پیشینه صرافی های غیر متمرکز یا dYdX تاریخچه و ثروت

141
صرافی غیرمتمرکز DYDX
پیشینه صرافی های غیر متمرکز یا dYdX تاریخچه و ثروت

صرافی های ارز دیجیتال

ارزروز: صرافی dYdX یک توکن اختصاصی به نام DYDX دارد که آن را در تاریخ ۳ اوت ۲۰۲۱ (۱۲ مرداد ۱۴۰۰) عرضه کرده است. DYDX یک توکن حاکمیتی است که به اعضای جامعه dYdX اجازه کنترل و اداره این پروتکل لایه دوم را می‌دهد. فعالیت‌هایی مانند حاکمیت، ارائه پاداش و سهام‌گذاری در پروتکل dYdX از طریق این توکن انجام می‌شوند. ۱ میلیارد توکن DYDX از ابتدا ساخته شده و ۵۰ درصد آن بین اعضا تقسیم شده است: قیمت توکن DYDX در زمان نگارش این مقاله برابر با ۶.۳ دلار است. بیشترین قیمتی که این توکن تجربه کرده، حدود ۲۷ دلار و مربوط به تاریخ ۳۰ اکتبر ۲۰۲۱ (۸ آبان ۱۴۰۰) بوده است.

dYdX دو محصول و پلتفرم اصلی برای انجام معاملات عرضه کرده است: اول معاملات مارجین در لایه اول اتریوم که محصول اصلی است و دوم معاملات پرپچوال که به‌کمک فناوری لایه دوم استاک‌ور توسعه پیدا کرده است. در این قسمت، هریک از این پلتفرم‌ها را بررسی می‌کنیم.

معاملات مارجین dYdX در لایه اول اتریوم

محصول اصلی dYdX، یک پلتفرم مجزا برای معاملات مارجین در همان لایه اول اتریوم بود که معاملات اسپات و مارجین را با اهرم اولیه ۵ برابری ارائه می‌کرد. در این پلتفرم، جفت‌های معاملاتی زیادی مثل ETH-DAI، ETH-USDC و DAI-USDC ارائه می‌شدند. برای جفت‌های BTC-USD، ETH-USD و LINK-USD امکان معامله پرپچوال با اهرم ۵ برابری فراهم شده بود.

کاربران می‌توانستند یواس‌دی‌سی، اتر و دای را به‌عنوان وثیقه سپرده‌گذاری کنند و به وام‌گیرندگانی که با اهرم مالی اقدام به معامله می‌کنند، وام‌هایی بدون حداقل زمان بازپرداخت ارائه دهند. همچنین وام‌گیرندگان می‌توانستند با یک نرخ وثیقه حداقل ۱۲۵ درصدی، دارایی‌های دریافت‌شده را به‌طور مستقیم به کیف پولشان واریز کنند. اگرچه معاملات مارجین dYdX به‌خوبی کار می‌کرد، همچنان با مشکل کارمزدهای بالا و تراکنش‌های کند اتریوم مواجه بود. مقیاس‌پذیری کم اتریوم همواره یکی از چالش‌های اصلی آن بوده است. اتریوم تنها می‌تواند ۱۵ تراکنش را در ثانیه پردازش کند و این مسئله در کنار کارمزدهای بالا، کار را برای dYdX سخت می‌کرد.

معاملات پرپچوال dYdX در لایه دوم

پلتفرم جدید معاملات پرپچوال dYdX بر بستر شبکه لایه دوم استارک‌ور کار می‌کند که به‌‌صورت دوره‌ای، اثبات‌های دانش صفر را در یک قرارداد هوشمند اتریوم منتشر می‌کند تا اعتبار مبادلاتی را که در لایه دوم در حال انجام هستند ثابت کند. این کار با zkSTARKها که نوعی فناوری اثبات دانش صفر هستند انجام می‌شود. راهکارهای مقیاس‌‌پذیری لایه دوم از جمله استارک‌ور، بار محاسباتی را از روی زنجیره اصلی برمی‌دارند و از این طریق، هم تعداد تراکنش‌های انجام‌شده در واحد زمان را افزایش می‌دهند، هم کارمزدها را به‌طور چشمگیری کم می‌کنند و هم امنیت ذاتی اتریوم را که غیرمتمرکزترین بلاک چین عمومی جهان است حفظ می‌کنند.

نتیجه‌ این اتفاق کاهش چشمگیر کارمزدها و پایین‌آمدن حداقل اندازه معاملات است. در حقیقت هنگام کار با dYdX، هیچ کارمزد گسی دریافت نمی‌شود. صرافی جدید پرپچوال جفت‌هایی مثل BTC-USETH-USD، LINK-USD، AAVE-USD، UNI-USD، SUSHI-USD و اهرم‌های تا ۲۵ برابر را ارائه می‌کند. البته امکان کراس مارجین هم وجود دارد. به این شکل که وثیقه شما می‌تواند برای انجام معامله مارجین در تمام دفاتر سفارش پرپچوال به کار گرفته شود و برخلاف معاملات مارجین که حداکثر ۲۸ روز مهلت دارند، قراردادهای پرپچوال تاریخ انقضایی ندارند. با این که ایران در فهرست کشورهای تحریمی وجود دارد، ولی می‌توان با استفاده از تغییر آی‌پی از خدمات صرافی dYdX استفاده کرد

انواع کارمزدها در dYdX

dYdX از یک مدل کارمزد سفارش‌گذار (Maker) و سفارش‌بردار (Taker) یا به اصطلاح مِیکرتِیکر برای تعیین کارمزد ترید استفاده می‌کند و بسته به اینکه شما میکر باشید یا تیکر، کارمزد متفاوتی پرداخت می‌کنید. سفارش‌های میکر سفارش‌هایی هستند که به‌محض ثبت‌شدن انجام نمی‌شوند و ممکن است انجام‌شدن آنها کمی طول بکشد. این سفارش‌ها باعث افزایش نقدینگی دفتر سفارشات صرافی می‌شوند؛ سفارش‌های تیکر برخلاف انواع میکر، به‌طور آنی انجام می‌شوند و نقدینگی دفتر سفارشات را کاهش می‌دهند.

شیوه تخصیص کارمزدها در اکثر صرافی‌ها به این شکل است که کسانی که سفارش میکر ثبت می‌کنند،.به‌دلیل تأمین نقدینگی صرافی،.کارمزد کمتری پرداخت می‌کنند و کسانی که سفارش تیکر ثبت می‌کنند، بخش بیشتری از کارمزد را پرداخت می‌کنند. بنابراین اگر برای انجام معامله خود عجله ندارید،.می‌توانید سفارش میکر ثبت کنید.تا کارمزد کمتری شامل حالتان شود.

همچنین لازم است بدانید کاربرانی که توکن DYDX دارند،.تخفیفی را در مجموع کارمزدهای پرداختی دریافت می‌کنند. رابطه بین مقدار توکن‌های DYDX و تخفیف کارمزد را هم در جدول زیر مشاهده می‌کنید:.همان طور که می‌بینید،.کسانی که مقدار زیادی توکن DYDX دارند،.می‌توانند تا ۵۰ درصد تخفیف در کارمزدهای خود دریافت کنند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیصرافی های غیر متمرکز یا dYdX چیست و چه ویژگیهایی دارد
مقاله بعدیصرافی های غیر متمرکز یا dYdX و نحوه کار با آن

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید