پس از سال ها تردید و نگرانی، فرا رسیدن زمان درخشش بیت کوین

239
درخشش بیت کوین پادشاه رمزارزها

ارزروز: طلا برای هزاران سال به عنوان ذخیره ارزش استفاده شده است. به همین دلیل، سرمایه گذاران به طور گسترده از آن به عنوان یک ابزار پوششی در برابر اثرات رکود و تورم که اغلب ناشی از تنش‌های ژئوپلیتیکی است، استفاده کرده‌اند. با توجه به رویدادهای اخیر مانند همه گیری کووید-19 و بحران نظامی بین روسیه و اوکراین، بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال جایگزین هایی برای طلا و سایر فلزات گرانبها به عنوان گزینه‌های پوشش ریسک هستند. با نزدیک شدن به عصر دیجیتال، این یک پیش‌نیاز است که به جایگزین‌های طلا برای مقابله با آینده مجهز شویم. در این جستجو برای به چالش کشیدن سلطه طلا، بیت کوین (BTC) بیشترین درخشش را داشته است.

افزایش قیمت طلا معمولاً نشان‌دهنده اضطراب در بازارهای سنتی سهام است. اجماع فعلی سرمایه‌گذاران بر این است که خرید طلا در حال حاضر اشباع شده است. در حالی که سرمایه گذاران پیامدهای ژئوپلیتیکی و اقتصادی درگیری روسیه و اوکراین را بررسی می‌کنند، قیمت طلا به 2000 دلار رسیده است.

نمودار قیمت طلا

در همین دوره، از سوی دیگر، بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری را افزایش داده‌اند. شرکت تحقیقاتی Fundstrat گفت که خریداران سرمایه خطرپذیر در طول سه هفته آخر فوریه 2022 تقریباً 4 میلیارد دلار در فضای کریپتو سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در هفته اول مارس 2022، 400 میلیون دلار اضافی به استارت‌آپ‌های فضای کریپتو سرازیر شد. این افزایش بودجه نشان می‌دهد که سرمایه گذاران جهانی به دنبال قرار گرفتن در معرض بیشتر فضایی هستند که به اعتقاد آنها می‌تواند در برابر پیامدهای درگیری روسیه و اوکراین مقاومت کند.

 

تبعات نزاع روسیه و اوکراین

درگیری‌های مداوم باعث شده است که هر دو جمعیت از نظر اقتصادی آسیب ببینند. فعالیت‌های نظامی در اوکراین منجر به تعطیلی بسیاری از مشاغل شده است که طبیعتاً به اقتصاد محلی آسیب وارد کرده است. روسیه تحت تحریم‌های اقتصادی قرار گرفته است که باعث محدودیت حساب‌های بانکی، از دست دادن دسترسی به اکثر پرداخت الکترونیکی و کاهش ارزش پول محلی آن‌ها شده است. به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین ، هنوز قوانین بین المللی یکسانی برای تنظیم ارز دیجیتال وجود ندارد. به این معنی که بیت کوین بدون توجه به مکان دارنده آن، ارزش خود را حفظ می‌کند. بیت کوین در اکثر کشورها قانونی است و برخی حتی آن را به عنوان ارز قانونی اعلام می‌کنند.

وضعیت پذیرش جهانی بیت کوین

بحران هایی که منجر به جابجایی افراد می‌شود، تأثیر بالقوه بیت کوین را بر آینده نشان داده است. بیت کوین به مقدار زیادی تلاش لازم برای انتقال طلا نیاز ندارد. شما مجبور نیستید هنگام عبور از مرزهای بین‌المللی بیت کوین خود را اعلام کنید. ریسک مصادره یا سرقت مرتبط با حمل و نقل طلای فیزیکی نیز کمتر می‌شود. کاربرد بالقوه بیت کوین در مواقع ضروری، جذابیت آن را برای سرمایه گذاران سنتی افزایش می‌دهد. این جذابیت تا حدی به لطف کاهش اخیر ارزش بیت کوین نیز افزایش یافته است.

ثبات در برابر بحران

همه‌گیری COVID-19 به بسیاری نشان داد که بیت کوین می‌تواند در برابر پیامدهای درگیری اوکراین و روسیه نیز مقاومت کند. این بیماری همه گیر منجر به کاهش اقتصادی در سراسر جهان برای بسیاری از بخش‌های سنتی شد. به گزارش Coinbase در طی 24ساعت در زمان اوج شیوع همه‌گیری در مارس 2020، 1.4 میلیارد دلار ارز فیات و ارزهای دیجیتال در صرافی‌های خود وارد کیف پول‌ها شده است.

در نیمه اول مارس 2020، سرمایه گذاران به سرعت متوجه شدند که بیت کوین توانسته ارزش خود را حفظ کند در حالی که ارزش سهام‎‌های سنتی کاهش یافت. این مسئله، میزان سرمایه‌ای را که به ارز دیجیتال سرازیر می‌شود، افزایش داد. در نهایت به بالاترین قیمت در آن زمان یعنی حدود 60000 دلار در مارس 2021 منجر شد. ثبات نشان‌داده‌شده توسط بیت‌ کوین در طول آن بحران خاص، جذابیت آن را به‌عنوان یک گزینه پوشش برای کسانی که نسبت به آینده طلا بدبین هستند، افزایش داده است.

نمودار قیمت بیت کوین

با وجود انفجار اخیر، بازارهای کریپتو از نظر ارزش‌گذاری در سایه سرمایه‌گذاری‌های سنتی بازار باقی می‌مانند. اما با پتانسیل بیت‌کوین، ما شاهد بسته‌شدن این شکاف با سرعتی بسیار سریعتر از پیش‌بینی اولیه بوده‌ایم. سرمایه گذاران همیشه به دنبال به روزترین و مناسب ترین گزینه‌ها برای پرتفوی خود بوده اند.

با مزایای بیت‌کوین نسبت به طلا و اطمینان از آینده‌دیجیتالی، بسیاری از سرمایه‌گذاران دنبال تنوع بخشیدن به پرتفوی خود هستند. به نظر می‌رسد بیت کوین بهترین گزینه باشد. این جریان فزاینده سرمایه در فضای رمزنگاری تنها می‌تواند برای مدت طولانی ادامه داشته باشد. در نهایت مسیر باز شده و به بیت‌کوین اجازه دهد تا جای خود را به عنوان طلای جدید بگیرد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلینرخ هش شبکه بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 248.11 EH/s رسیده است
مقاله بعدیچگونه هنر دیجیتال خود را به NFT تبدیل و آن را بفروشید

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید