دیسنترالند Decentraland یک پلتفرم غیرمتمرکز و واقعیت مجازی (VR) است

291
ارزروز: decentraland
توکن دیسنترالند Decentraland ؛ نقش توکن لند LAND در این پلتفرم

دیسنترالند Decentraland

ارزروز: دیسنترالند Decentraland یک پلتفرم غیرمتمرکز و واقعیت مجازی (VR) است.این پلتفرم از بلاک چین اتریوم بهره می گیرد.در این پلتفرم کاربران می‌توانند محتوا و برنامه‌های خود را ایجاد و از آنها کسب درآمد کنند.زمین‌های دیجیتال بر روی این پلتفرم “LAND” نامیده می‌شوند.به طور خاص، LAND یک دارایی دیجیتال غیرقابل تعویض (NFT) است که توسط قراردادهای هوشمند اتریوم نگهداری می‌شود.سپس Decentraland زمین‌های دیجیتال خود را به قطعاتی تقسیم می‌کند تا کاربران بتوانند آن را با استفاده از توکن MANA خریداری کنند.در واقع کاری که این پلتفرم واقعیت مجازی می‌خواهد انجام دهد، این است که شما با تولید یک محتوای مجازی مانند بازی‌های Sims و ماین کرافت، کسب درآمد کنید؛ به این صورت که می‌توانید محتوا و آواتارهای منحصر ‌به فرد بسازید که دیگران برای به دست آوردن آن باید به شما پول پرداخت کنند.

آمیخته شدن زندگی ما با دنیای دیجیتال

حتما شما هم متوجه شده‌اید که زندگی‌های ما تا چه اندازه با دنیای دیجیتال درهم آمیخته شده است.با گسترش استفاده از ارزهای دیجیتال این آمیختگی بیشتر هم شده است، برخی معتقدند که ارزهای دیجیتال آینده‌ی اقتصاد دنیا را به دست خواهند گرفت.دیسنترالند که قرار است در این مطلب به آن بپردازیم شما را با یک دنیای واقعیت مجازی اما از نوع غیرمتمرکز و بر پایه‌ی بلاک چین آشنا می‌کند.ارز دیجیتال دیسنترالند Decentraland درواقع یک بازی است و شاید بتوان آن را با بازی Second Life هم مقایسه کرد، اما دیسنترالند از بلاک چین استفاده می‌کند و همین موضوع تفاوت عمده را میان این دو بازی به وجود می‌آورد.

در این پلتفرم کاربران با خرید زمین، ساخت و هر آنچه در دنیای واقعی قادر به انجام آن هستیم به کسب درآمد می‌پردازند.پس اگر به بازی‌های کامپیوتری و ارزهای دیجیتال علاقه دارید این پلتفرم مخصوص شما است که از بازی خود لذت ببرید و در عین حال به کسب درآمد هم بپردازید.

تاریخچه دیسنترالند Decentraland

تیم دیسنترالند توسط آری میلیچ(Ari Meilich)و استبان اوردانو(Esteban Ordano)هدایت می‌شود.اوردانو قبلا درBitpayبه عنوان مهندس نرم افزار کار می‌کرد و همچنین شرکت راه حل‌های قرارداد هوشمند را نیز تأسیس کرده است.هر دو بنیانگذار همچنین در ایجاد Stremium و Bitcoreبا هم کار کرده‌اند.دیسنترالند در دنیای بلاک چین کاملا منحصر به فرد است و رقبای مستقیم و بزرگی ندارد.از رقبای آن می‌توان بهHigh Fidelity و Sansarاشاره کرد که هر دو فضایی را برای ایجاد و فروش تجربیات واقعیت مجازی فراهم می‌کنند؛ اما مبتنی بر بلاک چین نیستند.این تیم سال‌ها زمان صرف ساخت بازی‌های جهان‌سازی کرد‌ه‌اند که به مردم امکان ‌می‌دهد ساختمان‌ها و شهرها را بسازند.اما به جز سرگرمی، برای تمام ساعاتی که برای ساخت این خلاقیت‌های خارق‌العاده صرف کرد‌ه‌اید، چه چیزی به دست ‌می‌آورید؟ چه اتفاقی ‌می‌افتد اگر شما بتوانید آنچه را که ایجاد کرد‌ه‌اید، به بالاترین پیشنهاد بفروشید؟ این همان نوید پلتفرم Decentralandاست.

این پلتفرم واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۷ و با انجام یک عرضه اولیه کوین (ICO) توانست ۲۴ میلیون دلار جذب سرمایه کند.این دنیای مجازی نسخه بتای خصوصی خود را در سال ۲۰۱۹ راه اندازی کرد و در فوریه ۲۰۲۰ برای عموم آزاد شد؛ از آن زمان، به ارائه طیف گسترده‌ای از تجربیات از جمله بازی‌های تعاملی، صحنه‌های گسترده 3D و غیره به کاربران می‌پردازد.این پلتفرم همچنین دارای دو توکن Mana و Land است.در ادامه به بررسی کامل پلتفرم Decentraland و نحوه کارکرد آن خواهیم پرداخت و همچنین توضیحاتی درمورد توکن‌های آن و نقش آنها در این پلتفرم می‌دهیم.پس در ادامه با ما همراه باشید.

مقدار محدودی از LAND در دسترس است

مقدار محدودی ازLANDدر دسترس است.بنابراین دارایی شما درDecentralandکمیاب است.نکته اصلی اینجاست که کاربرانی که LAND را خریداری می‌کنند به طور کامل و به طور دائمی مالک آن هستند.صاحبانLANDمحتوای منتشر شده در زمین خود را کنترل می‌کنند که در یک قرارداد هوشمند رمزگذاری شده است.این محتوا می‌تواند صحنه‌ها، تصاویر، بازی‌ها و برنامه‌ها باشد.کاربران می‌توانند به روشی مشابه در دنیای واقعی به کاوش، سفر و بازدید از اماکن بپردازند.درDecentraland، ما در حال ایجاد یک اکوسیستم هستیم که بسیاری از راه حل های موجود در رمز ارزها را با سیستم‌های واقعیت مجازی ترکیب می‌کند.نتیجه آن یک متاورس (Metaverse)، یک دنیای سه بعدی اجتماعی با یک شبکه اقتصادی بومی است.تا به امروز قطعات زمین در این بازی به قیمت هزاران دلار فروخته شده اند. در معامله‌ای که دسامبر 2017 اجرا شد یک قطعه از زمین‌های این بازی به قیمت 60 هزار دلار فروخته شد.

Decentraland بیش از آنچه تصور می‌کنید وجود داشته است؛ این تیم اولین توسعه خود به عنوان عصر حجر را در ژوئن ۲۰۱۵ به وجود آورد، که یک شبکه ساده و پیکسلی بود که پیکسل‌ها را از طریق الگوریتم گواه اثبات کار به کاربران اختصاص می‌داد.اما اخیرا ، آنها یک رویداد Terraform برگزار کردند که در آن LAND را در دنیای جدید و سه بعدی فروختند.این تیم همچنین برای ارائه برخی از خدمات خود با District0x ، Aragon  و imToken همکاری کرده است.مالکان LAND محتوای منتشرشده در زمین خود را کنترل ‌می‌کنند که در یک قرارداد هوشمند قرار گرفته است.این محتوا ‌می‌تواند هر چیزی از صحنه‌ها و تصاویر، تا بازی‌ها و برنامه‌ها باشد.کاربران ‌می‌توانند به روشی مشابه با دنیای واقعی به کاوش، سفر و بازدید از اماکن بپردازند.این پلتفرم همچنین یک شبکه نظیر به نظیر برای تعامل کاربران است.

نوع عملکرد دیسنترالند Decentraland

پلتفرم واقعیت مجازی دیسنترالند یک جهان مجازی فراگیر شبیه به بازی‌هایی مانند Skyrim وFallout است اما با این تفاوت که گیمر به جای بازی در یک صفحه نمایش دو بعدی، در یک دنیای سه بعدی بازی می‌کنید.با زبان اسکریپت، کاربران می‌توانند صحنه‌ها، بازی‌ها و برنامه‌های سه بعدی ایجاد کنند.این زبان می‌تواند مواردی مانند فیزیک، ایجاد جسم و توسعه صدا را مدیریت کند.البته اگر تاکنون با یک موتور بازی مثل Unity کار کرده باشید، این اصطلاحات برای شما آشنا هستند.خریداران زمین‌های دیجیتال با استفاده از ابزار ATLAS می‌توانند مناطق مختلف Decentraland را با مضامین مختلف جستجو کنند و بهترین مکان‌ها را برای توسعه پیدا کنند؛ کارهای ساختمانی، تزئینی و به اشتراک گذاری صحنه‌های بسیار سرگرم کننده در دیسنترالند امکان‌پذیر است.

کاربرانی که می‌خواهند خلاقیت‌های خود را به اشتراک بگذارند، همچنین می‌توانند بیلبوردهای تبلیغاتی را در مناطق پربازدید برای تبلیغ محصولات، خدمات یا رویدادهای خود نصب کنند. درست به همان روشی که کاربران می‌توانند دارایی‌های دیجیتالی را در پلتفرم‌هایی مانند Enjin ایجاد و به اشتراک بگذارند، پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland فرصت‌های مشابهی را در دنیای مجازی خود ارائه می‌دهد.

موارد استفاده از  Decentraland

درست از طراحی این پلتفرم، توسعه دهندگان Decentraland پتانسیل آن را برای موارد استفاده جدید در جوامع مبتنی بر بلاکچین در ذهن دارند.پنج مورد اصلی در وایت پیپر آنها ذکر شده است: برنامه ها: کاربران می توانند برنامه ها و صحنه های سه بعدی را با زبان برنامه نویسی Decentraland ایجاد کنند و تعاملات غنی تری را فراهم کنند.محتوا: محله ها در Decentraland توسعه یافته اند، طرفداران همفکر و جوامع ارگانیک در حال رشد را به خود جلب می کنند.تبلیغات: ترافیک پخش کننده در محله ها باعث شده است مارک های تبلیغاتی فضا بخرند و بیلبوردها را راه اندازی کنند.کالاهای قابل جمع آوری دیجیتال: موارد NFT در بازار Decentraland جمع آوری، ایجاد و مورد معامله قرار می گیرند و به آنها حق مالکیت می دهند.

اجتماعی: انجمن ها در سیستم عامل های رسانه های اجتماعی یا حتی گروه های آفلاین می توانند یک روش تعاملی بیشتر برای معاشرت با دوستانشان را تجربه کنند.مانند اکثر بازی های حاوی اقتصاد زنجیره بلوک، این امکان نیز وجود دارد که بتوانید برای خود درآمد کسب کنید.حدس و گمان معمول است، برخی از قطعات LAND مورد تقاضا برای مبالغ هنگفتی صرف می شوند.نحوه نگهداری MANA و LANDنیز به این شکل است که شما برای تعامل کامل با Decentraland به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارید که در مرورگر شما ادغام شود.تیم توسعه دهنده در حال حاضر MetaMask را برای ذخیره علائم MANA (ERC-20) و LAND (ERC-721) شما توصیه می کند.

نقش توکن LAND در پلتفرم

Land یک توکن NFT است که سودمندی و ارزش آن به همجواری با مراکز جذاب بستگی دارد.توسعه دهندگان محتوا برای ایجاد محتوای خود و ایجاد ارتباط با کابران خود LAND را خریداری می‌کنند.همانطور که گفتیم، این زمین‌های دیجیتال، محدود است و همانطور که در دنیای سنتی املاک و مستغلات می‌گویند :قرار نیست مقدار بیشتری از آن تولید شود.بنابراین با تقاضا برای LAND و محدود بودن آن، سبب افزایش ارزش آن می‌شود.باید بدانید که یکی از نهنگ‌ها برای خرید یک Land به خصوص در این پلتفرم، بیش از ۲۰۰ هزار دلار پرداخت کرده است و این هنگامی اتفاق می‌افتد که بزرگان املاک و مستغلات دست به کار می‌شوند و نقشه‌های مطلوبی را برای توسعه می‌گیرند، که شبیه رفتار در دنیای واقعی است.با این تفاوت که اینجا یک زمین مجازی است.LAND مانند یک بوم نقاشی است که در آن کاربران می‌توانند دنیای مجازی خود را ایجاد کنند.

بهترین توصیف برای سرزمین

بهترین روش برای توصیف LAND این است که این یک دارایی دیجیتال غیرقابل تعویض (NFT) است که به چندین قطعه تقسیم می‌شود. هر توکن LAND شامل یک رکورد از صاحب آن، مختصات x ،y آن و ارجاع به فایلی است که شامل توضیحات محتوای آن است. خریداران زمین‌های دیجیتال با استفاده از ابزار ATLAS می‌توانند مناطق مختلف Decentraland را با مضامین مختلف جستجو کنند.و بهترین مکان‌ها را برای توسعه پیدا کنند؛.کارهای ساختمانی،.تزئینی و به اشتراک گذاری صحنه‌های بسیار سرگرم کننده در دیسنترا لند امکان‌پذیر است. کاربرانی که می‌خواهند خلاقیت‌های خود را به اشتراک بگذارند،.همچنین می‌توانند بیلبوردهای تبلیغاتی را در مناطق پربازدید برای تبلیغ محصولات،.خدمات یا رویدادهای خود نصب کنند.بنابراین،.پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland املاک و مستغلات مجازی خود را به تعداد محدودی قطعه تقسیم می‌کند که این قطعه‌ها LAND نامیده می‌شوند.

سازندگان محتوا مایل به خرید قطعه زمین دیجیتالی هستند که به آنها کمک می‌کند تا به مخاطبان هدف خود برسند.به یاد داشته باشید که قیمت هر توکن LAND که تا به حال صاحبی نداشته،.معادل با ۱۰۰۰ توکن MANA است. با این حال، از آنجا که قطعه‌های زمین‌های دیجیتال منحصر به فرد هستند، بنابراین می‌توانند با قیمت‌های مختلف در بازار ثانویه تجارت شوند،.که قیمت آن به فاکتورهای مانند محبوبیت و  مجاورت در مکان‌های پر تردد بستگی دارد.برای مثال لندی که در کنار یک اینفلوئنسر محبوب قرار دارد، بسیار بارارزشمند‌تر از منطقه‌ای است که هیچ اتفاق خاصی در آن نمی‌افتد.مورد دیگری که باید به آن توجه شود، این است که دیسنترالند اندازه مواردی مانند پایه ساختمان‌ها را محدود می‌کند. این محدودیت بستگی به مقدار LAND کاربر دارد.با این حال،.هیچ محدودیتی برای ارتفاع یک ساختمان وجود ندارد.

سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO و نقش آن در دیسنترالند

سازمان مستقل غیرمتمرکز دیسنترالند یا DAO، برخی از دارایی های اصلی و قراردادهای هوشمند را در سیستم عامل کنترل می‌کند.این شامل سرورهای محتوا، قرارداد‌های LAND و همچنین مقادیر زیادی از توکن MANA است. این کار بودجه و درجه خودمختاری لازم برای کمک به طرح‌های منتخب DAO را فراهم می‌کند. البته پروژه برای حفظ غیرمتمرکز بودن خود،.کنترل کامل را به کاربران داده است.به این ترتیب، بازیکنان و سازندگان محتوا می‌توانند نحوه عملکرد این دنیای مجازی را در آینده تعیین کنند. تصمیم گیری DAO هر آنچه مربوط به سیستم عامل است را پوشش می‌دهد؛ این موارد می‌تواند مانند افزودن ویژگی‌های بیشتر،.نحوه تخصیص کارمزدهای فروش،.تعدیل محتوا و حراج‌های LAND باشد. مانند سایر DAO‌ها،.جامعه می‌تواند با پیشنهاد تغییر مقررات،.توسعه جهان مجازی خود را شکل دهد و سپس می‌توانند به آنها رأی دهند.

توکن MANA چیست؟

MANA رمز ارز بومی پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland است.MANA  یک توکن ERC20  است که شما برای خرید قطعات LAND و همچنین پرداخت هزینه کالاها و خدمات در این جهان مجازی استفاده می‌کنید.هنگامی که شما برای خرید Land از توکن MANA استفاده می‌کنید، آنها به صورت اتوماتیک سوزانده می‌شوند؛ بنابراین هرچه کاربران بیشتری از آن استفاده کنند، میزان آن کمتر خواهد شد. اگر افراد بیشتری برای خرید LAND به دیسنترالند وارد شوند، این امر باعث افزایش تقاضا برای MANA می‌شود.افزایش تقاضا همراه با کاهش عرضه معمولاً سبب افزایش قیمت می‌شود و این همیشه برای دارندگان توکن MANA خوب خواهد بود. میزان کل عرضه اصلی این توکن ۲.۸ میلیارد تعیین شده بود،.اما با سوختن بیش از ۶۰۰ میلیون MANA در نتیجه خرید‌های LAND، میزان آن کاهش یافته است. در مجموع ، ۴۰ درصد از عرضه MANA طی عرضه اولیه کوین (ICO) سال ۲۰۱۷ فروخته شد.

علاوه بر این ،.۲۰ درصد برای جامعه آن در نظر گرفته شده، .۲۰درصد به تیم توسعه و سایر عوامل اولیه اختصاص دارد و ۲۰ درصد باقیمانده نیز توسطDecentraland نگهداری می‌شود. از آنجا که MANAیک رمز ارز با استانداردERC20 است،.برای نگهداری از آن باید از کیف‌پول‌های اتریوم استفاده کرد. توکنMANA در حال حاضر از نقدینگی بسیار خوبی بهره‌مند است و می‌توان آن را در بیش از ۱۰۰ صرافی مختلف خریداری،.معامله یا فروخت .بایننس، OKEx وCoinbase Pro از بهترین صرافی‌ها برای خرید توکن‌هایMANA هستند. قیمت رمز ارز MANA در زمان نگارش این مطلب ۰.۲۳ دلار است. میزان و حجم معاملات روزانه ارز دیجیتالMANA بیش از ۹۳ میلیون دلار است. ارزش بازار این ارز دیجیتال هم بیش از ۳۰۸ میلیون دلار بوده که با این عدد در رتبه ۱۱۹ با ارزش‌ترین ارزهای دیجیتال در وبسایت کوین‌مارکت کپ قرار گرفته است. بیشترین میزان معاملاتMANA نیز مربوط به صرافی متمرکز بایننس است.

سخن پایانی برای این پلتفرم

Decentraland یک پلتفرم واقعیت مجازی است.که بر روی بلاکچین اتریوم سوار شده است. دیسنترالند به کاربران امکان می‌دهد.قطعه‌های LAND را در دنیای مجازی به دست آورند.و در آن محتوا ایجاد کنند.یا برنامه‌هایی بسازند و سپس از آنها درآمد کسب کنند. کمبود LAND به جذابیت این پلتفرم می‌افزاید؛.همین امر برای مراکز توجهی که می‌توانند.تعداد زیادی بازدید کننده را به خود جلب کنند،.صدق می‌کند. این البته امکان درآمدزایی بیشتر را برای محتواسازان محبوب ایجاد می‌کند.

این پلتفرم مکانی عالی برای تجربه یک فضای مجازی جدید است.و در حال حاضر پر از مکان‌های جالب و جدید برای کشف است. البته باید بدانید که کار با پلتفرم واقعیت مجازی Decentraland بدون ریسک هم نخواهد بود؛.علاوه بر این که تمامی عملیات‌ها داخل آن به وسیله قرارداد هوشمند است،.مانند دنیای واقعی ممکن است LAND که شما خریداری کرده‌اید.با گذر زمان ارزش چندانی پیدا نکند.و قیمت آن افزایش نیابد. اگر شما نیز تاکنون از این پلتفرم استفاده کرده‌اید،.می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیوایت پیپر بیت کوین اکنون یک نوجوان 13 ساله است
مقاله بعدیامریکا به لیدر جهانی ارزهای دیجیتال و بلاک چین تبدیل خواهد شد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید