اندونزی رمزارزها را مشروع نمی داند؛ رشد بیش از 800 درصدی بازار ارزهای دیجیتال

198
ارزروز: اندونزی
اندونزی رمزارزها را مشروع نخواند

توسعه بازار رمزارزها بیش از پیش

ارزروز: بررسی حاکی از آن است که کشور هند در صنعت ارزهای دیجیتال پیشگام است. تحقیقات انجام شده توسط مرکز مطالعاتیchain analysis نشان از آن دارد که طی ۱۲ ماه اخیر میزان پذیرش رمز‌ارزها در دنیا ۸۸۰ درصد رشد را نشان داده است. همچنین میزان رشد در 60 روز گذشته بالغ بر ۹۲۰ درصد بوده است. در یک سال اخیر سرعت رشد بازار رمزارزها در هند بیش از دیگر کشورهای دنیا بود و گزارش‌های دولت هند نشان داد که جوانان بیشترین سرمایه‌گذاری را در این بازار انجام داده‌اند.

اما پذیرش رمزارزها در هند فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده است. قانون‌گذاری در بازار رمزارزها در هند از سال ۲۰۱۸ شروع شده است. بانک مرکزی هند فعالیت بانک‌ها در بازار رمزارزها را ممنوع اعلام کرد، ولی در سال ۲۰۲۰ دادگاه عالی هند این قانون را لغو و تاکید کرد.

هند صدرنشین ورود به بازار رمز ارزها

اغلب کشورها اعلام کردند ثبت مبادلات رمزارزها و گزارش آنها ضروری است. شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند باید به صورت رسمی ثبت شوند و اطلاعات مالی آن به صورت دوره‌ای در اختیار دولت قرار بگیرد. این کار می‌تواند حجم مبادلات رمزارزها در بازه‌های زمانی مشخص را تعیین کند و امکان دریافت مالیات از این بازار را نیز فراهم کند.

اما سوال این است که کشورها برای زمینه‌سازی و پذیرش رمزارزها چه سیاستی در پیش گرفته‌اند؟ از طرف دیگر باید سیستمی برای افزایش سطح ایمنی در فضای مجازی طراحی شود تا از دزدی‌ها و کلاهبرداری‌های اینترنتی هم جلوگیری شود. نکته مهمی که درباره بازار رمز ارزها باید در نظر داشت این است که بازار وسعتی جهانی دارد و نمی‌توان این طور برآورد کرد که تنها کشورهای صنعتی از این بازار استفاده می‌کنند.

آمریکا و چین و هند نگران اقتصاد کلان

البته به دلیل حجم بالای مبادلات در این بازار، اقتصادهای بزرگی مانند آمریکا و چین و هند نگرانی‌هایی درباره کارکرد و تاثیر آن روی اقتصاد کشور دارند؛ ولی آنچه کارشناسان بیان می‌کنند این است که این بازار ماندنی است و باید آن را پذیرفت و نمی‌توان در مقابل تغییرات تکنولوژیک‌ و ساختار مالی دنیا مقاومت کرد. از طرف دیگر امروزه بیشترین استقبال از این بازار توسط افراد ۱۸ تا ۳۰ سال انجام می‌شود و این سرمایه‌گذاران خرد می‌توانند در سال‌های آتی به نسلی تبدیل شوند که بازار را هدایت می‌کنند. اما همچنان مساله نظارت بر این بازار و حفاظت از آن اهمیت زیادی دارد و نباید نادیده گرفته شود.

ممنوعیت شرعی رمزارزها در اندونزی

اندونزیایی Tempo گزارش داد.که این تصمیم در نتیجه یک بحث و گفت‌وگوی طولانی و داغ در روز یکشنبه،.۲۴ اکتبر اتخاذ شده است. اعضای درگیر در این مناظره به این نتیجه رسیدند.که استفاده از رمزارز می‌تواند قانونی بودن تراکنش‌های مالی را تضعیف کند. نکته دیگری که در این جلسه مطرح شد این است که رمزارزها می‌توانند به عنوان ابزاری برای ارتکاب کلاهبرداری عمل کند. در اطلاعیه‌ای که در وب‌سایت شعبه نهضت‌العلمای جاوه شرقی منتشر شده،.به نقل از کیایی عزیزی چاسب‌الله،.یکی از اعضای حاضر در جلسه آمده است:. شرکت‌کنندگان در این جلسه، با وجود اینکه رمزارز قبلا توسط دولت به عنوان یک کلاس مالی جدید تایید شده بود،. این دیدگاه را نپذیرفتند که می‌توان آن را تحت شریعت اسلامی شرعی اعلام کرد. نهضت العلمای جاوای شرقی در اندونزی با وجود پذیرش رمزارزها به عنوان دارایی، استفاده از آنها را حرام اعلام کرد.

محمد لطفی، وزیر بازرگانی اندونزی

در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی اظهار کرد.که قوه مجریه راه چین را که امسال بار دیگر بر ممنوعیت تمام تراکنش‌های رمزارزها تاکید کرد.و سرکوب استخراج و تجارت بیت‌کوین را آغاز کرد،.دنبال نخواهد کرد. در شرایطی که اقتصاد دنیا به سمت پذیرش رمزارزها حرکت می‌کند، این گروه رمزارز را به عنوان یک دارایی پذیرفته‌اند،.اما به‌گفته آنها هنوز این دارایی را نمی‌توان با قوانین شرع قانونی اعلام کرد. بر اساس این گزارش،.شعبه محلی سازمان مذهبی اندونزی نهضت‌العلما در شرق جاوه اخیرا فتوایی درباره وضعیت رمزارزها تحت قوانین اسلامی صادر کرده است. بر اساس این فتوای غیر الزام‌کننده،.ارزهایی که با رمزنگاری ایمن شده و به عنوان ابزار تراکنش استفاده می‌شوند، حرام تلقی می‌شوند.

در این نشست تصمیم گرفته شد که رمز ارزها از نظر شرعی،.همان‌طور که در فقه ذکر شده است،.فاقد هرگونه فایده است. به گفته این نشریه اندونزیایی،.این موضع توسط یک کارشناس رمزارزها که در این بحث مذهبی شرکت کرده بود.برای توضیح عمل مناسب در استفاده از رمزارزها تایید شده است. فتوای این سازمان اسلامی پس از آن صادر شد که دولت جاکارتا اخیرا اعلام کرد.که اندونزی قصد ندارد ممنوعیت گسترده‌ای بر رمزارزها اعمال کند.

هند به دنبال سرمایه گذاری هدفمند

هند نمی‌تواند از این فضا فاصله بگیرد. و باید با حفظ زیرساخت‌های مالی و اقتصادی از فرصت‌های دنیای دیجیتال به بهترین شکل استفاده کند. سرمایه‌گذاری خود را در بازار رمزارزها به صورت هدفمند انجام دهد. اوایل سال جاری دولت هند اعلام کرد. طرحی برای مبارزه با فعالیت غیرقانونی در بازار رمزارزها تهیه کرده است. تاکید کرد سرمایه‌گذاری و مبادله در بازار رمزارزهای دولتی هند مجاز است. طبق این طرح افراد و شرکت‌ها می‌توانند در بازارهای رمزارزهای هندی که پشتوانه دولت هند را دارند. سرمایه‌گذاری کنند، ولی هنوز اطلاعاتی درباره تایید یا عدم تایید این طرح در اختیار نیست.

با وجود اینکه هند هنوز این بازار را رسما مورد تایید قرار نداده است. ولی بررسی‌ها نشان می‌دهد. کشورهای زیادی در حال برداشتن گام‌های مهم برای پذیرش رمزارزها هستند. از جمله این کشورها می‌توان به سنگاپور، بریتانیا، ژاپن و کانادا اشاره کرد. البته اتحادیه اروپا هم در این مسیر گام برداشته است. و قوانینی را برای نظارت بر بازار رمزارزها و مبادلاتی که در این بازار انجام می‌شود، تهیه کرده است.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیاسکویید گیم Squid Game از دسترس خارج شد؛ سقوط بی سابقه توکن این پروژه
مقاله بعدیدیسنترالند Decentraland چیست؟ توکن مانا MANA و آینده دیسترالند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید