بیت کوین چیست؟ راهنمای مقدماتی برای اولین ارز رمزپایه در جهان

517
ارزروز: رشد نزولی رمزارزها
قرمز پوش شدن بازار رمز ارزها؛ قانون مالیات کار دست ارزهای دیجیتال داد

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک ارز دیجیتالی غیر متمرکز است که در ژانویه 2009 ایجاد شد. بیت‌کوین ایده‌هایی که در white paper توسط ساتوشی ناکاموتو اسرار آمیز و مستعار ارائه شده است را دنبال می‌کند.

 

هویت شخص یا افرادی که این فناوری را ایجاد کرده اند هنوز یک راز است. بیت کوین نسبت به مکانیسم‌های پرداخت آنلاین سنتی، وعده هزینه تراکنش کمتری را ارائه می‌دهد و برخلاف ارزهای منتشر شده توسط دولت، به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود.

بیت کوین به عنوان نوعی ارز رمزنگاری شده شناخته می‌شود زیرا از رمزنگاری برای حفظ امنیت آن استفاده می‌کند. هیچ بیت‌کوین فیزیکی وجود ندارد، فقط موجودی‌هایی در دفتر عمومی نگهداری می‌شود که همه به آنها دسترسی شفاف دارند (اگرچه هر رکورد رمزگذاری شده است). تمام تراکنش‌های BTC توسط حجم عظیمی قدرت محاسباتی از طریق فرآیندی موسوم به “استخراج” تأیید می‌شوند. بیت‌کوین توسط هیچ بانک یا دولتی صادر نمی شود و از آن پشتیبانی نمی شود و همچنین یک BTC به عنوان یک کالا ارزشمند نیست. با وجود اینکه در اکثر نقاط جهان خرید و فروش قانونی ندارد، بیت‌کوین بسیار محبوب است و باعث راه اندازی صدها ارز رمزنگاری شده دیگر شده است که در مجموع به آنها altcoins گفته می‌شود. بیت کوین معمولاً هنگام معامله به عنوان BTC مخفف می‌شود.

درک بیت کوین

سیستم بیت کوین شامل مجموعه‌ای از رایانه‌ها است(که به آنها “گره” یا “ماینر” نیز گفته می‌شود) که همه کد بیت‌کوین را اجرا کرده و بلاک چین آن را ذخیره می‌کنند. از نظر استعاری، بلاک چین را می‌توان مجموعه‌ای از بلاک‌ها دانست. در هر بلوک مجموعه‌ای از معاملات وجود دارد. از آنجا که همه رایانه‌هایی که از بلاک چین استفاده می‌کنند لیست بلوک‌ها و تراکنش‌های یکسانی دارند و می‌توانند به وضوح بلوک‌های جدید را که با تراکنش‌های جدید BTC پر می‌شود ببینند، هیچ کس نمی تواند سیستم را فریب دهد.

هرکسی می‌تواند این معاملات را در لحظه مشاهده کند. برای دستکاری در این سیستم، یک بازیگر بد باید 51 درصد از گره‌هایی که نسخه بلاک چین را در اختیار دارند هک کند. BTC تا سپتامبر 2021 حدود 11300 گره کامل دارد و این تعداد در حال افزایش است و چنین حمله‌ای بسیار بعید است.

اما اگر حمله‌ای اتفاق بیفتد، استخراج کنندگان بیت کوین به احتمال زیاد از نسخه دستکاری نشده بلاک چین استفاده می‌کنند که تلاش هکر برای رسیدن به این حمله بیهوده می‌شود.

کلیدهای عمومی و خصوصی

موجودی بیت کوین با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی حفظ می‌شود. کلیدها رشته‌های طولانی اعداد و حروف هستند که از طریق الگوریتم رمزنگاری ریاضی تولید می‌شوند. کلید عمومی (مشابه شماره حساب بانکی) به عنوان آدرس عمل می‌کند و دیگران می‌توانند به آن BTC ارسال کنند. آدرس بیت کوین را می‌توان با یک گاو صندوق شفاف مقایسه کرد. دیگران می‌توانند داخل آن را ببینند، اما فقط صاحب کلید خصوصی می‌تواند گاوصندوق را باز کند.

کلیدهای عمومی و خصوصی بیت کوین

کلید خصوصی نیز رمز حساب شماست و فقط برای تأیید انتقال بیت کوین استفاده می‌شود. کلیدهای بیت کوین را نباید با کیف پول بیت‌کوین اشتباه گرفت. کیف پول یک وسیله فیزیکی یا دیجیتالی است که معاملات BTC را تسهیل می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد مالکیت سکه‌ها را ردیابی کنند. اصطلاح “کیف پول” کمی گمراه کننده است، زیرا ماهیت غیر متمرکز BTC به این معنی است که هرگز “در” کیف پول ذخیره نمی شود، بلکه بر روی بلاک چین توزیع می‌شود.

فناوری همتا به همتا

بیت‌کوین یکی از اولین ارزهای دیجیتالی است که از فناوری همتا به همتا (P2P) برای تسهیل پرداخت‌های فوری استفاده کرده است. افراد و شرکتهای مستقل که دارای پردازشگرهای قوی هستند به عنوان ماینر در شبکه بیت کوین مشارکت می‌کنند. ماینرهای بیت‌کوین مسئول اعتبارسنجی تراکنش‌های BTC را بر عهده دارند. انگیزه آنها از انجام این کار نیز دریافت بیت‌کوین است.

این ماینرها را می‌توان به عنوان مرجع غیرمتمرکز که اعتبار شبکه بیت کوین را تقویت می‌کند تصور کرد. بیت کوین‌های جدید با نرخ ثابت، اما به طور دوره‌ای در حال کاهش، در اختیار ماینرها قرار می‌گیرد. تنها 21 میلیون BTC وجود دارد که در کل قابل استخراج هستند. تا سپتامبر 2021، بیش از 18.8 میلیون BTC وجود دارد و کمتر از 2.25 میلیون بیت‌کوین برای استخراج باقی مانده است.

به این ترتیب، بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده متفاوت از ارز فیات عمل می‌کنند. در سیستم‌های بانکی متمرکز، پول با نرخی متناسب با رشد کالا چاپ می‌شود. این سیستم برای حفظ ثبات قیمت در نظر گرفته شده است. یک سیستم غیرمتمرکز، مانند بیت‌کوین، نرخ انتشار ارز را زودتر از موعد و بر اساس الگوریتمی  مشخص تعیین می‌کند.

استخراج بیت کوین

ماین بیت کوین فرایندی است که طی آن BTC وارد گردش می‌شود. ماینر نیاز به حل معماهای پیچیده محاسباتی برای کشف یک بلوک جدید دارد که به بلاک چین اضافه می‌شود.

ماین بیت کوین سوابق تراکنش را در سراسر شبکه اضافه و تأیید می‌کند. ماینرها نیز مقداری بیت‌کوین دریافت می‌کنند. پاداش بعد از هر 210،000 بلوک نصف می‌شود. در سال 2009 پاداش بلاک جدید 50 بیت‌کوین بود. در 11 مه 2020، سومین کاهش رخ داد و پاداش هر کشف بلوک را به 6.25 بیت‌کوین کاهش داد.

کارمزد تائید تراکنش بیت کوین

از سخت افزارهای مختلفی می‌توان برای ماین بیت کوین استفاده کرد. با این حال، برخی پاداش بیشتری نسبت به دیگران دارند. برخی از تراشه‌های رایانه‌ای خاص به نام ASIC و واحدهای پردازش پیشرفته‌تر، مانند واحدهای پردازش گرافیکی(GPU)، می‌توانند پاداش بیشتری به دست آورند. این پردازنده‌های پیچیده به عنوان ریگ ماینینگ شناخته می‌شوند.

یک بیت کوین بر هشت رقم اعشاری‌(100 میلیونم) قابل تقسیم است. از کوچکترین واحد به عنوان ساتوشی یاد می‌شود. در صورت لزوم، و اگر ماینرهای شرکت کننده این تغییر را بپذیرند، بیت‌کوین در نهایت قابل تقسیم بر اعشار بیشتر است.

جدول زمانی اولیه بیت کوین

اوت 18، 2008

دامنه‌ای به نام bitcoin.org ثبت شد. این دامنه “WhoisGuard Protected” است. به این معنی که هویت شخصی که آن را ثبت کرده است اطلاعات عمومی نیست.

اکتبر 31، 2008

یک شخص یا گروهی که از نام ساتوشی ناکاموتو استفاده می‌کند، در سایت metzdowd.com اعلام می‌کند: “من روی یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید کار می‌کنم که کاملاً همتابه‌همتا است و بدون شخص ثالث. white paper در bitcoin.org با عنوان “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” منتشر شده منشوری برای نحوه عملکرد بیت کوین است.

ژانویه 3، 2009

اولین بلوک بیت کوین استخراج می‌شود، بلوک 0. این بلوک همچنین به عنوان “بلوک پیدایش” شناخته می‌شود.

ژانویه 8، 2009

اولین نسخه از نرم افزار بیت کوین منتشر شد.

ژانویه 9، 2009

بلوک 1 استخراج می‌شود و استخراج بیت کوین به طور جدی آغاز می‌شود.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

هیچ کس نمی داند چه کسی بیت کوین را اختراع کرد یا حداقل نه به طور قطعی. ساتوشی ناکاموتو نامی است که مربوط به شخص یا گروهی از افرادی است که وایت پیپر اصلی بیت‌کوین را در سال 2008 منتشر کردند و بر روی نرم افزار اصلی بیت‌کوین که در سال 2009 منتشر شد کار می‌کردند. در سالهای پس از آن زمان، بسیاری از افراد یا ادعا کرده‌اند که ساتوشی هستند. اما همچنان هویت واقعی ساتوشی مبهم است.

چند انگیزه احتمالی برای مخترع بیت کوین وجود دارد که تصمیم می‌گیرد هویت خود را مخفی نگه دارد. یکی حریم خصوصی است: با افزایش محبوبیت بیت‌کوین – تبدیل شدن به یک پدیده جهانی – ساتوشی ناکاموتو احتمالاً توجه بسیاری از رسانه‌ها و دولت‌ها را به خود جلب خواهد کرد. دلیل دیگر می‌تواند این باشد که بیت‌کوین باعث ایجاد اختلال بزرگ در سیستم‌های بانکی و پولی کنونی شود. اگر بیت‌کوین مورد استقبال گسترده قرار گیرد، این سیستم می‌تواند از ارزهای فیات دولتی کشورها پیشی بگیرد. این تهدید علیه ارز موجود می‌تواند دولتها را برانگیزد تا بخواهند علیه خالق بیت کوین اقدامات قانونی انجام دهند.

آیا ساتوشی 1میلیون بیت کوین دارد

دلیل دیگر امنیت است. تنها در سال 2009، 32،489 بلوک استخراج شد. با نرخ پاداش 50 بیت‌کوین در هر بلاک، کل پرداختی در سال 2009، 1،624،500 بیت کوین بود. شاید بتوان نتیجه گرفت که فقط ساتوشی و شاید چند نفر دیگر در سال 2009 مشغول استخراج بوده اند و اکثریت آن ذخیره بیت‌کوین را در اختیار دارند.

شخصی که این مقدار بیت کوین در اختیار دارد می‌تواند هدف جنایتکاران قرار گیرد. به ویژه اینکه بیت‌کوین کمتر شبیه به سهام است و بیشتر شبیه پول نقد است.

پروژه‌های مشابه

باور اینکه ساتوشی ناکاموتوبه عنوان یک نابغه بیت‌کوین را از فضا خلق کرده جالب به نظر می‌آید. اما چنین نوآوری‌هایی معمولاً در فضا رخ نمی‌دهد. همه اکتشافات مهم علمی، صرف نظر از اینکه چقدر به نظر اولیه می‌رسند، بر اساس تحقیقات قبلی ساخته شده‌اند.

مقدماتی برای بیت کوین وجود دارد: Hashcash ادام بک که در سال 1997 اختراع شد، و متعاقباً b-money وی دای، bitgold از نیک زابو. خود وایت پیپر بیت‌کوین به Hashcash و b-money و همچنین کارهای مختلف دیگر در این حوزه اشاره می‌کند. تعجب‌آور نیس اگر بسیاری از افراد پشت پروژه‌های دیگر که در بالا نام برده شد نیز در ایجاد بیت کوین نقش داشته‌اند.

بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت

بیت کوین را می‌توان به عنوان وسیله‌ای برای پرداخت محصولات فروخته شده یا خدمات ارائه شده پذیرفت. فروشگاه‌ها می‌توانند تابلویی با عبارت “با بیت‌کوین پرداخت کنید” نشان دهند. تراکنش‌ها را می‌توان با پایانه سخت افزاری یا آدرس کیف پول مورد نیاز از طریق کدهای QR  انجام داد. یک تجارت آنلاین به راحتی می‌تواند بیت‌کوین را به گزینه‌های پرداخت خود اضاقه کند.

فرصت‌های شغلی بیت کوین

کسانی که دارای مشاغل آزاد هستند می‌توانند برای شغل مربوط به بیت کوین دستمزد بگیرند. چندین روش برای دستیابی به این هدف وجود دارد، مانند ایجاد هرگونه سرویس اینترنتی و افزودن آدرس کیف پول بیت‌کوین خود به سایت به عنوان یک روش پرداخت. همچنین چندین وب سایت و تابلوی مشاغل وجود دارد که به ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده است:

  • Cryptogrind از طریق وب سایت خود جویندگان کار و کارفرمایان آینده را گرد هم می‌آورد.
  • Jobs4Bitcoins بخشی از reddit.com است.
  • BitGigs
  • Bitwage راهکار جهت دریاف بخشی از حقوق به صورت بیت کوین

سرمایه گذاری روی بیت کوین

نحوه خرید بیت کوین

بسیاری از طرفداران بیت کوین معتقدند که آینده از آن ارز دیجیتال است. بسیاری از افرادی که بیت کوین را تأیید می‌کنند معتقدند که سیستم پرداخت سریع‌تر و کم هزینه را برای معاملات در سراسر جهان ارائه می‌دهد. اگرچه توسط هیچ دولت یا بانک مرکزی پشتیبانی نمی شود، اما بیت‌کوین را می‌توان با ارزهای سنتی مبادله کرد. در واقع، نرخ مبادله آن در برابر دلار، سرمایه گذاران و معامله گران بالقوه‌ای را که به بازی‌های ارزی علاقه دارند، جذب می‌کند. یکی از دلایل اصلی رشد ارزهای دیجیتالی مانند BTC این است که می‌توانند به عنوان جایگزینی برای پول ملی و کالاهای سنتی مانند طلا عمل کنند.

در مارس 2014، IRS اظهار داشت که تمام ارزهای مجازی، از جمله بیت‌کوین، به عنوان دارایی مشمول مالیات می‌شود. سود یا زیان ناشی از BTC که به عنوان سرمایه نگهداری می‌شود، به عنوان سود یا زیان سرمایه محقق می‌شود. فروش بیت کوینی که استخراج کرده‌اید یا از شخص دیگری خریداری کرده اید. استفاده از BTC برای پرداخت کالا یا خدمات، نمونه‌هایی از معاملات مشمول مالیات است.

مانند سایر دارایی‌ها، اصل خرید در کف و فروش در سقف نیز در مورد بیت کوین صدق می‌کند. متداول ترین روش جمع آوری ارز خرید از طریق صرافی بیت‌کوین است. اما روش‌های دیگر دیگری نیز برای کسب و داشتن بیت کوین وجود دارد.

ریسک‌های مرتبط با سرمایه گذاری بیت کوین

BTC به عنوان یک سرمایه گذاری طراحی نشده است. اما برخی از سرمایه گذاران سوداگر پس از افزایش سریع ارز دیجیتال در ماه مه 2011 و دوباره در نوامبر 2013 به سمت ارز دیجیتال کشیده شدند. بنابراین، بسیاری از مردم بیت‌کوین را برای ارزش سرمایه گذاری آن خریداری می‌کنند. به جای اینکه بتواند به عنوان وسیله مبادله عمل کند.

فقدان ارزش تضمین‌شده و ماهیت دیجیتالی به این معناست که خرید و استفاده از بیت‌کوین دارای ریسک ذاتی است. بسیاری از هشدارهای سرمایه گذاران توسط کمیسیون اوراق بهادار و بورس (SEC)، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA)، دفتر حمایت مالی از مصرف کنندگان (CFPB) و سایر آژانس‌ها صادر شده است.

مفهوم ارز دیجیتال هنوز تازگی دارد و در مقایسه با سرمایه گذاری‌های سنتی، بیت کوین سابقه طولانی مدتی ندارد. هنوز، پس از یک دهه، همه ارزهای دیجیتال در فاز توسعه باقی می‌مانند. بری سیلبرت، مدیرعامل گروه ارزهای دیجیتال، که در شرکت‌های بیت‌کوین و بلاک چین سرمایه گذاری می‌کند، گفت:

این تقریباً بالاترین ریسک و پردرآمدترین سرمایه گذاری است که می‌توانید انجام دهید.

سیاست و مقررات

بیت کوین رقیبی برای ارز دولتی است و ممکن است برای معاملات بازار سیاه، پولشویی، فعالیت‌های غیرقانونی یا فرار مالیاتی استفاده شود. در نتیجه، ممکن است دولت‌ها به دنبال محدود کردن، ممنوعیت استفاده و فروش بیت‌کوین باشند. قوانین مختلفی در این حوزه ارائه می‌دهند.

به عنوان مثال، در سال 2015، وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک مقرراتی را تصویب کرد که بر اساس آن شرکتهایی که با خرید، فروش، انتقال یا ذخیره بیت کوین سروکار دارند، باید هویت مشتریان را ثبت کنند. هرگونه معامله به ارزش 10000 دلار یا بیشتر باید ثبت و گزارش شود

فقدان مقررات یکنواخت در مورد ارز دیجیتال سوالاتی در مورد طول عمر، نقدینگی و جهانی بودن آنها ایجاد می‌کند.

خطر امنیتی

اکثر افرادی که صاحب بیت کوین هستند، دارایی خود را از طریق عملیات استخراج به دست نیاورده‌اند. آنها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را در هر یک از بازارهای آنلاین محبوب، که به صرافی‌های BTC یا مبادلات ارزهای رمزنگاری شده معروف است، خرید و فروش می‌کنند.

مبادلات BTC کاملاً دیجیتالی هستند و مانند هر سیستم مجازی، در معرض خطر هکرها، بدافزارها و اشکالات عملیاتی هستند. اگر سارقی به‌هارد رایانه صاحب بیت‌کوین دسترسی پیدا کند و کلید رمزگذاری خصوصی آنها را بدزدد، می‌تواند بیت کوین سرقت شده را به حساب دیگری منتقل کند.

هکرها همچنین می‌توانند مبادلات BTC را مورد هدف قرار دهند. آنها می‌توانند به هزاران حساب و کیف پول دیجیتالی که ببیت‌کوین در آن ذخیره می‌شود دسترسی پیدا کنند. یک حادثه هک بسیار بدنام در سال 2014 رخ داد. زمانی که  Mt. Gox، صرافی ارز دیجیتال در ژاپن، پس از سرقت میلیون‌ها دلار بیت‌کوین مجبور به تعطیلی شد.

این امر به ویژه با توجه به اینکه همه تراکنش‌های بیت کوین دائمی و برگشت ناپذیر هستند، مشکل ساز است. هرگونه معامله‌ای که با BTC انجام می‌شود، تنها در صورتی قابل برگشت است که شخصی که آن را دریافت کرده است، آن را بازپرداخت کند. بنابراین، در صورت وجود مشکل، هیچ منبع حفاظتی یا تجدیدنظرخواهی وجود ندارد.

بیمه ارز دیجیتال

برخی از سرمایه گذاری‌ها از طریق شرکت حفاظت از سرمایه گذاران اوراق بهادار بیمه می‌شوند. حسابهای عادی بانکی بسته به حوزه قضایی از طریق شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC) تا مبلغ معینی بیمه می‌شوند.

به طور کلی، مبادلات بیت‌کوین و حساب‌های آن تحت هیچ نوع برنامه فدرال یا دولتی بیمه نمی شوند. در سال 2019، نماینده اصلی و پلتفرم معاملاتی SFOX اعلام کرد که می‌تواند بیمه FDIC را برای سرمایه گذاران بیت کوین ارائه دهد. اما فقط برای بخشی از معاملات که نقد هستند شامل بیمه می‌شوند.

خطر کلاهبرداری

بیت کوین از رمزگذاری کلید خصوصی برای تأیید مالکان و ثبت معاملات استفاده می‌کند. با این حال کلاهبرداران  ممکن است اقدام به فروش بیت کوین جعلی کنند. به عنوان مثال، در ژوئیه 2013، SEC علیه یک اپراتور طرح Ponzi مربوط به بیت‌کوین اقدام قانونی کرد.

خطرات بالقوه بازار

مانند هر سرمایه گذاری، ارزش بیت کوین می‌تواند نوسان داشته باشد. در واقع، ارزش این ارز در کوتاه مدت شاهد نوسانات شدید قیمت بوده است. با توجه به حجم بالای خرید و فروش در صرافی‌ها، حساسیت بالایی نسبت به هرگونه رویداد مهم دارد. طبق گزارش CFPB، قیمت BTC در سال 2013 در یک روز 61 درصد کاهش یافت. رکورد افت یک روزه قیمت در سال 2014 به اندازه 80 درصد بود.

اگر تعداد کمی بیت‌کوین را به عنوان ارز بپذیرند، این ارز دیجیتال ممکن است ارزش خود را از دست بدهند. در واقع، گمانه زنی‌هایی وجود داشت مبنی بر اینکه “حباب بیت کوین” زمانی ترکید که قیمت از بالاترین سطح خود در طول جهش ارزهای رمزنگاری شده در اواخر سال 2017 و اوایل 2018 کاسته شد.

در حال حاضر رقابت زیادی وجود دارد. BTC بر صدها ارز دیجیتالی دیگر که به دلیل شناخته شدن نام تجاری  پیشتاز است. با این حال پیشرفت فناوری در قالب یک سکه مجازی  همیشه می‌تواند برای سایر ارزها تهدید حساب شود.

شکاف در جامعه ارزهای رمزنگاری شده

در سالهای پس از راه اندازی بیت کوین، اختلاف نظر بین ماینرها و توسعه‌دهندگان باعث شکاف وسیع در جامعه کریپتو شده است. در برخی از این موارد، گروهی از کاربران و ماینرهای BTC پروتکل خود شبکه را تغییر داده اند.

این فرایند با عنوان “فورکینگ” شناخته می‌شود و دارای دو نوع هارد و سافت است. این فرایند معمولاً منجر به ایجاد نوع جدیدی از بیت‌کوین با نام جدید می‌شود. فورک زمانی اتفاق می افتد که یک جامعه پروتکل بلاک چین یا مجموعه قوانین اولیه را تغییر دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد، زنجیره از هم جدا می‌شود. بلاک چین دوم تولید می شود که تمام سابقه خود را با نسخه اصلی به اشتراک می گذارد. اما بلاک چین جدید در جهت جدیدی حرکت می کند. نمونه‌هایی از ارزهای رمزنگاری شده که در نتیجه‌ هارد فورک ایجاد شده اند عبارتند از bitcoin cash (ایجاد شده در آگوست 2017)، bitcoin gold (ایجاد شده در اکتبر 2017) و bitcoin SV (ایجاد شده در نوامبر 2017).

“سافت فورک” تغییر پروتکل است که همچنان با قوانین سیستم قبلی سازگار است. به عنوان مثال، سافت فورک بیت کوین قابلیتی با عنوانsegregated witness (SegWit) اضافه کرده است.

چرا بیت کوین ارزشمند است؟

قیمت بیت‌کوین کمتر از یک‌دهه به طور شگفت‌انگیزی از کمتر از 1‌دلار به بیش از 50،000 دلار افزایش یافته است. ارزش آن از منابع متعددی از جمله کمیابی نسبی، تقاضای بازار و هزینه نهایی تولید ناشی می‌شود. بنابراین، حتی اگر نامشهود باشد، BTC دارای ارزش بالایی است. کل ارزش بازار تا سال 2021 نزدیک به 1 تریلیون دلار است.

آیا بیت کوین کلاهبرداری است؟

اگرچه بیت کوین مجازی است و نمی توان به آن دست زد، اما مطمئناً واقعی است. بیت‌کوین بیش از یک دهه است که وجود دارد و سیستم خود را قوی نشان داده است. علاوه بر این، کد رایانه‌ای که سیستم را اجرا می‌کند، منبع باز است. یعنی هر کسی می‌تواند آن را بارگیری و تجزیه و تحلیل کند. البته، کلاهبرداران ممکن است دارندگان BTC را فریب دهند. حتی ممکن است سایتهایی مانند صرافی‌های ارز دیجیتال هک شوند. اما اینها نقص‌هایی در رفتار انسان یا برنامه‌های شخص ثالث است و نه خود بیت کوین.

چند بیت کوین وجود دارد؟

حداکثر تعداد بیت کوین‌هایی تولید می‌شود 21 میلیون است و آخرین بیت‌کوین مدتی در حدود سال 2140 استخراج می‌شود. تا سپتامبر 2021، بیش از 18.8 میلیون (تقریبا 90 درصد) BTC استخراج شده است. علاوه بر این، محققان تخمین می‌زنند که 20 درصد از این بیت‌کوینها به دلیل فراموش کردن کلید خصوصی، مرگ یا ارسال بیت کوین به آدرس‌های غیرقابل استفاده از بین رفته‌اند.

بیت کوین از کجا بخرم؟

چندین صرافی آنلاین وجود دارد که به شما امکان خرید BTC را می‌دهد. علاوه بر این، خودپردازهای بیت کوین در سراسر جهان در حال ظهور هستند. کیوسک‌های متصل به اینترنت که می‌توان از آنها برای خرید بیت‌کوین با کارت اعتباری یا پول نقد استفاده کرد. یا اگر دوستی را می‌شناسید که دارای بیت کوین است، ممکن است مایل باشد مستقیماً به شما بفروشد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبا توجه به نوسانات بازار ارزهای دیجیتال کف قیمت بیت کوین چه رقمی خواهد بود!؟
مقاله بعدی5 بازی آنلاین و مهیج با پاداش بیت کوین؛ کسب درآمد از بازی های بلاک چینی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید