حکمرانی بیت کوین در السالوادور، جایگزینی آن در روسیه و مخالفان همیشگی

228
ارزروز: بیت کوین

حکمرانی بیت کوین در السالوادور

ارزروز: الیزابت وارن، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست و یکی از منتقدان قدیمی ارزهای دیجیتال. در نشستی به غیرقانونی بودن صنعت رمزارزها اشاره کرد. از سوی دیگر در روسیه در یک نظرسنجی ۷۷ درصد از سرمایه‌گذاران روسی، بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را به طلا ترجیح می‌دهند. و در السالوادور بیت کوین بر تخت پادشاهی نشست. این کشور به عنوان پیشگام، بیت‌کوین را رسما در این کشور قانونی کرد. السالوادور کشوری کوچک در آمریکای مرکزی است که منبع درآمد اصلی آن تجارت با آمریکاست. این اولین گام برای قانونی‌سازی ارزهای دیجیتال در سراسر دنیا است. روز دوشنبه رئیس‌جمهور این کشور نایب بوکله طی توییتی اعلام کرد که ۲۰۰ بیت‌کوین دیگر به ارزش تقریبا ۲۱ میلیون دلار خریداری کرده‌اند و اکنون ۴۰۰ بیت‌کوین در اختیار دارند که این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

السالوادور در سال ۲۰۰۱ در پی تورم شدید و بحران اقتصادی، پول ملی خود به نام «کولون» را کنار گذاشت. و دلار آمریکا را با هدف مقابله با تورم و افزایش تجارت با آمریکا به عنوان ارز رایج انتخاب کرد. در پی این سیاست، دولت السالوادور به طور کامل سیاست پولی خود را کنار گذاشت. و از آن زمان تاکنون کنترل سیاست پولی این کشور بر عهده فدرال رزرو ایالات‌متحده است. البته در سال ۲۰۱۹ استفاده بیت‌کوین به‌طور آزمایشی به کار گرفته شده بود و به شکلی موفقیت‌آمیز توانست به اقتصاد این کشور کمک کند. ااستیو هانکه استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا هشدار داده بود. که استفاده بیت‌کوین به عنوان ارز رایج ممکن است اقتصاد را به طور کامل نابود کند. وی معتقد است که مشخصاً نیروهای سیاهی پشت این موضوع هستند که می‌خواهند به واسطه بیت‌کوین دست‌شان را به دلار آمریکا برسانند.

جایگزینی ارزهای دیجیتال در روسیه

به گزارش کریپتو پوتیتو ۷۷ درصد از سرمایه‌گذاران روسی، ارزهای دیجیتال را برای سرمایه گذاری های بلند مدت به طلا ترجیح می‌دهند. کمتر از ۹ درصد عقیده دارند که این فلز گران‌بها نسبت به سایر گزینه‌ها برتری دارد. و ۱۴ درصد هم بر این باورند که ارزهای مطرح کشورهای مختلف، نظیر دلار و یورو، بهترین انتخاب برای سرمایه‌گذاری است. بر این اساس شهروندان بزرگ‌ترین کشور جهان از نظر وسعت جغرافیایی، دید گسترده‌ای نسبت به ارزهای دیجیتال دارند. اما الیزابت وارن یکی از منتقدان قدیمی ارزهای دیجیتال معتقد است. که این موضوع برای فروپاشی دلار طرح ریزی شده است.

بانک سایه‌ای (Shadow Bank) به موسسات مالی غیربانکی گفته می‌شود. که خارج از چارچوب مقررات رایج بانکی، اقدام به ارائه خدماتی نظیر اعطای وام می‌کنند. بانکداری سایه به خودی خود غیرقانونی نیست، اما برخی از شرکت‌هایی که از این سیاست پیروی می‌کنند بعضا مرتکب فعالیت‌های غیرقانونی می‌شوند.  نیویورک‌تایمز در گزارش خود بیشتر بر موضوع بلاک‌فای (BlockFi) متمرکز شده است. بلاک‌فای یک استارت‌آپ وام‌دهی مبتنی بر ارزهای دیجیتال است. که منابع مالی آن را بخش خصوصی تامین می‌کند و توجه تعداد زیادی از مقامات نظارتی ایالات‌متحده را هم به خود جلب کرده است.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیمعامله گری (TRAD) بهتر است یا هودل (HODEL) کردن
مقاله بعدیبلاک چین کیوتیز (Blockchain Cuties)

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید