آیا دلیل توقف بیت کوین تتر است؟

ارزروز: از ابتدای خرداد در پی کاهش ارزش بازار تتر، پس از افزایش‌های متوالی به شکلی ناگهانی متوقف شد. این موضوع در حالی رقم خورد که بیت کوین نیز از اوج تاریخی خود فاصله گرفته بود. حال که بیت کوین بین دو کانال 20 هزار تا 40 هزار دلاری محبوس شده، این سوال مطرح می گردد آیا دلیل توقف بیت کوین تتر است؟ معامله گران این بازار معتقدند که توقف عرضه تتر در راستای چالش های بیت کوین رقم خورده است. محبوس شدن قیمت بیت کوین به عنوان پرچمدار ارزهای دیجیتال سلطه این ارز را نیز به خطر خواهد انداخت. ظهور رقیبی با نام USDC و فشارهای قانونی پیرامون تتر، از جمله دلایل توقف عرضه تترهای جدید عنوان می‌شود.

تاثیر محدودیتهای چین

مدیر ارشد بخش فناوری تتر پائولو آردوینو (Paolo Ardoino)، نیز در گزارشی با تایید بر افت تقاضا برای تتر، عنوان نمود که کاهش در بازار ارزهای دیجتال مختص به تتر نیست. یا به عبارتی دیگر نوسانات سینوسی در این بازار به صورت مداوم در حال شکل گیری است. به اعتقاد ایشان در هفته های پیش رو مسیر افزایشی را از تتر شاهد خواهیم بود. در این بازه کویین های دیگری نیز شاهد کاهش بودند. از طرفی محدودیت‌هایی که چین برای تتر تعریف نموده استخراج و معاملات این ارز نیز با مشکل مواجه شده است. بیت کویین توانسته بود قله ۶۴۹۲۸ دلاری را ثبت نماید. پس از انتشار اخبار منفی از چین، قیمت بیت‌کوین برای  مقاطعی حتی به زیر ۳۰هزار دلار نیز نزول کرد.

تاثیر بازار بر تتر

تتر محبوب در نظر معامله گران چینی نیز مانند بیت کویین از این آسیب دورنماند. به نوعی می‌توان گفت که تتر نیز مانند بیت کوین درگیر این اخبار منفی شد. با توجه به ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال با یوآن، تتر تنها راه برای مبادلات ارزی خواهد بود. اما در 30 روز گذشته پلیس این کشور بیش از هزار نفر را به جرم پولشویی دستگیر نمود. این افراد برای فرار از قوانین مالی و اقتصادی موجود بر این کشور از ارزهای دیجیتال بهره می برند. گمرک هنگ‌کنگ نیز یک باند پولشویی را که از ارزهای دیجیتال، به‌ویژه تتر، استفاده می‌کردند، منهدم کرده است. چین با بیش از یک پنجم جمعیت جهان، می تواند به تنهایی بر رونق یا عدم رونق هر بازاری تعیین کننده باشد.

در این خصوص مدیر ارشد شرکت امبر گروپ Amber Group آنابل هوانگ Annabelle Huang با تأیید مشکلات بسیار بزرگ بر نقد نمودن ارزهای دیجیتال در کشور چین گفت:
بسیاری از میزهای معاملاتی فرابورسی معاملات خود را در این کشور متوقف نموده‌اند. بنابراین شکستن کانال های موجود برای بیت کویین بسیار دشوار خواهد بود. بر این اساس مدیر اسبق ماتریکسپورت Matrixport ریچل لین Rachel Lin عنوان کرد که با توجه به عدم مبادلات تتر در صرافی ها در قاره آسیا با وجود کاهش ورود کمتر سرمایه به بازار، تقاضا برای تتر هم کمتر شده است. در این راستا بابل Babel پلت‌فرم اعطای وام هنگ‌کنگی از کاهش نرخ سود برای سپرده‌گذاری های تتر خبر داد.

USDC جایگزین احتمالی

بررسی ها نشان از آن دارد که موضوع محدودیت‌های چینی برای کار با رمزارزها به راحتی حل نشود. و این اخبار می‌تواند تمام میزهای معاملاتی دلار/ تتر در سنگاپور و هنگ‌کنگ را تحت فشار قرار دهد. وی نیز عنوان کرد که این شرایط اوضاع را به نفع USDC پیش خواهد برد. USDC متعلق به شرکت سیرکل (Circle) است. سیرکل در گزارش از انتشار ۱۰ بلاک‌چین دیگر خبر داد. این شرکت به‌دنبال عرضه عمومی سهام خود از طریق SPAC است. ترون نیز یکی از بلاک‌چین‌هایی است که اخیرا USDC را اضافه کرده است. از اهداف این ارز دیجیتال در بلاک‌چین ترون مهیاکردن شرایط برای «رشد در آسیا» و دیگر نقاط جهان خواهد بود.

نقش ترون در وضعیت موجود

ترون تراکنش هایی سریع و ارزان را نسبت به رمزارزهای دیگر نظیر اتریوم داراست. به عبارتی دیگر تترهای روی ترون بیشتر از تترهایی نظیر اتریوم است. فعالان بازار رمز ارزها معتقدند معامله‌گران آسیایی تراکنش‌های ارزان و سریع را نسبت به تراکنش های سنگین و گران ترجیح می‌دهند. ازین رو می‌توان عنوان نمود که ورود USDC به بلاک‌چین ترون بیش از پیش برای معامله‌گران آسیایی جذاب خواهد بود. جاستین سان مدیر توسعه ترون در این خصوص پیش بینی نمود که USDC در قاره آسیا شرایط بهتری را نسبت به تتر تجربه خواهد نمود. شاید بتوان اینگونه عنوان نمود که بازار استیبل‌کوین‌های آسیا هم اکنون نیاز به تنوع بیشتر در مباحث زیرساخت‌ دارند. فعالان بازار در منقطه قاره آسیا به‌دنبال گزینه‌های بیشتری هستند.

در این خصوص لین عنوان نمود که تتر وابسته به کانال هایی در خارج از صرافی هاست. اما بر عکس تتر USDC  به‌دلیل خدمات مشتریان تشویقی ارائه‌شده، با شرایط آسانتری قابل خرید و فروش خواهد بود. همچنین وی تصریح می نماید که شرایط تعامل یا کارکردن با USDC بسیار آسان و کاربرپسند است. همچنین بلافاصله پس از ارسال مدارک و درخواست، توسط ارتباط با پشتیبان، فرآیند تبادل رقم خواهد خورد. البته بدیهیست که در حال حاضر نمی توان عنوان نمود که پادشاهی تتر در آسیا به پایان رسیده است. اما USDC به‌خوبی توانسته حوزه امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای را تحت سلطه خود در بیاورد.

ARZROUZ.COM

مقاله بعدیارزهای دیجیتال در بازار جهانی به 1400 میلیارد دلار رسیدند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید