انتقاد پاکسوس از سرکل و تتر

ارزروز: استیبل‌کوین ارز دیجیتالی که به یک دارایی ذخیره ثابت مانند دلار یا طلا متصل می‌باشد. سرکل Circle و تتر Tether مدعی شدند که استیبل‌کوین های تنظیم‌شده هستند. شرکت آمریکایی پاکسوس Paxos در حوزه فناوری‌های مالی نسبت به این ادعا انتقاد داشت. توزیع‌کنندگان استیبل‌کوین ها که تنظیم نشده اند از سرمایه مشتریان خود بهره می برند. این امر برای به‌دست آوردن سود مالی بیشتر است. البته این امر در واقع تهدیدی برای کاربران استیبل‌کوین به شمار می‌رود. در این میان برخی از رقبای پاکسوس استاندارد Paxos Standard‌و بایننس یواس‌دی Binance USD با معادل نقدی ۹۶درصدی پشتیبانی می‌شوند.

پاکسوس مدعی شد دو استیبل‌کوین پاکس‌Stablecoins Paxos Standard PAX و بی‌یواس‌دی Binance USD BUSD توسط این شرکت صادر شده است. و تقریبا ۱۰۰ درصد آن با پول نقد یا معادل آن پشتیبانی می‌شوند. شرکت پاکسوس تراست سرکل و تتر را به‌دلیل ادعای خود مبنی بر « استیبل‌کوین تنظیم شده بودن» فراخوانده‌ است. پاکسوس از طریق مقایسه مستقیم ذخایر دلار دو صادرکننده استیبل‌کوین، تتر لیمیتد TetherLimited که یواس‌دی‌تتر USDT را صادر می‌کند. و سنتر‌ تاسیس شده توسط سرکل که یواس‌دی کوین USDC  را منتشر می‌کند. یک جنگ استیبل‌کوین به راه انداخته است. البته این دو شرکت هنوز توضیحی در این مورد ارائه نکرده‌اند.

ضعف اصلی رقبا از نظر پاکسوس

ذخایر نقدینگی و معادل نقدی آن برای یواس‌دی‌تتر به میزان ۸۵/ ۷۵درصد و برای یواس‌دی‌کوین ۶۱درصد می باشد. این نوع سرمایه‌گذاری‌هایی به‌راحتی ظرف کمتر سه ماه قابل تبدیل به پول نقد هستند. پاکسوس خاطر نشان کرد، ذخایر نقدی کم رقبا یک ضعف اساسی است. حال در مقایسه با سرمایه گذارانی که از یواس‌دی‌کوین و یواس‌دی‌تتر بهره می‌برند سررسیدهای سرمایه‌گذاری تا چندین سال را دارند. ریسک عدم پرداخت و نرخ‌بهره می‌تواند ارزش اوراق بهادار با سررسید طولانی‌مدت را کاهش دهد، با خطر زیان روبه‌رو خواهندشد. پاکس و بی‌یواس‌دی متعلق به شرکت پاکسوس تراست توسط وزارت خدمات مالی امور خارجه نیویورک NYDFS کنترل می‌شود.

وزارت خدمات مالی امور خارجه نیویورک که سه استیبل‌کوین پاکس،  بی‌یو‌اس‌دی و GUSD  را تنظیم می‌کند. از پاکسوس می‌خواهد محصولات و خدمات خود را به‌طور مداوم تایید و نظارت کند. به گفته پاکسوس، شرکت‌Trust Company Gemini‌یکی دیگر از صادرکنندگان استیبل‌کوین تنظیم ‌شده است که دلار GeminiGUSD را تولید می‌کند. وزارت خدمات مالی امور خارجه نیویورک هر سه استیبل‌کوین پاکس، بی‌یو‌اس‌دی و GUSD  را تنظیم می‌کند. از این‌رو می‌توان گفت یواس‌دی‌کوین و یواس‌دی‌تتر به دارایی‌های دیجیتال تنظیم ‌نشده مانند بیت‌کوین، اتریوم و سایر موارد شبیه هستند. بنابراین می‌توان گفت ارزش اصلی نظارت بر رمزارزها اطمینان از ذخایر نقدی و پشتوانه این رمزارزها است. اگر اس‌دی‌کوین و تتر تعهدات خود را برآورده نکنند، می‌توان آنها را به‌عنوان استیبل‌کوین هایی با پشتوانه دلار در نظر گرفت؟

ARZROUZ.COM

مقاله قبلیبیت‌کوین بعد از تسلا و توییتر توسط آمازون نیز پذیرفته شد
مقاله بعدیاتهام تتر زیر ذره‌بین وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید