معامله گری (TRAD) بهتر است یا هودل (HODEL) کردن

249
ارزروز: هودل کردن

هول کردن یا هودل کردن

ارزروز: معامله گران در بازار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. دسته اول اشخاصی هستند که به معامله‌گر یا تریدر معروف هستند، این دسته از افراد معتقدند که خریدوفروش ارزهای دیجیتال بهترین روش کسب سود است. اما از طرف دیگر عده‌ای معامله ارزهای دیجیتال را یک بازی پرریسک می‌دانند و اعتقاد به صبر دارند. در هر نقطه‌ای از دنیای ارزهای دیجیتال که باشید، احتمالا در یکی از این دو دسته‌بندی قرار دارید یا دست‌کم یکی از این رویکردها را به دیگری ترجیح می‌دهید. اما تنها مبادرت به نگه داشت ارزهای دیجیتال یک رفتار مخرب است. همچنین مبادرت به خریدوفروش مداوم ارزهای دیجیتال نیز مخرب است و موجب نوسانات روزانه و هفتگی می‌شود.

اما چیزی میان این دو رفتار شاید شایسته تر باشد. به عبارت دیگر هول کردن یا هودل کردن در خریدوفروش به دامنه نوسان کمک می کند یا بازار را به رکود می کشد. بسیاری از تحلیلگران معتقدند که هودل کردن از رفتارهای سرمایه گذاری است که از بازارهای نظیر طلا به ارث رسیده است. آری بسیار درست است که سرمایه امنی مانند طلا می‌طلبد که سرمایه گذار هودل کردن را در برنامه کار داشته باشد. اما بازار ارزهای دیجیتال نیاز به تجارت (خرید و فروش) دارد. به عبارتی دیگر معاملات ارزهای دیجیتال بدون نیاز به بانک‌ها و موسسات مالی و فقط بر بستر بلاک‌چین طراحی شده است.

Append-Only

بلاک‌چین یک دفتر کل دیجیتالی توزیع‌شده، غیرمتمرکز، عمومی، غیرقابل‌سانسور، تغییرناپذیر و فقط افزودنی (Append-Only) است. فقط افزودنی بودن بلاک‌چین به این معنی است که شبکه بلاک‌چین فقط در حالتی به‌روز‌رسانی می‌شود که یک بلاک جدید به آن افزوده شود. هر یک از این بلاک‌ها هم دربرگیرنده اطلاعات تراکنش‌ها هستند. در سیستم‌های فقط افزودنی، هیچ‌کس قادر به حذف یا ویرایش اطلاعات قبلی نیست. از این رو هودل به‌معنای واقعی کلمه به‌معنای نگهداری ارزهای دیجیتال در بلاک‌چین برای مدت طولانی است. طبق چیزی که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم، متوسط دوره هودل ۵ سال است. برخی حتی این زمان را به ۱۰ سال یا بیشتر هم افزایش می‌دهند. افرادی که ارزهای دیجیتال را هودل می‌کنند، در واقع ارزش آنها را کاهش می‌دهند؛ چراکه هودل‌کردن با هدف اولیه ارزهای دیجیتال مغایر است. در دنیای پرهرج‌ومرج ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران صبور پیروز می‌شوند و سرمایه‌گذاران طمع‌کار به پایین‌ترین سطوح سقوط می‌کنند.

اگر معامله‌گران هودل می‌کنند، در حال از بین بردن تراکنش‌های شبکه هستند. اگر همه کاربران نقش هودلر داشته باشند، بلاک‌ها خالی از تراکنش می‌شوند. ماینرها هم مجبور می‌شوند بلاک‌های خالی را که فقط شامل تراکنش‌های کوین‌بیس (Coinbase) هستند استخراج کنند.  تراکنش‌های کوین‌بیس، اولین تراکنش هر بلاک بیت‌کوین هستند که پاداش استخراج بلاک را به آدرس شخص استخراج‌کننده (ماینر) انتقال می‌دهند. حتی اگر بلاکی خالی از تراکنش‌های کاربران باشد، تراکنش کوین‌بیس در آن وجود دارد. در کمین بازار بودن بهترین استراتژی در بازار است. هیچ‌کس نمی‌تواند بازار را زمان‌بندی و پیش‌بینی کند. اما ما می‌توانیم از الگوهای قبلی بازار درس بگیریم. بهترین نکته درباره ارزهای دیجیتال این است که اگرچه آنها بسیار بی‌ثبات، غیرقابل پیش‌بینی و حتی جنون‌آمیز هستند، اما بارها و بارها یک روند مشابه را تکرار کرده‌اند.  ارزهای دیجیتال، با سروصدا یا وایرال می‌شوند، یا در سکوت وارد دوره رکود می‌شوند.

ارز دیجتیال آینده پول است؟

بزرگان اقتصادی دنیا معتقدند که ارز دیجیتال آینده پول است. در این خصوص بیل گیتس، هودلرها و سایفرپانک‌های ارزهای دیجیتال معتقدند که ارز دیجیتال آینده پول است. اما عده‌ای دیگر مانند وارن‌بافت و سیاست‌مداران، ماهیت پولی ارزهای دیجیتال را کاملا رد می‌کنند. اما با قدرت می‌توان گفت که ارز دیجیتال با پول تنها تفاوتی که دارد این است که ارز رایج کشورها نیست. جیم هارپر،‌ عضو ارشد موسسه اینترپرایز امریکن در این راستا می‌گوید: مردم بر اساس موقعیت‌ها و برنامه‌های خود تصمیم می‌گیرند که برای چه چیزی ارزش قائل شوند. در مجموع، این مردم هستند که تعیین می‌کنند که چه چیزی در جامعه ارزشمند است. در واقع به همین دلیل است که برخی ارزهای دیجیتال ارزشمندتر از سایر آنها هستند. برخی ارزهای دیجیتال هستند که به شیوه‌ای مشابه ارزهای دیگر عمل می‌کنند؛ اما ارزش بسیار کمتری دارند. یک مثال برجسته از این تفاوت، ارزش بازار نجومی بیت‌کوین در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال است.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیامنیت بی گمان مهمترین چالش معامله گری در بازار ارزهای دیجیتال است
مقاله بعدیحکمرانی بیت کوین در السالوادور، جایگزینی آن در روسیه و مخالفان همیشگی

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید