Avalanche و بازنگری در مورد دیفای

212

ارزروز: این اولین بار نیست که توکن بومی بلاک چین Avalanche با نوسانات شدید مواجه می‌شود. در فوریه، AVAX در بالاترین سطح خود، 60 دلار قیمت داشت. ولی تا ماه جولای ریزش شدیدی را تجربه کرد. اما پس از پایین آمدن قیمت 9.34 دلار، AVAX اکنون فراتر از 60 دلار است و در زمان نگارش بیش از 70 دلار معامله می‌شود. این ارز با سرمایه بازار 16 میلیارد دلار در جمع 20 ارز دیجتال برتر قرار گرفته است. Avalanche یکی از بلاکچین‌های لایه اول با عنوان “قاتلان اتریوم” است. از 170 میلیارد دلار TVL، اتریوم در حال حاضر 67٪ را بر اساس داده‌های Defi Llama کنترل می‌کند. اگرچه که این عدد زیاد به نظر می‌رسد، اما نسبت به ماه فوریه که حدود 96 درصد TVL کمتر است

پیش زمینه Avalanche

Avalanche توسط استادیار علوم رایانه Emin Gün Sirer و Ava Labs در سال 2018 توسعه یافته است. پروتکل بلاک چین دارای توان بالا و زمان نهایی سریع است. در سال 2019، بودجه اولیه را از طریق فروش 18 میلیون توکن AVAX با قیمت 0.33 دلار، که تقریباً 6 میلیون دلار بود، دریافت کرد. سال بعد، 24.9 میلیون توکن دیگر در یک فروش خصوصی به حراج گذاشته شد، این بار با قیمت 0.50 دلار برای هر یک، و 12 میلیون دلار دیگر به عنوان کمک مالی به ارمغان آورد. در ژوئیه 2020، Avalanche 42 میلیون دلار دیگر از طریق فروش توکن عمومی به دست آورد. و در 16 سپتامبر 2021، 230 میلیون دلار از سرمایه گذاران مختلف به رهبری Polychain و Three Arrows Capital دریافت کرد.

Avalanche چگونه DeFi را دوباره تصور می‌کند؟

Avalanche در میان تشدید رقابت لایه یک گرفتار شده است. رقبایی چون Binance Smart Chain، Polkadot و Terra که به دنبال کسب سهم بیشتری از بازار از رقیب اصلی خود، Ethereum هستند. و درست مانند همتایان خود، مقیاس پذیری برای Avalanche بسیار مهم است. Avalanche توان 4500 تراکنش در ثانیه و با زمان قطعیت کمتر از سه ثانیه را دارد. در مقابل، اتریوم 15 تا 30 تراکنش در ثانیه را با زمان قطعیت بیش از 1 دقیقه پردازش می‌کند. علاوه بر این، هزینه‌های معامله در Avalanche در مقایسه با Ethereum بسیار مطلوب‌تر است.

با این حال، رقابت با اتریوم بعنوان اولین حرکت کننده فراتر از هزینه‌های کمتر و معاملات سریعتر است. توسعه دهندگان مایل به ایجاد برنامه‌های کاربردی بر روی Avalanche برای تقویت پذیرش هستند. در این راستا، واضح است که چگونه اتریوم با 2585 اپلیکیشن غیرمتمرکز DApps برتری دارد. اما علیرغم اینکه تنها یک سال از عمر آن می‌گذرد، در حال حاضر 320 پروژه جذب کرده است.

پروژه های اضافه شده به شبکه Avalanche
Source: Avax-Projects

پروژه‌هایی مانند SushiSwap، Chainlink، Circle و The Graph از زیرساخت قرارداد هوشمند ارائه شده توسط Avalanche بهره مند شده اند. NFT نیز در Avalanche جای خود را پیدا کرده است. به عنوان مثال، تاپس، یک شرکت کارت بازرگانی با تم ورزشی، مجموعه ای از NFTهای بیس بال لیگ برتر را در Avalanche به نام “Inception” ساخته است. تاپس همچنین با بوندسلیگای لیگ فوتبال آلمان همکاری کرده است و لحظات ویدئویی از لیگ را در دو بسته کارت موجود منتشر کرده است. علاوه بر این، 230 میلیون دلار جمع آوری شده توسط Avalanche در سال 2021 برای حمایت از این اکوسیستم و شکوفایی مالی اختصاص داده می‌شود.

پل اتریوم

یکی از اقدامات مهمی که Avalanche در بازتعریف امور مالی انجام داده است پل اتریوم است. این پل  انتقال از طریق ERC-20 و ERC-721 بین Avalanche و اتریوم را تسهیل می‌کند. این پل به انتقال زیرساخت‌های DeFi اتریوم به Avalanche نیز کمک می‌کند. همچنین به کاربران امکان می‌دهد معاملات سریعتر و ارزان تری انجام دهند.

Pangolin، یک بازیکن برجسته در فضای DeFi، بر روی Avalanche ساخته شده است و از پل Avalanche -اتریوم سود می‌برد. صرافی غیر متمرکز (DEX) امکان معامله همه توکن‌های صادر شده در Ethereum و Avalanche را فراهم می‌کند. این امر کاربران را قادر می‌سازد تا زمان معاملات زیاد و کند را در تعویض دارایی‌ها دور بزنند. به غیر از Pangolin، DApp‌های دیگر مانند bZx، Union، JellySwap، Prosper، e-Money و دیگران به اکوسیستم Avalanche پیوسته اند.

تا کنون در مجموع 1.72 میلیارد دلار دارایی با استفاده از پل منتقل شده است.

رشد بیشتر DeFi

همچنین، در راستای پیشرفت بیشتر اکوسیستم DeFi، Avalanche دو مورد از DApp‌های برجسته در Ethereum را به بلاک چین Avalanche وارد می‌کند. Avalanche Rush، یک برنامه مشوق نقدینگی 180 میلیون دلاری، تا حدی به Curve Finance و Aave توزیع شد. در مرحله اولیه برنامه، AVAX به مدت سه ماه به عنوان مشوق نقدینگی برای کاربران Aave و Curve استفاده می‌شود. حدود 27 میلیون دلار AVAX قبلاً توسط بنیاد Avalanche برای تأمین هزینه برنامه اختصاص داده شده است، و همچنین تخصیص‌های اضافی برای مرحله دوم آن برنامه ریزی شده است.

زیر کاپوت چی هست؟

شاید قوی ترین بخش Avalanche زیرساخت شبکه آن باشد که برای ارائه تمرکززدایی بهتر تبلیغ می‌شود. Avalanche از سه بلاک چین یکپارچه تشکیل شده است: زنجیره مبادله (X-Chain)، زنجیره بستر (P-Chain) و زنجیره قرارداد (C-Chain). X-Chain در درجه اول برای ایجاد و تبادل دارایی‌ها است، در حالی که P-Chain برای ایجاد زیر شبکه‌ها و هماهنگ کننده اعتبارسنج‌ها و C-Chain برای اجرای قراردادهای ماشین مجازی اتریوم است. اکثر معاملات در C-Chain انجام می‌شود زیرا توسعه دهندگان Ethereum می‌توانند با استفاده از این بلاک چین به راحتی برنامه‌های سازگار با Ethereum بسازند.

سه بلاک چین توسط شبکه اصلی آن، که نوع خاصی از زیر شبکه است، تأیید و ایمن می‌شوند. هر کسی می‌تواند با جمع آوری حداقل 2000 AVAX، در حال حاضر 152،000 دلار، شبکه را ایمن کند. Avalanche یک زیر شبکه را “مجموعه ای پویا از اعتبارسنج‌ها که برای دستیابی به اجماع در مورد وضعیت مجموعه ای از بلاک چین‌ها کار می‌کنند” تعریف می‌کند. اساساً، یک زیر شبکه یک شبکه جدید است که می‌تواند چندین بلاک چین را میزبانی کند که می‌تواند مدل اجماع خاص خود و ماشین مجازی خاص خود را داشته باشد.

چرا اخیراً قیمت AVAX افزایش یافته است؟

Avalanche Rush یک عامل اصلی بود که باعث افزایش 192 درصدی قیمت AVAX در ماه اوت شد. اما یکی دیگر از دلایلی که اخیراً قیمت AVAX افزایش یافته است، عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز(IDO) است. AvaXlauncher، سکوی پرتاب برای اکوسیستم Avalanche، دو IDO جدید را در توییتر اعلام کرد. یکی Oracle  روی Avalanche و دیگری بازی Breed، Play and Earn.

و با استفاده از این دو IDO، سهامداران و دارندگان نشانه‌های AvaXlauncher (AVXL) بخش کوچکی از این IDO‌ها را airdrop می‌گیرند. IDO یک نوع جدید از سرمایه گذاری جمعی در فضای رمزنگاری است. IDO نقدشوندگی سریع، معاملات سریع و هزینه‌های کمتری را برای listing در مقایسه با مدل‌های قبلی مانند ICO و IEO ارائه می‌دهد.

در نظر گرفتن توکنومیک‌ها

اقتصاد توکنی پشت AVAX نیز ممکن است نقش کوچکی در افزایش ارزش آن ایفا کنند. سقف 720 میلیون AVAX برای عرضه توکن وجود دارد، اما شایان ذکر است که 40 درصد آن در حال حاضر به سرمایه گذاران خصوصی و تیم AVAX اختصاص یافته است. سپس، حدود 360 میلیون برای دریافت پاداش اختصاص داده شده است و 10 درصد به فروش عمومی اختصاص یافته است.

توزیع توکن Avalanche
Source: Avalanche

علاوه بر این، هزینه‌های هر معامله نیز از مکانیسم سوزاندن EthereumImprovementProposal 1559 پیروی می‌کند. تا به امروز، نزدیک به 278،000 توکن AVAX (21 میلیون دلار) از بدو تأسیس سوزانده شده است و فشارهای تورم زایی بیشتری را علاوه بر عرضه محدود آن ایجاد کرده است. در حال حاضر، کل حجم گردش AVAX حدود 220 میلیون AVAX است.

توکن سوزی Avalanche
Source: Avascan

شکی نیست که محبوبیت روزافزون پروتکل‌های لایه یک در حال تجسم دوباره چشم انداز DeFi است. اما حتی با تسلط اندک اتریوم، همانطور که با کاهش TVL آن مشخص می‌شود، همچنان در نقطه ای حساس باقی می‌ماند که ممکن است ریشه کن کردن آن برای رقبا سخت باشد. بنابراین، شمارش معکوس برای اتریوم قبل از اتریوم 2.0 می‌تواند عجولانه باشد. با این وجود، “قاتلان اتریوم” در حال افزایش هستند و دیر یا زود، ممکن است کسی به عنوان یک دشمن شایسته ظاهر شود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیمقامات آمریکا رسیدگی به مسئله استیبل کوین‌ها را در اولویت قرار دهند.
مقاله بعدیپنج هزار رمز ارز جدید در بازار ارزهای دیجیتال طی یک سال اخیر

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید