کنید. سپس بر روی گزینه‌ی Confirm کلیک کنید. حال حساب کاربری ساخته شده است اما  مراقب سایت‌های جعلی و فیشینگ باشید. متامسک هیچ‌گاه بی‌دلیل و خود‌به‌خود عبارات امنیتی شما را نمی‌پرسد. برای تهیه نسخه از عبارت امنیتی، به قسمت تنظیمات (Settings) و سپس بخش امنیت (Security) بروید. سوالاتتان را از سایت support@metamask.io و از طریق ایمیل بپرسید.

مرحله ششم: شیوه کارکردن با متامسک

شما می‌توانید کلید عمومی یا همان آدرس کیف‌ پول خود را به سادگی با کلیک بر روی نام حساب یا زیر نام حساب مشاهده کنید. از این آدرس می‌توانید برای دریافت اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم استفاده نمایید. افزونه‌ی متامسک شما همواره در نوار ابزار موتور جستجو در دسترس است و هر زمان که نیاز داشته باشید، قابل فراخوانی است. نحوه‌ی اطلاع از موجودی حساب و توکن‌ها نیز به این صورت است که: متامسک به صورت پیش‌فرض تنها واحدهای اتریوم (ETH) مربوط به یک آدرس را نشان می‌دهد. اما اگر شما توکن دیگری روی آدرس خود دارید، برای اینکه آن توکن را مشاهده کنید و کنترل آن را بدست بگیرید، باید اقدامات را به ترتیب و بدین شکل انجام دهید:

ابتدا  افزونه‌ی متامسک خود را باز کرده و بر روی گزینه‌ی Add Tokens کلیک کنید. سپس گزینه‌ی Custom Token را انتخاب نمایید. آدرس قرارداد هوشمند توکنی که قصد نمایش آن را دارید را وارد کنید. به عنوان مثال در این آموزش از نمونه توکن PLB استفاده می کنیم. آدرس قرارداد هوشمند را وارد کرده سپس بر روی گزینه‌ی Add tokens کلیک نمایید. حال توکن PLB به لیست توکن‌ها اضافه می‌شود.

آدرس قرارداد مربوط به هر توکن را می توان در مرورگر سایت اتراسکن (Etherscan) و با جستجوی نام آن پیدا کرد.

تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان و بازیابی حساب متامسک

در صورت فراموشی کلمه عبور، تغییر مرورگر، تغییر کامپیوتر و یا اتصال متامسک به یک نرم افزار شما نیاز به کلید خصوصی و یا عبارات امنیتی دارید. از این رو برای مشاهده مجدد کلمات بازیابی به این شکل اقدام نمایید: ابتدا افزونه‌ی متامسک را باز کنید و بر روی آیکون حساب کاربری (Account) کلیک نمایید. بعد به قسمت تنظیمات بروید. در پایین صفحه عبارات Reveal seed words را پیدا کنید، بر روی آن کلیک و کلمه عبور خود را وارد کنید تا عبارات امنیتی برای شما نشان داده شود.

عبارات امنیتی خود را بر روی یک فضای جدا از کامپیوتری که متامسک روی آن نصب شده به صورت امن نگهداری کنید. به یاد داشته باشید که در صورت فراموشی کلمه عبور به هیچ طریقی نمی‌توانید به حساب خود دسترسی داشته باشید. اما برای بازیابی حساب متامسک باید ابتدا افزونه‌ی متامسک را باز کرده و بر روی عبارت «Import using account seed phrase» کلیک کنید. در صفحه جدید عبارات بازیابی خود را که قبلا ذخیره‌ کرده‌اید، وارد نمایید و یک کلمه عبور جدید وارد کنید تا حساب شما بازیابی شود.

کلید خصوصی و استفاده چندین آدرس اتریوم در متامسک

برای مشاهده‌ی کلید خصوصی افزونه‌ی متامسک را باز کرده و از پایین قسمت نام حساب بر روی گزینه‌ی Details کلیک نمایید. سپس بر روی گزینه‌ی Export Private Key کلیک کنید. کلمه عبور خود را وارد کرده و بر روی گزینه‌ی Confirm کلیک نمایید. کلید خصوصی برای شما نشان داده خواهد شد. توجه کنید که هرگز نباید کلید خصوصی خود را با کسی به اشتراک بگذارید. داشتن کلید خصوصی به منزله داشتن تمام دارایی‌های یک کیف پول است. شما می‌توانید در افزونه‌ی متامسک خود از چندین آدرس مربوط به کیف‌پول‌های اتریوم خود استفاده نمایید به این کار ایجاد چندین حساب در متامسک می‌گویند. برای ایجاد حساب جدید ابتدا بر روی آیکن مربوط به منوی بازشونده کلیک نمایید. سپس بر روی گزینه‌ی Create Account کلیک نمایید. نام جدیدی برای حساب خود انتخاب کرده و بر روی گزینه‌ی Create کلیک نمایید.

همان‌طور که عنوان شد، در اولین مرحله‌ی نصب متامسک دو گزینه‌ وجود داشت که ما گزینه‌ی ساخت کیف پول را به این علت که حسابی نداشتیم، انتخاب کردیم اما اگر از قبل حسابی ساخته باشید و بخواهید آن را در مرورگر دیگری بارگذاری کنید باید طبق روال زیر اینکار را انجام

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیکسپراسکای مهاجمان کریپتو را در زمره تهدیدات مخرب برتر در آفریقا قرار می دهد
مقاله بعدیارزهای رمزنگاری شده در واقع می توانند با کمک به مردم تفاوت ایجاد کنند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید