تهدید اقتصادی ارزهای دیجیتالی می تواند برای برخی از کشورها مانند ایران فرصت باشد

180
رمزارز

رمزارزها پدیده‌ای جدید در اقتصاد دنیا

ارزروز: هر پدیده‌ای از اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی بعد از یک بازه زمان در رفتارمردم عادی یا قابل درک می‌شود. استیو هانکه استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور آمریکا معتقد است ارزهای دیجیتالی معایب و محاسنی دارد. این متخصص در حوزه هیات‌های ارزی، معتقد است. تنها چیزی که در مقطع فعلی به اقتصاد ایران کمک خواهد کرد. راه‌اندازی یک هیات ارزی است که با یک پشتوانه نیرومند نظیر طلا اقدام به انتشار اسکناس کند. وی خاطرنشان کرد: ارزهای دیجیتالی علاوه بر محاسن مخاطرات زیادی دارند که نباید نادیده گرفته شوند. بسیاری از کشورها به سمت استفاده از پتانسیل ارزهای دیجیتال رفته‌اند. برخی از بانک‌های مرکزی در مراحل پایانی رونمایی از ارز دیجیتالی ملی خود. و برخی نیز به دنبال قانونی اعلام شدن بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی به عنوان ابزارهای پرداخت رسمی هستند.

هیات‌های ارزی

هیات‌های ارزی: نهادی هستند که وظیفه آنها حفظ برابری ارزش پول ملی در برابر دیگر ارزها است. هانکه در نقدی عنوان نمود که قبول ورود رمزارزها به اقتصاد ایران به تنهایی مشکلی را حل نخواهد کرد. به عبارتی دیگر تعیین قوانین و مقررات در کنار چهارچوب های استاندارد اقتصادی شاید بتواند راهکار مناسبی باشد اما کامل نیست. السالوادور، پاراگوئه و اروگوئه بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را به عنوان ابزار پرداخت رسمی شناخته‌اند. که دلیل اقبال کشورهای آمریکای لاتین به رمزارزها بی‌ارزشی پول ملی آنهاست. پاناما، اکوادور و السالوادور، دلار را به عنوان پول رسمی خود پذیرفته‌بودند. فعالان ارزهای دیجیتالی در این کشورها معتقدند این ارزها بهتر از پول‌های ملی یا دلار هستند. اما پذیرش دلار به عنوان واحد پول رسمی نیز خیلی خوب جواب داده است.

مخاطرات پذیرش ارزهای دیجیتالی نیز کم نیستند. و بزرگ‌ترین ریسک چنین کاری، عدم انطباق با قوانین کارگروه ویژه اقدام مالی است. به این دلیل که نادیده گرفتن قوانین می‌تواند منجر به تحریم‌هایی شود. در کشورهایی که ارزهای‌دیجیتالی پول ملی است، استاندارد ضرورت شناخته شدن طرفین معامله نادیده گرفته می‌شود. از این رو ممکن است وارد لیست سیاه FATF شوند. همچنین شاهد وقوع پول‌شویی و جرایم مالی زیادی خواهیم بود. در حال حاضر ۴۶ درصد تراکنش‌های بیت‌کوین در فعالیت‌های مجرمانه بوده ‌است.

مقاله قبلیافزایش قیمت بیت‌کوین تا مرز 45 هزار دلار، فدرال رزرو نتوانست جلوی آن را بگیرد
مقاله بعدیبه دنبال افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم حال دوج کوین آماده جهش است

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید