ارزروز: اوایل سال جاری، دولت چین گام مهمی برای ممنوعیت هرگونه فعالیت ماینرها جهت استخراج ارز در محدوده خود برداشت. این تصمیم باعث خروج گسترده قدرت هشینگ شد. 168 اگزاهش در ثانیه(EH/s) تا نزدیک به 86EH/s، تا 23 ژوئن. این مقدار نشان دهنده افت تقریبا 40 درصدی از چین به کشورهای اطراف می‌باشد.

به طور مختصر، نرخ هش به کل قدرت محاسباتی مورد نیاز برای به دست آوردن یک بیت کوین اشاره دارد. به عبارت دیگر، می‌توان گفت در حالی که بانک‌های مرکزی ارزهای فیات را منتشر می‌کنند، ماینرها بیت کوین جدیدی برای حل قطعات کد ریاضی پیچیده‌ای که به آنها بلاک گفته می‌شود، استخراج می‌کنند.

پیش از این ممنوعیت، چین مدعی بود که 65 درصد از کل هش بیت کوین جهان را در اختیار دارد. از زمان حرکت فوق الذکر، تعداد زیادی از اپراتورهای استخرهای استخراج چمدان خود را بسته و عازم مراتع سبزتر شده‌اند. در یکی از نمونه‌ها، شرکت استخراج کانادایی Bitfarms خاطرنشان کرد که درآمد این شرکت در سه ماهه دوم سال 2021 تقریباً 30 quarter نسبت به سه ماهه افزایش یافته است. این در حالی است که این شرکت در مقایسه با سه ماهه قبل 26 درصد BTC بیشتر استخراج کرده است.

دقیقا چه اتفاقی برای ماینرها می‌افتد؟

پس از چند ماه تلاطم، سطح نرخ هش بیت کوین بار دیگر تثبیت شده است. به نظر می‌رسد که اعداد و ارقام به همان وضعیتی که چند ماه پیش بود باز می‌گردد. در این راستا، داده‌های موجود توسط شرکت تجزیه و تحلیل رمزنگاری CryptoQuant نشان می‌دهد. این معیار بار دیگر از مرز 150EH/s عبور کرده و سطوح آن را تا 28 ژوئن سه برابر شده است.

همچنین لازم به ذکر است که در 13 می، میانگین نرخ هش بیت کوین به بالاترین سطح 197.6 EH/s رسید. اما این رقم بیش از 65 درصد کاهش می‌یابد. به این دلیل که ریگ‌های استخراج در سراسر چین با “مهاجرت بزرگ” روبرو شده اند. با این حال، با نزدیک شدن به معیارهای اولیه در اوایل ماه ژوئن، تخمین زده می‌شود که مقادیر جدید بالا در همه زمان‌ها در چند ماه آینده مجدد ثبت شود.

کوین ژانگ، معاون توسعه تجارت در شرکت معدن کریپتو فاندری، اشاره کرد که علیرغم بهبودی که مشاهده می‌شود، هنوز اوضاع به حالت عادی باز نگشته. وی افزود که مقدار 152EH/s بر اساس یک پنجره کوتاه 24 ساعته برآورد نرخ هش، که در آن شانس در کل شبکه بالا بود و بلوک‌ها سریعتر از حد انتظار حل می‌شدند، اتفاق افتاد و افزود:

در حال حاضر، میانگین متحرک 24 ساعته برای نرخ هش، بار دیگر در حدود 130EH/s در حال نوسان است.این مقدار با میانگین متحرک سه و هفت روزه نیز مطابقت دارد. نرخ هش BTCs مطمئناً در حال بهبود است و به حالت عادی باز می‌گردد. با‌این‌حال، اکثر ماینرها در چین که از ممنوعیت آواره شده‌اند، ناوگان استخراج خود را به خارج از کشور فرستاده‌اند. برخی نیز آنها را انبار می‌کنند تا بتوانند مجدد ظرفیت میزبانی باز پیدا کنند.

مطمئناً مشاهده نرخ آنلاین هش بسیار هیجان انگیز است. بسیاری از آن نیز به دلیل تحویل سفارشات جدید است. ژانگ در پایان گفت: “تا پایان سال، ما می‌توانیم اوج‌های جدیدی را برای سختی شبکه و میزان هش تعیین کنیم.

آثار ممنوعیت چین برای ماینرها همچنان ادامه خواهد داشت

فیلیپ سالتر، مدیر ارشد فنی شرکت استخراج بیت کوین Genesis Digital Assets گفت که بسیاری از ماینرهای چینی همچنان به کار خود ادامه داده‌اند. به امید بهبود وضعیت داخل چین یا احتمالاً منتظر فرصتی جذاب برای مهاجرت به خارج از کشور.

با این حال، وی افزود که بیشتر سایت‌های استخراج قابل توجه در طول سال 2021 خریداری شده‌اند. هیچ ظرفیت کوتاه مدت برای استقرار 5-8 گیگاوات سخت افزار استخراج وجود ندارد. اساساً به این معنی است که وضعیت هنوز به هیچ نوع راه حل ملموس نرسیده است سالتر افزود:

بنابراین، هنوز شرایط به پایان نرسیده است. من فکر می‌کنم ما حداقل تا یک سال دیگر آثار خروج ماینرهای چین را خواهیم دید. احتمالاً اکثر سخت افزارهای ماینینگ دیر یا زود دوباره ظاهر می‌شوند و نرخ هش باز می‌گردد. اما، ما باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا این امر به آهستگی در طول زمان اتفاق می‌افتد. یا فروش سخت افزاری که باعث وحشت می‌شود، قیمت بازار را کاهش می‌دهد.

به طور مشابه، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت معدنی BitRiver، ایگور روگنتس گفت: احتمال بازگشت نرخ هش BTC وجود دارد. همانند گذشته ماشین‌های سفارش داده شده به خریداران بین المللی تحویل داده خواهد شد. او هنوز معتقد است که اکثر ماشین‌هایی که آفلاین بودند شناسایی نشدند.

در یک یادداشت فنی، روگنتس خاطرنشان کرد که در چند هفته پس از ممنوعیت، کل نرخ هش بیت کوین بیش از 60 اگزاهش قدرت محاسباتی را از دست داد. وی معتقد است که در مجموع 750 هزار دستگاه در نتیجه ممنوعیت به احتمال زیاد در حالت آفلاین قرار می‌گیرند.

سرانجام، از نظر روگنتس، نرخ هش بیت کوین همچنان افزایش می‌یابد. دلیل آن نیز تحویل ماشین‌های سفارش داده شده قبلی توسط تولیدکنندگان می‌باشد. علاوه بر این، وی خاطرنشان کرد که هر واحد از این ماشینهای استخراج جدید در مقایسه با ماشینهای نسل قبلی که قبلا بر بازار چین تسلط داشتند، هشت برابر نرخ هش بیشتری دارد. وی گفت: “نرخ هش بیت کوین حتی ممکن است قبل از پایان سال به بالاترین حد خود برسد.”

ماینرها در آمریکای شمالی افزایش می‌یابند

بر اساس داده‌های منتشر شده توسط شاخص کمبریج، استخرهای استخراج مستقر در ایالات متحده حتی قبل از ماه ژوئن، بخش بزرگی از نرخ هش BTC را به خود اختصاص داده‌اند. زمانی که ممنوعیت چین حتی به طور کامل اعمال نشده بود. در همین راستا، Riot، یک شرکت استخراج مستقر در ایالات متحده، 31.5 میلیون دلار از درآمد مربوط به استخراج برای دوره سه ماهه گزارش کرد. بیش از 1500 درصد از درآمد 1.9 میلیون دلاری خود در سه ماهه دوم 2020.

این شرکت همچنین از افزایش 38 درصدی تعداد کل بیت کوین، در مقایسه با سه ماهه قبل گزارش داد. 675 بیت کوین در مقایسه با 491 بیت کوین در سه ماهه اول تولید کرد. در حقیقت، Riot اخیراً پروژه توسعه 650 میلیون دلاری 400 مگاواتی را با Whinstone US آغاز کرد و در مجموع چهار تأسیسات تولید برق اضافی نیز در حال ساخت است.

سایر شرکتهای استخراج ارز دییجتال در آمریکای شمالی که سالانه دستاوردهای خیره‌کننده‌ای را ثبت کرده‌اند عبارتند از: Marathon (268٪)، Bitfarms (210٪)، Riot (126٪) و Hut8 (180٪). این داده‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های فوق توانستند در ماه جولای به طور متوسط 58 درصد بیشتر از ماه ژوئن بیت کوین تولید کنند.

فرد تیل، مدیرعامل Marathon Digital Holdings در مورد عملکرد اخیر شرکت خود اظهار داشت که در سه ماهه دوم سال، درآمد شرکت نسبت به سه ماهه قبل 220 درصد (تقریبا 30 میلیون دلار) افزایش یافته است. علاوه بر این، نرخ هش شرکت نیز در طول پنجره زمانی فوق 196 درصد افزایش یافت.

بنابراین، جالب است که ببینیم بازیابی نرخ هش بیت کوین از اینجا به بعد چگونه پیش می‌رود. به ویژه با افزایش تعداد شرکت‌های سراسر جهان در ظرفیت‌های تولید خود.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبازنشستگان السالوادور علیه تصویب بیت کوین اعتراض کردند
مقاله بعدیماه های خوب برای آلت کوین ها؛ رشد 200 درصدی اولنچ

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید