رمزارزها در صنعت ارزهای دیجیتال جای ارزهای فیات را خواهند گرفت

189
ارزروز: ارزدیجیتال بیت کوین
همه تحلیلگران بر این باورند که رشد بیت کوین بالای 100 هزار دلار رقم خواهد خورد

دانش مورد نیاز و کافی برای ورود به بازار رمزارزها

ارزروز: صنعت ارزهای دیجیتال پیچیده و سرمایه‌گذاری در آنها بسیار دقت و دانش نیاز دارد. و همواره توصیه می‌شود که برای ورود به بازار رمزارزها باید دانش کافی را از مراجع ذیصلاح به دست آورد. از نظر بسیاری از فعالان این دانش به سختی به دست می‌آید و درک کردن ماهیت مبهم آن نیاز به زمان دارد. اما شاید بتوان به قدرت گفت که ارزهای دیجیتال به زودی جایگزین یا مکملی برای ارزهای فیات خواهند بود. کریپتو نیوز در نقدی گفت همه می‌دانند که چطور دلار یا یورو خود را خرج کنند، اما کمتر کسی می‌داند پولی که مردم در جیب خود از آن نگهداری می‌کنند بر مبنای چه سیستمی اداره می‌شود.

در این خصوص نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ در انگلستان انجام شد و مشخص کرد که تنها ۱۰ درصد از اعضای پارلمان بریتانیا، کسانی که برای قانون‌گذاری واجد شرایط شناخته شده‌اند، می‌دانند که بیشتر حجم پول‌های این کشور هنگام اعطای وام و اعتبار توسط بانک‌های تجاری عرضه می‌شود. این نظرسنجی نشان داد ۷۱ درصد از اعضای پارلمان بریتانیا تصور می‌کردند که تنها دولت یا بانک مرکزی اجازه چاپ پول‌های جدید را دارد. از این رو می توان گفت درک‌کردن ارزهای دیجیتال در مقایسه با سیستم پولی ارزهای فیات، حداقل در سطح اقتصادی، آن‌قدرها هم که به نظر می‌رسد سخت نیست. به گفته بسیاری از کارشناسان باید ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را با روشی دیگر مورد مقایسه قرار داد. ارزهای فیات در مقایسه با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال ارزش بنیادی بیشتری ندارند و ارزش هر دوی آنها به طور یکسان به میزان تقاضا و اعتماد مصرف‌کنندگان بستگی دارد.

حضور افراد مشهور در بازار ارزهای دیجیتال

مارک کوبان (Mark Cuban) و جان مک‌آفی (John McAfee) هم که در سال‌های اخیر به این حوزه وارد شده‌اند، گفته‌اند که پیچیدگی بیش از حد ارزهای دیجیتال می‌تواند از پذیرش گسترده آنها جلوگیری کند. با این حال بیشتر طرفداران این نظریه دو موضوع متفاوت در مورد بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را با یکدیگر اشتباه گرفته‌اند. آنها به پیچیدگی‌های فنی مانند روش‌های رمزنگاری و ساختار بلاک چین ارزهای دیجیتال نگاه می‌کنند و به این نتیجه می‌رسند که این پیچیدگی اقتصاد کلان ارزهای دیجیتال را هم در بر می‌گیرد. هانا هالابوردا Hanna Halaburda، دانشیار حوزه فناوری، عملیات وآماردرمدرسه‌کسب‌وکار دانشگاه نیویورک، گفته است: پیچیدگی ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات با یکدیگر متفاوت است. استفاده از پول نقد، حداقل شکل امروزی آن، آسان است، چراکه می‌توانید دارایی خود و چیزی که خرج می‌کنید را ببینید. اما ارزهای دیجیتال عمدتاً سیاست پولی شفافی دارند و صدور واحدهای جدید[به صورت مستقیم انجام می‌شود].

با این حال استفاده از آنها کار پیچیده‌ای است. باید رمز کیف پول خود را به خاطر بسپارید،.اگر آدرس گیرنده را اشتباه وارد کنید ممکن است.پول خود را از دست بدهید.و کسی وجود ندارد که برای رفع این مشکل بتوانید.با او تماس بگیرید. درک سیستم پولی بیت کوین کار بسیار ساده‌ای است. با استخراج هر بلاک جدید مقداری بیت کوین صادر می‌شود. پاداش بلاک هر چهار سال یک‌بار در دوره‌های هاوینگ کاهش می‌یابد.تا در نهایت ۲۱ میلیون واحدی که به‌عنوان عرضه کل بیت کوین در نظر گرفته شده است، استخراج شود. از طرفی دیگر، سیستم پولی آمریکا و دیگر کشورهای جهان نه‌تنها پیوسته تغییر می‌کند، بلکه از لایه‌های پیچیده مختلفی هم تشکیل شده است. علاوه بر این، بسیاری از فعالان این حوزه معتقدند که پیچیدگی ظاهری تجربه و رابط کاربری پلتفرم‌های ارز دیجیتال در طول زمان کمتر خواهد شد.

لو کرنر (Lou Kerner)

لو کرنر (Lou Kerner)، از سهام‌داران شرکت بلاک چین کوین وستورز (Blockchain Coinvestors).و تحلیل‌گر ارشد ارزهای دیجیتال در کوانتم اکونومیکس (Quantum Economics)، گفته است:.همان‌طور که تکامل فناوری باعث شد استفاده از اینترنت به قدری آسان شود.که به جریان غالب تبدیل شود، فناوری ارز دیجیتال هم در حال تکامل است.و در مسیر پذیرش به‌عنوان جریان غالب قرار دارد. کرنر می‌گوید بازبودن و تغییرناپذیری فناوری بلاک چین باعث شفافیت فوق‌العاده ارزهای دیجیتال شده است،.تا جایی که دقیقاً می‌دانیم تا به حال چه تعداد بیت کوین استخراج شده است. [این در حالی است که] هیچ‌کس نمی‌داند که همین دیروز چند اسکناس چاپ شده است!

فیلیپ گرادول (Philip Gradwell)

کارشناس اقتصادی ارشد چینالیسیس (Chainalysis)، با نظر کرنر موافقت کرده و گفته است. این یک اشتباه رایج است که تصور می‌کنند.ارزهای دیجیتال شفافیت ندارند. در واقع [تمامی اطلاعات] روی دفتر کل عمومی بلاک چین ثبت می‌شوند و این یکی از شفاف‌ترین شیوه‌های انتقال ارزش است. در وهله اول، این شفافیت ارزهای دیجیتال است که باعث شده شرکت‌های تحقیقاتی‌ای مانند چینالیسیس وجود داشته باشند.باید به این نکته هم توجه داشت که اگر درک چیزی حداقل از نظر فنی سخت باشد. به این معنی نیست که مردم نمی‌توانند یا نمی‌خواهند که از آن استفاده کنند.

جان پائول کانینگ (John Paul Koning)

کارشناس اقتصادی، گفته است: درک سیستم پولی سنتی بسیار دشوار است. بیشتر مردم هیچ تصوری در رابطه با شیوه کار [این سیستم] ندارند. اما برای راندن یک خودرو نیازی نیست بدانید که چگونه کار می‌کند. و همین موضوع درمورد دلار، ین و پوند هم صدق می‌کند. انتقاد دیگری که از ارزهای دیجیتال می‌شود، نداشتن ارزش بنیادی (فاندامنتال) است. شاید درست باشد، اما تقریباً همین موضوع درمورد ارزهای فیات هم صدق می‌کند.

هانا هالابوردا:

دانشیار دانشگاه نیویورک گفت ارزهای فیات به‌خودی‌خود هیچ ارزش بنیادی یا فاندامنتالی ندارند. آنها [در واقع] با سیاست‌های دولت صادرکننده‌شان پشتیبانی می‌شوند و این یک استراتژی مؤثر بر بسیاری از ارزهای فیات بوده است. هالابوردا می‌گوید ارزهای فیات به‌عنوان دارایی‌های با ارزش بنیادی در نظر گرفته می‌شوند. چراکه تنها با استفاده از آنها می‌توان مالیات پرداخت کرد. و بنابراین همیشه، یا حداقل در دوره‌های پرداخت مالیات، تقاضا برای آنها وجود خواهد داشت.

جدای از این موضوع، ارزهای فیات فقط به این خاطر دارای ارزش هستند که عده‌ای تصور می‌کنند دیگران در آینده‌ای نزدیک برای [این ارزها] ارزش قائل خواهند بود. هالابوردا بیت کوین را «نسل جدید ارزهای فیات» خوانده، اما همچنان با کسانی که می‌گویند. این ارز دیجیتال ارزش ذاتی ندارد مخالف است. هالابوردا می‌گوید: بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال خدماتی ارائه می‌دهند که تا پیش از این وجود نداشته است؛ [مانند] تراکنش‌های نیمه‌ناشناس آنلاین. به عقیده من این ارزش بنیادی بیت کوین است.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبازی های بلاک چینی با کسب درآمد دیجیتالی؛ آیا این موضوع واقعیت دارد؟
مقاله بعدیبازی های بلاک چینی با کسب درآمد دیجیتالی؛ در حال توسعه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید