قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال از نگاه فعالان و بزرگان علم اقتصاد و نوآوری

123
قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال

نگرانی فعالان بازار از سیاست‌های بی تدبیر

ارزروز: در مطالب پیشین بارها مطرح شده بود که قوانین دست و پای بازار رمزارزها را می گیرد. و نوسان در رشد ارزهای دیجیتال موجب دل نگرانی فعالان صنعت ارزهای دیجیتال شده است. حال سوال اینگونه مطرح می شود که آیا این صنعت خود را باید با قوانین کشورها مطابق نماید یا برعکس؟ شاید بتوان گفت یکی از مهمترین سوالاتی که در ذهن تمامی فعالان باشد همین سوال است. گروهی قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال را مایه پیشرفت و گروهی دیگر نگرانند که به اسم قانون‌گذاری، ماهیت غیرمتمرکز این ارزها از بین برود. با توجه به تمام محدودیت ها و سیاست گذاریها درست یا غلط هنوز بیشتر کشورهای دنیا هیچ سیاستی را برای کنترل این بازار تعریف نکرده اند. و گاهی اخباری که از گوشه‌وکنار جهان می‌شنویم، حاکی از آن است که این قانون‌گذاری‌ها ممکن است زودتر از چیزی که فکر می‌کنیم اتفاق بیفتند.

باز به سوال اول برمی‌گردیم آیا قانون‌گذاری خوب است یا بد؟ برخی از تحلیلگران معتقدند که عدم قوانین دست و پا گیر در این بازار توانسته این صنعت را به این وسعت برساند. حال با وضع قوانین نه آسودگی برای کاربران ایجاد خواهد شد و نه کنترل ارزها به دست دولتها. فناوری بلاک چین و دستاورد بزرگ آن، ارزهای دیجیتال را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین نوآوری‌های قرن اخیر دانست. برخی حتی از حیث شدت اهمیت این فناوری، آن را با اینترنت در اواخر قرن بیستم مقایسه می‌کنند. فناوری بلاک چین از ابتدا نویددهنده ظهور نسل سوم اینترنت یا همان وب۳ بود. اینترنتی کاملاً غیرمتمرکز برای آزادی در عملکرد تمامی اقشار جهان. همچنین برخی استدلال می‌کنند که رشد چشمگیر امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، نشانه تمایل جامعه برای جایگزینی خدمات متمرکز با انواع غیرمتمرکز آنهاست.

شبکه جهانی وب (World Wide Web)

شبکه جهانی وب (World Wide Web) که توسط تیم برنرز-لی (Tim Berners-Lee)، طراحی شده بود، در ۲۳ ژوئن در حراج ساتبیز (Sotheby’s) به‌صورت توکن غیرمثلی (NFT) به حراج گذاشته شد. بسیاری از تحلیلگران و فعالان دنیای دیجیتال معتقد بودند که این حرکت تیم برنرز-لی یک حرکت نمادین بود. که توسط آن نشان دهند که پیوستگی اینترنت و بلاک چین بسیار بالاست. توکن‌های غیرمثلی، دیفای و وب۳ هر سه با هم در ارتباط هستند. اگر قانون‌گذاری مناسبی انجام نشود، موفقیتی را که ۲۵ سال پیش در عرصه فناوری شاهد بودیم و کل جهان را متحول کرد. در فضای ارزهای دیجیتال و بلاک چین تجربه نخواهیم کرد. سیاستگذاران در پی کنترل تمامی بخش‌ها از جمله استیبل کوین‌ها، امور مالی غیرمتمرکز، توکن‌های غیرمثلی، دارایی‌های دیجیتال، قراردادهای هوشمند، کیف پول‌های دیجیتال و بدون واسطه و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را تحت نظارت خود قرار دهند.

نظر صاحب نظران عرصه اقتصاد در خصوص قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال

کیتلین لانگ (Caitlin Long)، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آوانتی فایننشال (Avanti Financial). شروع «سخت‌گیری قانونی پیرامون ارزهای دیجیتال» را روندی مثبت می‌دانند که به نفع نوآوران است. دیگر کارشناسان نیز هرکدام به‌زعم خود، «راه‌ درست قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال» را پیشنهاد می‌کنند. از سوی دیگر، تطبیق فناوری‌های غیرمتمرکز نوظهور با این مقررات سنتی ممکن است ارزش‌های بنیادین تمرکززدایی را از بین ببرد و ما را به نقطه شروع برگرداند؛ یعنی جایی که کنترل فضا در دست نهادهای متمرکز بود. آیا این قیمتی است که حاضریم برای تبدیل‌شدن به یک صنعت قانونمند بپردازیم؟. آگاتا فریرا (Agata Ferreira) – استاد حقوق و عضو رصدخانه معتقد است که  قانون‌گذاران هنوز در مرحله‌ای قرار دارند که در تلاشند تا مفهوم بلاک چین را درک کنند. الکس ویلسون (Alex Wilson) – هم‌بنیان‌گذار The Giving Blockمعتقد است: ارزهای دیجیتال از بین نخواهند رفت و بر همه موانع قانونی که در مسیرشان قرار دارد غلبه خواهد کرد.

کریستینا دولان (Cristina Dolan) – بنیان‌گذار و مدیرعامل InsideChains و نایب‌رئیس انجمن سازمانی دانشگاه MITگفت: مسیرهای ورودی ارز دیجیتال (تبدیل ارز فیات به دیجیتال) و مسیرهای خروجی آنها (تبدیل ارز دیجیتال به فیات) به‌طور پیش‌فرض تحت نظارت هستند؛ چراکه صرافی‌هایی که مبادلات ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهند، فرایندهای شناخت مشتری (KYC) و ضد پول‌شویی (AML) را الزامی کرده‌اند. این در حالی است که شبکه‌ ارزهای دیجیتال که مبتنی بر بلاک چین است، شفافیت بیشتری نسبت به سیستم‌های مالی سنتی و ایزوله‌ای دارد که کل فرایند تراکنش را از دید سایرین مخفی می‌کنند. دنل دیکسون (Denelle Dixon) – مدیرعامل و مدیر اجرایی بنیاد توسعه استلار (Stellar Development Foundation) می گوید: اینکه ارزش‌های بنیادین ارزهای دیجیتال دقیقاً چه چیزهایی هستند، قطعاً محل بحث است. کارکردهای اولیه ارزهای دیجیتال افرادی را جذب کرد که دوست داشتند روش دسترسی به سیستم مالی دوباره تعریف شود.

دیفای

تمدن ها براساس معیارهای اخلاقی بنا شده اند

دیانا باررو زالس (Diana Barrero Zalles) – مدیر بخش ESG و تأثیرات زیست‌محیطی در شرکت.Emergents @ Weild & Coبر این باور است که تمدن‌ها غالباً بر اساس معیارهای اخلاقی و انسانی بنا می‌شدند. و همه اعضای جامعه هم به‌خاطر مفاهیمی مانند اخلاق و وجدان، بر پیروی از آنها توافق داشتند. در حقیقت، این معیارها وام‌دار «کرامت ذاتی» انسان‌ها بودند. به‌عنوان مثال، اینکه باید به پیمان‌ها وفادار بود و تعهدات را انجام داد. یا شکستن پیمان بی‌انصافی است. و نقض قرارداد می‌تواند به طرف مقابل آسیب برساند. همه و همه قراردادهایی هستند که از تعریف ما از «خوب و بد» نشأت می‌گیرند. امین گون سیرر (Emin Gün Sirer) – مدیرعامل آوا لبز (AvaLabs). استاد دانشگاه کرنل (Cornell University). مدیر آی‌سی‌۳ (IC3)معتقد است که در جامعه ارزهای دیجیتال، یک باور اساسی وجود دارد. که معتقد است نهادهای سنتی تنظیم مقررات حق هیچ اظهارنظری درباره سازوکار این شبکه‌ها ندارند.

ارزروز: سیاست و مقررات

وجود این باور برای تداوم کار ارزهای دیجیتال و ساخت و عرضه فناوری‌هایی که افراد را در سراسر جهان به یک سیستم مالی متصل می‌کند، کاملاً حیاتی است؛ چراکه همان‌‌طور که در برخی حکومت‌های مستبد شاهد هستیم، دسترسی به سیستم مالی مستلزم ترک اعتقادات شخصی و پیروی از باورهایی است که موردتأیید دولت باشد. این دقیقاً اتفاقی است که نباید برای ارزهای دیجیتال تکرار شود. مارک پاورز (Marc Powers) – استاد حقوق و وکیل سابق کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) وعده بلاک چین این است که نوعی فناوری را به سراسر جهان عرضه کند که احیاکننده چندین ارزش بنیادین و والای انسانی باشد. این ارزش‌ها عبارت‌اند از: استقلال و آزادی مالی، امنیت مالی و سیاسی برای بسیاری از مردم جهان، شمول مالی برای میلیاردها نفر و فراهم‌کردن امکان تراکنش‌های همتابه‌همتای به‌صرفه و سریع و بدون نیاز به واسطه.

عضو کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا معتقد است

هستر پیرس (Hester Peirce)، عضو کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا و برایان بروکس (Brian Brooks)، سرپرست پیشین دفتر کنترل ارز آمریکا، اینجا در مسیر درستی قرار گرفته‌اند. البته درمورد اینترنت، قضیه تا حدودی متفاوت بود. پس از پیشرفت اینترنت و رونق دات‌کام (dot-com)، قانونی به نام ساربنز-آکسلی ۲۰۰۲ (SOX) تصویب شد که هزاران مقررات جدید را با هدف حمایت از مشتری و سرمایه‌گذار وضع کرد. ماتی گرینسپن (Mati Greenspan) – بنیان‌گذار شرکت کوانتوم اکونومیکس (Quantum Economics)گفت. بسیاری از دارایی‌های دیجیتال از اساس در برابر تنظیم مقررات مقاوم هستند. یکی از دلایل اصلی ابداع بیت کوین این بود که ارزی داشته باشیم که مستقل از دولت‌ها و بانک‌ها باشد. بنابراین، منطقی است که نهادهای نظارتی در نظارت بر این بازار خاص، با چنین دشواری‌هایی روبه‌رو باشند.

ارزروز: بلاک چین

تیبالت وربیست (Thibault Verbiest) – رئیس بنیاد IOUR، کارشناس بانک جهانی و کارشناس رصدخانه و انجمن بلاک چین اتحادیه اروپا پاسخ داد. تا زمانی که جوامع ما در یک سیستم مبتنی بر دولت و با حاکمیت قانون زندگی می‌کنند. نهادهای نظارتی همیشه در مواجهه با اقدامات غیرقانونی یا نابهنجار، به‌دنبال نهادها یا افرادی خواهند بود. که از لحاظ قانونی مسئول هستند؛ حتی اگر این افراد یا نهادها واقعاً گناهکار نباشند. تیم دریپر (Tim Draper) – بنیان‌گذار دریپر آسوشیتد (Draper Associated) و دریپر فیشر جروتسون (Draper Fisher Jurvetson) بر این باور است. که بیت کوین، به‌عنوان پرچم‌دار اعتماد و آزادی، همچنان جهانی خواهد ماند. به نظر من بهترین حکومت‌ها در شکل فعلی خود تلاش می‌کنند. که برای این فناوری جدید قانون‌گذاری کنند. چون می‌دانند که در بلندمدت به‌نفع شهروندان آنها خواهد بود.

سرپرست استراتژی شرکت تتا و مدیرعامل ای تورو

وِز لِویت (Wes Levitt) – سرپرست استراتژی در شرکت تتا لبز (Theta Labs Inc)عنوان کرد. به نظر می‌رسد که صنعت ارزهای دیجیتال و قانون‌گذاری اکنون در میانه راه به هم رسیده‌اند. و اگر به ارزش‌های این صنعت باور دارید، این بهترین نتیجه‌ای است که می‌توانید امید حاصل شدنش را داشته باشید. یونی اسیا (Yoni Assia) – بنیان‌گذار و مدیرعامل ای‌تورو (eToro)بیان کرد. ازبین‌بردن موانع و افزایش دسترسی به اطلاعات، محصولات و خدمات که هدف توسعه ارزهای دیجیتال بود. همچنان یک ارزش بنیادین برای این صنعت باقی خواهد ماند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبلاک چین راهکار ایمن‌سازی داده‌ها، کنترل زنجیره تأمین و خودکارسازی فرآیندها
مقاله بعدیرئیس بانک مرکزی آفریقای جنوبی می‌گوید: ارز دیجیتال ارزشی ندارد

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید