ارزروز:در بازار ارزهای دیجیتال واژگان و تعاریفی وجود دارد که در زندگی روزمره خود با آنها آشنا نشده بودیم. کلماتی نظیر بلوک، بلاک چین، بیت لایسنس، جستجوگر بلوک، ارتفاع، جایزه یا اندازه بلوک. به عبارت دیگر معانی این کلمات در صنعت ارزهای دیجیتال با چیزهایی که ما از قبل می دانستیم کاملا متفاوت است. در روزهای پیشین از واژگانی نظیر هودل کردن گفتیم حال امروز به دنبال این موضوع هستیم که در این بخش با تعدادی از این واژگان به اختصار و سریع آشنا شوید.

بیت لایسنس (BitLicense)

یک مجوز تجاری بحث برانگیز هست که برای شرکت های ارزدیجیتال در نیویورک صادر می شود. این مجوز توسط دپارتمان خدمات مالی ایالت نیویورک (NYSDFS) صادر می شود.

بلوک (Block)

مجموعه ای از تراکنشها که در طی زمان مشخصی (برای بیت کوین این زمان ده دقیقه است) انجام می شوند. تراکنش ها به صورت یک بلوک دسته بندی می شوند و به بلاک چین افزوده می شوند.

جستجوگر بلوک (Block Explorer)

ابزاری که با اون می شود اطلاعات جزئی و دقیقی رو از یک تراکنش، حساب، و دیگر فعالیت هایی که بر روی بلاک چین انجام می شود بدست آورد. بسته به نوع ارز دیجیتال، سطح دسترسی و کارایی این ابزار با هم متفاوت می باشند.

نصف شدن بلوک (Block Halving)

هر چهار سال یکبار بیت کوین هایی که به ماینرها در شبکه بیت کوین اختصاص داده می شود نصف می شود تا به مرور زمان بیت کوین کمیاب بشه و ارزش آن همی شود صعودی باقی بمونه. این کاهش پنجاه درصدی به عنوان هاوینگ (Halving) معروفه. آخرین هاوینگ در ماه می 2020 رخ داد.

ارتفاع بلوک (Block Height)

به تعداد کل بلوکهایی که بر روی بلاک چین یک ارزدیجیتال قرار دارد ارتفاع بلوک‌گفته می شود. که از اولین‌بلوک (Genesis Block) شروع و به آخرین‌بلوک در حال حاضر ختم می شود.

جایزه بلوک (Block Reward)

مبلغی که به داوطلبانی که کامپیوترهاشون رو در اختیار شبکه قرار می دهند. تا تراکنش ها بر روی شبکه بلاک چین به سهولت انجام بشه پرداخت می شود. این جایزه میتونه به شکل کوین های جدید یا کارمزد تراکنش باشه.

اندازه بلوک (Block Size)

اندازه فایل هر بلوک بر روی بلاک چین رو نشون میده که مشخص می کند. چه تعداد تراکنش میتونه در هر بلوک پردازش بشه. برای بیت کوین، اندازه بلوک فعلی یک مگابایته.

بلاک چین (Blockchain)

یک دفتر کل غیرمتمرکز که تمام تراکنشهایی که برای یک ارزدیجیتال انجام میشود رو ضبط و ثبت میکنه. تراکنش ها به صورت دسته داخل بلوک هایی بر روی بلاک چین برای همی شود ذخیره می شوند.

جایزه کشف باگ (Bug Bounty)

یک جایزه ای که برای کشف آسیب پذیری ها و دیگر مسائل در کد کامپیوتری پیشنهاد می شود. این جایزه معمولا توسط شرکت های ارزدیجیتال مانند صرافی ها و یا سازنده های والت ارائه می شود تا از بروز هک جلوگیری کنند.

گاو (Bull)

شخصی که نسبت به قیمت های بازار خوش بین هست و انتظار افزایش قیمت رو داره. معمولا می گویند این شخص نسبت به بازار بولیش (Bullish) هست.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبیت کوین، آلت کوین یا … واژه های پرکاربرد در صنعت ارزهای دیجیتال قسمت اول
مقاله بعدیاکسی اینفینیتی Axie Infinity یک بازی در اپلیکیشن های غیر متمرکز

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید