استیبل کوین ها زیر ذره بین کمیسیون بورس و اوراق بهادار SECایالات متحده آمریکا

129
ارزروز: کمیسیون اقتصادی مجلس
دو ماه دیگر تا رونمایی از قانون ساماندهی ارزهای دیجیتال در ایران

کمیسیون اوراق بهادار آمریکا

ارزروز:  بررسی‌های رفتار و عملکرد قانونگذاران ایالات متحده آمریکا SEC نشان از آن دارد.که احتمالاً در آینده‌ای نزدیک مقامات آمریکایی مسئولیت نظارت بر استیبل کوین ها.را به کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور واگذار خواهند کرد. درحال این اخبار منتشر شده است.که هفته پیش برای اولین بارETF بیت کوین در بورس ایالات متحده آمریکا مورد معامله قرار گرفت.و حتی در اولین روز از این فعالیت سیاست‌های جدید این کمیسیون می‌تواند.بر فعالیت ارزهای دیجیتال باثباتی مانند تتر تأثیر بگذارد. بلومبرگ گزارشی را دراین‌خصوص مطرح نمود.و کریپتو بریفینگ در تحلیل این گزارش عنوان نمود.که ممکن است درادامه کمیسیون بورس آمریکا مسئولیت نظارت بر استیبل کوین ها را بر عهده بگیرد. در این راستا وزارت خزانه‌داری ایالات‌ متحده و نهادهای دولتی.دیگر به‌زودی گزارشی را منتشر خواهند نمود. که اختیارات جدیدی را در رابطه با استیبل کوین ها به کمیسیون بورس و اوراق بهادار این کشور می‌دهد.

تمرکز بر فعالیت استیبل کوین ها

سیاست‌های کمیسیون بورس احتمالاً در آینده بر فعالیت استیبل‌کوین‌های متمرکزی مانند تتر،.یو‌اس‌دی کوین (USDC)،.بایننس یو‌اس‌دی (BUSD)،.ترو یو‌اس‌دی (TrueUSD).و پکس دلار (Pax Dollar) تأثیر خواهد گذاشت. این قوانین شبیه به قوانینی هستند که هم‌اکنون در مورد سپرده‌های بانکی اعمال می‌شود.و شرکت‌ها را ملزم می‌کنند.که به‌دنبال دریافت مجوزهای مربوطه باشند. برخی از شرکت‌های عرضه‌کننده استیبل کوین ها مانند سیرکل (Circle) که می‌خواهند در آینده به بانک‌های تجاری تبدیل شوند،.از این رویکرد حمایت کرده‌اند. کمیسیون بورس آمریکا تاکنون بیشتر روی نظارت بر پروژه‌هایی تمرکز داشته است.که در آنها توکن‌ها با وعده پرداخت سود به مشتریان فروخته می‌شدند. تمرکز این کمیسیون به‌خصوص روی شرکت‌هایی بوده است.که عرضه اولیه ارزهای دیجیتال (ICO).یا فروش‌هایی مشابه را برنامه‌ریزی می‌کردند. این دارایی‌ها معمولاً به‌عنوان قراردادهای سرمایه‌گذاری و مشمول قوانین مربوط به تست هاوی (Howey Test) در نظر گرفته می‌شوند.

گری گنسلر (Gary Gensler) رئیس کمیسیون بورس آمریکا

به نظر نمی‌رسد که محدوده اختیارات کمیسیون بورس آمریکا.با استیبل کوین ها که برای در امان ماندن معامله‌گران از نوسانات بازار طراحی شده‌اند.و بنابراین کاربردی در سرمایه‌گذاری با هدف کسب سود ندارند ارتباطی داشته باشد. گری گنسلر(Gary Gensler)، گفته هدف اصلی این سازمان نظارت بر تمام توکن‌هایی است که در فعالیت‌های سرمایه‌گذاری به کار گرفته می‌شوند و در نتیجه استیبل کوین ها هم با اینکه ذاتاً ریسک سرمایه‌گذاری ندارند، در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

گنسلر پیش از این استیبل کوین ها را با «ژتون کازینوها» مقایسه کرده و گفته بود که هر دوی آنها روشی آسان برای اقدام به سرمایه‌گذاری‌های پرخطر هستند. از این گذشته، استیبل کوین‌ها با ریسک کاهش قیمت هم مواجه هستند. هر چند که تاکنون ارزش هیچ‌کدام از استیبل کوین‌های اصلی بازار سقوط نکرده‌، اما قیمت آنها به‌طور منظم نوساناتی جزئی داشته است. احتمالاً بحث‌های اخیر درباره تتر و استیبل کوین جدید فیس‌بوک یعنی دییم (Diem)، باعث شده تا دولت آمریکا اختیارات جدیدی را در این زمینه به کمیسیون بورس بدهد.

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیسندباکس Sandbox : یک بازی با بزرگترین متاورس در آینده
مقاله بعدیآمریکا و انگلستان بیشترین استقبال را از پادشاه ارزهای دیجیتال بیت کوین دارند

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید