.دفتر کل یا Distributed Ledger

ارزروز: دفترکل در علم حسابداری به محلی گفته می‌شود که در آن اطلاعات مالی از قبیل حساب‌ها، بدهی‌ها و اعتبارات ثبت‎ می‌شوند. تا در زمان مشخص بتوان از آن‌ها برای رسیدگی به امور استفاده کرد. شاید بتوان گفت که این موضوع از دوره پارینه سنگی شکل گرفته است. حتی می توان عنوان نمود که بخش عظیمی از علوم مانند زبان شناسی و ریاضیات برای رسیدن به دفترکل‎ در بازار شکل گرفته‎ است. دفتر کل توزیع‌شده یا Distributed Ledger یکی از نوآوری‌های کاربردی در دنیای فناوری است. که کاربردهای آن طیف گسترده‌ای را در برمی‌گیرد. در این بین، بلاک چین محبوب‌ترین دفتر کل توزیع‌شده‌ای است که بشر توانسته به آن دست یابد. کسب‌و‌کارها که همان بازارهای قدیمی هستند حال می‌توانند از فناوری بلاک چین به اهداف خود برسند. اهداف مختلفی از جمله ایمن‌سازی داده‌ها، کنترل زنجیره تأمین، مدیریت حق تکثیر یا همان کپی‌رایت آثار و خودکارسازی فرایندها استفاده کنند.

شاید بدین گونه نیز بتوان گفت که بلاک چین دارای قابلیت‌های منحصربه‌فردی است که می‌تواند تأثیر بسیار مهمی بر کسب‌وکارهای آینده داشته باشد. به‌عبارتی‌دیگر با این فناوری می‌توان معاملات‌و‌عملیات را بدون نیازبه دریافت مجوز و همچنین بدون مراجعه به واسطه‌های غیرضروری انجام داد. همچنین این فناوری به سیستم‌ها کمک می‌کند تا داده‌ها را به‌صورت تغییرناپذیر و غیرقابل‌سانسور ذخیره کنند. شرکت بیوتکنولوژی مدرنا‌(Moderna)، شرکتی واقع در ایالت ماساچوست آمریکا در ابتدای مارس سال ۲۰۲۱ (اسفند ۹۹) اعلام کرد که از فناوری‌های دفتر کل توزیع‌شده و هوش مصنوعی در توزیع واکسن خود استفاده خواهد کرد. به عبارتی دیگر فناوری بلاک چین، قابلیت ردیابی واکسن‌های توزیع‌شده را برای این شرکت فراهم می‌کند. این شرکت در حال حاضر از سیستم دیجیتالی به نام Digital Health Pass استفاده می‌کند. که خود مبتنی بر بلاک چین IBM است.

اتریوم پلتفرمی برای تمام فصول

اتریوم بلاک چین مرجع بسیاری از پروژه‌های موجود در بازار رمزارزها است. اما همه اتریوم را به عنوان یک DeFi یا یک پروژه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) می‌شناسیم. اما در حال حاضر مشاغل سنتی هم از این شبکه استفاده می‌کنند. همانطور که در بالا هم اشاره شد شرکت بیوتکنولوژی مدرنا‌(Moderna)، شرکت‌های سوسایتی جنرال (Societe Generale). سیتی (Citi)، بی‌ان‌پی پاریباس (BNP Paribas)، آی‌ان‌جی (ING) و شل (Shell). شرکت‌هایی هستند که از اتریوم برای تجارت کالا استفاده می‌کنند. همچنین در دو سال اخیر بانک‌ها و دیگر شرکت‌های بزرگ، پلتفرمی به نام کومگو اس‌اِی (komgo SA) را راه‌اندازی کرده‌اند.

ارزروز: اتریوم

کومگو اس‌ای یک پلتفرم معاملات کالاست که مبتنی بر اتریوم طراحی شده است. این پلتفرم، جریان معاملات کالاهای فیزیکی را سرعت می‌بخشد. و  دو محصول اصلی دارد: یکی برای فرایند شناخت مشتری (KYC) و دیگری برای اعتبارنامه‌های دیجیتالی. همچنین آی‌ان‌جی که یکی از اعضای کلیدی کومگو اس‌ای است، از اتریوم در سازمان حسابرسی و تسویه پرداخت‌های خود که اف‌نالیتی (Fnality) نام دارد استفاده می‌کند. اتریوم قراردادهای هوشمند و بسیاری از ویژگی‌های دیگر را برای سازمان‌ها به ارمغان آورده است. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت از جمله مسترکارد، سامسونگ، مایکروسافت و جی‌پی مورگان در اتحادیه سازمانی اتریوم Ethereum Enterprise Alliance یا به‌اختصار EEA عضو هستند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیاتریوم برترین پروتکل لایه اول است اما رقبای بسیاری از جمله تزوس دارد
مقاله بعدیقانون‌گذاری ارزهای دیجیتال از نگاه فعالان و بزرگان علم اقتصاد و نوآوری

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید