صرافی‌های ارزهای‌دیجیتال

ارزروز: میکر «بازارساز» و تیکر «بازارپذیر» برای فعالان و معامله گران ارز دیجیتال بسیار آشناست. رمزارزها نیز مانند هر دارایی دیگری نیازمند محیطی برای خریدوفروش هستند. به عبارت دیگر، برای معامله‌گری در بازار ارزهای دیجیتال، به یک بازار اختصاصی احتیاج داریم. صرافی‌های ارز دیجیتال این بازار را در اختیار ما قرار خواهند داد. صرافی‌های ارزهای‌دیجیتال به دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند. صرافی‌های ارز دیجیتال نوآور از قابلیت بازارساز خودکار استفاده می‌کنند. به عبارتی نحوه انجام معاملات و تکمیل سفارش‌ها در این صرافی‌ها با یکدیگر متفاوت است. می‌توان به قدرت عنوان نمود که نوآوری صرافی‌های غیرمتمرکز در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار ارزشمند است.

متاسفانه با وجود افزایش محبوبیت صرافی‌های غیرمتمرکز، هنوز هم بیشترین تعداد کاربران در صرافی‌های متمرکز فعالیت دارند. چون امکانات و فرصت‌هایی که این صرافی‌ها ارائه می‌کنند، بسیار متنوع است و کارکردن با آنها، ساده‌تر است. صرافی‌های متمرکز بامکانیزم دفتر سفارشات Order Book کار می‌کند. شیوه کار این صرافی‌ها ابتدا با ثبت سفارش کاربران (با ذکر مقدار و مبلغ پیشنهادی) آغاز می‌شود. پس‌ازآن موتور تطبیق خودکار، سفارش‌های خرید و فروش را براساس قیمت‌های پیشنهادی با یکدیگر تطبیق می‌دهد. و از این طریق آنها را تکمیل می‌کند. براین‌اساس در صرافی‌ها، دو نوع کاربر خریدار یا فروشنده که ثبت و کاربری که این سفارش را برمی‌گزیند را دارد. که به دسته اول از کاربران مارکت میکر market maker یا سفارش‌‌گذار گفته می‌شود. و دسته دوم، مارکت تیکر (market taker) یا سفارش‌‌‌بردار نامیده می‌شوند.

صرافی ارز دیجیتال

اگر در صرافی ارز دیجیتال سفارشی با قیمت متفاوت از بازار سفارش Limit ثبت کنید. به‌شکلی که سفارش شما درهمان لحظه تکمیل نشود و شما یک میکر هستید. و در این صورت در بیشتر صرافی‌ها از مزیت کارمزد برخوردار خواهید بود. از طرف دیگر، اگر در صرافی سفارشی با قیمت بازار سفارش Market ثبت‌ کنید. به‌شکلی که سفارش بلافاصله تکمیل شود و وارد دفتر معاملات نشود، شما یک تیکر هستید. صرافی‌ها در همه بازارها از جمله فارکس، اوراق بهادار یا ارزهای دیجیتال، جایی هستند که خریداران و فروشندگان به هم می‌رسند. به عنوان مثال اگر بخواهید بیت‌کوین خود را با اتریوم مبادله کنید، باید پیشنهاد خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنید و امیدوار باشید که شاید کسی پیدا شود و پیشنهاد شما را بپذیرد و حاضر به معامله شود. صرافی‌های ارز دیجیتال این مشکل را برطرف کرده‌ و محیطی نسبتا امن را برای معاملات ارزهای دیجیتال فراهم کرده‌اند.

به عبارتی دیگر با صرافی‌های ارز دیجیتال دیگر نیازی نیست به‌دنبال طرف معامله بگردید. یا شخصی را پیدا کنید که مایل به خرید ارزهای دیجیتال شما یا فروش ارزهای دیجیتال خود باشد. صرافی‌های ارز دیجیتال، کاربران بسیاری را برای شما پیدا می کنند که به‌دنبال انجام معامله هستند. از این رو معاملات شما در کمترین زمان ممکن و به‌راحتی انجام می‌شوند. اگر تاکنون از صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کرده باشید، در یکی از نقش‌های میکر (بازارساز) یا تیکر (بازارپذیر) قرار گرفته‌اید. حتی ممکن است در معاملات مختلف، هردوی این نقش‌ها را ایفا کرده باشید.

میکر یا تیکر!؟

می توان یک معامله‌گر را گاهی در یک بازار هم به عنوان میکر و هم به عنوان تیکر شناسایی کرد. میکرها و تیکرها عامل  اصلی حیات بسیاری از پلت‌فرم‌های معاملاتی هستند و نبود یا کمبود آنهاست که صرافی‌های قدرتمند را از صرافی‌های ضعیف متمایز می‌کند. این عرصه در بازار سهام نیز وجود دارد اما به شکل دیگر. به‌طور کلی میکر کسی است که یک سفارش خرید یا فروش را ایجاد می‌کند و از این طریق زمینه‌ را برای انجام یک معامله فراهم می‌آورد. تیکر نیز کسی است که آن سفارش را با معیارهای موردنظر خود مناسب دیده و آن را می‌پذیرد تا معامله انجام شود. معامله‌گرانی که در یک صرافی فعالیت می‌کنند، یکی از این نقش‌ها را برعهده دارند. البته گاهی ممکن است یک معامله‌گر هم بازارساز باشد و هم بازارپذیر. یک سفارش در واقع دستورالعملی است که می‌تواند مانند «۲ واحد بیت‌کوین به قیمت ۴۵هزاردلار بفروش» باشد.

حال هر زمان که خریداری حاضر شد بیت کوین را به قیمت ۴۵ هزاردلار بخرد، سفارش انجام خواهد شد. از این رو بعد از این معامله، قیمت بیت‌کوین در آن صرافی ۴۵هزار دلار خواهد بود. هر زمان که معامله جدیدی صورت بپذیرد قیمت آن معامله قیمت بیت‌کوین خواهد بود. البته مثالی که بیان شد، یک سفارش محدود می باشد. سفارش‌های محدود، سفارش‌هایی هستند که شرایط خاصی برای تحقق آنها قید می‌شود. در مقابل این نوع از سفارش، سفارش‌های بازار market order وجود دارند که شرط خاصی برای آنها قید نخواهد شد. و تقریبا بلافاصله پس از ثبت سفارش (با نخستین قیمت در دسترس) اجرا می‌شوند. به عنوان مثال وقتی که شما برای خرید ۲ بیت کوین سفارش بازار ثبت می‌کنید. به صرافی اجازه می‌دهید تا از میان پایین‌ترین سفارش‌های محدود فروش، ۲ بیت کوین برایتان بخرد.

نقش تیکر در بازار ارزهای دیجیتال

تیکر یا سفارش‌‌بردار کاملا برعکس میکر رفتار خواهد داشت. تیکرها سفارش‌های بازار را در صرافی ثبت می‌کنند. و در کمترین زمان و با نخستین قیمت در دسترس، سفارش خود را به انجام می‌رسانند. به عبارتی دیگر می توان گفت که تیکرها از سفارش‌های محدودی که میکرها برای انجام معامله خود استفاده می‌کنند. بنابراین میکرها با قراردادن یک سفارش محدود نقدینگی را افزایش و خریدوفروش را برای کاربران آسان‌تر می‌کنند. از سوی دیگر، تیکرها از طریق یک سفارش بازار که پیش‌تر توضیح دادیم، بخشی از این نقدینگی را برداشت می‌کنند. تیکرها با این کار سفارش‌های موجود در دفتر سفارشات را بلافاصله تکمیل می‌کنند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیایست قانونی کمیسیون بورس اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا به رمزارزها
مقاله بعدیاتریوم با هاردفورک لندن شرایط بسیار مطلوبی در بازار ارزهای دیجیتال بدست آورد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید