5 بازی بلاک چین مبتنی بر NFT که ممکن است در سال 2022 رشد کند

284
5 بازی برای 2022

ارزروز: پس از محبوبیت مالی غیرمتمرکز (DeFi) ظهور توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به وجود آمد. در کمال تعجب، NFTها به ویژه در حوزه بازی ها نظر عموم را به خود جلب کردند. اکنون با بیشترین حجم فروش که در آغاز ژانویه 2022 اتفاق می‌افتد، در مرکز توجه قرار دارند.

افزایش خریداران NFT
افزایش تعداد خریداران منحصر به فرد NFT در اتریوم. منبع: Delphi Digital

در حالی که سال 2021 به سال NFT ها تبدیل شد، برنامه های GameFi از نظر محبوبیت کاربران از DeFi پیشی گرفتند. بر اساس داده های DappRadar، بلومبرگ جمع آوری کرده است:

نزدیک به 50 درصد از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال فعال متصل به برنامه‌های غیرمتمرکز در ماه نوامبر برای انجام بازی‌ها بودند. کیف پول‌های مرتبط با برنامه‌های مالی غیرمتمرکز یا DeFi پس از ماه‌ها استفاده از dAPPها به ۴۵ درصد کاهش یافت.

بازی برای کسب درآمد بلاک چین (P2E) Axie infinity سر به فلک کشید و شوق بازی را آغاز کرد که انتظار می‌رود در سال 2022 نیز ادامه داشته باشد. کارشناسان و حامیان بازی‌های رمزنگاری انتظارات زیادی از بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین P2E دارند. مطمئناً چند غول خفته در این بخش تسلط خواهند داشت.

بیایید نگاهی به پنج بازی بلاک چین بیاندازیم که می توانند در سال 2022 موج جدیدی ایجاد کنند.

بازی DeFi Kingdoms

 DeFi Kingdoms از آغازهای ساده ناشی شد. اشتیاق به سرمایه گذاری که توسعه دهندگان را به سمت فناوری بلاک چین جذب کرد. DeFi Kingdoms به‌عنوان تجسم سرمایه‌گذاری استخر نقدینگی متولد شد. جایی که «باغ‌های» درون بازی نشان‌دهنده جفت‌های رمزی واقعی و مجازی و استخراج استخر نقدینگی است.

همانطور که در بازی نشان داده شده است، سرمایه گذاران بخشی از سهم LP خود را در یک قطعه پر از گیاهان شکوفه دار دارند. با پیوست کردن مفهوم رشد به پروتکل‌های DeFi در یک مدل بازی و کسب درآمد، DeFi Kingdoms تغییری در ماهیت یک بازی ایجاد می‌کند.

DeFi Kingdoms aerial
تصویری از DeFi Kingdoms aerial.منبع: Twitter DeFi Kingdoms

DeFi Kingdoms که بر روی شبکه هارمونی ساخته شده است. اولین پروژه در شبکه است که تا کنون در جدول DappRadar در صدر قرار گرفته است. دلیل آن را می‌تواند به هجوم افراد علاقه‌مند به بازی‌های DeFi و بلاک چین نسبت داد. همچنین به افزایش قیمت اخیر توکن درون‌بازی (JEWEL) نسبت داد.

JEWEL یک توکن کاربردی است که به کاربران اجازه می‌دهد تا NFTs را در بازی بخرند تا سطح خود را ارتقا دهند. همچنین برای استخراج نقدینگی استفاده می‌شود تا به کاربران این فرصت را بدهد تا از طریق استیکینگ، JEWEL بیشتری کسب کنند.

نمودار قیمت JEWELUSD
نمودار قیمت JEWELUSD، تایم فریم روزانه. منبع: Gecko Terminal

JEWEL همچنین یک توکن حاکمیتی است که به دارندگان در رشد و تکامل پروژه امکان رای می‌دهد. در چهار ماه گذشته، قیمت توکن از 1.23 دلار به بالاترین رقم تاریخ 22.52 دلار رسید. در زمان نگارش این مقاله، JEWEL نزدیک به 16 درصد کاهش یافت و با قیمت 19.51 دلار معامله شد.

طبق داده‌های CoinGecko، قیمت توکن JEWEL با افزایش تقریباً 1487 درصدی نسبت به شروع فروتنانه 1.23 دلاری خود در چهار ماه پیش در سپتامبر، تنها در ماه گذشته تقریباً 165 درصد افزایش یافته است.

بازی انجمن نگهبانان

Guild of Guardians یکی از مورد انتظارترین بازی‌های بلاک چین در سال 2022 است. بر اساس ImmutableX، اولین راه حل لایه دو ساخته شده بر روی اتریوم که بر NFT ها تمرکز دارد، ساخته شده است. با هدف دسترسی بیشتر، به عنوان یک بازی free-to-play موبایلی رایگان عمل می‌کند و مکانیک P2E را مدل می‌کند.

Guild of Guardians Heroes
Guild of Guardians Heroes. Source: Guild of Guardians

مشابه بازی های بلاک چین مانند Axie Infinity، دارایی های Guild of Guardians را می توان در بازی رد و بدل کرد. به نظر می رسد این پروژه با فروش بنیانگذار NFT و راه اندازی توکن با حجمی نزدیک به 10 میلیون دلار مورد توجه بسیاری از گیمرها و سرمایه گذاران باشد.

توکن‌های Guild of Guardians (GOG) که توکن درون‌بازی خود را در اکتبر 2021 راه‌اندازی کرد، توکن‌های ERC-20 هستند که به نام «جم» در داخل بازی شناخته می‌شوند. جم‌ها ویژگی‌های کلیدی بازی مانند مینت NFT‌های درون بازی و تعامل با بازار هستند و در حین بازی در دسترس هستند.

پرایس اکشن ماهانه GOG
نمودار پرایس اکشن ماهانه GOG. منبع: CoinGecko

در ماه گذشته، توکن Guild of Guardians پس از رسیدن به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 2.81 دلار پس از عرضه، عملکرد نسبتاً ثابتی داشته است. علیرغم کاهش بیش از 50 درصدی توکن نسبت به بالاترین حد خود، در زمان نگارش این مقاله، برخی از اعضای جامعه مشتاقانه منتظر امکان استیکینگ و استخرهای نقدینگی هستند، که ویژگی هایی هستند که به تثبیت قیمت توکن کمک می کنند.

بازی Galaxy Fight Club

تصور کنید که یک توکن proof-of-picture(PFP) بگیرید و آن را تبدیل به یک آواتار برای نبرد با دیگر جنگجویان در کهکشانی دورتر کنید؟ Galaxy Fight Club (GFC) یک بازی بلاک چین است که ابزارهای خود را از یک مجموعه آواتار 10000 به اولین بازی مبارزه ای PvP بین پلتفرمی و برندهای مختلف تغییر داده است که بازیکنان می توانند با مجموعه آواتارهای خود مبارزه کنند.

با تمرکز بر قابلیت همکاری، GFC به طور منحصربه‌فردی برای جنگنده‌های اصلی خود ارزش زیادی قائل است. اما به دیگر آواتارها اجازه می‌دهد تا برای فرصتی برای کسب جوایز بجنگند.

تصویری از گیم پلی GFC
تصویری از گیم پلی GFC. منبع: Galaxy Fight Club Avatar

انتظار می رود این بازی در شبکه Polygon راه اندازی شود و دارای تم های مختلف از مجموعه های  مختلف مانند Animetas و CyberKongz باشد که هدف آن را در پلتفرم های مختلف یکپارچه می کند. GFC با نوستالژی SuperSmash Bros بازی می کند. با این تفاوت که یکی از آنها به جای اینکه حریف خود را از بین ببرد، برای کلیدهای می جنگد تا جعبه هایی را باز کند.

GFC در حال حاضر در مرحله آزمایش بتا است و با مشکلات جزئی از جمله تاخیر در ارائه اولیه DEX (IDO) مواجه است. تا به امروز، مشخص نیست که چه زمانی در دسترس عموم خواهد بود. اما بسیاری امیدوارند که سه ماهه اول 2022 عرضه شود.

GCOIN

در این بازی هر Galaxy Fighter روزانه بین 5 تا 15 GCOIN تولید می‌کند و هر مبارز در اکتبر 2021 شروع به تولید GCOIN کرد. اگر مبارز فروخته شود، مالک جدید GCOIN جمع شده را به ارث خواهد برد. این در اکوسیستم ارزشمند است زیرا برای تقویت حرکات بازیکنان در بازی، جعل سلاح، باز کردن جعبه ها و آموزش و فروش مبارزهای نسل دوم مورد نیاز است.

با وجود مشکلات جزئی، یک IDO برای GCOIN در PolkaStarter برای 6 ژانویه برنامه ریزی شد. 4 میلیون توکن برای فروش به قیمت 0.50 دلار با حداکثر تخصیص 500 دلار برای هر کیف پول منتشر کرد. متأسفانه، الزامات پروژه «مشتری خود را بشناسید» (KYC) و whitelist، بسیاری از ساکنان را کنار گذاشته است.

با توجه به سرپرست تیم پروژه Ado، “اولین 1.5 میلیون دلار  تقریباً در 15 دقیقه فروخته شد. در این مرحله 500 هزار دلار باقی مانده فقط برای دارندگان Battle Pass تنها یک ساعت دیگر تکمیل شد. این موضوع نشان دهنده یک IDO موفق است. تقریباً 2600 کیف پول منحصربه‌فرد مبارزهای GFC را در خود جای می‌دهند. یک کیف پول نزدیک به 2 درصد از کل مجموعه را در خود جای داده است.

بازی CryptoBeasts

CryptoBeasts یک بازی هنری دیجیتال پیکسلی است که حس و حال بازی اصلی Zelda را القا می‌کند. CryptoBeasts که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است، یک «سیستم تخم مرغ کمیاب الکترونیکی همتا به همتا» است. این 10000 تخم مرغ رنگارنگ پیکسلی به هر مالک یک قطعه زمین در جهان «Eggland» بازی می‌دهد و یک رای سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO).

CryptoBeasts

DAO بر اساس یک سلسله مراتب عمل می‌کند. زیرا تعداد تخم مرغ هایی که یک بازیکن در اختیار دارد، وضعیت رای او را تعیین می‌کند. هرچند عجیب، به نظر می‌رسد که هر تصمیم در CryptoBeasts محاسبه می‌شود. اعداد قابل توجه هستند، زیرا می‌توانند وضعیت فرد را تعیین کنند. اما تخم‌های شماره‌دار اول فوایدی مانند تولید بیشتر توکن CBX خود را دارند. همچنین می‌توانند جانوران کمیاب را با قدرت بیشتر از تخم بیرون بیاورند.

طبق داده‌های Dune Analytics، پرفروش‌ترین تخم مرغ کمیاب مربوط به 5 اتر (ETH) است که در زمان فروش 9085 دلار ارزش داشت. در 31 دسامبر 2021، اعلامیه‌ای در مورد توکنومیک‌های درون بازی منجر به افزایش فروش شد. نقطه ورود فعلی در 0.05 ETH به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت 0.01 ETH در ژوئن 2021 است.

توکن CBX

Cryptobeasts ادعا می‌کند که این پلتفرم چیزی بیش از «بازی برای کسب درآمد» است. اما همچنان یک بازی بلاک چین است که مزیت رقابتی آن نیز به توکنومیک آن وابسته است. توکن بومی، CBX، توکن درون بازی است که قرار است برای همه دارندگان تخم مرغ کمیاب ارسال شود.

توکن‌های CBX را می‌توان به روش‌های مختلفی استفاده کرد و به‌دست آورد. مانند نبرد با حیوانات، قطعات زمینی که روزانه CBX تولید می‌کنند، انجام برخی وظایف درون بازی و منابع کشاورزی و برداشت.

همچنین می‌توان CBX را برای تشویق HODLing کمی طولانی‌تر از آنچه در نظر گرفته شده، در نظر گرفت. انتظار می‌رود که این توکن به ابزارهای درون‌بازی کمک کند و از خرید آیتم‌ها در اقتصاد درون‌بازی گرفته تا پرورش عمل کند.

بازی Axie Infinity

Axie Infinity به عنوان اولین بازی بلاک چینی که مدل بازی برای کسب درآمد خود را اجرا کرد، دارای یک اکوسیستم مستقر و بسیار توسعه یافته با یک مدل اقتصادی قوی است. Axie Infinity در حال حاضر به عنوان اسب تروجان برای پذیرش گسترده‌تر بازی‌های بلاک چین دیده می‌شود.

axie

Axie Infinity به استحکام جایگاه خود در صدر رتبه بندی DappRadar بر اساس داده‌های خود ادامه می‌دهد. Axie Infinity به‌عنوان برترین مجموعه معامله‌شده، بالاتر از «دنیای کشاورز» NBA TopShot، Splinterlands و بلاک چین WAX قرار می‌گیرد.در 30 روز گذشته 563.6 میلیون دلار فروش داشته است.

توکن SLP، AXS و RON

اکسی‌ها، NFTهای مورد استفاده برای گیم‌پلی هستند و می‌توانند با استفاده از SLP، توکن کاربردی بازی، و AXS، توکن حاکمیتی، پرورش داده شوند. AXS را می‌توان به اشتراک گذاشت، و با بیش از 1.56 میلیارد دلار سهام، کاربران همچنان به بازده سالانه قابل توجهی (APY) ادامه می‌دهند.

راه اندازی اخیر صرافی غیرمتمرکز کاتانا (DEX) به بازیکنان اجازه می‌دهد.نقدینگی را با استفاده از SLP یا AXS برای فارم RON فراهم کنند.

RON توکن اکوسیستم است و مشابه Polygon (MATIC) است. از این توکن به عنوان هزینه کارمزد در زنجیره جانبی Ronin اکسی اینفینیتی استفاده خواهد شد. Axie Infinity، از بسیاری جهات، دنیای دیجیتال خود با اقتصاد واقعی است.

با توجه به اینکه زمین هنوز منتشر نشده است اصلاح قیمت اخیر آن می‌تواند نقطه ورود.جذابی برای سرمایه‌گذاران جدید باشد. کاربران ممکن است این فرصت را داشته باشند که منابعی را بسازند و برداشت کنند که توکن‌های دیگری تولید کند.

یکی از بزرگترین فروش‌های دیجیتال زمین تا به امروز در بخش NFT/metaverse در Axie Infinity رقم خورد. یکی از 75 قطعه زمین اولیه که به قیمت 2.3 میلیون دلار فروخته شد.

از آنجایی که مفهوم بازی‌های بلاک چین مورد پذیرش گسترده‌تری قرار می‌گیرد و مدل‌های.«بازی برای کسب درآمد» و «بازی و کسب درآمد» همچنان در حال توسعه هستند. سال 2022 یک سال هیجان‌انگیز برای گیمرها، سازندگان و سرمایه‌گذاران خواهد بود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیمهمترین ارزهای این هفته از نظر تحلیلگران بازار ارزهای دیجیتال
مقاله بعدیسامسونگ فروشگاه metaverse را در Decentraland راه اندازی کرد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید