ریزش بیت کوین با طرح مالیات آمریکا؛ بیت کوین در محدود 50 یا 60 هزار دلار

104
ارزروز: صنعت ارزهای دیجیتال
ریزش بیت کوین با قانون مالیات در ایالات متحده؛ بیت کوین در محدود 50 یا 60 هزار دلار

ریزش بازار رمز ارزها

ارزروز: پس از امضاء لایحه مالیات بر تراکنش های ارزهای دیجیتال توسط بایدن ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا بازار ارزهای دیجیتال بسیار ملتهب دنبال شد. ریزش بیت کوین با روند نزولی و با شکستن حمایت ۶۰,۰۰۰ دلاری دنبال کرد و ساعاتی پیش هم قیمت در پایین‌ترین سطح به ۵۸,۵۹۶ دلار رسید. اکنون این احتمال وجود دارد که قیمت در ادامه تا ۵۵,۰۰۰ دلار هم پایین بیاید. بیت کوین دو روز پیش حرکتی رو به پایین را از بالای ۶۵,۰۰۰ دلار آغاز کرد و پس از شکستن‌شدن این حمایت کلیدی، روند نزولی در بازار آغاز شد. قیمت ابتدا سطح ۶۲,۰۰۰ دلار و حمایت میانگین متحرک ساده (SMA) ۱۰۰ روزه را پشت سر گذاشت و در نهایت به زیر حمایت کلیدی ۶۰,۰۰۰ دلاری سقوط کرد.

اکنون کف قیمتی جدید در سطح ۵۸,۶۳۰ دلار شکل گرفته و قیمت زیر این سطح در حال نوسان است. در صورت صعودی‌شدن بازار، نزدیک‌ترین مقاومت در محدوده ۶۰,۰۰۰ دلار خواهد بود. ۶۰,۴۵۰ دلار و سطح ۲۳.۶ درصد اصلاحی فیبوناچی هم به‌عنوان اولین مقاومت‌های کلیدی پیش روی قیمت عمل خواهند کرد. گفتنی است که در این تحلیل سطوح فیبوناچی بر اساس حرکت نزولی قیمت از ۶۶,۳۵۰ دلار تا کف ۵۸,۶۳۰ دلاری تنظیم شده است. در نمای ۱ ساعته بازار، یک خط روند نزولی مقاومتی را در محدوده ۶۱,۰۰۰ دلار تشکیل داده است. عبور از این سطح می‌تواند راه را برای بازیابی قیمت هموار کند. پس از آن هم یک مقاومت کلیدی دیگر در نزدیکی ۶۲,۵۰۰ دلار و سطح ۵۰ درصد اصلاحی فیبوناچی قرار گرفته است. عبور از این سطح می‌تواند جرقه‌ای برای آغاز یک روند صعودی جدید باشد.

بیت کوین می تواند در بالای 60 هزار دلار قرار بگیرد

اگر بیت کوین در ادامه نتواند موقعیت خود را تا بالای سطح ۶۱,۰۰۰ دلار بازیابی کند، ممکن است اصلاح نزولی قیمت عمیق‌تر شود. در این صورت نزدیک‌ترین حمایت در محدوده ۵۸,۸۰۰ دلار خواهد بود. اولین حمایت کلیدی قیمت در نزدیکی ۵۸,۶۵۰ دلار در حال شکل‌گیری است و پس از آن هم ۵۸,۰۰۰ دلار به‌عنوان حمایت کلیدی قیمت عمل خواهد کرد. در صورت شکسته‌شدن این سطح، فروشندگان در میان‌مدت حمایت ۵۵,۰۰۰ دلاری را آزمایش خواهند کرد. شاخص مکدی (MACD)، با سرعت در حال ورود به محدوده نزولی است و شاخص قدرت نسبی (RSI) هم زیر سطح ۵۰ قرار گرفته است. همان‌ طور که گفته شد، ۵۸,۵۰۰ و ۵۸,۰۰۰ دلار حمایت‌های کلیدی بیت کوین است و ۶۰,۴۵۰، ۶۱,۰۰۰ و ۶۲,۵۰۰ دلار هم به‌عنوان مقاومت‌‌‌های پیش روی قیمت عمل می‌کنند.

قیمت بیت کوین ساعاتی پیش و برای مدت کوتاهی به زیر ۶۰,۰۰۰ دلار سقوط کرد و در پایین‌ترین سطح به ۵۸,۳۶۸ دلار رسید. اکنون برخی از کارشناسان معتقدند که روند نزولی در همین نقطه به پایان رسیده است و عده‌ای دیگر می‌گویند احتمال سقوط به سطوح پایین‌تر هم وجود دارد. داده‌های بازار نشان می‌دهد که بیت کوین پس از رسیدن به اوج ۶۶,۰۰۰ دلاری خود در روز دوشنبه، ۸ درصد کاهش قیمت داشته و اکنون در حال آزمایش سطح ۶۰,۰۰۰ دلار است. ساعاتی پیش هم قیمت با سقوط به ۵۸,۳۶۸ دلار، پایین ترین سطح در دو هفته گذشته را تجربه کرد. می‌توان خوش‌بین بود که شیک اوت (Shakeout) موقعیت‌های معاملاتی در بازارهای مشتقه رو به پایان است و پس‌ از آن روند صعودی از سر گرفته می‌شود. منظور از شیک اوت شرایطی است که بسیاری از معامله‌گران به‌طور هم‌زمان از موقعیت‌های معاملاتی خود خارج می‌شوند.

تورم منفی 99.99 درصدی بیت کوین در 10 سال

بررسی‌ها نشان از آن دارد که تورم بیت کوین در ۱۰ سال گذشته منفی ۹۹.۹۹۶ درصد بوده است. به‌عقیده آنها تقریباً نیمی از افزایش قیمت اخیر بیت کوین هم به‌دلیل ترس مردم سراسر جهان از تورم است. بلومبرگ به‌تازگی متوجه شده است که سرمایه‌گذاران با استفاده از بیت کوین از خود در برابر ترس حاصل از افزایش تورم در سراسر جهان محافظت می‌کنند. این شرکت گفته است بیت کوین بسته به دیدگاه اشخاص، می‌تواند «بهترین سرمایه‌گذاری برای مقابله با تورم» باشد. جان اوترس (John Authers)، خبرنگار اقتصادی بلومبرگ، پس از تحلیل آمار و ارقام متوجه شده است که بیت کوین در ۱۰ سال گذشته به تورم منفی ۹۹.۹۹۶ درصد دست یافته است. قیمت یک بیت کوین در سال ۲۰۱۱ معادل ۰.۰۰۴ درصد ارزش کنونی آن است. در همین حال، شاخص دلاری هزینه‌های مصرف‌کننده (CPI) در آمریکا، از آن زمان تاکنون ۲۸ درصد رشد داشته است.

هزینه‌های مصرف‌کننده به‌طور کلی به مبلغ تمام‌شده‌ای اشاره دارد که افراد و خانوارها برای استفاده از کالا و خدمات می‌پردازند. بیت کوین درست چند روز قبل و پس از انتشار گزارش آمار تورم آمریکا در ماه اکتبر (مهر)، به رکورد تاریخی جدیدی دست یافت. از سال گذشته تاکنون هزینه‌های مصرف‌کننده در آمریکا ۶.۲ درصد رشد داشته که این مقدار سریع‌ترین رشد این شاخص از سال ۱۹۹۰ بوده است. علاوه بر این، زمانی که از معیارهای دهه ۱۹۸۰ برای اندازه‌گیری شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده استفاده می‌کنیم، تورم نزدیک به ۱۵ درصد افزایش یافته است. کارشناسان اقتصادی بلومبرگ تخمین می‌زنند که تقریباً نیمی از افزایش قیمت اخیر بیت کوین به‌دلیل ترس از تورم بوده است. نیم دیگری از این افزایش هم به‌دلیل معاملات مبتنی بر حرکات صعودی قیمت یا همان معاملات مومنتوم (Momentum Trading)  است.

بیورن وَن روی (Bjorn van Roye) و تام اورلیک (Tom Orlik)، اقتصاددانان بلومبرگ می‌گویند:

مدل ما نشان می‌دهد که برای بیت کوین اهمیت تورم و مقابله با بی‌اعتمادی در طول زمان به محرک‌های مهم‌تری تبدیل می‌شود. ۵۰ درصد حرکات قیمتی در چرخه صعودی اخیر [مربوط به این معیارها بوده است که] در مقایسه با ۲۰ درصد سال ۲۰۱۷ [رشد قابل‌توجهی داشته است]. معرفی بیت کوین به‌عنوان یک ابزار سرمایه‌گذاری برای مقابله با تورم از سوی عموم مردم در حال افزایش است. ماه گذشته، پال تودور جونز (Paul Tudor Jones)، میلیاردر مشهور و مدیر صندوق‌های پوشش ریسک، گفته بود که بیت کوین در مقایسه با طلا در پوشش ریسک‌های سرمایه‌گذاری عملکرد بهتری دارد. جی‌پی مورگان (JP Morgan) هم به همین دلیل بیت کوین را ارزشمند می‌داند.

این اتفاق‌‌نظر تعجب‌آور نیست. در حالی که عرضه پول «M2» در آمریکا تنها در دو سال گذشته تقریباً ۴۰ درصد افزایش یافته است، سیاست پولی بیت کوین همواره ثابت بود و سرعت عرضه آن در حال کاهش است. منظور از پول M۲ تمام پول‌های نقد موجود در بازار، پس‌اندازها و سپرده‌های بانکی است. هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود نخواهد داشت و این امر به بیت کوین ویژگی کمیاب‌بودن و اطمینان‌بخشی را می‌دهد.

با این حال بلومبرگ تأیید می‌کند که بیت کوین هنوز برای آنکه بخواهد به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری تضمین‌شده در برابر تورم در نظر گرفته شود، اعتماد کافی را به‌دست نیاورده است. ویلفرد دی (Wilfred Daye)، مدیر سکیوریتایز کپیتال (Securitize Capital)، همچنان می‌گوید طلا گزینه بهتری است، اگرچه بیت کوین هم یک مفهوم جدید و جذاب است.

قیمت بیت کوین از ۷۵ هزار دلار عبور خواهد کرد

این موضوع توسط یک نظرسنجی بدست آمده است. در این نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که ۲۵ درصد از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری معتقدند که قیمت بیت کوین یک سال آینده از ۷۵,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد. به‌گفته این کارشناسان مالی، بیت‌کوین می‌تواند در سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سایر کلاس‌های دارایی بهترین عملکرد را داشته باشد. به گزارش کوین دسک، بر اساس نظرسنجی‌‌ای که بنک آو امریکا (Bank of America) انجام داده است، یک‌چهارم مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهان انتظار دارند که قیمت بیت کوین در عرض ۱۲ ماه از ۷۵,۰۰۰ دلار عبور کند.۲۰ درصد این مدیران سرمایه تصور می‌کنند که بیت کوین تقریباً بین ۵۰,۰۰۰ تا ۷۵,۰۰۰ دلار ثابت باقی می‌ماند. ۱۹ درصد هم فکر می‌کنند قیمت این ارز دیجیتال کاهش می‌یابد و به ۲۵,۰۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ دلار می‌رسد. خرید بیت‌کوین پیش‌تر در ماه‌های مه (اردیبهشت) و ژانویه (دی ۹۹) به‌عنوان پرطرفدارترین موقعیت معاملاتی موجود در بازارهای مالی انتخاب شده بود.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که تعداد موقعیت‌های معاملاتی خرید (لانگ) بیت‌ کوین،.در مقایسه با موقعیت‌های خرید موجود در بازار سهام گروه «ESG» بیشتر است. ESG در واقع شکلی از سرمایه‌گذاری است.که در آن علاوه بر بازدهی مالی،.عوامل دیگری مانند تأثیرات زیست‌محیطی و اجتماعی هم در نظر گرفته می‌شود؛.یعنی تنها شرکت‌هایی در دسته ESG قرار می‌گیرند.که فعالیت‌‌هایشان در جهت حفظ محیط زیست و سلامت جامعه باشد. ۳۷ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند.خرید سهام شرکت‌های حوزه فناوری پرازدحام‌ترین موقعیت معاملاتی موجود در بازار بوده است. پس از آن هم خرید بیت کوین و خرید سهام شرکت‌های ESG به‌ترتیب با ۲۱ و ۱۴ درصد، رتبه‌های دوم و سوم را به‌ خود اختصاص داده‌اند. موقعیت فروش (شورت) اوراق خزانه‌داری آمریکا هم در ماه گذشته، تقریباً از ۱۰ درصد به ۱۳ درصد افزایش یافت.

پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۲۱

بیت‌کوین در محدوده ۶۱ تا ۷۰ هزار دلار روندی رنج داشته باشد. محدوده ۷۳ هزار دلار ناحیه ۱/۶۱۸ فیبوناجی است.و اگر این محدوده شکسته شود.بیت‌کوین می‌تواند اعداد بالاتری به خود ببیند. بیت‌کوین تا پایان سال ۲۰۲۱ پتانسیل رشد تا محدوده ۸۵ تا ۹۰ هزار دلار را دارد. اندیکاتور مکدی در نمودار ۴ ساعته در محدوده قیمتی ۶۴ هزار دلار سیگنال خرید صادر کرده بود.و بعد از این سیگنال بیت‌کوین ۱/۵ درصد رشد کرد.

شاخص مقاومت نسبی گارد صعودی به خود گرفته و روی عدد ۵۹ قرار گرفته است.اما سیگنال مشخصی برای بازار ندارد. MFI در زمان ریزش بازار تا مرز ورود به محدوده اشباع فروش جلو رفت.اما به محدوده وارد شد.و حالا روی محدود خنثی یعنی عدد ۵۰ قرار دارد. اما یک سیگنال منفی در نمودار ۴ ساعته بیت‌کوین دیده می‌شود. کندل‌های بیت‌کوین سقف اندیکاتور بولینگرباند را سوراخ کردند.و این موضوع می‌تواند سیگنالی منفی برای اصلاح کوتاه‌مدت بیت‌کوین باشد.

این روزها دو صرافی بزرگ دنیا از لیست شدن ارز دیجیتال شیبا اینو خبر دادند.و این می‌تواند سیگنال مثبتی برای این ارز باشد. همچنین میم‌کوین‌ها و ارزهای دیجیتال مرتبط با فناوری متاورس از فرصت استفاده کردند.و روند خوبی دارند. بیت‌کوین یک بروزرسانی دیگر در پیش دارد که این موضوع امنیت این ارز را افزایش می‌دهد.و می‌تواند سیگنالی مثبت برای بازار باشد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیقرمز پوش شدن بازار رمز ارزها؛ قانون مالیاتی کار دست ارزهای دیجیتال داد
مقاله بعدیتحلیل تکنیکال : نمودار قیمت بهترین های بازار ارز دیجیتال – 27 آبان

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید