دفتر کل توزیع شده ( Distributed Ledger Technology )

313

دفاتر توزیع شده چیست؟

ارزروز: دفتر کل توزیع شده، پایگاه داده‌ای است که بصورت اجماعی در چندین سایت، موسسه یا جغرافیای مختلف به اشتراک گذاشته شده و همگام سازی می شود، که توسط چندین نفر قابل دسترسی است. این ویژگی اجازه می‌دهد تا معاملات توسط عموم قابل رویت باشند. هر گره در شبکه می‌واند به رکوردهای به اشتراک گذاشته شده در آن شبکه دسترسی داشته باشد. گره‌ها نسخه‌ی یکسانی از رکوردهای شبکه در اختیار دارند. هرگونه تغییر یا افزودنی در دفتر کل در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه برای همه شرکت کنندگان منعکس و به اشتراک گذاشته می‌شود.

یک دفتر توزیع شده برخلاف یک دفتر کل متمرکز است. عموما شرکت‌ها از دفاتر متمرکز استفاده می‌کنند. دفتر کل متمرکز بیشتر مستعد حملات سایبری و کلاهبرداری است، زیرا دارای یک نقطه شکست است.

زیربنای اصلی DLT همان فناوری است که توسط بلاک چین استفاده می شود. توسط بیت کوین معرفی شد و اکنون با توجه به پتانسیل بالقوه آن در صنایع و بخش‌ها، یک کلمه کلیدی در دنیای فناوری است. به عبارت ساده، DLT همه ایده شبکه “غیر متمرکز” در برابر مکانیسم متداول “متمرکز” است. تصور می‌شود که پیامدهای گسترده‌ای بر بخشها و واحدهایی دارد که مدتهاست به واسط مطمئن(trusted third-party) تکیه می‌کنند.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده

فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)

DLT پروتکلی است که عملکرد ایمن پایگاه داده دیجیتال غیر متمرکز را امکان پذیر می‌کند. شبکه‌های توزیع شده، نیاز به یک مرجع مرکزی، برای جلوگیری از دستکاری را حذف می‌کنند.

DLT اجازه می‌دهد تا همه اطلاعات را با استفاده از رمزنگاری به صورت ایمن و دقیق ذخیره کنید. با استفاده از “کلید” و امضای رمزنگاری می‌توان به همان موارد دسترسی داشت. هنگامی که اطلاعات ذخیره می‌شوند، به یک پایگاه داده تغییر ناپذیر تبدیل می‌شود و تحت قوانین شبکه اداره می‌شود.

ایده دفتر کل توزیع شده کاملاً جدید نیست و بسیاری از سازمان‌ها داده‌ها را در مکان‌های مختلف نگهداری می‌کنند. با این حال، هر مکان به طور معمول به یک سیستم مرکزی متصل است. سیستم مرکزی هر یک از گره‌ها را به صورت دوره ای به روز می‌کند. این امر پایگاه داده مرکزی را در برابر جرایم سایبری آسیب پذیر و مستعد تاخیر می‌کند.

ماهیت یک دفتر کل غیر متمرکز باعث می‌شود آنها در برابر یک جنایت سایبری مصون بمانند. زیرا همه نسخه‌های ذخیره شده در سراسر شبکه برای موفقیت حمله باید همزمان هک شوند. علاوه بر این، به اشتراک‌گذاری همزمان  و به روز رسانی پرونده‌ها، کل روند را بسیار سریعتر، موثرتر و ارزان‌تر می‌کند.

DLT پتانسیل زیادی برای ایجاد انقلابی در نحوه کار دولتها، موسسات و شرکتها دارد. این می‌تواند به دولت‌ها در جمع آوری مالیات، صدور گذرنامه، ثبت اسناد و مجوز املاک، و هزینه مزایای تامین اجتماعی و همچنین روش‌های رای دهی کمک کند. این فناوری در صنایعی مانند امور مالی، موسیقی و سرگرمی، الماس و سایر دارایی‌های گرانبها، هنر، زنجیره تامین کالاهای مختلف و موارد دیگر کابرد دارد.

علاوه بر استارتاپ‌ها، بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند IBM و مایکروسافت در حال آزمایش فناوری بلاک چین هستند. برخی از محبوب ترین پروتکل‌های دفتر کل توزیع شده عبارتند از R3 CordaاتریومHyperledger Fabric – Quorum

 

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیدوج کوین محبوبیت بیشتری نسبت به گذشته دارد
مقاله بعدیبازی های بلاک چینی با کسب درآمد دیجیتالی؛ آیا این موضوع واقعیت دارد؟

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید