قرمز پوش شدن بازار رمز ارزها؛ قانون مالیاتی کار دست ارزهای دیجیتال داد

281
ارزروز: رشد نزولی رمزارزها
قرمز پوش شدن بازار رمز ارزها؛ قانون مالیات کار دست ارزهای دیجیتال داد

تد کروز به دنبال لغو قانون

ارزروز: در پی امضاء قانون مالیاتی از ارزهای دیجیتال روز گذشته بازار یکپارچه قرمز شد. تد کروز سناتور و نامزد سابق ریاست‌جمهوری آمریکا به‌دنبال لغو قانون دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال است. جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، دو روز پیش طرح قانونی مربوط به دریافت مالیات از ارزهای دیجیتال را امضا کرد.

تد کروز، نماینده ایالت تگزاس در سنا، به‌دلیل عادتی که در استفاده از تاکتیک «سد رأی» و برجسته‌کردن نام خود به‌عنوان رهبر کل گروه دارد، مورد غضب همکاران جمهوری‌خواه خود قرار گرفته است. سد رأی یک روند پارلمانی است که در آن یک یا چند نماینده، رأی‌گیری درباره یک قانون را به‌ تعویق انداخته یا به‌طور کلی آن را لغو می‌کنند.

بنابراین طبیعی است که کروز بخواهد در تلاش برای لغو بخش مربوط به «کارگزاری‌های ارز دیجیتال» در لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی ۱.۲ تریلیون دلاری آمریکا که بایدن آن را امضا کرده است، مسیر خودش را برود.

این در حالی است که لایحه مشابهی هم از سوی سناتور ران وایدن (Ron Wyden)، از طرفداران سرسخت حریم خصوصی در آمریکا و سینتیا لومیس (Cynthia Lummis)، از حامیان بیت کوین، ارائه شده است.قانونی که تد کروز پیشنهاد کرده است، به‌طور کامل مقررات مربوط به ارزهای دیجیتال را در طرح قانونی سرمایه‌گذاری زیرساختی و مشاغل لغو می‌کند.

ایالت تک‌ستاره (تگزاس) به‌سرعت نام خود را به‌عنوان قطب اصلی صنعت ارز دیجیتال مطرح کرده است. اکنون به‌دلیل مقررات بیش از حد [سخت‌گیرانه‌ای] که در این بسته تازه‌امضاشده و پرهزینه وجود دارد، این صنعت جذاب در معرض خطر توقف و رانده‌شدن به خارج از کشور قرار گرفته است.

لایحه زیر ساختی آمریکا

لایحه سرمایه‌گذاری زیرساختی شامل مقررات متعدد پرداختی برای پوشش هزینه‌های مربوط به توسعه‌های مختلف است. یکی از آنها اقدامی با هدف بهبود گزارش‌های مالیاتی بین کاربران ارز دیجیتال بود. به‌طور مشخص، این لایحه تعریف «کارگزار» را برای اهداف اداره درآمد داخلی آمریکا (IRS) طوری تغییر داده است که افرادی را شامل شود که دارایی‌های دیجیتال از جمله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را مدیریت می‌کنند.

این کار اساساً مستلزم آن است که افراد هنگام انجام تراکنش‌ها در این بخش، اطلاعات مشتری را به اداره درآمد داخلی گزارش کنند تا این نهاد اطمینان پیدا کند که هرگونه سود سرمایه به‌درستی گزارش‌شده و از آن مالیات گرفته می‌شود.

منتقدان این طرح می‌گویند درخواست از یک صرافی ارز دیجیتال برای پذیرفتن چنین قوانینی یک مسئله است و برای ماینرهای بیت کوین، سهام‌گذاران آلت کوین، ارائه‌دهندگان کیف پول‌های ارز دیجیتال و توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای مبتنی بر بلاک چین، مسئله کاملاً متفاوتی است.

در واقع گروه دوم باید داده‌هایی را تحویل دهند که دسترسی به آنها برایشان غیرممکن است. از این گذشته، یک ماینر بیت کوین تراکنش‌ها را پردازش می‌کند، نمی‌توان گفت که معامله‌گران «مشتری» او هستند. برخی حتی معتقدند که این کار می‌تواند در عمل به ممنوعیت ارزهای دیجیتال منجر شود، اگرچه وزارت خزانه‌داری که مستقیماً بر اداره درآمد داخلی نظارت دارد، بی‌سروصدا گفته است که قصد ندارد این لایحه را موبه‌مو اجرا کند.

تدکروز علیه وایدان و لومیس

لایحه تد کروز در تقابل با طرحی است که این هفته از سوی سناتور وایدن و لومیس ارائه شد. در حالی که طرح وایدن و لومیس این موضوع را روشن می‌کند که ماینرها، سهام‌گذاران، ارائه‌دهندگان کیف پول‌ها و توسعه‌دهندگان از تعریف کارگزار ارز دیجیتال مستثنی هستند، طرح کروز این مقررات را به‌طور کلی لغو می‌کند تا دارندگان ارزهای دیجیتال هم مسئول ارسال داده‌ها به اداره درآمد داخلی نباشند.

کروز در هیچ‌ یک از کمیته‌های سنا یک جمهوری‌خواه عالی‌رتبه نیست و این یعنی او باید برای پیش‌بردن طرح قانونی‌ای که ارائه کرده است، حمایت یکی از همکاران یا هم‌حزبی‌های خود را داشته باشد. این در حالی است که سناتور وایدن ریاست کمیته مالی سنا را برعهده دارد و می‌تواند طرح خود را مستقیماً در سنا مطرح کند. نماینده تگزاس تنها به‌اندازه تک‌ستاره روی پرچم این ایالت آزادی عمل دارد، اما برای پیش‌بردن طرح خود باید نظر مجموعه‌ای از سناتورها را جلب‌کند.

بازار قرمز پوش ارزهای دیجیتال پس از این تصمیم

قیمت بیت کوین و سایر ارزها پس از امضاء این قانون به سطوح پایین‌تر سقوط کرد. اصلاح‌های این‌چنینی در جریان چرخه‌های صعودی طبیعی است و اگر قیمت‌ها در ادامه از سطوح فعلی پایین‌تر نرود، می‌توان برای هفته‌های آینده منتظر ازسرگیری روند صعودی بود. به عبارت دیگر بازار ارز دیجیتال تحت‌تأثیر نهایی‌شدن قانون سرمایه‌گذاری زیرساختی در آمریکا، عمدتاً نزولی بود. این قانون بحث‌برانگیز شامل بند‌هایی است که کسب‌وکارهای فعال در حوزه ارز دیجیتال را ملزم به ارائه گزارش‌های مالیاتی می‌کند.

این طرح قانونی تمام کسب‌وکارهایی را که به‌عنوان «کارگزار ارز دیجیتال» شناخته شده‌اند، ملزم می‌کند تراکنش‌هایی را که در آنها دخیل بوده‌اند با همان کد مالیاتی فعلی گزارش کنند. طرفداران صنعت ارز دیجیتال پیش‌تر ابزار نگرانی کرده بودند که تعریف کارگزار ارز دیجیتال در این طرح بسیار گسترده است و ماینرها و برخی دیگر از کسب‌وکارهایی را که عملاً نقشی در تسهیل تراکنش‌ها ندارند، درگیر مسائل مالیاتی می‌کند.

هِیدن هیوز (Hayden Hughes)، مدیرعامل پلتفرم آلفا ایمپکت (Alpha Impact)، در خبرنامه روز سه‌شنبه خود نوشته است:

[اخیراً] شاهد امضاشدن لایحه قانونی سرمایه‌گذاری زیرساختی آمریکا بودیم. این اتفاق باعث شد معامله‌گرانی که نگران قانون‌گذاری و مسائل مالیاتی [مربوط به ارزهای دیجیتال] هستند، اقدام به فروش کنند. نیکلاس کاولی (Nicholas Cawley)، تحلیل‌گر دیلی اف‌ایکس (DailyFX)، گفته است: افزایش فشار فروش در بازار بیت کوین قیمت را به سطحی رسانده است که آخرین بار ۱۰ روز پیش شاهد آن بودیم.

سقوطی سخت و سریع که بیشتر [شبیه به] یک اصلاح روند صعودی چندماهه قیمت است. کاولی می‌گوید اگر در ادامه سطوح حمایت فعلی حفظ شوند،.انتظار دارد قیمت در هفته‌های پیش رو به اوج‌های تاریخی جدیدی برسد.

شاخص ترس و طمع بیت کوین

شاخص ترس و طمع بیت کوین که در ماه سپتامبر (شهریور) به اوج خود رسیده بود،.به‌تدریج در حال پایین‌آمدن است. این یعنی خوش‌بینی شدیدی که میان سرمایه‌گذاران وجود داشت،.به‌مرور کم‌رنگ‌‌تر می‌شود. شرکت تحقیقاتی آرکان ریسرچ (Arcane Research)،.در گزارش روز گذشته خود نوشته است:.پس از سقوط امروز قیمت بیت کوین،.شاخص [ترس و طمع] هم احتمالاً ریزش قابل‌توجهی را تجربه خواهد کرد.

اما این اتفاق در بازارهای صعودی طبیعی است.و لزوماً به معنی پایان این نمایش نخواهد بود. سقوط قیمت بیت کوین حجم نوسانات روزانه را هم بیشتر از قبل کرده است.که نشان می‌دهد خریداران و فروشندگان هر دو درباره مسیر پیش روی قیمت تردید دارند. گفتنی است که قیمت بیت کوین در طول هفت روز گذشته در محدوده بین ۶۹,۰۰۰ تا ۵۷,۰۰۰ دلار در نوسان بوده است.

سانتیاگو اسپینوزا (Santiago Espinosa)،.استراتژیست شرکت سرمایه‌گذاری ام‌آربی پارتنرز (MRB Partners)،.می‌گوید بازار ارز دیجیتال تا حدودی وارد محدوده اشباع خرید شده است. تصویر زیر شاخص شتاب چرخه‌های بازار بیت کوین را نشان می‌دهد.و همان طور که پیداست این شاخص در طول چند ماه گذشته از ناحیه اشباع فروش به سمت سطوح بالاتر حرکت کرده است. اسپینوزا می‌گوید.ریسک‌پذیری میان معامله‌گران ارز دیجیتال تحت‌تأثیر سیاست‌های پولی کلان و محرک‌های مالی دولت آمریکا،.تشدید شده است.

این یعنی ارزهای دیجیتال فضای بیشتری برای رشد دارند.و بازار می‌تواند مجدداً به سطوح اشباع خرید برسد. استراتژیست ام‌آربی پارتنرز می‌گوید:.معتقدم تا زمان محدودترشدن نرخ بهره [بانکی در آمریکا]،.روند صعودی می‌تواند.در این فضای پر از حدس و گمان ادامه داشته باشد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیسناتورهای آمریکایی می توانند امضاء بایدن را خنثی کنند؛ سقوط بازار بر اثر لایحه جدید
مقاله بعدیریزش بیت کوین با طرح مالیات آمریکا در محدود 50 یا 60 هزار دلار

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید