متا در پی فروش دییم

ارزروز: روزهای گذشته منابع خبری، خبر از فروش ارزدیجیتال دییم توسط فیس بوک را دادند. اخبار غیرموثق حاکی از آن است که مِتا، همان فیس‌بوک سابق، به‌دنبال فروش اموال و مالکیت معنوی ارز دیجیتال خود، است تا بتواند پول سرمایه‌گذاران این پروژه را پس‌دهد. بلومبرگ اعلام کرد انجمن دییِم که گروه پلتفرم‌‌های شرکت متا آن را رهبری می‌کند و پیش‌تر برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال باثبات برنامه‌ریزی می‌کرد، به‌دنبال فروش دارایی‌های این پروژه برای بازگرداندن پول سرمایه‌گذاران است.

بلومبرگ به نقل از منابع خود گفته است این گروه با بانکدارانی که در حوزه سرمایه‌گذاری فعالیت می‌کنند، در رابطه با فروش مالکیت معنوی پروژه دییِم صحبت کرده است و قصد دارد به توسعه‌دهندگان دییِم هم کمک کند جای جدیدی برای کارکردن پیدا کنند. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، امید زیادی به این ارز دیجیتال داشت و از چشم‌اندازهای پروژه تا قبل از جلسه استماع کنگره به‌سختی دفاع می‌کرد؛ با این حال این پروژه از زمان رونمایی در ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۹۸) با نام لیبرا (Libra)، مسیر سختی را پشت سر گذاشته است.

در دسامبر ۲۰۲۰ (آذر)، انجمن لیبرا برای فاصله‌گرفتن از اهداف اصلی خود، نام تجاری‌اش را به دییِم تغییر داد. این پروژه در ابتدا در نظر داشت یک استیبل کوین راه‌اندازی کند که با مجموعه‌ای از ارزهای فیات پشتیبانی می‌شد؛ ارزی که می‌توانست در سراسر جهان به‌عنوان ابزار معاملات مورد استفاده قرار گیرد. این موضوع بلافاصله با واکنش نهادهای نظارتی سراسر جهان مواجه شد. قانون‌گذاران از تیم دییِم خواسته بودند تا زمانی که بتوانند آن را بهتر درک کنند، مجموعه‌ای از قوانین نظارتی به وجود آورند و در نهایت اطمینان حاصل کنند که به‌خاطر توسعه این ارز دیجیتال هیچ خطری برای ثبات مالی به وجود نمی‌آید، توسعه این پروژه متوقف شود.

دییِم گفته بود با بانک سیلورگیت (Silvergate) برای راه‌اندازی یک استیبل کوین وابسته به دلار آمریکا همکاری خواهد کرد.

در ماه مه (اردیبهشت)، تیم توسعه این ارز دیجیتال این را هم اضافه کرده بود که شبکه دییِم آمریکا (Diem Networks U.S)، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این انجمن، شبکه پرداخت دییِم را اداره خواهد کرد و در حالی که سیلورگیت صادرکننده رسمی استیبل کوین دلاری دییِم خواهد بود، آن را به‌عنوان یک کسب‌وکار فعال در حوزه خدمات مالی، در شبکه مقابله با جرایم مالی (FinCEN) ثبت می‌کند. همچنین مقرر شده بود که سیلورگیت ذخیره پشتیبان این ارز دیجیتال را مدیریت کند.

تیم نووی (Novi) که پیش‌تر با نام کالیبرا (Calibra) شناخته می‌شد، یکی از زیرمجموعه‌های متا است که روی ساخت کیف پولی سازگار با دییِم کار می‌کند. این تیم پاییز گذشته از برنامه آزمایشی خود با مشارکت مجموعه پکسوس (Paxos) خبر داد؛ اما قانون‌گذاران حتی با این پروژه کوچک هم مخالفت کردند. بانک مرکزی آمریکا هم در رابطه با این طرح ابراز نگرانی کرده و گفته است تضمین نمی‌کند که حتماً آن را تأیید خواهد کرد. نوامبر (آبان) گذشته، دیوید مارکوس (David Marcus)، خالق پروژه لیبرا نیز اعلام کرده بود که در حال ترک این پروژه است.

دییم چیست؟

دییم ارزی دیجیتالی سریع و ارزان برای ۲ میلیارد نفر؛ دییم آمده است این ایده را عملی کند. دییم یک سیستم پرداخت مبتنی بر فناوری بلاک چین و همچنین یک ارز دیجیتال باپشتوانه (استیبل کوین) است. شرکت فیس‌بوک (با نام جدید متا) پشت این پروژه عظیم قرار دارد که طبق ادعاها، به چند میلیارد نفر در سراسر جهان خدمات خواهد داد. لیبرا(Libra) نام قبلی دییم است. با توجه به حواشی این پروژه با نام لیبرا که در ادامه مقاله آن را بررسی می‌کنیم، شرکت فیس‌بوک در اول دسامبر ۲۰۲۰ تغییر نام آن به دییم را اعلام کرد.تا بتواند کمی از فشارها بکاهد. نکته حایز اهمیت این است که این پروژه هنوز راه‌اندازی نشده است و در مرحله توسعه به سر می‌برد؛.اما تخمین زده می‌شود که تا پایان سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شود.

سیستم پرداخت دییم برای همه ساخته شده است. جابه‌جایی پول باید مانند ارسال پیامک ساده و ارزان باشد. فقط با داشتن یک تلفن‌ هوشمند و اینترنت ساده می‌شود از آن استفاده کرد. ارز دیجیتال دییم دارای پشتوانه است.که این دارایی‌ها را شامل می‌شود: ۱. پول نقد یا معادل آن و ۲. اوراق دولتی خیلی کوتاه‌مدت.

سریع است: تراکنش‌های این پلتفرم سریع و آسان است؛.هم در زمان ارسال پول و هم در زمان خرج‌کردن آن.

برای همه افراد در سراسر جهان است:.سیستم پرداخت دییم نظام مالی جهانی را دسترس‌پذیرتر و متصل‌تر از قبل می‌کند.

مقیاس‌پذیر است: پروتکل متن‌باز(Open-source)آن یک جامعه پویا از توسعه‌دهندگانی ایجاد می‌کند.که برای کمک به مردم در دسترسی به سیستم پرداخت دییم محصولات و خدمات ارائه می‌کنند.

امن است: این شبکه روی فناوری بلاک چین ساخته شده است.و با فرض امنیت کامل طراحی شده است. هم شرکت‌های بزرگی مانند اوبر،.کوین بیس و اسپاتیفای از اعضای این انجمن هستند. تعداد این اعضا ممکن است به بیش از صدنفرهم برسد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیآیا بازار کاهشی خواهد شد؟ احتمال سقوط است یا که دستیابی به قله های پیشین؟
مقاله بعدیMicroStrategy تعداد 660 بیت کوین به ارزش 25 میلیون دلار، خریداری کرد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید