بازار ارزهای دیجیتال و مهمترین رویدادهای این حوزه در سال 2021

112
ارزروز: رمزارزها
بازار خرسی و بازار گاوی و تفاوت های آنها برای معامله گران در صنعت ارزهای دیجیتال

ارزروز: سال 2021 رو به پایان است و اگر راهی برای توصیف عملکرد صنعت ارزهای دیجیتال در 12 ماه گذشته وجود داشته باشد، رشد چشمگیری خواهد بود.

ارزهای دیجیتال اصلی رکوردهای قبلی را شکستند. پذیرش ارزهای دیجیتال شده نیز رشد کرد. بخش‌های جدید رشد کردند و موارد جدید استفاده از بلاک چین پیشرفت‌های چشمگیری را ایجاد کردند.

DeFi و Altcoins

دو نفر از برندگان برتر سال 2021 سولانا (SOL) و Terra (LUNA) بودند. سولانا 9500 درصد افزایش یافت در حالی که لونا 13000 درصد افزایش یافت. سرمایه گذاری‌های قابل توجه و رشد اکوسیستم، سودهای عظیم را برای این دو توکن تسریع کرد. همچنین می‌توان استدلال کرد که این دو به‌عنوان «قاتلان اتریوم» بالقوه، نقشی در روندهای صعودی عظیم آنها داشتند.

در صحنه مالی غیرمتمرکز(DeFi)، این دو توکن در بین پنج توکن برتر، از نظر کل ارزش قفل شده(TVL) قرار دارند. طبق گفته Defi Llama، سولانا با 11.45 میلیارد دلار در رتبه پنجم قرار دارد و LUNA اخیراً بایننس کوین (BNB) را برای رتبه دوم با 18.9 میلیارد دلار پشت سر گذاشته است. علاوه بر این، اکوسیستم‌های نوظهور SOLANA و TERRA شایسته نگاهی عمیق‌تر هستند.

رشد دیفای
DeFi از مسیر رشد مشابهی، مانند بازار ارزهای دیجیتال در سال 2021 پیروی کرد

بدون شک رقابت برای اتریوم جدی‌تر شده است. در Defi Llama ارزش قفل شده(TVL) اتریوم در ژانویه 97٪ بود، اما در حال حاضر به 62.54٪ کاهش یافته است. مرحله بعدی توسعه این بخش در سال 2022 جای سوال خواهد داشت. به ویژه از آنجایی که رشد DeFi در سال جاری به قدری قابل توجه بوده است.که مقامات از انکار صنعت به دست و پنجه نرم کردن با راه‌هایی برای مقابله با آن روی آورده‌اند.

ارزش بازار DeFi بخش کوچکی از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال است، اما مسیر رشد مشابهی را طی کرد. برخی بر این باورند که ادغام با بانکداری قدیمی می‌تواند یکی از محورهای اصلی DeFi در سال 2022 باشد.

NFT ها

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NFT، علیرغم وجود از سال 2014، در سال 2021 برای اولین با اقبال عموم مواجه شدند. عمده فروش در 12 ماه گذشته انجام شد و در دسامبر از مرز 14 میلیارد دلار گذشت. مجموعه‌های هنری دیجیتال و مجموعه‌های دیجیتال بر 91 درصد از این حجم فروش تسلط دارند.

فروش در نیمه اول سال عمدتاً توسط هنرمندان فردی انجام شد که با مجموعه‌های خود و برخی فروش‌های برجسته به فضای NFT پیوستند. در حالی که نیمه دوم برندهای اصلی بیشتری را به همراه داشت.

به عنوان مثال، کوکاکولا یک پوسته حباب دار پوشیدنی را در دسنترالند به حراج گذاشت و ویزا اولین NFT خود را خریداری کرد. چنین مشارکتی از سوی این برندها باعث شد تا بازار NFT شکوفا شود. این گزارش همچنین نشان داد که سودآورترین مجموعه NFT در سال 2021 «CryptoPunks» بوده است. یک NFT از مجموعه “CryptoPunk” در مقایسه با سایر مجموعه‌های محبوب، مانند “CryptoKitties” و “Bored Ape Yacht Club”، میانگین بازگشت سرمایه بهتری را ارائه می‌دهد.

NFT‌ها همچنین صنعت بازی را مختل کرده‌اند و کلید تحقق کامل مفهوم متاورس‌ها از طریق ویژگی‌های بلاک چین شده‌اند. با این حال، برخی از منتقدان تردید دارند که موج سهموی در سال 2021 در سال 2022 اتفاق بیفتد، به خصوص با بررسی دقیق‌تر و نظارتی.

با این وجود، میزان سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر امسال که به شرکت‌های NFT منتقل شده‌اند، فراتر از حد قابل توجیه است. بودجه NFT در سال 2021 در حال حاضر در سه ماهه سوم به 2.1 میلیارد دلار رسیده است. بنابراین، از آنجایی که فروش و علاقه به NFT‌ها همچنان در حال رشد است، ممکن است برای شرکت هایی که تشنه پتانسیل رشد بالا هستند، مقاومت در برابر NFT‌ها دشوار باشد.

مقررات

سال 2021 در بخش نظارتی ارز دیجیتال پیشرو بوده است. 117 کنگره ایالات متحده 35 لایحه را معرفی کرده است که بر مقررات ارزهای دیجیتال، سیاست‌های بلاک چین و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تمرکز دارند. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، دیدگاه خود را مبنی بر اینکه ارز دیجیتال تهدیدی مهم برای ثبات بازار مالی ایالات متحده نیست، بیان کرد. با این حال، بحث احتمالی که می‌تواند در سال آینده رخ دهد، مقررات مربوط به استیبل کوین‌ها است.

گروه کاری رئیس جمهور در مورد بازارهای مالی در گزارشی اعلام کرده است که استیبل کوین‌ها می‌توانند گزینه سودمندی برای پرداخت باشند. در حال حاضر، هیچ مقرراتی در مورد استیبل کوین‌ها وجود ندارد، حتی با وجود اینکه ارزش بازار آنها تا زمان نگارش این مقاله به 162 میلیارد دلار رسیده است. اما لایحه ای که توسط سناتور وایومینگ، سینتیا لومیس پیشنهاد شده است، می‌تواند گامی در این راستا باشد.

Lummis قصد دارد در سال 2022 یک لایحه جامع ارائه کند که وضوح نظارتی را در مورد استیبل کوین‌ها ارائه می‌دهد، تنظیم کننده‌ها را در مورد طبقات دارایی راهنمایی می‌کند و حمایت از مصرف کننده را ارائه می‌دهد.

GameFi

تقریباً مسلم است که همه حاضران در این حوزه موافق هستند که Axie Infinity انقلابی در بازی ایجاد کرد. مدل بازی برای کسب درآمد موفقیت بزرگی بود، زیرا پتانسیل درآمد واقعی را به بازی‌های ویدیویی اضافه کرد. داده‌ها نشان می‌دهد که چگونه برنامه‌های غیرمتمرکز بازی برای کسب درآمد (DApps) در نیمه دوم سال 2021 از نظر آدرس‌های کیف پول متصل، منحصر به فرد و فعال تسلط داشتند. و از ماه سپتامبر، توکن‌های بازی مانند The Sandbox (SAND)، Axie Infinity (AXS)، Enjin (ENJ)، Illuvium (ILV) و Ultra (UOS) حتی از نظر سود از بیت‌کوین پیشی گرفته‌ اند.

بازی‌های بلاک چینی سکان هدایت را از DeFi در دست گرفت. بیشترین آدرس‌های متصل شده در هفت ماه اول سال مربوط به بازی‌ها بود. دو دسته DApp بخش جدیدی به نام GameFi را به وجود آوردند که اعتقاد بر این است که گام منطقی بعدی در توسعه بلاک چین باشد. بازی‌های مبتنی بر کریپتو به کاربران امکان می‌دهند تا از طریق NFT بر دارایی‌های درون بازی خود کنترل داشته باشند. اما عناصر DeFi می‌توانند آن را به سطح دیگری ببرند. گنجاندن DeFi به این معنی که ویژگی‌هایی مانند staking در دسترس کاربرانی است که به نگهداری توکن خود علاقه دارند.

با این حال، این بخش هنوز در مراحل اولیه خود است. اما جذابیت آن برای کاربرانی است که ممکن است لزوماً دارندگان ارزهای دیجیتال نباشند. جذب چنین کاربرانی می‌تواند بیشتر به پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال کمک کند. احتمالاً نقطه کانونی آن برای GameFi در سال 2022 خواهد بود.

پذیرش ارزهای دیجیتال

با تحولات سال 2021، ارزهای دیجیتال توانستند مخاطبان بسیار بیشتری را نسبت به سال قبل جذب کنند. داده‌های Chainalysis نشان می‌دهد که تنها در سه ماهه دوم، پذیرش جهانی از سال 2020 حدود 880 درصد رشد داشته است. رویدادهای کلیدی ذکر شده در بالا احتمالاً عواملی هستند که در جریان اصلی تر شدن ارزهای دیجیتال مؤثر هستند. فعالیت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر NFT که قبلاً بیان شد، تنها 7درصد از 30میلیارددلار سرمایه‌گذاری مربوط به رمزارز در سال 2021 را نشان می‌دهد.

اما علیرغم رشد ظاهری، مالکیت ارزهای دیجیتال نسبتاً پایین است. TripleA نرخ مالکیت کریپتوکارنسی جهانی را به طور متوسط ​​3.9 درصد تخمین می‌زند. اوکراین، روسیه و ونزوئلا کشورهای برتر هستند که حداقل 10 درصد از جمعیت آنها صاحب ارزهای دیجیتال هستند.

پذیرش ارزهای دیجیتال
با وجود افزایش پذیرش، مالکیت ارزهای دیجیتال در سراسر جهان نسبتاً پایین است.

نرخ‌های مالکیت پایین حاکی از فضای قابل توجهی برای رشد است. امسال، ارزش بازار ارزهای دیجیتال از 364.5 میلیارددلار سال گذشته به بیش از 2.5تریلیون دلار افزایش یافت(افزایش 586 درصدی). سال آینده، بخش‌های جدید در GameFi و شاید دارایی‌های مرتبط با Web3 احتمالاً می‌توانند راه‌های جدیدی برای رشد مداوم باشند.

توکن‌سازی برخی از اوراق بهادار نیز می‌تواند در مقیاس بسیار بزرگ‌تری اتفاق بیفتد. حتی پیش‌بینی می‌شود این موضوع تا سال 2030 عادی شود. علاوه بر این، رواج ارزهای دیجیتال برای پرداخت نیز می‌تواند زمینه دیگری با پتانسیل استفاده نشده باشد که در آینده‌ای دیگر بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

پیش‌بینی اینکه چه بخش‌هایی در سال 2022 برای همان پیشرفتی که NFTها در سال جاری داشتند، دشوار یا غیرممکن است. با این حال، گزارش‌هایی که به‌دقت تحلیل می‌کنند و در مورد موضوعات خاص عمیق می‌شوند، راه بهتری برای درک تفاوت‌های ظریف یک بخش خاص ارائه می‌دهند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیاستخراج کریپتو در تایلند به دلیل ممنوعیت چین افزایش یافته است
مقاله بعدیاز هنر تا بازی: بزرگترین ترندهای NFT در سال 2021

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید