عصر یخبندان Difficulty Bomb یا بمب سختی برای رمزارز اتریوم

330
عصر یخبندان

حفظ و پایداری شبکه

ارزروز:اتریوم به صورت اثبات کار یا همان ماینینگ «استخراج» فعالیت می‌نماید. از این رو می‌توان عنوان کرد: قدرت پردازش ماینرها نه تنها برای تولید اترهای جدید. بلکه برای تایید تراکنش‌ها و البته حفظ پایداری شبکه بلاک‌‌چین نیز استفاده می‌شود. بمب سخت یا همان عصر یخبندان اتریوم واژه یا مفهومی است که در سال 2015 توسط توسعه‌دهندگان اتریوم مطرح شده است. که طی یک نقشه عمدی با افزایش سختی استخراج شبکه اتریوم را نابود می‌کند. به عبارت دیگر این برنامه بدین منظور طراحی شد که توسعه دهندگان اتریوم مجبور شوند به سمت اثبات سهام حرکت کنند. در مکانیزم شبکه اتریوم استخراج‌کنندگان یا همان ماینرها با استفاده از سخت‌افزارهایی برای حل معادله‌‌ی بلاک‌ها با یکدیگر رقابت می‌کنند. برنده این رقابت علاوه بر پاداش شبکه، اجازه اضافه کردن بلاک بعدی به بلاک چین را نیز دریافت خواهد کرد.

ارزهای دیجیتال بر پایه اثبات کار مانند اتریوم، به این شکل کار می‌کنند. که سختی شبکه با اضافه یا کم شدن استخراج‌کننده یا به عبارتی دیگر قدرت پردازشی به شبکه، تغییر پیدا می‌کند. با این مکانیزم نرخ یافتن معادلات شبکه توسط ماینرها و به تبع آن آزاد شدن کوین‌های جدید در شبکه به صورت تقریباً ثابتی در یک بازه زمانی انجام خواهدگرفت. این امر با تعویض سخت‌افزارهای قدیمی با دستگاه‌های قدرتمندتر و جدیدتر توسط ماینرها نیز پابرجا خواهد ماند.

بمب سختی

که پس از فعال شدن بمب سختی، سختی شبکه به صورت نمایی صعودی خواهد بود. و زمان بیشتری برای حل معادله یک بلاک مورد نیاز خواهدبود. قدرت بمب سختی شبکه و تغییرات آن به قدری محسوس خواهدبود. که شبکه اتریوم را در حالت فعلی متوقف یا به اصطلاح فریز خواهدکرد. و دیگر هیچ تراکنشی در شبکه به دلیل سختی بسیار بالای آن انجام نخواهدشد. این مفهوم با اصطلاح «عصر یخبندان اتریوم» شناخته می‌شود. حال سوال اینگونه مطرح می‌شود، چرا توسعه‌دهندگان اتریوم بمب سختی را در شبکه کار گذاشته‌اند؟ پاسخ اینگونه است که: بمب سختی اتریوم زمانی فعال می‌شود که شبکه اتریوم از مکانیزم اثبات کار (PoW) به مکانیزم اثبات سهام (PoS) انتقال یابد. مکانیزم اثبات سهام در نسخه‌ای از اتریوم که با نام کسپر (Casper) شناخته می‌شود، رخ خواهدداد. و این تغییرات به قدری گسترده خواهدبود که به هارد فورک جدیدی در شبکه برای پیاده‌سازی نسخه دوم اتریوم(2.0 Ethereum ) نیازاست.

در شبکه اتریوم پس از هارد فورک نهایی که سرنیتی (Serenity) نام دارد احتمالا دو شبکه اتریوم وجود خواهد داشت؛ بلاک چین جدید اتریوم که با مکانیزم اثبات سهام کار می‌کند و بلاک چین قدیمی که هنوز بر پایه اثبات کار است و برای زنده بودن به ماینرهایش احتیاج دارد. شاید اینگونه بتوان گفت که توسعه‌دهندگان هر بلاک چینی این خطر را پس از هر هارد فورک احساس می‌کنند که ماینرها یا به اصطلاح کسانی که بلاک چین را زنده نگه می‌دارند، به انتقال بر روی شبکه جدید متقاعد نشوند و بر فعالیت خود روی شبکه قدیمی اصرار ورزند. این اتفاق پس از هارد فورک DAO برای شبکه اتریوم رخ داد. که در نتیجه آن ارز جدیدی به نام اتریوم کلاسیک (بلاک چین قدیمی اتریوم) پدید آید. هم‌اکنون اتریوم کلاسیک به همراه شبکه اتریوم در حال فعالیت است و ماینرهای خاص خودش را دارد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلی2 تریلیون دلاری شدن بازار ارزهای دیجیتال و 6 اتفاق مهم هفته گذشته
مقاله بعدی62 درصد از درآمد اپلیکیشن رابین‌هود از معاملات دوج‌کوین بوده است

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید