10 پیش بینی برای Web3 و Cryptoeconomy برای سال 2022

244
پیش بینی برای سال 2022

ارزروز: سال 2021 با افزایش قیمت 70 درصدی بیت کوین، ارزش قفل شده‌ی 150 میلیارد دلاری برای بخش Defi و ظهور NFTها به عنوان یک دسته جدید، سال جذابی برای دنیای ارز دیجیتال بود. در اینجا به دیدگاه محتملی که در سال 2022 و برای صنعت ارز دیدیجیتال رخ خواهد داد خواهیم پرداخت:

مقیاس‌پذیری اتریوم

مقیاس پذیری اتریوم

مقیاس‌پذیری اتریوم بهبود خواهد یافت، اما زنجیره‌های لایه یک(L1) جدیدتر شاهد رشد قابل توجهی خواهند بود. همانطور که از صد میلیون کاربر بعدی در کریپتو و Web3 استقبال می‌کنیم، چالش‌های مقیاس‌پذیری برای اتریوم احتمالاً افزایش می‌یابد. من نسبت به بهبود مقیاس پذیری اتریوم با ظهور Eth2 و بسیاری از راه‌حل‌های L2 خوشبین هستم. کشش Solana، Avalanche و دیگر زنجیره‌های L1 نشان می‌دهد که ما در آینده در دنیای چند زنجیره‌ای زندگی خواهیم کرد. همچنین شاهد ظهور زنجیره‌های L1 جدیدتر خواهیم بود که بر موارد استفاده خاص مانند بازی یا رسانه‌های اجتماعی تمرکز می‌کنند.

پل‌های L1-L2

بهبودهای قابل توجهی در قابلیت استفاده در پل‌های L1-L2 وجود خواهد داشت. با افزایش نفوذ شبکه‌های L1 و بزرگتر شدن L2، صنعت ما به شدت به دنبال بهبود در سرعت و قابلیت استفاده پل‌های متقابل L1 و L1-L2 خواهد بود. احتمالاً در سال آینده شاهد پیشرفت‌های جالبی در قابلیت استفاده از پل‌ها خواهیم بود.

پل بین لایه یک و لایه دو

فناوری Zero knowledge

فناوری اثبات دانش صفر کشش بیشتری خواهد داشت. در سال 2021 پروتکل هایی مانند ZkSync و Starknet شروع به جذب کردند. همانطور که زنجیره‌های L1 با افزایش استفاده مسدود می‌شوند، فناوری ZK-rollup توجه سرمایه گذار و کاربر را به خود جلب می‌کند. ما شاهد ظهور موارد استفاده جدید با محوریت حریم خصوصی خواهیم بود. از جمله برنامه‌های کاربردی امن برای حفظ حریم خصوصی، و مدل‌های بازی که حریم خصوصی را در هسته دارند. این ممکن است توجه بیشتر تنظیم کننده را به ارزهای دیجیتال جلب کند زیرا KYC/AML می‌تواند یک چالش واقعی در شبکه‌های حفظ حریم خصوصی باشد.

 

منابع مالی غیرمتمرکز

تنظیم مقررات Defi و ظهور گواهی KYC روی زنجیره. بسیاری از پروتکل‌های Defi مقررات را در بر می‌گیرند و استخرهای کاربر KYC جداگانه ایجاد می‌کنند. هویت غیرمتمرکز و خدمات گواهی KYC روی زنجیره نقش کلیدی در اتصال هویت واقعی کاربران با نقاط پایانی کیف پول Defi ایفا خواهند کرد. ما شاهد پذیرش بیشتر آدرس‌های نوع ENS خواهیم بود و سیستم‌های جدیدی از وضوح نام متقابل زنجیره پدیدار خواهند شد.

فناوری Zero knowledge

موسسات و Defi

موسسات نقش بسیار بیشتری در مشارکت Defi ایفا خواهند کرد. موسسات به طور فزاینده‌ای علاقه‌مند به شرکت در Defi هستند. برای شروع، مؤسسات در مقایسه با محصولات مالی سنتی، به بازدهی بالاتر از متوسط ​​مبتنی بر بهره(interest-based) جذب می‌شوند. همچنین کاهش هزینه در ارائه خدمات مالی با استفاده از Defi فرصت‌های جالبی را برای موسسات باز می‌کند. با این حال هنوز برای شرکت در منابع مالی غیر متمرکز مردد هستند. مؤسسات می‌خواهند تأیید کنند که فقط با طرف‌های متقابل شناخته شده‌ای که فرآیند KYC را تکمیل کرده‌اند، معامله می‌کنند. رشد گواهینامه تنظیم شده Defi و KYC روی زنجیره به مؤسسات کمک می‌کند تا به Defi اعتماد کنند.

منابع مالی غیرمتمرکز Defi

بیمه منابع مالی غیرمتمرکز

بیمه Defi ظهور خواهد کرد. همانطور که Defi تکثیر می‌شود، هدف هک‌های امنیتی نیز می‌شود. طبق گفته شرکت Elliptic مستقر در لندن، کل ارزش از دست رفته توسط Defi Exploits در سال 2021 بالغ بر 10 میلیارد دلار بوده است. برای محافظت از کاربران در برابر هک‌ها، پروتکل‌های بیمه‌ای پایدار که وجوه کاربران را در برابر نقض‌های امنیتی تضمین می‌کند در سال 2022 پدیدار خواهد شد.

 

توکن‌های غیرقابل معاوضه

جوامع مبتنی بر NFT رقابت جدیدی را برای شبکه‌های اجتماعی وب 2.0 ایجاد می‌کنند. NFT‌ها در نحوه درک آنها گسترش خواهند یافت. شاهد خواهیم بود که توکن‌های سازندگان یا توکن‌های طرفداران بیشتر در جایگاه اول قرار می‌گیرند. NFTها تکامل بعدی هویت دیجیتال و پاسپورت کاربران به متاورس خواهند بود. کاربران بر اساس انواع NFT هایی که دارند، در جوامع کوچک و متنوع گرد هم می‌آیند. متاورس‌های ایجاد شده توسط کاربر، آینده شبکه‌های اجتماعی خواهند بود و نسخه‌های متمرکز تبلیغات محور شبکه‌های اجتماعی امروزی را تهدید خواهند کرد.

توکن های غیرقابل معاوضه

حضور برندها در متاورس

برندها شروع به مشارکت فعال در متاورس و NFT خواهند کرد. بسیاری از برندها متوجه شده اند که NFT‌ها ابزارهای عالی برای بازاریابی برند و ایجاد وفاداری به برند هستند. کوکاکولا، کمپبل، دولچه و گابانا و چارمین کلکسیون‌های NFT را در سال 2021 منتشر کردند. آدیداس اخیراً پروژه متاورس جدیدی را با Bored Ape Yacht Club راه اندازی کرده است. ما احتمالاً شاهد ابتکارات بازاریابی برند جالب تری با استفاده از NFT خواهیم بود. NFT و متاورس به اینستاگرام جدید برندها تبدیل خواهند شد. و درست مانند اینستاگرام، بسیاری از برندها ممکن است به عنوان NFT بومی شروع شوند. همچنین شاهد حضور افراد مشهور بسیاری خواهیم بود که از NFT‌ها برای ارتقای برند شخصی خود استفاده می‌کنند.

حضور برندها در متاورس

نسل جدید اینترنت

شرکت‌های Web2 از خواب بیدار می‌شوند و سعی می‌کنند وارد Web3 شوند. ما در حال حاضر شاهد این هستیم که فیس‌بوک تلاش می‌کند خود را به عنوان یک شرکت Web3 تغییر شکل دهد. احتمالاً در سال 2022 سایر شرکت‌های بزرگ Web2 را مشاهده خواهیم کرد که انگشتان خود را در Web3 و metaverse فرو می‌برند. با این حال، بسیاری از آنها احتمالاً نسخه‌های شبکه متمرکز و بسته متاورس را ایجاد می‌کنند.

سازمان خودگردان غیرمتمرکز

ما شاهد خواهیم بود که DAO‌ها بالغ‌تر و جریان اصلی‌ می‌شوند. افراد بیشتری به DAO‌ها ملحق خواهند شد که باعث تغییر در تعریف اشتغال می‌شود. هرگز پیشنهاد رسمی دریافت نمی‌کنند، به جای یا همراه با حقوق ثابت، توکن‌ها را می‌پذیرند و همزمان در چندین پروژه DAO کار می‌کنند. DAOها همچنین با چالش‌های جدیدی از نظر چگونگی انجام M&A، اجرای حقوق و دستمزد و مزایا، و هماهنگی فعالیت‌ها در سازمان‌های بزرگتر و بزرگتر مواجه خواهند شد. ما شاهد ظهور ابزارهای فراوانی خواهیم بود که به DAO‌ها کمک می‌کند تا با کارایی اجرا شوند. بسیاری از DAO‌ها همچنین نحوه تعامل با شرکت‌های سنتی Web2 را درک خواهند کرد. احتمالاً شاهد خواهیم بود که تنظیم‌کننده‌ها به DAO علاقه بیشتری نشان می‌دهند و تلاش می‌کنند خود را در مورد نحوه عملکرد DAO آموزش دهند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیاستراتژی جدید اپل برای پذیرش پرداخت های رمزنگاری شده به بازرگانان
مقاله بعدینرخ هش شبکه بیت کوین به بالاترین حد خود یعنی 248.11 EH/s رسیده است

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید