بازی های بلاک چینی با کسب درآمد دیجیتالی؛ آیا این موضوع واقعیت دارد؟

331
ارزروز: بازی های بلاک چینی
بازی های بلاک چینی چیست؟ کسب درآمد در آن واقعیت دارد؟

بازی های برتر بلاک چینی

ارزروز: معرفی 6 بازی برتر بلاک چینی که کاربران با آن کسب درآمد می کنند. بلاک چین در زمینه های زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از این زمینه ها که با محبوبیت NFT ها مورد توجه قرار گرفته بازی های رایانه‌ای یا ویدیویی است. تقریباً هر روز در فضای ارزهای دیجیتال شنیده می‌شود که شخص، شرکت یا سازمانی آماده پذیرش صنعت ارزهای دیجیتالی هستند. پذیرش به معنی حضور افراد بیشتری در بازار ارزهای دیجیتال است. و این موضوع به معنی افزایش تقاضا و بالارفتن قیمت‌ها است. بسیاری از مردم به دنبال فرار از سلطه ارزهای فیات و بانک‌ها هستند. بزرگترین تفاوت بین اقتصاد دیجیتالی با اقتصاد سنتی تعیین و تکلیف آن است. به عبارتی دیگر در صنعت ارزهای دیجیتال هیچ جبری از سمت بالادست به پایین دست اعمال نمی شود. شما مختارید با ارزی کار کنید که بهترین امکانات و آزادی عمل را به شما خواهد داد.

شرکت‌های تجاری که به ارز دیجیتال روی می آورند هر روز بیشتر می شود. فروشگاه‌ها و سازمان‌ها از پرداخت بیتکوین و سایر ارزها برای خرید کالاها و خدمات پشتیبانی می‌کنند و آزادی مالی بیشتری نسبت به گذشته به ما می‌دهند. اما در حال حاضر با قرنطینه‌ای که برای مردم در جهان رقم خورده است، زمان بیشتری را در منزل یا محیط‌های خودمانی می گذرانیم. و می‌توان این فرصت را صرف بازیهای آنلاین کرد. بازیهایی که برای کسب درآمد نیز مفید است. حال با این تعریف پذیرش ارزهای دیجیتال شکل دیگری به خود خواهد گرفت. امروزه بازی‌های مبتنی بر بلاک چین محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. این بازی‌ها برای تأمین قدرت اکوسیستم ‌هایشان، از ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. معاملات انجام شده در این بازی‌ها به طور فزاینده‌ای نقشی اساسی در پیشبرد ارز دیجیتال در سایر جنبه‌ها دارد.

چرا بلاک چین؟

بازی‌های بلاک چین دو ویژگی ادغام ارز دیجیتال در پرداخت‌های درون بازی و استفاده از توکن‌های غیرقابل جایگزینی (NFT) را دارند.NFT  به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های منحصر به فردی در بازی‌ها داشته باشند. آنها می‌توانند این دارایی‌ها را با بازیکنان دیگر معامله کنند یا از طریق پلتفرم بازی انتقال دهند. یک اسلحه کمیاب در فرانتی (Fortnite)، مثال مناسبی از این توکن‌ها است. حال سوال اینگونه مطرح می شود که چرا بلاک چین؟ پاسخ اینطور بیان می‌ شود. بلاک چین یک پایگاه داده مطمئن است که می‌تواند اطلاعات مربوط به اینکه چه چیزی متعلق به چه کسی است و ارزش آن چقدر است، را ذخیره نماید. این امر خرید و فروش آیتم‌های بازی را آسان می‌کند. زیرا خریداران اطمینان دارند که کالاها واقعی است و فروشندگان یک سابقه فروش نهایی‌شده دارند. همچنین با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توان کل فرآیند را یکپارچه و کاملاً شفاف کرد.

بلاک چین بر نحوه نگهداری داده‌های درون بازی نیز تاثیر مثبت دارد. با استفاده از بلاک چین می‌توان پیشرفت بازیکنان را ردیابی کرد. این امر تقلب را غیر ممکن می‌کند. امروزه دیگر گیمرهایی که با مهارت کامپیوتری خود بازی را هک می‌کنند یا قفل سطوح بالاتر را می‌شکنند، انگشت شمارند. بلاک چین پنجره‌ای به دنیای جدیدی از امکانات در برابر گیمرها گشوده‌است. به بازیکنان امکان می‌دهد تا کاملا در بازی غرق‌شده و لذت ببرند. در عین حال گیمرها می‌توانند درکنار سرگرمی، از بازی خود کسب درآمد کنند. بازیکنان بزرگ می‌توانند به ازای مهارت‌هایی که دارند پاداش‌های چشمگیر دریافت کنند. از طرفی افرادی که گرایش هنری دارند می‌توانند موارد دلخواه و قابل جمع‌آوری را درون بازی طراحی کنند و به فروش برسانند. پتانسیل زیادی در این زمینه وجود دارد. توسعه دهندگان بازی هنوز در ابتدای مسیر قرار دارند.

معرفی 5 بازی معروف بلاک چینی

بازی بلاک چین بازی سند باکسSandbox

بازی سند باکس در گذشته به صورت سنتی فعالیت می نمود ولی در سال 2018 توسط انیموکا برندز (Animoca Brands) خریداری و بر بستر بلاک چین قرار گرفت. در این بازی کاربران با خلاقیت خودشان محتوا تولید می‌کنند و مولتی‌ورس سند باکس را گسترش می‌دهند. سند باکس از بازی‌هایی مانند ماین کرفت (Minecraft) و روبلاکس (Roblox) پیشی‌ گرفته است.

قدرت و مالکیت در اختیار کاربران

در سند باکس قدرت و مالکیت در اختیار کاربران است و نه توسعه دهندگان. این بازی از NFT استفاده می‌کند. NFT به کاربران کمک می‌کند که سازه‌های خلاقانه خود را جمع‌آوری کنند. این امر به آنها برای ساخت و نگهداری اکوسیستم بازی پاداش می‌دهد. گیمرها می‌توانند درون بازی و از طریق عملکرد ووکس ادیت (VoxEdit)  اشایی ایجاد کنند و سپس آنها را در بازار آنلاین سندباکس بفروشند. این بازی از سه توکن مجزا برای انجام این کار استفاده می‌کند. SAND یک توکن ERC-20 و توکن اصلی در بازی است که به عنوان “پایه و اساس تمام معاملات و تعاملات اکوسیستم” به کار می‌رود. LAND متشکل از NFT ها است و برای نمایش املاک و مستغلات دیجیتال استفاده می‌شود. این توکن می‌تواند با انتخاب بازیکنان برای توسعه استفاده شود. اگر LAND با موفقیت توسعه پیدا کند می‌توان آن را اجاره کرد یا با سود فروخت.

توکن‌های ERC-1155

در این بازی سرمایه‌هایی نیز وجود دارد. این سرمایه‌ها توکن‌های ERC-1155 ساخته شده توسط بازیکنان هستند که می‌توانند در بازار معامله شوند. این توکن‌ها محتوای تولید شده توسط کاربران را نشان می‌دهند. توکن‌های SAND در بعضی از صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود. اگر از بایننس استفاده می‌کنید می‌توانید برای خرید این توکن‌ها از تخفیف معاملات 20 درصدی گایز(Guy) استفاده کنید. اگر می‌خواهید LAND بخرید باید ابتدا SAND را بارگیری کنید و سپس از فروشگاه بازی توکن LAND مورد نظر خود را خریداری کنید.

بازی بلاک چین سیکس دراگون Six Dragons

سیکس دراگون پلتفرم انجین (Enjin) به سرعت در حال تبدیل‌شدن به قطب توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک چین است. انجین یک اکوسیستم محصول را ایجاد می‌کند که در آن قدرت فناوری بلاک چین به انسان کمک می‌کند تا اقتصاد مجازی پیشرفته‌ای به وجود آورد. انجین پلتفرمی را ارائه می‌دهد که می‌توانید بر روی آن بازی‌های بلاک چین بسازید. در آن می‌توانید توکن‌هایی را که به بلاک چین قدرت می‌دهد ضرب کنید. همچنین این پلتفرم بخشی برای ساخت کیف پول دیجیتال و بازار دارد. کوین بومی این پلتفرم انجین‌کوین (ENJ) است. ENJ یک توکن ERC-20 است که از دارایی‌های موجود در بازی‌های توسعه‌یافته روی این پلتفرم، پشتیبانی می‌کند. ENJ به این توکن‌ها کمک می‌کند تا به آسانی مبادله شوند.

 open-world

یکی از هیجان‌انگیزترین بازی‌های پلتفرم انجین سیکس دراگون است. سیکس دراگون یک بازی نقش‌آفرینی با محیطی اوپن ورلد open-world یا جهان باز با مضمون فانتزی است. در این بازی بازیکنان می‌توانند در زمین‌های بی‌پایان کاوش کنند و محصولات با ارزش تولید کنند. بازیکنان قادرند بیش از 300 آیتم منحصر به فرد بسازند و این محصولات را با سایر آیتم‌ها مبادله کنند. همچنین در سیکس دراگون بازیکنان می‌توانند انبار خود را با استفاده از افسون‌های قدرتمند تقویت کنند. درست مانند سندباکس، اینجا هم تمرکز بر روی کاربر است. سیکس دراگون افتخار می‌کند که توسط بازیکنانش شکل گرفته و اداره می‌شود. بنابراین از نظر تعریف بلاک چین، این بازی واقعاً غیرمتمرکز است.

اگرچه مضمون فانتزی چه در بازی‌های سنتی و چه در بازی‌های بلاک چین از مد افتاده ‌است، اما سیکس دراگون واقعا شگفت انگیز است. بازیکنان در این بازی می‌توانند طیف وسیعی از آیتم‌ها را به دست آورند و مبادله کنند. در عین حال این بازی فضای وسیعی را در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد تا دنیای بازی را کشف کنند.بازیکنان در طول بازی، توانایی طراحی و ساخت آیتم‌هایی برای استفاده یا فروش را به دست می‌آورند. برای همین هم به بازیکنانی که در این بازی شرکت می‌کنند و به رشد اکوسیستم آن کمک می‌کنند، پاداش داده‌میشود. اگر به این بازی علاقه‌مند شده‌اید، می‌توانید انجین‌کوین را از صرافی بایننس تهیه کنید.

بازی بلاک چین اکسی اینفینیتی Axie Infinity یکی از بهترین بازی‌های بلاک چین

بازی‌های بلاک چینی به شما امکان سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال را با دریافت جایزه یا پاداش می‌دهند. به عبارت دیگر شما می توانید هم بازی کنید هم کسب درآمد نمایید. اکسی اینفینیتی ایده اصلی خود را از پوکمن (Pokémon) و کریپتو کیتیز (Crypto Kitties) الهام گرفته‌است. در اکسی اینفینیتی بازیکنان هنگام مبارزه با سایر رقبا موجودات کوچک و زیبایی به نام اکسی‌ها (Axies) تولید می‌کنند یا می‌خرند. گیمرها برای شروع باید حداقل سه اکسی بخرند. ارزانترین اکسی قیمتی تقریبا برابر با ۰.۰۴۲۱ اتریوم یا حدود ۷۹ دلار دارد. پس این بازی سرمایه‌گذاری اولیه بسیار سنگینی نیاز دارد. اما وقت و تلاشی که شما برای بازی صرف می‌کنید، می‌تواند بازدهی خوبی برای شما داشته باشد. شما در صورت پیروزی در هر نبرد SLP به دست می‌آورید.SLPها توکن‌های کاربردی بازی هستند و می‌توانند برای تولید اکسی‌های بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند.

سپس می‌توان این اکسی‌های تولید‌شده را به سایر بازیکنان فروخت. هرچه تعداد نژادهای یک اکسی بیشتر باشد، قیمت بیشتری خواهد داشت. در واقع این توکن‌ها به بازیکنانی که برای توسعه این بازی تلاش می‌کنند، اجازه می‌دهند تا از تلاش‌های خود درآمد کسب کنند. اکسی اینفینیتی همچنین دارای یک توکن حاکمیتی به نام AXS است. این توکن‌ها را می‌توان برای خرید NFT در بازار بازی استفاده کرد. همچنین این توکن به هولدرها اجازه می‌دهد که در نحوه اداره شبکه دخالت کنند. AXS در یونی سواپ و البته بایننس قابل‌معامله است. گرافیک و بازی اکسی اینفینیتی برای همه مناسب نیست. اما نکته مثبت این بازی این است که برخی از بازیکنان از طریق این بازی خرج زندگی خود را درمی‌آورند. این بازی یک مثال خوب از کاربرد مثبت بلاک چین در زندگی نوجوانان است.

بازی بلاک چین فوتبال فانتزی سورار Sorare Fantasy Football

کاربران با خرید کارت ۵ بازیکن فوتبال در حراجی بازار سورار یا خرید و فروش از سایر فروشنده‌ها، یک تیم پنج نفره جمع می‌کنند. کارت‌ها با توجه به بازیکن فوتبال روی آن، ارزیابی می‌شوند. برای هر بازیکن در هر فصل تنها یک کارت منحصر به فرد تولید می‌شود. برای همین هم این کارت‌ها ارزش بسیار زیادی دارند. بعضی از کارت‌های فوتبال دیجیتال قابل جمع آوری در این پلتفرم، هزینه بسیار بالایی دارند. به عنوان مثال کارت منحصر به فرد کیلیان امباپه بازیکن پاری سن ژرمن در این فصل با قیمت بیش از ۵۵۰۰۰ یورو خریداری شده‌است. فک می‌کنم با شنیدن این قیمت فهمیده باشید که این بازی برای بعضی از گیمرها چه ارزشی دارد. البته جای نگرانی نیست. کارت‌های ارزان‌تری هم برای شروع وجود دارد.

پشتیبانی از ارزهای اتر و فیات

سپس تیم فانتزی پنج نفره‌ای که گیمر آن را بسته است، طبق عملکرد بازیکنان فوتبال در بازی‌‌های واقعی امتیاز کسب می‌کند. اگر این تیم عملکرد خوبی داشته باشد، گیمرها می‌توانند کارت‌های بیشتری را دریافت کنند یا پاداشی بر حسب اتر بگیرند. ارز دیجیتال این بازی اتر است. ولی گیمرها می‌توانند از طریق ارزهای فیات هم در این بازی شرکت کنند. شما از دو طریق می‌توانید از این بازی درآمد داشته باشید. یک روش انتخاب یک تیم پرقدرت است. روش دوم این است که تعداد بسیاری کارت بازی بخرید و زمانی که آنها ارزش بیشتری پیدا کردند، کارت‌های خود را بفروشید. بلاک چین به گیمرها امکان می‌دهد تا با خیال راحت و بدون نگرانی در مورد تقلبی بودن کارت، این کارت‌ها را خرید و فروش کنند. در واقع گیمرها به کمک بلاک چین به تاریخچه کامل هر کارت موجود در بازار دسترسی پیدا می‌کنند. برای همین هنگام خرید یک کارت می‌توانند تصمیم بگیرید که آیا بر روی آن کارت سرمایه‌گذاری کنند یا نه.

بازی بلاک چین مگا کریپتوپلیس سه بعدی MegaCryptoPolis3D

اگر شما از طرفداران بازی‌های استراتژیکی همچون سیم سیتی (SimCity) هستید، بازی مگا کریپتوپلیس سه‌بعدی گزینه مناسبی برای شما است. این بازی یک دی‌اپ (dApp) چند نفره‌ی شهرسازی است که بر روی شبکه اتریوم ساخته شده‌است. مگا کریپتوپلیس سه بعدی به شما اجازه می‌دهد تا زمینی را در یک نقشه بازی غیرمتمرکز خریداری کنید و توسعه دهید. از این راه می‌توانید ارز دیجیتال به دست بیاورید. برای شروع بازی باید کیف پول وب تری (Web3 ) مانند متامسک را به حساب بازی خود متصل کنید. این کار به شما این امکان می‌دهد تا خرید زمین و توسعه آن را شروع کنید. مانند بقیه بازی‌های مشابه، در مگا کریپتوپلیس سه بعدی هم هرچه بیشتر سرمایه گزاری کنید، توانایی بیشتری به دست خواهید آورد. بعضی از راه‌هایی که می‌توانید از طریقشان در این بازی درآمد داشته باشید عبارتند از ارائه خدمات، فروش فضای تبلیغاتی و گرفتن مالیات زمین‌هایتان.

سال گذشته مگا کریپتوپلیس سه‌بعدی با راه‌اندازی توکن MEGA بر روی دیفای(DeFi ) شروع به کار کرد. بدین صورت بازیکنان امکانات جدیدی نظیر ییلد فارمینگ (yield farming)، استخراج نقدینگی و امکان ترید در صرافی‌های غیر متمرکز (DEX) را به دست آوردند. این بازی هم از طریق اتریوم و هم از طریق ترون (TRON) قابل اجرا است و نسخه دسکتاپ و موبایل آن برای دانلود در دسترس است. نئون دیستریکت(Neon District) پاد‌آرمان‌شهر یا دیستوپیاهای علمی تخیلی یکی دیگر از موضوعات تکراری در بازی‌های بلاک چین هستند. نئون دیستریکت یکی از بهترین بازی‌های این دسته است. این بازی نقش آفرینی دارای یک موضوع سایبرپانک است. در این بازی بازیکنانی را می‌بیند که در یونیتی‌سیتی (Unity City) با دشمنان درگیر می‌شوند. یونیتی سیتی پر از سندیکاهای جنایی، پیشگو،کلاه‌بردار، تغیییرات ژنتیکی، نقشه‌های پیچ در پیچ و شخصیت‌های منفی است.

بازی بلاک چین نئون دیسترکیت

بازیکنان در یونیتی سیتی می‌جنگند و مهارت‌های جدید و آیتم‌های منحصر به فرد بدست می‌آورند.این آیتم‌ها همگی توسط NFTهای خوب قدیمی ارائه می‌شوند. این آیتم‌ها را می‌توان در بازار بازی مبادله کرد. البته NFTها در بعضی از سایت‌های شخص ثالث مانند راریبل (Rarible) هم مبادله می‌شوند. در این بازی هم ارز دیجیتال اصلی، اتریوم است.  این بازی جذاب را توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک اید (Blockade) طراحی کرده‌اند. از دیگر بازی‌های ساخته شده توسط این تیم می‌توان بازی پلاسما برز (Plasma Bears) را نام برد. در این بازی باید پازل حل کنید و در خیابان‌های شلوغ و منظره عجیب این شهر با دشمنانتان بجنگید. فصل اول این بازی تک‌نفره است. در حالی که در فصل دو که به زودی به بازار می‌آید، شما باید در کنار یک همراه، در این شهر با دشمنانتان بجنگید.

مقاله قبلیدفتر کل توزیع شده ( Distributed Ledger Technology )
مقاله بعدیرمزارزها در صنعت ارزهای دیجیتال جای ارزهای فیات را خواهند گرفت

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید