ارزروز: تحقیقات اخیر نشان داده است که اروپای شرقی همچنان منبع بسیار بالایی از فعالیت‌های جرایم سایبری است. چه از قربانیان تا کلاهبرداری و چه از کاربران تا بازارهای دارک نت در بخش ارزهای رمزنگاری شده.

شرکت تحقیقاتی بلاک چین Chainalysis، یکم سپتامبر گزارشی در این خصوص منتشر کرد. آدرس‌های ارزهای رمزنگاری شده مستقر در منطقه اروپای شرقی پس از آفریقا، دومین مورد در معرض فعالیت‌های غیرقانونی هستند. با این حال اروپای شرقی دارای اقتصاد رمزنگاری بسیار بزرگتری نسبت به آفریقا و آمریکای لاتین است. یافته‌ها بازتاب تحقیقات انجام شده در سال گذشته است.

در این تحقیق سهم غیرقانونی فعالیت رمزنگاری بر اساس منطقه، بین جولای 2020 و ژوئن 2021 مورد تجزیه‌و‌تحلیل قرار گرفت. مشخص شد آدرس‌ها و کیف‌پول‌های رمزنگاری در اروپای‌شرقی در این مدت 815میلیون دلار به کلاهبرداری و طرح‌های پانزی ارسال کرده‌اند.

مشابه سایر مناطق، کلاهبرداری بیشترین سهم از وجوه ارسال شده از شرق اروپا به آدرس‌های غیرقانونی را تشکیل می‌دهد. می‌توان فرض کرد که بیشتر این فعالیت‌ها نشان دهنده قربانیانی است که برای کلاهبرداران پول ارسال می‌کنند.

نقش پر رنگ روسیه و اکراین در کلاهبرداری

طی مشاهدات Chainalysis، ارزهای رمزپایه بیشتر از سایر مناطق به بازارهای دارک نت، در شرق اروپا ارسال می‌شود. بازار پرطرفدار دارک نت روس زبان به نام Hydra وجود دارد که به گفته خود بزرگترین بازار جهان است.

با تجزیه و تحلیل جغرافیایی بر اساس کشور، این تحقیق نشان داد که اوکراین با اختلاف بیشتر از سایر کشورها، برترین کشور منطقه با ترافیک اینترنتی بیشتر برای کلاهبرداری از وب سایت‌ها بود.

یک کلاهبرداری خاص بیش از نیمی از ارزش ارسال شده در منطقه را به خود اختصاص داده است. فینیکو، یک طرح پانزی مستقر در روسیه که در ژوئیه 2021 سقوط کرد. این طرح با وعده سود عظیمی‌، توکن خود با نام FNK را راه اندازی کرد. بر اساس این گزارش، طرح فینیکو بیش از 1.5 میلیارد دلار BTC در بیش از 800000 سپرده جداگانه بین دسامبر 2019 تا آگوست 2021 دریافت کرده است.

آدرس‌های اروپای شرقی نیز با باج افزار مرتبط بوده است و 46 میلیون دلار برای کیف پول مشکوک در منطقه ارسال شده است. این شرکت تجزیه و تحلیل بسیاری از این موارد را به گروه هکرهای روسی نسبت داد و اظهار داشت: “بسیاری از پررونق ترین انواع باج افزارها با گروه‌های مجرمان سایبری مستقر در روسیه یا وابسته به آنها مرتبط هستند”، با استفاده از Evil Corp به عنوان مثال.

یک سال پیش، Cointelegraph گزارش داد که Evil Corp برای بازگرداندن دسترسی به راه حل‌های ناوبری Garmin پس از به خطر افتادن شبکه، مبلغ 10 میلیون دلار باج رمز ارز درخواست کرده است.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیاروپایی ها از دولت خواستار تنظیم مقررات رمزنگاری هستند، نه اتحادیه اروپا
مقاله بعدیطرح پانزی (Ponzi scheme)

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید