امنیت بی گمان مهمترین چالش معامله گری در بازار ارزهای دیجیتال است

335
چالش امنیت در بازار ارز دیجیتال

امنیت چالش اصلی فناوری

ارزروز:در طول تاریخ و در تمامی بازارها اقتصادی مهمترین دلواپسی معامله گران امنیت معامله بوده است. مساله‌ی چالش‌برانگیز امنیت در حوزه فناوری و ارزهای دیجیتال نیز یکی از مهمترین فاکتورها ست. با افزایش مبادلات در بازار ارزهای دیجیتال و بدلیل سهل انگاری و عدم دانش کافی کاربران شاهد از دست رفتن دارایی‌هایی بسیاری هستیم که قابل بازیابی نیستند. در سال 2018 روزانه بیش از 10 میلیون دلار کلاهبرداری در رابطه با ارزهای دیجیتال صورت گرفت. و مهمترین آن فقدان آگاهی در خصوص رویه‌های حفظ حریم خصوصی و امنیت در میان کاربران  این فناوری است. همچنین ابهامات قانونی و روشن نبودن موضع دقیق نهادهای قانون گذار و عدم مرجع پاسخگو در این بازار مشکلات عدیده ای بر سر راه معامله گران است. این مطلب در تلاش است تا بخش کوچکی از چالش ها یا مشکلات امنیت را در این بازار بررسی نماید.

سیستم‌های پانزی

در این روش تضمین بیشترین نرخ سود با کمترین میزان ریسک برای مشتری تعریف می گردد. به عبارت دیگر ایجاد جذابیت کاذب که تازه واردان بسیار به دنبال این نوع از سرمایه گذاری هستند. یا در تعریفی دیگر وعده های یک شبه پولدار شدن. این نوع کلاه‌برداری به‌ گونه‌ای است که سود سرمایه‌گذاری افراد قدیمی‌تر را با دریافت پول از سرمایه‌گذاران جدیدتر تضمین می‌کند. یعنی به طور مثال مشتریان با پرداخت ماهانه ۱۰۰ دلار (یا خرید محصول فرضی) می‌توانند عضو طرح شوند و با آوردن عضوهای جدید به سودهای بی‌نظیر دست یابند. اساس طرح اینگونه است که شرکت سود خود را برداشته و سود تضمینی را به مشارکت کنندگان می‌دهد. اما در واقعیت هیچگونه فعالیت تجاری انجام نمی‌پذیرد. و در آخر به دلیل وجود نداشتن محصول کاربردی به یک اشباع می‌رسد که دیگر سرمایه‌گذاران جذب آن نمی‌شوند.

پانزی همان طرح هرمی است

طرح کلاهبرداری هرمی شبیه طرح پانزی‌ است با این تفاوت که در طرح پانزی چاشنی دروغ بیشتر است و شرکت مدعی می‌شود که با پول مردم در بازارهای گوناگون سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد. در طرح پانزی لزوما نیازی به ایجاد فرایند عضوگیری نیست اما عضوگیری آن را به شدت قوی‌تر می‌کند. پانزی معمولا به دو روش ارائه سود تضمینی مستقیم در قبال ارزهای‌دیجیتال یا فروش محصولی بی‌ارزش شروع به فعالیت می‌کند. در روش اول، سایتی با وعده دادن سودهای تضمینی در قبال ارزهای دیجیتال تاسیس می‌شود. مدعی می شود که با آن‌ها فعالیت‌های تجاری مانند سرمایه گذاری، ماینینگ یا خرید و فروش انجام می‌دهد. و سود تضمینی سرمایه‌گذاران از آن بدست می‌آید.

در روش دوم کلاهبرداری با طرح پانزی که شایع‌تر است، معمولا محصولی بی‌ارزش و فرضی در نظر گرفته می‌شود تا مردم را  بیشتر مجاب به سرمایه‌گذاری در آن کند. بیت کانکت پلتفرم سرمایه گذاری و وام دهی تا به امروز مشهورترین و بزرگترین کلاهبرداری پانزی در حوزه ارزهای دیجیتال بوده است. کمتر کسی با قطعیت می‌توانست کلاهبرداری بودن این پروژه را اعلام کند. پس از فروپاشی بیت کانکت، از ۴۰۰ دلار به حدود ۷ دلار کاهش یافت.و اکنون قیمت هر واحد از این ارز دیجیتال، حدود ۰٫۶ دلار است.

مهمترین راهکار شناسایی پانزمی

طرح‌های هرمی و پانزی سود فوق‌العاده بالا ارائه می‌دهند، مدعی ریسک صفر و سود تضمینی هستند، از طرح‌های عضوگیری بهره می‌برند، شفافیت بالایی در محصول و کار خود به نمایش نمی‌گذارند.

ماینینگ یا استخراج

کلاهبرداری‌های مرتبط با ماینینگ در کشورهای توسعه یافته‌ای مانند بریتانیا و ژاپن به یک مشکل اساسی تبدیل شده است. با افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای‌جهانی، افراد بسیاری نسبت به سرمایه‌گذاری در این زمینه علاقه‌ نشان می‌دهند. راه دیگری برای بدست آوردن ارزهای دیجیتال به نام استخراج یا ماینینگ وجود دارد. افراد با استفاده از سخت‌افزارهای قدرتمند می‌‏توانند نسبت به تولید ارزهای دیجیتال اقدام نمایند. مهمترین راهکار تشخیص بررسی دقیق آدرس سایت قبل از ورود اطلاعات کاربری است. همچنین بررسی صحت نرم افزار کیف پول یا ربات قبل از ورود اطلاعات کاربری. استفاده از روش‌هایی به جز کلید خصوصی برای ورود به کیف پول. عدم دریافت نرم‌افزار، افزونه یا فایل‌ از منابع ناشناس، استفاده از نرم‌افزارهای امنیت و ضد بدافزار، بررسی آدرس گیرنده کیف پول قبل از ارسال ارز دیجیتال، عدم اعتماد به افراد متفرقه در دادن اطلاعات کاربری یا کلید خصوصی، عدم اعتماد به پروفایل‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی.

کسب درآمد کاذب

سیستم‌های کاذب کسب درآمد با ارز دیجیتال از طریق تبلیغات فریبنده و بازاریابی ویروسی در کسب درآمد ارزهای دیجیتال کاربران را به سمت خود سوق می‌دهند. اما در حقیقت بیش از ۸۰ درصد کاربران این سیستم‌ها، هیچ‌ عایدی و برداشتی نخواهند داشت. سایت‌های کلیکی، سایت‌های بیت کوین رایگان و نرم افزارهای استخراج با موبایل نمونه‌هایی از این سیستم‌های کسب درآمد کاذب هستند.نحوه کار این سایت ها به این صورت است که بعد از ثبت نام در سایت، روی یک دکمه کلیک می‌کنید و نسبت به شانس و عددی که نمایش داده می شود، مقداری بیت کوین رایگان دریافت می کنید. توصیه و راهکار به این شکل است که عدم اطمینان به سایت‌هایی که وعده درآمد‌بالا در زمان کم را می‌دهند. عدم اطمینان به لینک‌های بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی. جستجو در گوگل با عنوان‌های کلاهبرداری و scam در کنار نام مجموعه مدعی.

معاملات و صرافی‌ها

ریسک‌های خرید و فروش در صرافی ها نیز از دیگر عوامل چالشی برای معامله گران است. خطرات موجود در صرافی‌ها و علاوه بر آن معاملاتی است که چه در این بستر و چه خارج از آن صورت می‌گیرد. اگر کاربر با خطرات موجود در این حوزه آشنایی نداشته باشد، زیان مادی، معنوی و حتی جانی در کمین او خواهد بود. از این رو برای جلوگیری از هرنوع ضرری در این حوزه، نیاز به شناخت دقیق تهدیدها‌ی موجود و راه‌های مقابله با آن‌ به شدت احساس می‌شود. از آنجایی که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم به صورت مجازی هستند. معاملات آن‌ها نیز اغلب به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست. اما معامله گری خطرات خاص خودش را دارد. ارزهای دیجیتال هنوز در ایران قانون‌گذاری نشده است. پس اظهار دارایی ارز دیجیتال و حرف‌هایی از این قبیل موجبات خطرات احتمالی است.

بیش از ۱,۵۰۰ ارز دیجیتال وجود دارد که اغلب آن‌ها پروژه‌هایی نابود شده هستند. سرمایه‌گذاران باید دقت کنند که گول پروژه های پر رنگ‌و لعابی که در پس پرده آن‌ها چیزی جز کلاهبرداری وجود ندارد را نخورند. اولین خطری که یک سرمایه‌گذار یا فروشنده ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند، خطر کلاهبرداری یا سرقت توسط فروشندگان یا خریداران است. همانطور که احتمالا می‌دانید در بحث ارزهای دیجیتال برای ذخیره ارز نیازی به افتتاح حساب در بانک ها یا شرکت‌های متمرکز ندارید. در این فضا خودتان بانک خودتان هستید. تراکنش‌های ارز دیجیتال برگشت‌ناپذیر هستند و در صورت انتقال ارزهای دیجیتال، رهگیری و برگشت آن‌ها اصلا ساده نیست. این بازار دارای نوساناتی است که در کمتر از چند ساعت به اندازه یک سال بازار سنتی رخ می دهد. بنابراین ریسک ضرر برای سرمایه‌گذاران به شدت بالاست.

سوء‌استفاده از مدارک شناسایی

سوء استفاده کردن طرف معامله از مدارک شناسایی نیز نوعی دیگر از چالش پیش رو است. فروشنده یا خریداری که دارای مدارک هویتی طرف مقابل است، می‌تواند با این مدارک مرتکب کلاهبرداری‌های بسیار زیادی شود. خریدارانی که قبلا مقدار زیادی ارز دیجیتال خریده‌اند، ممکن است به دلیل کمبود نقدینگی (مخصوصا در زمان سقوط قیمت‌ها) نتوانند تمام ارزهای دیجیتال خود را به سادگی به فروش برسانند. افتادن در دام طرح‌های پامپ و دامپ به هر اتفاقی که در نهایت موجب افزایش قیمت و کاهش قیمت شود، به ترتیب پامپ کردن و دامپ کردن می‌گویند. طرح‌های پامپ و دامپ به این صورت هستند که گروهی اقدام به خرید یک ارز دیجیتال بی ارزش می‌کنند و با افزایش تقاضا، موجب بالا رفتن کاذب قیمت می‌شوند. سپس خریداران ناآگاه، اقدام به خرید و نگهداری آن ارز دیجیتال می‌کنند. پس از افزایش قیمت کاذب، طراحان پامپ و دامپ، ارزهای دیجیتال خود را می‌فروشند.

پس می توان در حالت کلی عنوان کرد که به کسی درباره اینکه دارایی دیجیتال دارید، چیزی نگویید. دارنده کلید خصوصی، مالک ارزهای دیجیتال است. در حفظ کلید خصوصی نهایت دقت و امنیت را به خرج دهید. گول قیمت‌های پایین‌تر از حد واقعی را نخورید. قبل از خرید هر ارز دیجیتال تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید و از آینده‌دار بودن آن اطمینان حاصل کنید.

صرافی‌های بومی و واسطه‌های شخصی

خرید ارز دیجیتال از صرافی‌های آنلاین ارزهای دیجیتال انجام می‌پذیرد. به طور کلی دو راه برای خرید ارز دیجیتال وجود دارد: خرید مستقیم با ارزهای سنتی مانند ریال یا دلار – تبدیل ارزهای دیجیتال دیگر به یکدیگر. و خرید مستقیم ارزهای دیجیتال با دلار و از سایت‌های معتبر، یک روش متداول در سراسر جهان است اما نه برای کاربران ایرانی. برای خرید ارزهای دیجیتال با دلار نیاز به حساب‌های بین المللی مانند مستر یا ویزا کارت است. به دلیل تحریم‌های اقتصادی موجود، برای افراد ساکن ایران، خرید مستقیم با دلار نیاز به واسطه‌های زیادی دارد که در نهایت باعث افزایش هزینه تمام شده می‌شود. سایت‌های صرافی‌ آنلاین بومی اولین بستری که معامله گران ایرانی برای تهیه ارزهای دیجیتال و ورود به بازار به آن مراجعه می‌کنند. اما توصیه ما به کاربران اولویت قرار دادن اعتبار یک صرافی بومی است.

اشخاص حقیقی یا شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان مانند تلگرام یا اینستاگرام این روزها منبع درآمد کلاهبردارن زیادی است. بسیار اتفاق افتاده که خریدار پس از واریز پول به کارت بانکی کلاهبردار، هیچ بیت کوینی دریافت نکرده است. از این رو سعی کنید که معامله را به صورت حضوری انجام دهید. البته خرید و فروش حضوری نیز مخاطراتی دارد. تقریباً تمامی صرافی‌های بومی حین انجام عملیات ثبت نام و خرید، از کاربر مدارک احراز هویتی درخواست می‌کنند. دلیل این درخواست از سوی صرافی‌های بومی جلوگیری از مسائلی نظیر پول‌شوئی و رهگیری مواردی مانند استفاده از کارت بانکی فرد دیگری است. با دسترسی به اطلاعات و رمز آن می‌توان بدون نیاز به شناخته شدن دارایی شخصی را به سرقت برد.

مهمترین راهکارها در این بخش

پس در نهایت می توان اینگونه توصیه نمود که از خرید و فروش ارزهای دیجیتال به صورت حضوری خودداری کنید. از تحویل مدارک احراز هویتی خود به صرافی‌های بدنام یا اشخاصی که نمی‌شناسید، پرهیز کنید. با پشتیبانی صرافی‌های داخلی تعامل داشته باشید و سعی کنید در صرافی‌هایی که پشتیبانی ضعیفی دارند خرید و فروش نکنید. در بستر پیام‌رسان‌هایی مانند تلگرام و در گروه‌های تلگرامی از خرید و فروش ارزهای دیجیتال خودداری کنید. از کاربران درباره تجربه کار با صرافی‌هایی که داشته‌اند، سوال کنید.

صرافی های متمرکز بین‌المللی

صرافی‌های متمرکز پلتفرم‌های آنلاینی هستند که اولین گزینه برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال در بین سرمایه‌گذاران به شمار می‌روند. دلیل عمده‌ای که این صرافی‌ها متمرکز نامیده می‌شوند، انجام معاملات کاربرانشان بر روی سرورهای مرکزی و متمرکزی است که هر آن احتمال هک شدن و صدمه دیدن سرمایه کاربران در آن‌ها وجود دارد. و خطر برای کاربران ایرانی در این صرافی ها بسیار بالا خواهد بود. به همین دلیل اولین اقدام پیشگیرانه بررسی شرایط استفاده Terms of Service یا Terms of Use صرافی و اطمینان حاصل کردن از قرار نداشتن در لیست مناطق تحت تحریم صرافی مدنظر است. مسئله‌ پلتفرم‌های تبدیل ارزهای دیجیتال چنجلی و شیپ‌شیفت است. پلتفرم شیپ‌شیفت در راستای اجرای قوانین AML (ضد پول‌شوئی) و KYC (شناخت مشتری) حرکت کرده و احراز هویت به یکی از ملزومات آن تبدیل شده است.

پلتفرم چنجلی در این راستا هنوز اقدامی انجام نداده اما بعید نیست این شرکت نیز به جمع پلتفرم‌های احراز هویتی اضافه شود. اما احتمال هک یا توقیف شدن نیز بسیار است. به این دلیل که صرافی‌های متمرکز کنترل کاملی بر دارایی شما دارند و امنیت دارایی شما به امنیت کیف پولی وابسته است که صرافی تمام دارایی‌ یا بخشی از دارایی‌ کاربرانش را درآن نگه‌داری می‌کند. این یعنی احتمال هک شدن واز دست رفتن سرمایه کاربران وجود داشته و این یکی از مهمترین موضوعات حین استفاده از این پلتفرم‌ها برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است. از سوی دیگر دستکاری قیمت‌ها نیز گاهی جذابیت و رشدهای عجیب وغریب را برای سرمایه‌گذاران به نمایش می‌گذارد که این موضوع نیز موجب شکست سرمایه می شود. و برخی از صرافی ها دارایی‌های مبتنی بر اثبات سهام شما را بدون کسب اجازه در کیف پول‌های اثبات سهامشان برای دریافت سود بیشتر ضبط می‌کنند.

توصیه های این بخش

از فعالیت در صرافی‌هایی که نام ایران را در لیست مناطق ممنوعه در بخش شرایط استفاده آورده‌اند، جداً خودداری کنید. با آی‌پی ایران از سایت‌هایی نظیر چنجلی (Changelly) و به خصوص شیپ‌شیفت (Shapeshift) ارزهای دیجیتال خود را تبدیل نکنید. از خرید و فروش در صرافی‌های خارجی که احراز هویت از ملزومات ثبت نام است، خودداری کنید. از خرید و فروش در صرافی‌های آمریکایی (مانند کوین‌بیس و بیترکس‌) جداً خودداری کنید. از گفتن اینکه در کدام صرافی خرید و فروش می‌کنید به دیگران پرهیز کنید. رمز عبور دو مرحله‌ای خود را حتماً فعال کرده و کد غیرفعال نمودن این ویژگی را در صورت از دست دادن گوشی، حتماً در محل مطمئنی یادداشت و نگه‌داری کنید. ارسال رمز عبور پیامکی برای کاربران ایرانی می‌تواند خطرناک باشد.

رمز دو مرحله‌ای برای امنیت بیشتر حساب کاربری کافی است. سعی کنید تنها بخش کوچکی از دارایی خود را در کیف پول صرافی نگه‌داری کنید و از نگه‌داری بلندمدت سرمایه در صرافی جداً پرهیز کنید. توصیه می‌شود هنگام استفاده از صرافی‌های خارجی آی‌پی خود را مخفی نگه‌دارید. اگر تجربه کافی در سرمایه‌گذاری ندارید، توصیه می‌شود هرگز با مبالغ بالا وارد این بازار نشوید.

صرافی‌های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز به‌جای سرورهای متمرکز، برای انجام معاملات از بلاک چین و راهکاری های غیرمتمرکز استفاده می‌کنند. چهار رشته اساسی در هر صرافی را می‌توان سرمایه‌های سپرده شده، دفاتر ثبت سفارش‌ها، تطبیق سفارش‌ها و تبادل دارایی‌ها، دانست. به‌منظور ایجاد یک صرافی غیرمتمرکز یا DEX، می‌بایست تمامی این چهار فاکتور را به‌صورت غیرمتمرکز به اجرا در آورد. مزیت آنها عدم دسترسی و نبود مراکز کنترل‌کننده‌ای برای دارایی کاربران است. از این رو هک شدن و از دست دادن دارایی در این نوع صرافی‌ها، گزینه‌ای با احتمال پایین است. اما هم‌چنان برای کاربران ایرانی بسیار مخاطره دارند. این شیوه معاملات دلیلی بر سراسری بودن یا تمرکززدایی در یک صرافی نیست. در برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز تنها عملیات‌های معاملاتی به صورت غیرمتمرکز انجام می‌شود و ثبت نام و انجام معامله می‌تواند به صورت متمرکز باشد.

اخیراً IDEX ورود آی‌پی‌های نیویورک، ایران و کره شمالی را مسدود کرده است.

توصیه های این بخش صرافی‌های غیرمتمرکزی را انتخاب کنید که از کاربران ایرانی پشتیبانی کنند. توکن‌های بی‌ارزش زیادی در این نوع صرافی‌ها یافت می‌شود. برای جلوگیری از زیان مالی از خرید و نگه‌داری آن‌ها پرهیز کنید. در ابتدا کار با این صرافی‌ها را یادگرفته و سپس مبادرت به خرید و فروش در آن‌ها کنید.

امنیت صرافی‌ها

در ۸ سال اخیر، از ۳۱ صرافی ۱.۳ میلیارد دلار دزدیده شده است. همچنین ۸۵۰,۰۰۰ بیت کوین از صرافی ام‌تی گاکس در سال ۲۰۱۴. پس باید در انتخاب صرافی‌ها این سوال را از خود بپرسید. آیا این پلتفرم زمانی که حجم معامله در بازار بالاست عملکرد خوب و بدون اشکالی دارد؟  یا وقت هایی که روند قیمت مقطعی است، بررسی مشکلاتی از قبیل سابقه توقف خرید و فروش یا از دسترس خارج شدن پلتفرم امری ضروری است. حال پس از احراز سلامت صرافی آیا نگه‌داری ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها کار درستی است؟ پاسخ خیر است توصیه‌ فعالان این بازار استفاده از کیف پول‌های دیگر و پخش کردن ارزدیجیتال بین چند صرافی است. همچنین بکارگیری رمز عبور قدرتمند که شامل حروف بزرگ، حروف کوچک، اعداد و نشانه ها باشد. و تا جایی که امکان دارد رمز بیش از 8 کاراکتر و نامفهوم باشد. یعنی برگرفته از نام وفامیل وکدملی نباشد.

به عنوان مثال (#Au!9b*84Rz$o0&/) چنین پسوردهای 16 کاراکتری به هیچ عنوان قابلیت حک شدن ندارند. تایید هویت دومرحله‌ای (Two-Factor Authentication)نیز امنیت حساب کاربری را به شدت افزایش می‌دهد به طوری که حتی در صورت به سرقت رفتن رمز عبور حساب کاربری، هکر یا فردی که قصد سرقت دارد بدون دسترسی به گوشی همراه شما قادر به انجام این کار نخواهدبود. برای استفاده از این قابلیت باید نرم‌افزار Google Authenticator که توسط گوگل ارائه شده را در گوشی خود نصب کرده و آن را با QR کدی که در صرافی نشان داده می‌شود، همگام‌سازی کنید. در ابتدای این کار یک کد بازیابی برای زمانی که گوشی خود را از دست می‌دهید و به آن دسترسی ندارید نمایش داده می‌شود که باید آن را یادداشت‌کنید. در ادامه نیز هر بار که می‌خواهید وارد حساب خود شوید باید کدفعالسازی که تنها ۳۰ ثانیه اعتبار دارد را از این نرم‌افزار در گوشی دریافت‌کنید.

افشا نکردن اطلاعات حساب

حضور در صرافی‌های متمرکز به معنی عدم کنترل کامل بر دارایی خود است .اما کاربران نباید هیچ یک از اطلاعات حساس خود مانند رمز عبور، رمز دومرحله‌ای و کلید API خصوصی حساب کاربری را در اختیار دیگران از جمله پشتیبانی صرافی بگذارند. از طرفی دیگر یکی از دلایل ثبت نام در صرافی‌هایی که با ایرانیان مشکل ندارند این است که درصورت نیاز به بازیابی حساب کاربری و احراز هویت با مدارک مشکلی برای فرد ایجاد نشود. اما صفحات تقلبی (Fake Page)همواره در پی بدست آوردن همین اطلاعات هستند. این صفحات که کاربر را به سوی وارد کردن اطلاعات خود می‌کشاند، شباهت زیادی با صفحه اصلی صرافی دارد و آدرس دامنه آن نیز بسیار به آن شبیه است به‌طوری که در نگاه اول نمی‌توان تفاوت آن را متوجه شد. کاربران باید پیش از وارد کردن اطلاعات خود آدرس URL را به دقت چک کرده و پس از اطمینان اطلاعات محرمانه را واردکنند.

ایمیل‌ها و پیام‌ها از هر سو به سمت شما روانه می شوند مراقب آنها باشید. که از سوی افراد سودجو ارسال می‌شوند. این ایمیل‌ها می‌توانند حاوی بدافزارها باشند یا به شما بگویند که جایزه‌ای در یک صرافی برنده شده‌اید. در موارد واقعی تنها باید از شما آدرس کیف پولتان درخواست شود و اگر چیزی غیر این باشد باید به آن‌ها شک کنید. یا اینکه اپلیکیشن‌های تقلبی در استورها شما به اشتباه می اندازند. برخی از صرافی‌ها برای پلتفرم‌های آندروید و آی‌او‌اِس نیز اپلیکیشن ارائه داده‌اند. برخی افراد سودجو نیز از این موقعیت استفاده کرده و برنامه با آیکون مشابه می‌سازند. آنها از این طریق اطلاعات مشتریان این صرافی‌ها رامی‌دزدند. برای اینکه این نوع خطرات شما را تهدید نکند، نرم‌افزار گوشی صرافی را بهتر است از وبسایت خود صرافی دانلود‌کنید.

مهمترین توصیه های این بخش

سرمایه‌گذار هشیار و حرفه‌ای پیش از آنکه از خدمات یک صرافی استفاده کند، در مورد آن تحقیق می‌کند. حجم معاملات آن صرافی چقدر است؟ آیا از کاربران ساکن ایران پشتیبانی می‌کند و خطری ندارد؟ آیا سابقه منفی در کارنامه خود دارد؟ چند سال سابقه کار دارد؟ امنیت کیف پول‌های آن تا چه اندازه است؟ چقدر در بازار شهرت دارد و با چه نامی آن را می‌شناسند؟ چه کسی سرپرست آن است؟ امنیت صرافی :استفاده از رمزعبور قدرتمند، استفاده از تایید هویت دومرحله‌ای عدم افشای اطلاعات حساب کاربری. مراقبت در مقابل صفحات، ایمیل، پیامک و نرم‌افزارهای تقلبی کیف پول‌ها و روش‌های ذخیره.

آشنایی با کیف پول‌های دیجیتال

برای ذخیره ارز نیازی به افتتاح حساب در بانک‌ها یا شرکت‌های متمرکز ندارید. در بازار ارزهای دیجیتال خودتان بانک خودتان هستید. یک کیف پول ارز دیجیتال، نرم افزاری برای ذخیره، ارسال ودریافت ارزهای دیجیتال است. همه کیف‌ها به دو نوع گرم یا سرد طبقه بندی می‌شوند. نوع اولی به اینترنت متصل و آنلاین است که به آن کیف پول «گرم» گفته می‌شود. دومین نوع کلی کیف پول، به اینترنت متصل نیست وآفلاین است که به آن کیف پول «سرد» گفته می‌شود. برای مبالغ بالا کیف پول‌سرد بهترین گزینه نگهداری ارز دیجیتال است. اما کیف پول گرم برای نظم دادن وجلوگیری از گم‌شدن بیت کوین ها روش معمول‌تری بین مردم است. نرم‌افزارهای کیف‌پول کلیدهای عمومی وخصوصی مرتبط با بلاک چین را در خود نگه می‌دارند. از این کلیدها برای ارسال ودریافت داده‌های دیجیتالی در بلاک چین وردیابی مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود.

شخصی که به شما ارز دیجیتالی می‌دهد، یعنی مالکیت آن‌را‌به‌کیف پول شما انتقال می‌دهد. کلیدهای خصوصی‌ای که‌در‌کیف پول شما ذخیره‌شده‌اند باید با آدرس‌های عمومی‌ای که به ارزهای شما مرتبط است همخوانی داشته‌باشند. تراکنش به‌صورت گزارشی بر روی بلاک چین انجام می‌شود. شما نیز آن را در تغییر مانده‌حساب ارزهای دیجیتالی خود در کیف پولتان مشاهده می‌کنید. کلید خصوصی کد شناسه منحصر به فردی است که کیف پول هر کاربر حاوی آن است. کلید عمومی به طور آشکار در همه تراکنش ها وجود دارد. کلید خصوصی باید با دقت و محرمانه حفظ و نگهداری شود. اما کلید عمومی یک کد رمزنگاری منحصر به فرد است که به سرمایه‌گذاران ارائه می شود. هنگامی که آنها می خواهند ارز دیجیتال دریافت کنند کلید عمومی خود را ارائه می دهند تا معامله انجام پذیرد. کلید عمومی معرف معامله‌گر است، حتی اگر نام واقعی یا اطلاعات شخصی او در کلید عمومی اش وجود نداشته باشد.

بهترین کیف پول برای ارزدیجیتال

در حال حاضر مطرح‌ترین کیف پول‌های سخت افزاری حال حاضر دنیا، سه کیف پول لجرنانواس‌(LedgerNanoS)،‌تریزور (Trezor)‌و کیپ‌کی (KeepKey) هستند. اما انتخاب کیف پول نسبت به امکانات و شرایط برای هر شخص متفاوت است. اما برای انتخاب کیف پول باید به این سوالات پاسخ دهید. تمایل به ذخیره و استفاده از یک ارز را دارید یا چندین ارز؟ آیا لازم است که در همه‌جا به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید؟ و بعد از آن با جستجو در موتورهای جستجو می توانید کیف پول مناسب را پیدا کنید. البته اینجا پایان کار نیست. به این دلیل که باید به امنیت آن نیز توجه داشته باشید. با تکنیک های سرچ و پرس و جو از کاربران می توان به کیف مورد نظر رسید. اگر ارز دیجیتال شما توکن باشد، باید از کیف پول‌های رسمی بلاک چین میزبان استفاده شود. مثلاً برای ERC20 از کیف پول‌های رسمی اتریوم مانند مای‌اتر ولت بهره‌می‌برند.

اما شاید بهتر باشد بگوییم بهترین کیف پول، کیف پول امن است. و میزان امنیت آنها به نوع کیف پول مورداستفاده و ارائه‌دهنده سرویس شما بستگی دارد. یک سرور تحت وب به نسبت نمونه‌های آفلاین از امنیت کمتری برخوردار است. کیف‌پول‌ها آنلاین در معرض خطرات گسترده‌تری قرار دارند که به‌واسطه آنلاین بودنشان می‌توانند به طعمه مناسبی برای هکرها تبدیل شوند. اما همانطور که عنوان شد مهم‌ترین نکته در نگهداری دارایی‌هایتان، حفظ کلید خصوصی است. همچنین افزونه‌های مخرب مرورگر‌ها یک راه قدیمی برای دزدیدن اطلاعات کیف پول آنلاین شماست. پس یک مرورگر تمیز و فاقد افزونه به کیف پول خود تخصیص بدهید. اندکی از ارزهای خود را که روزانه از آنها استفاده می‌کنید به‌صورت آنلاین نگه‌داری کنید. و با به‌روز کردن نرم‌افزارهای خود، همیشه امن‌ترین محیط موجود را برای خود فراهم کنید. نه تنها کیف پول خود را، بلکه سیستم‌های رایانه‌ای و تلفن‌های همراه خود را نیز به‌روز نگه‌دارید.

توصیه‌ها و راهکارهای تشخیص

برای دانلود کیف پول، ابتدا به سایت رسمی مربوط به ارز دیجیتالی که قصد خریدش را دارید سر بزنید. از لینک‌هایی سایت رسمی، googleplay و یا appstore استفاده نمایید. کسب نظرات و امتیازاتی که داده اند. به یاد داشته باشید، برنامه‌ای با ۱۰۰۰۰۰ دانلود و امتیاز ۴قابل اعتمادتر از برنامه‌ای با ۱۰۰۰ دانلود و امتیاز ۴.۵ می‌باشد. به هنگام استفاده از کیف پول‌هایی که جدید هستند بیشتر احتیاط کنید. کلید خصوصی خود را در جای امن نگهداری کنید. از یک مرورگر جداگانه برای دسترسی به کیف پول آنلاین خود استفاده نمایید. از کیف پول خود بکاپ بگیرید. نرم‌افزار کیف پول خود را به‌روزرسانی کنید. از رمزهای عبور بلندتر و پیچیده برای امنیت بیشتر استفاده نمایید. به هنگام اجرای نرم افزار کیف پول، قابلیت تشخیص هویت دو مرحله‌ای و درخواست رمز عبور اضافی به هنگام اجرای نرم‌افزار را فعال کنید. کیف‌پول‌هایی با قابلیت چند امضا امنیت بیشتری دارند.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبیت کوین در عرض چند دقیقه به زیر 43 هزار دلار سقوط کرد
مقاله بعدیمعامله گری (TRAD) بهتر است یا هودل (HODEL) کردن

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید